Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 29 Mayıs 2019, Çarşamba

Taçoy bakanlık istemiş hâlbuki...

Paylaş  
34
23
29

UBP Genel Sekreteri ve Ekonomi-Enerji Bakanı Hasan Taçoy siyasette eşine benzerine rastlanmayan bir açıklamayla yarın ya da Cuma günü Güvenoyu alması beklenen UBP-HP hükümetini adeta provoke etti.

Taçoy’un bakan olması vesilesiyle UBP Genel Sekreterliğinden istifa etmesi gerekiyordu ancak Taçoy, bu görevi bırakmak istemediğini ve Genel Sekreterlik makamına bağlılığı olduğunu ifade eden bir açıklama yaptı.

UBP içinde hayli rahatsızlık yaratan bu açıklama gözleri UBP Genel Başkanı-Başbakan Tatar’a çevirdi. Yazıya devam etmeden siz okurlarımıza ilk önce Taçoy’un açıklamasını aktaralım sonra da perde gerisinde yaşananlara geçelim.

“UBP Genel Sekreteri ile Ekonomi ve Enerji Bakanı olan Hasan Taçoy, Başbakan Ersin Tatar'a bakanlık talebinde bulunmadığını ve bakan olmanın kendisi için uğrunda ölünecek bir sevda olmadığını söyledi… Taçoy “Genel başkanıma yapmak istediğim görevin Genel Sekreterlik olduğunu belirttim. Eğer bakan veya Genel Sekreterlik arasında seçim yapılacaksa ben Genel Sekreterlik yapmayı tercih ederim. Bu konuyu genel başkan ile yine oturup konuşacağız”

http://www.kibrispostasi.com/c35-KIBRIS_HABERLERI/n286446-tacoy-bakanlik-benim-icin-ugrunda-olecegim-bir-sevda-degil-2

Taçoy ilk başta bakanlık istemedi

Bakan Taçoy’un Kıbrıs Genç TV’deki programda yaptığı açıklamanın bir kısmını sizlerle paylaştım. Şimdi gelelim işin perde gerisine. Bildiğiniz gibi Başbakan Tatar kabineyi geçtiğimiz Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sundu. Ancak bir gece öncesinde yani Salı gecesi Başbakan Tatar için oldukça uzun bir geceydi ve kabine de çok değişiklikler yapıldı.

Güvenilir kaynaklardan edindiğim bilgilere göre, geçtiğimiz Salı gecesinden birkaç hafta öncesine kadar Taçoy’un herhangi bir bakanlık beklentisi yoktu. Amacı Genel Sekreter olarak kalıp parti örgütlerine hakimiyetini devam ettirmekti. Bir ara bakanlık ister gibi olduysa da sonrasında bundan vazgeçti. İddiaya göre Taçoy, Genel Sekreter kalıp parti içi hakimiyetini devam ettirecek ve ilk kurultayda Ersin Tatar’ın karşısına çıkacaktı. Planı bu yöndeydi. Bana anlatılan bu.

Salı geceki Tatar-Taçoy görüşmesi

Gelelim Salı gecesine. Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun kızı Resmiye Canaltay’ın kabinede sağlam olan yeri bildiğiniz gibi Turizm Bakanlığı koltuğuydu. Sürpriz bir şekilde kabineden çıkarıldıktan sonra ki bu durum yine iddiaya göre Sayın Eroğlu’na Hasan Taçoy tarafından bildirilmiş; Resmiye Hanım kabineden çıkarılınca Taçoy bir anda bakan olmaya karar verdi.

Sonrasında ise yaşananlar son derece ilginç

İddiaya göre Taçoy bazı yerlerle de görüştükten sonra, Lefkoşa Ebubekir Camisi karşısındaki cafede Başkan Tatar ile bir araya gelmiş ve bakan olmak istediğini Tatar’a aktarmış. Koşullar da oluştuğu için diyelim altını çok kurcalamadan Tatar tarafından Ekonomi ve Enerji Bakanlığına getirilmiş.

Hatta kaynağım bana Taçoy’un bakan yapılabilmesi için Başbakan Tatar kabine listesinde hayli değişiklikler yapmak durumunda kalmış.

Verilen bu bilginin doğruluğunu da şuradan anlıyorum; örneğin Turizm Bakanı Ünal Üstel’in, Turizm Bakanlığı Salı gecesi saat 23.00 civarı kesinleşmişti. Öyle anlıyorum ki bana anlatılanlarda bir doğruluk payı var.

Hani iddia diyoruz çünkü çıkıp ya Taçoy ya Sn Başbakan bunu net olarak ortaya koymadığı sürece iddia olarak kalacaktır ama yalanlanmadığı sürece de doğru kabul edeceğim haliyle.

Eroğlu ailesinden Taçoy’a tepki

Taçoy’un ben bakanlık istemem Genel Sekreterlik’ten memnunum açıklamasının perde gerisi ise yine iddiaya göre Eroğlu ailesinin Hasan Taçoy’a yönelik sert tepkisine dayanıyor.

Bir bilgiye göre Eroğlu ailesi Resmiye hanımın bakan yapılmamasından ziyade Eroğlu ailesine tam sadakatiyle bilinen Taçoy’un nasıl olur da kendisine verilen bakanlık görevini Resmiye Hanım bakanlık almamışken kabul etmiş olmasından kaynaklanıyor.

İşte bu sert tepkilerden ötürü Hükümet tam da bu birkaç gün içerisinde güvenoyu alacakken “ben bakanlık istemem Genel Sekreterlik’ten memnunum, bunu başkanla bir daha oturup konuşacağım” dedi.

Anlaşılan tepkiler o kadar sert ki Taçoy bakanlığı geri verme noktasına gelmiş durumda. Hükümet daha henüz kurulmuşken bakanlığını geri vermek isteyen bir milletvekilinin asıl gerekçesi başka nasıl izah edilebilir onu da anlamak güç doğrusu.

Düşünün ki UBP milletvekilleri arasında bakanlık alma yarışı bir taraftan süredursun, bakanlık alamayan vekiller darılıp meclise dahi gitmemezlik yapsın ama Taçoy aldığı bakanlığı geri vermek istesin; üstelik bir de “ben bakanlık istemediğimi Genel Başkana söyledim ve bakan olduğumu da açıklandıktan sonra öğrendim” desin.

Kaynaklarım bana Taçoy’un Salı gecesi bakanlık isteğini Tatar’a ilettiğini ve gerekli şartlar oluştuğu içinde kendisine bakanlık verildiğini söylüyor.

Artık hangisi doğru siz karar verin…

Kabine değişikliği olur mu?

Tabii bu saatten sonra Başbakan Tatar, Taçoy’u görevinden alıp başka bir vekili bakan olarak atar mı bilemeyiz. Şahsen ben başbakan olsam beş dakika tereddüt etmem yaparım. Zira Taçoy’un bu açıklamasının ardından herkesin cephesinin de belli olmasında yarar var. Belli oldu ki Eroğlu ile Taçoy, Tatar’a karşı bir cephe açacak. Bunları konuşmak için her ne kadar erken de olsa ilk bakışta toplumda oluşan algı bu yöndedir.

*************

Günün Sözü

Ve… Bir gün herkes anlar, sevdiğinin kıymetini… Ama gidince, ama bitince, ama ölünce… Kısaca; iş işten geçince!

Edip Cansever

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
6
 
0
 
2
 
2
 
9
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
4
ONAY BEKLEYENLER
0
29 Mayıs 2019, Çarşamba
Ozer         - Lefkosa
Hababam partis oldu artik HABABAM.Bu parti bu kadar rezil olmamisti rahmetli Kucuk'un baskanliginda bile.Halik gozunde rezil,kalpeze oldu bu parti,eksik olsun boyle huumette olmak.

29 Mayıs 2019, Çarşamba
Erol hoca         - Lefkoşa
Bir gazetecinin hiç mi doğru kaynağı olmaz?

29 Mayıs 2019, Çarşamba
gökhan abohorlu         - abohorlu
KOLTUK SAVAŞLARI...MÜDÜRLER MÜSTEŞARLAR...

29 Mayıs 2019, Çarşamba
erhan kisa         - girne

YAZARIN SON 10 YAZISI
23 Temmuz 2019, Salı    Gürcan: "Çözüm adil ve eşitliğe dayalı olmalı"
22 Temmuz 2019, Pazartesi    Hükümet davul çalıyor…
19 Temmuz 2019, Cuma    İşte tarihi belgeler!
18 Temmuz 2019, Perşembe    Paramız yok yemeye, tahtırevan ile gideriz gezmeye
17 Temmuz 2019, Çarşamba    Türkiye - AB dostluğu 165 milyar Dolar...
16 Temmuz 2019, Salı    Askerin yeri kışlası...
15 Temmuz 2019, Pazartesi    Rumlara bir şans daha...
12 Temmuz 2019, Cuma    Bu skandalı kim temizleyecek?
11 Temmuz 2019, Perşembe    Senin orada kalmayacağın kesin!
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Polise ramak kala da ölebilirsiniz...

banner
banner
banner
banner
banner

Gürcan: "Çözüm adil ve eşitliğe dayalı olmalı"
Gökhan ALTINER | 23 Temmuz 2019, Salı
Yıllar önce Londra Fuarı’na katılmak için Londra’ya gittiğimde beni şaşırtan ve bir o kadar da mutlu eden bir olay yaşamıştım. Sokakta yürürken adımla bana hitap edip seslenen birçok Kıbrıslı Türk’e ...
Hükümet davul çalıyor…
Gökhan ALTINER | 22 Temmuz 2019, Pazartesi
Başbakan Ersin Tatar ile Dışişleri Bakanı Kudret Özersay adeta bir hükümet bütünlüğünde açıklamalar yaptılar. “beşli zirve olacaksa federasyon dışındaki modeller de konuşulmalı”.
Belli ki aralarında bir fikir birliği...
İşte tarihi belgeler!
Gökhan ALTINER | 19 Temmuz 2019, Cuma
Cem Yılmaz’ın dediği gibi “fakirin fakire yaptığı zülüm gibisi yok”… Bu sözün anlamına birazdan geleceğiz. Kıbrıs Türkü’nün kurtuluşunun 45’nci yıl dönümü. Kimsenin tanımadığı, çoğu zaman bizim dahi beğenmediğimiz bir...