Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 19 Nisan 2019, Cuma

Özersay, Çavuşoğlu'na sordu... Cevap?

Paylaş  
34
23
30

Koalisyonun bozulup bozulmayacağı tartışmaları sürerken Başbakan Yardımcısı ve HP Genel Başkanı Kudret Özersay apar topar Ankara’ya gitti. Fotoğrafa ilk baktığınızda Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Guterres raporunu görüştüğünü ve doğalgaz konusuyla ilgili demeç verildiğini gördük. Peki dün Ankara’da başka neler oldu gelin bunu konuşalım.

HP içindeki Güvenilir kaynaklarımdan aldığım bilgilere göre HP Genel Başkanı Özersay, Bakan Çavuşoğlu ile alası bir UBP-HP koalisyonunun kurulması halinde Ankara’ nın bu hükümete maddi anlamda destek verip vermeyeceğini soracağını net bir şekilde bana aktardı.

Parti’de önemli yere sahip HP’li Güvenilir kaynağım bana “ Hükümet yürümüyor, yazdıklarında yüzde yüz haklısın. Genel Başkan’ın Ankara ziyaretinde Çavuşoğlu ile koalisyon konusunu konuşacağını ve ekonomik anlamda olurda UBP ile Hükümet kurarsak maddi desteklerinin olup olmayacağını soracağını biliyorum. En azından bir nabız yoklayacak. Ekonomik olarak son derece kötü bir durumdayız. Bu ay maaşlar borçlanılarak ödenecek, ilerleyen aylarda vergi gelirleriyle ödense bile tekrardan borçlanılması gerekecek. Maddi anlamda artık hükümeti yürütme şansımız yok. Şunu sana samimi olarak söyleyebilirim ki Özersay’ın olur da hükümeti bozup UBP ile hükümet kurma gerekçesi Cumhurbaşkanı olmak değildir. Cumhurbaşkanı seçilmek ya da aday olmak değil Özersay için öncelikli olan. Ülke battı ve ekonomiyi bir an önce kurtarmamız gerekiyor. Bu da ancak Türkiye’nin desteği ile olabilir. Özersay bunu Çavuşoğlu’na soracak olur da müspet bir cevap alırsa hükümet bozulabilir. Ben ve bazı arkadaşlarım hükümetin bozulmasını istiyoruz ama bunu istemekteki maksadımız hükümetin ekonomik zorluklarını artık aşamayacak noktaya gelmiş olmasıdır. İşte bu nedenle başkanın Ankara ziyareti önemli. Ancak başkanın hükümeti bozma noktasında ciddi çekinceleri de olduğunu söylemem gerekiyor. Biz bu saatten sonra eğer ülke ekonomisini düzeltebileceksek hükümette olmak istiyoruz. Para yok ve tüm yatırımlar durdu. Çivi çakacak durumumuz yok ve bu şekilde kaç ay daha devam edebiliriz bilmiyorum. Hükümetten memnun değiliz” dedi.

Kaynağımın son derece güvenilir ve muteber birisi olduğunu ifade etmek isterim.

Hükümetin mayıs ayında bozulacağını ifade eden kaynağım bir başkasıydı, bu konuşmayı yaptığım kaynağım ise başka muteber bir kaynak.

Sonuç olarak Ankara’dan Özersay’ın yeşil ışık alması önemli. Eğer Ankara 14 ay önce yaktığı UBP-HP ışığını yine yakarsa öyle anlıyorum ki bu hükümet bozulacak. Eğer yakmazsa ya da Özersay bu ışığı almasına rağmen Tufan hocaya olan sevgisinden hükümeti bozmazsa zaten hükümet en fazla 3 ay sonra parasızlıktan düşecek ve işte o zamanda erken seçim olacak.

Erken seçim de HP’nin sandıktan ne kadar vekille çıkabileceği ya da tamamen yok olup olmayacağı endişesi HP’li vekiller de yoğun bir şekilde var.

Özersay’ın yakın çevresinden şikayet çok

Olası bir erken seçimde UBP’nin tek başına iktidar geleceğini ve birçok partinin ya silineceği ya da ciddi anlamda küçüleceğini, herkes biliyor.

İşte bu kum fırtınasından HP bir ihtimal UBP ile koalisyon kurarak kurtulabilir mi?

HP’li vekillerin çoğu bunu öngörüyor ve UBP ile koalisyona sıcak bakıyorlar. Ancak Özersay’ın yakın çevresinin kendisini yanlış yönlendirdiğine dair çok da eleştiri alıyorum parti içinden.

HP’li vekillerden Özersay’ın yakın çevresinden ötürü hata yaptığını sıkça duyuyorum.

Bir HP’li vekil “ Genel Başkanı bazı konularda defalarca kez uyarmamıza rağmen dinlenmediğimizi gözlemliyoruz ve bundan rahatsızız. Göz göre göre başkan bazı yanlışlara itiliyor. Aklın yolu birken yanlış adımlar atılıyor” ifadesi de bana söylendi.

Anlayacağınız Özersay’ın Ankara ziyaretinde her ne olacaksa olacak ve hükümet ya bozulup UBP ile kurulacak ve Ankara bu yeni, hükümete destek verecek ya da hükümet bozulmayacak ve gittiği kadar gidip bitecek. Ama bir gerçek var ki çok ciddi parasızlık çeken bu hükümetin ömrünün çok da uzun olmadığıdır.

Başbakan koltuğu bırakmıyor

Evet HP’liler arasında bir de yaygın olarak konuşulan konu bu. Başbakanın açıklamalarını dinlediğinizde neredeyse ülke de çözülemeyecek sorunlar olmadığını ve yaşanan sorunların aslında büyütülmemesi gerektiği algısına kapılıyorsunuz. Bu konu HP’liler arsında konuşuluyor.

HP’li dostlar bana “Başbakanı dinlediğimizde içindeki ülkeye sahip çıkma duygusunu anlıyorsunuz ancak olmayan parayla bu nasıl yapılacak diye bizlerde sorguluyoruz. Bir gerçek var ki artık ekonomik anlamda sıfırlandık ve tek bir yatırım dahi yapamıyoruz, bunu bir yana bırakın maaşların ödenmesi bile artık çok zor bir hal aldı ama Başbakan sanki her şey yolundaymış ve sorunlar çözülecekmiş gibi davranıyor. Gerçekler öyle değil ama”.

Evet dostlar son durum böyle.

Bakalım Özersay bugün Ankara’dan döndüğünde çantasından ne çıkaracak!

*****************

GÜNÜN SÖZÜ

Ankara Ankara sana koşar her düşen dara

Anonim

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
0
 
6
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Mayıs 2019, Salı    Hükümet tamam... Kabine yarın sunulabilir!
20 Mayıs 2019, Pazartesi    Özersay yüzünden kurulamayabilir
17 Mayıs 2019, Cuma    Ben da isterim Bakan olayım
16 Mayıs 2019, Perşembe    Kabinede yeni isimler var
15 Mayıs 2019, Çarşamba    Bakanlıklar paylaşılıyor...
14 Mayıs 2019, Salı    UBP'li vekiller bakanlık da beğenmez
13 Mayıs 2019, Pazartesi    İmamoğlu'na protesto yok mu?
10 Mayıs 2019, Cuma    UBP senaryoları... Best seller...
9 Mayıs 2019, Perşembe    Hükümet düştü
8 Mayıs 2019, Çarşamba    Hükümetin düştüğü duruma bakın! Rezillik...

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Hükümet tamam... Kabine yarın sunulabilir!
Gökhan ALTINER | 21 Mayıs 2019, Salı
Oldukça gergin geçen bir hafta sonunun ardından UBP ve HP Genel Başkanları dün bir araya geldi ve ağırlıklı olarak sorunları giderdiler. Açıkçası bu yazıyı kaleme alırken halen tam olarak hükümetin kurulacağından emin...
Özersay yüzünden kurulamayabilir
Gökhan ALTINER | 20 Mayıs 2019, Pazartesi
Yaklaşık bir aydır devam eden hükümet bozuldu bozuluyor tartışmalarından sonra bildiğiniz gibi iki hafta önce HP Genel Başkanı Kudret Özersay hükümetten çekildi ve hemen ardından Başbakan Erhürman istifasını verdi. Ar...
Ben da isterim Bakan olayım
Gökhan ALTINER | 17 Mayıs 2019, Cuma
Şu hükümet meselesiyle ilgili biraz bunalmaya başladık dersek mübalağa etmiş olmayız sanırım. Özellikle UBP Kabinesinin nasıl şekilleneceği noktasında herkesin bir listesi var Maşallah. Herkes kendince bir spor loto u...