Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 16 Mayıs 2019, Perşembe

Kabinede yeni isimler var

Paylaş  
34
34
28

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar dün mecliste temsiliyeti olan diğer partilerle bir araya geldi. CTP ile yaptığı görüşme sonrasında ilginç bir açıklamada bulundu ve iki-üç gün sonra yeniden sizleri ziyarete gelebiliriz dedi. Halkın Partisi ziyareti öncesinde yapılan bir açıklama Özersay’a karşılık bir blöfmüydü yoksa bir takım sıkıntılar mı var dün gün boyu bu konu konuşuldu.

Bildiğim kadarıyla UBP ve HP arasındaki koalisyon görüşmelerinde her şey yolunda gidiyor.

Bir bilgiye göre kabinenin yani yeni hükümetin önümüzdeki Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sunulacağı yönünde; ancak akşam saatlerinde yazımı yazmak için bilgisayarın karşısına oturduğumda koalisyon görüşmelerinin pazartesini muhtemelen geçeceği yönünde net bir bilgi aldım.

Umarım bir an önce hükümet çalışmaları tamamlanır ve yeni hükümet göreve başlar. Ben hala herhangi bir sorun yaşanmayacağını düşünüyorum ama siyasettir bu belli olmaz. Tabii dün gün boyunca önemli bilgilere ulaştım. Bunların bazılarını sizlerle açık bir şekilde paylaşacağım bazılarını okumanız için de pazartesini beklemeniz gerekecek.

Bakanlıklar UBP: 7…HP: 3

Güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere göre yapılan değerlendirmelerde Halkın Partisi’nin elinde bulunan 3 bakanlığı koruyacağı ve UBP’ye ise 7 bakanlığın gideceği yönünde. En azından şu an gelen net bilgiler bu yönde.

Dün gün boyu İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın yeni kabinede olmayacağı dedikodusu yapıldıysa da bunu doğrulatmak için açıkçası vaktim olmadığı gibi yapılan genel yorumlarda da Baybars’ın yerini korumaya devam edeceğini öğrendim.

Bir başka bilgiye göre ise Halkın Partisi’nden yeni bir ismin kabine de bakanlık alabileceği yönünde ancak bu da kesinleşmiş değil.

Ağırlıklı olarak UBP kabinesi tartışıldığı için HP’nin kabinesini henüz tam olarak kontrol etmedim. Fakat şunu net olarak ifade edebiliriz ki HP; mevcut üç bakanlığını aynı şekilde muhafaza edecek.

Kabinede yeni isimler olacak

Yeri gelmişken söylemekte fayda var; şu an için UBP kanadında bakanlık alacak yedi milletvekilinin de tam ismi bende mevcut. Şu an elimdeki liste teyitli listedir ancak bu liste son bir haftadır birkaç kez değiştiği için ben de açıklamak için Pazar gününü bekleyeceğim ve pazartesi günkü yazımda muhtemelen yeni kabineyi okuyacaksınız.

UBP kanadından görev alacak yeni bakan isimlerine gelince; en azından size şunu söyleyebilirim ki daha önce bakanlık yapmamış üç yeni isim var. Kim olduklarını elbette ki okumak için biraz daha bekleteceğim sizi.

Kabineyi değerlendirdiğimde dengelerin yarı yarıya oturduğunu söyleyebilirim. Kabine dışı kalacak bazı isimler olduğu gibi hiç ummadığınız bir isim de önemli bir bakanlığa oturacak.

Teknokrat teklifi yapıldı

Yine güvenilir kaynaklarımdan aldığım bilgilere göre UBP Genel Başkanı Tatar, önemli bir bakanlık için milletvekili olmayan bir isme teklif götürdü ancak ne kadar ısrar edildiyse de bu kişi bu teklifi kabul etmedi; işte bu kişi bu teklifi kabul etmeyince duyduğunuzda şaşıracağınız bir milletvekiline görevlendirme yapılacak.

Şahsen ben öğrenince çok şaşırdım, garipsedim ama Ersin başkanın vardır bir hesabı kitabı dedim kendi kendime.

Bölgelere göre bakanlık dağılımı

Gelelim UBP kanadından hangi bölgeden kaç tane bakanlık verileceği bilgisine. Bu sayılarda artık netleşmiş durumda. Bu konuda da ilginç bir dağılım olduğunu söylemem gerekiyor.

Ulusal Birlik Partisi; Lefkoşa’da Bir Bakanlık, Gazimağusa’da İki Bakanlık, İskele’de Bir Bakanlık, Girne’de İki Bakanlık, Güzelyurt’ta Bir Bakanlık.

Uluçay ve Töre görevine devam edecek

Yine güvenilir kaynaklardan edindiğim bilgilere göre teamüllere göre istifa etmesi gereken Meclis Başkanı CTP Mağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay görevine devam etme kararı aldı. Yani istifa etmeyeceği için büyük ortak UBP’den de bu makama herhangi bir atama yapılamayacak. Bildiğiniz gibi Meclis Başkanlığı ve yardımcılığı makamları seçimle geliyor ve kişiler istifa etmedikleri sürece bu makam değişmiyor.

Keza UBP Lefkoşa Milletvekili ve Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre de görevine devam edecek.

Sonuç olarak kabine değişmeye devam eder mi bilemem, bana göre devam eder. Ancak bazı isimler var ki yani kabinede şu an yerlerini almış bazı isimler var ki onların değişmesi pek mümkün görünmüyor. Ancak bazı kritik bakanlıklara hiç tahmin etmeyeceğiniz isimlerin geleceğini daha şimdiden söyleyebilirim.

UBP Genel Başkanı Tatar’ın her ne kadar pazartesi günü kabineyi Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sunması muhtemel görünse bu iş birkaç gün daha uzayabilir.

Hayırlısı diyelim.

Yeni kabineyi yazmak için sabırsızlanıyorum ama elbette ki doğru olanını..

*******************

Günün Sözü

“Mutlu olmayı yarına bırakmak, karşıya geçmek için nehrin durmasını beklemeye benzer ve bilirsin, o nehir asla durmaz.”

Grange

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
8
 
2
 
3
 
1
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
22 Mayıs 2019, Çarşamba    İşte kabine... Buyurun...
21 Mayıs 2019, Salı    Hükümet tamam... Kabine yarın sunulabilir!
20 Mayıs 2019, Pazartesi    Özersay yüzünden kurulamayabilir
17 Mayıs 2019, Cuma    Ben da isterim Bakan olayım
15 Mayıs 2019, Çarşamba    Bakanlıklar paylaşılıyor...
14 Mayıs 2019, Salı    UBP'li vekiller bakanlık da beğenmez
13 Mayıs 2019, Pazartesi    İmamoğlu'na protesto yok mu?
10 Mayıs 2019, Cuma    UBP senaryoları... Best seller...
9 Mayıs 2019, Perşembe    Hükümet düştü
8 Mayıs 2019, Çarşamba    Hükümetin düştüğü duruma bakın! Rezillik...

banner
banner
banner
banner
banner
banner

İşte kabine... Buyurun...
Gökhan ALTINER | 22 Mayıs 2019, Çarşamba
UBP-HP koalisyonu birtakım sıkıntılara rağmen hızla güvenoyu almaya doğru ilerliyor. Taraflar arasında varılan mutabakatın ardından, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün saat 11.00’de UBP Genel Başkanı Ersin Tatar'ı ka...
Hükümet tamam... Kabine yarın sunulabilir!
Gökhan ALTINER | 21 Mayıs 2019, Salı
Oldukça gergin geçen bir hafta sonunun ardından UBP ve HP Genel Başkanları dün bir araya geldi ve ağırlıklı olarak sorunları giderdiler. Açıkçası bu yazıyı kaleme alırken halen tam olarak hükümetin kurulacağından emin...
Özersay yüzünden kurulamayabilir
Gökhan ALTINER | 20 Mayıs 2019, Pazartesi
Yaklaşık bir aydır devam eden hükümet bozuldu bozuluyor tartışmalarından sonra bildiğiniz gibi iki hafta önce HP Genel Başkanı Kudret Özersay hükümetten çekildi ve hemen ardından Başbakan Erhürman istifasını verdi. Ar...