Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 13 Mayıs 2019, Pazartesi

İmamoğlu'na protesto yok mu?

Paylaş  
34
21
30

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı gecikmeli de olsa daha doğrusu Başbakan Tufan Erhürman’ın bir an önce yeni hükümet kurulmalıdır çağrılarına rağmen bugün Mecliste temsiliyeti bulunan ilk üç partiyle biraraya gelecek ve görüş alış verişinde bulunacak. Cuma günkü yazımda da ifade etmiştim bu en nihayetinde Sn Başkanın kendi takdiridir; neticede ülke hükümetsiz kalmaz, hele hele bir yerlerde söz nişan çoktan kesilmişse.

CHP İstanbul belediye başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nun adamıza yaptığı hafta sonu ziyareti ilginç görüntülere sahne oldu. Sözüm ona dinlenmeye gelmişti İmamoğlu ama bu dinlenmeden ziyade adeta bir siyasi showa dönüştü.

Bu fotoğrafın içine Cumhurbaşkanı Akıncı ile birlikte Türk komedyen Cem Yılmaz da girdi. Herkesin kendi takdiridir eleştirecek değilim. Herkes istediği ile görüşür, yemek yer ve birlikte gösteri izlemeye gidebilir.

Ancak bunu Cumhurbaşkanı Akıncı’nın İmamoğlu ile birlikte Cem Yılmaz’ın gösterisine birlikte gitmiş olmaları imajı vermeleri dedikodulara neden oldu. Adeta bir siyasi mesaj gibi oldu. Kime karşı; elbette ki AK Parti’ye karşı.

Olay böyle değerlendirildi. Bundan daha doğal ne olabilir de diyebilirsiniz. Elbette ki bu tavırda ille ki bir siyasi malzeme aramamak da gerekir ama dışardan bakılınca siyasi mesaj gibi göründü.

Ancak İmamoğlu ile ilgili yazacak birkaç kelam da oluştu haliyle; İmamoğlu bazı şeyleri hatırlamamıza neden oldu.

Bildiğiniz gibi İmamoğlu ilk önce İstanbul Belediye Başkanı olarak mazbatasını almış sonrasında seçimin tekrarlanacağı kararı YSK tarafından açıklanınca bu mazbata geri alınıştı birkaç gün önce.

Gelin görün ki İmamoğlu Kurucu Cumhurbaşkanı Merhum Denktaş beyin anıt  defterine imzasını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak atmıştır.

İMAMOĞLU AYNI HATAYI TEKRARLADI

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararıyla mazbatası alınan Ekrem İmamoğlu, KKTC’nin kurucusu Rauf Denktaş’ın anıt mezarını ziyaret etti. Şeref defterini yazdıktan sonra da, altına imzayı “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” sıfatını kullanarak attı. İmamoğlu’nun imzası akıllara 31 Mart seçimlerinin ardından Anıtkabir ziyareti sırasında şeref defterine attığı imza ve beraberindeki tartışmaları getirdi. http://www.tarafsizhaberajansi.com/2019/05/11/imamoglu-seref-defterini-yine-ibb-baskani-sifatiyla-imzaladi/

Aynı imzayı Anıtkabir defterine de atmıştı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan bu defterdeki sayfayı yasal ve doğru olmadığı için çıkartmıştı. Bakalım halen görevde olan Başbakan Erhürman böyle bir adım atacak mı ?!

Neticede zatı muhterem İstanbul Büyükşehir belediye başkanı değil, keza YSK tarafından şaibeli bulunduğu için iptal edilen bir seçimin adayıdır sadece.

TEZAHURAT VAR PROTESTO YOK !!

Kıbrıs Türk halkı genellikle misafirperverliği ile bilinir ve yurt dışından gelen misafirlere her zaman güzel davranır. Ancak bildiğiniz gibi Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere AK Parti’den ya da kabinesinden birileri geldi mi yol kavşaklarında polis önlem alır, zira protestolar, taş atmalar nümayişler olur. Bizim halkın bir kısmı AK Parti’yi sevmez, sevmek de zorunda değil elbet ama İmamoğlu’nun ziyaretinde küçük bir zümre de olsa İmamoğlu’na hoş geldin mitingi düzenlemiş ve tezahüratlar yapmıştır. Bu da normal tabii ama neden hiç protesto yapılmamıştır, bu da benim ilgimi çekti.

Netice de AK Parti’ye protesto eylemi yapanlar bunu siyasi nedenlere ve AK Parti’nin KKTC içişlerine karıştığı sebebiyle yaparlar. Vakti zamanında UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu’na en büyük desteği CHP vermiştir. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu KKTC’ye geldiğinde kimse CHP Genel Başkanına bir protesto yapmaz ya da CHP’nin adayına bir protesto yapmamıştır.

Sözüm ona çünkü İmamoğlu dinlenmeye gelmiştir KKTC’ye.

E peki sormazlar mı adama sadece Reisi Cumhuru ziyaret edip birlikte komedya gösterisi izlemeye gitmek siyasi bir tavır değildir de nedir.

Ee hani protesto ?

Ben ne AK Partiye ne de CHP’ye protesto yapılması taraftarı değilim. Demokrasiden bahsediyorsak herkes özgürdür. Ama CHP’ye helal AK Parti’ye haram şeklinde olmamalı.

Bence önemli bir gözlemdir bu durum.

MAKARİOS BÜSTÜ MESELESİ

Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu zaman Beylikdüzünde açılışı yapılan bir büst ile gündeme gelmişti yine. Bu mizansende Kıbrıslı Türklerin Rumlara karşı verdiği mücadele anlatılmış ve Dr Küçük ile Rum Papaz ve Türk katili “demagoji yapmıyorum” Makarios aynı mizansenin içinde verilmişti.

Hayli tepki toplamış bu büst saldırı almıştı. Kusura bakmayın ama işte biz böyle bir adamı ağırladık hafta sonu ülkemizde.

Belki bu olayı aşırı abartmamak da gerekir zira belli bir kesim tepki koyarken belli kesimlerde ucuz siyaset yapıldığını iddia etmişti o yıllarda. Gelin görün ki tek bir Kıbrıslı Türkün ne Rum tarafında ne de Yunanistan da ne resmini görebilirsiniz ne de heykelini.

Yazıya son noktayı koymadan şunu da eklemek lazım; İmamoğlu iki yıl kadar ülkemizdeki bir üniversitede tahsil görmüş sonra yatay geçişi aslında mümkün olmayan hatırı sayılı bir üniversiteye geçiş yapmış ve bugünlere gelmiştir. Bu son yazdığım paragraf başlı başına bir yazı konusudur.

Bir ekran önünde gördüğünüz İmamoğlu vardır bir de hangi yollardan geçip bugüne gelen İmamoğlu vardır.

İstanbul’daki seçimin 23 Haziranda galibi kim olursa olsun bu bizim konumuz değil elbette ki bizi de zere kadar alakadar eden bir konu değildir ama bazı siyasiler günü gelince Türkiye için tehdit oluşturma kapasitesi taşıyorsa doğrudan bu tehlikeden KKTC’de etkilenecektir; aynen 15 Temmuz darbe gecesi olduğu gibi..

Aklınızda olsun…

**************

GÜNÜN SÖZÜ

Herşey çok güzel olacak

EKREM İMAMOĞLU

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
15
 
0
 
20
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
13 Mayıs 2019, Pazartesi
        - Girne

YAZARIN SON 10 YAZISI
19 Ağustos 2019, Pazartesi    Tiyatrocu kahramanlığa oynamaz
16 Ağustos 2019, Cuma    Tutun papazı kaçmasın...
15 Ağustos 2019, Perşembe    Namaz derin iştir... Sen anlamazsın...
9 Ağustos 2019, Cuma    Cumhurbaşkanı adayı rezil oldu
8 Ağustos 2019, Perşembe    Hayal kırıklığı olan Özersay'ın kendisidir
7 Ağustos 2019, Çarşamba    Hasipoğlu, "UBP adayını çıkarmazsa... Bunun bedeli olur"
6 Ağustos 2019, Salı    Veresiye dönemi başladı...
5 Ağustos 2019, Pazartesi    Kendi cephanemizi üretmeye başladık
2 Ağustos 2019, Cuma    Emredersiniz yaparız...
1 Ağustos 2019, Perşembe    Günay Çerkez'i entrikalarınıza alet etmeyin!

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Tiyatrocu kahramanlığa oynamaz
Gökhan ALTINER | 19 Ağustos 2019, Pazartesi
Derin ekonomik kriz içinde olan memleketin hiç şüphe yoktur en az destek gören alanı sanattır. Ülkemizde sanat her alanda gerektiği gibi desteklenmemektedir. Sanatın hangi alanıyla olursa olsun gerçek anlamda ilgilene...
Tutun papazı kaçmasın...
Gökhan ALTINER | 16 Ağustos 2019, Cuma
Hani söze nereden başlanır diye bir düşündüm. Ciddi bir kısır döngü içerisindeyiz toplum olarak. Neyle mutlu olacağımızı nasıl mutlu olacağımızı bilemiyoruz. Hep bir şikayet ve hep bir tepki içindeyiz. Bu öyle bir tep...
Namaz derin iştir... Sen anlamazsın...
Gökhan ALTINER | 15 Ağustos 2019, Perşembe
Uzun tatilleri hiç sevmedim hayatım boyunca; yayın yapmadım mı yazı yazmadım mı kendimi işe yaramaz hissederim. Benim yapacak çok işim de yoktur, fazla oturdum mu tembellik gelir üstüme. Sonra sağa sola çatmaya başlar...