Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 3 Haziran 2019, Pazartesi

İlginç ayrılıklar yaşanacak...

Paylaş  
29
18
26

Son derece gürültülü bir hafta geride kaldı. Hükümet güvenoyunu aldı ama iki eksikle. Bundan sonrası partilerin kendi iç hesaplaşmalarıyla şekillenecek. Hem UBP’de hem de HP’de bazı iç karmaşalar yaşanacak, bunu net olarak söyleyeyim. Bilin.

Hele hele HP ile ilgili yaz aylarında enteresan ayrılıklar yaşanacağı söyleniyor bana. Biraz pişsin öyle yazarız.

Aslında bayram üstü pek de siyaset yazmamak lazım. Hali hazırda hafta sonu çok üzücü ölümler yaşandı yine. Bildiğiniz gibi iki gencimizi trafik kazasında kaybettik, biri ağır dört yaralımız var ve bir başka genç yurttaşımızda hayatını kaybetti.

Daha bayrama adım atmadan birçok eve ateş düştü deyim yerindeyse. Hani eskilerin deyimiyle Allah beklesin hepimizi.

Daha önce de yazdım, hayırlısı ile bu bayram geçsin daha çok yazıp çizeceğiz. Bu yıl hükümetin hayli nisap sorunu olacak. En azından ben öyle görüyorum ama en önemli sıkıntı Halkın Partisi’ni bekliyor. Oldukça sarsıntı yaratacak istifaların olacağı ikidir kulağıma çalınıyor.

Yazmak için henüz erken ama ben şimdi bir uyarı düşeyim dedim.

Yok kabine değişimidir yok güvenoyudur derken bu tartışmalar devletin ciddiyetini azaltıyor ve itibarını zedeliyorsa, devletin yollarda ölen vatandaşları da aynı şekilde aileleri yıkıyor ve devletine olan güvenlerini sıfırlıyor.

Ne olmasa trafikte ölenler de vakti geldi de gitmiş sayıldığına göre bizim toplumda, yaşamaya devam…

Farkında mısınız ne kadar çok trafik kazası oluyor son birkaç haftadır? Kazaların büyük çoğunluğunda ağır yaralanmalar söz konusu. Ölümler de var tabii. Hafta sonunu örnek verecek olursak iki kişi hayatını kaybetti. Düşünebiliyor musunuz?

Polisler şehir merkezlerinde telefonda konuşan sürücülere trafik cezası yazmaya devam etsin, ama öte yandan devriye yetersizliğinden ana yollarda jet uçağı sürdüğünü sanan vatandaş da ölmeye devam ediyor.

Konuyla ilgili Trafik Kazalarını Önleme Derneği başkanı Dr Mehmet Avcı’yı aradım. Bu ülkede trafik kanunlarının oluşmasında tek olumlu rol oynayan kişidir dersem mübalağa etmiş olmam. Her gece hepimizin siren sesiyle irkilerek duyduğumuz 112 acil servisi kuran kişi olduğunu kaç kişi hatırlar acaba. Ama yeri gelmişken ben buraya yazayım.

Dr Avcı ile kazaların neden sürekli olduğunu ve bunun önüne geçilemediğini konuştuk. Avcı “bir kazanın oluş biçimiyle birlikte ardında yatan asıl nedeni de konuşmamız gerekiyor. Neden oldu sorusunun cevabı son derece önemli; yani bu kazanın olmasında yatan asıl etkenler neler. Bunların devlet tarafından ciddi şekilde araştırılması gerekiyor. Acaba alkol mu yoksa uyuşturucu mu, eğitimsizlik mi? Öfke mi?” bu sorular son derece önemli sorular. Bu ülkede gerek alkol gerekse uyuşturucunun ne kadar yaygın kullanıldığını biliyoruz. Kazaları sadece yasalarla ya da kurallarla durduramazsınız, oluş nedenlerini araştırmalı ve tedbir almanız gerekir. Bu da hükümetlerin en önemli görevidir” dedi.

Hızlı araç kullanıyoruz…

Ne kadar da doğru konuştu. Küçük bir ülke. Biz de bırakın denetim, yasa ya da kuralların uygulanması ne yazık ki trafik kazalarının önlenmesinde devlet son derece yetersiz kalıyor. Trafik kazalarını önleme derneği gibi sivil kuruluşların yapacağı işler de bir yere kadardır zira ne hükümettir böyle kurumlar ne de devlet.

İnsanların cezalandırılması bana her zaman itici bir duygu gibi gelse de ceza da insanları eğitmek ya da yola getirmek için uygulanmak zorunda olan bir yöntemdir. Polisler şehir merkezlerinde ceza yazmayı bir yana bıraksa ve gece devriyelerini artırsa, vatandaşın içine her an polis çıkabilir korkusu yerleşse belki de bu kazalarda bir miktar azalma olurdu.

Defalarca yazdık bu konuyu. Bizim vatandaşımızı korkutmadığınız sürece o arabayı “tabbalamarina” sürecek illaki sürecek.

Gençler hızlı sürecek, otellerden havalimanına kumarbaz taşıyan son model Mercedes şoförleri hızlı sürecek, ara sıra motorlular kendilerini Formula pistinde zannedip yarışlarını yapacaklar ama benim polisim şehir içinde telefon cezası yazmakla gününü geçirecek. Bu kazalar bitmez beyler. Bir yerde bir mantık hatası yapıyor polis teşkilatını, gece ya da gündüz polis ana yollarda olmalı. Demiyorum ki telefonda konuşanı polis yazmasın; onu da yazsın ama asıl tehlike ana yollarda.

Devlet neden bir şey yapamıyor?

Polis teşkilatı mümkün mertebe uyuşturucu satışını ya da kullanımını engellemeye çalışıyor ama tabii ki bir yere kadar zira polis teşkilatından da zaman zaman bazı polislerin bu işlere girdiğine tanık olunuyor. Zaman zaman tutuklamalar oluyor ve böylece öğreniyoruz neler olup bittiğini.

Kimlerin kimlerin çocukları yakalanmıyor ki? Burada ilginç olan iki nokta var.

Birincisi şu ki; bu kadar küçük bir ülkede polis neden kullananları yakalayabiliyor ama asıl satıcıları yakalayamıyor? Bakın bu soruyu ben değil herkes soruyor ve yanıtını da veriyor…

İkincisi de; neden devletin adam akıllı bir politikası yok? Öyle ama. Devletin hiçbir zaman uyuşturucu kullanımını engellemek için ciddi bir çabası olmadı.

Peki neden?

Bu sorunun cevabını tabii ki bu ülkeyi yönetenler verecek. Devlet bu işe ağırlığını koymadığı sürece bugün komşunun çocuğu yarın da bu ülkeyi yönetenlerin çocuğu yakalanacak.

Peki aileler ne yapıyor, baba bir film anne bir film birçok ailede, kimse kırılmasın ama ne yazık ki aileler artık dağıldı, birbirlerine kenetlenemiyorlar ve herkes kendi hayatını yaşıyor.

Kimisi alem olsun diye deneyerek başlar kullanmaya, kimisi mutsuzdur, canı sıkkındır, amaçsız bir hayat sürer ve kullanmaya başlar. Neticede kendisine bir sebep bulur ve kullanır ve müptelası olur.

Kırmızı ışıkta geçen bir gençle uyuşturucuyu deneyen genç arasında çok bir fark var mıdır acaba?

Ya da umursuzca sürat yapan bir gençle uyuşturucu kullanan bir genç arasında fark var mıdır?

Her ikisi de hatayı bilerek işliyor. Her ikisi de yaptığı hatadan bir gün öleceğini ve ailesini perişan edeceğini bilerek yapıyor; peki neden?

Neden bu insanlar bu girdaba giriyor ve ölmeyi tercih ediyor ve neden devlet ve polis bunu önleyemiyor?

Bu soruların bir cevabı var ve bu cevap değişmediği sürece gençler zehirlenmeye ve ölmeye devam edecek. Ne yazdığımız yazılar ne yapılan bilgilendirmeler ne verilen eğitimler işe yarayacak.

Bakınız beyler. Bir ülkede kimse devleti yenemez, devlet istemediği sürece.

Herkese iyi bayramlar…

**************

Günün Sözü

Aslında kadın; erkeğin beğenen bakışlarından çok, hemcinsinin kıskançlık dolu bakışlarını görünce, güzel olduğundan emin olur.

Pablo Neruda

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
1
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
5 Haziran 2019, Çarşamba
Vatandas55         - Lefkosa

YAZARIN SON 10 YAZISI
26 Haziran 2019, Çarşamba    Dikmenli Hristofyas'a veda...
25 Haziran 2019, Salı    Ne zaman samimi olduk ki?
24 Haziran 2019, Pazartesi    Türkiye'de kabine değişikliği gündemde...
21 Haziran 2019, Cuma    Bir çözümün maliyeti...
20 Haziran 2019, Perşembe    Maraş gerçek sahiplerinin hakları gözetilerek açılırsa ancak...
19 Haziran 2019, Çarşamba    Özersay ne konuştu... Onu söylesin!
18 Haziran 2019, Salı    Akıncı en başından uyarmıştı...
17 Haziran 2019, Pazartesi    Taçoy istifa ediyor... İbre Saner'den yana
14 Haziran 2019, Cuma    UBP 'hayır' diyecek mi?
13 Haziran 2019, Perşembe    Gerildik sonra gerildik...

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Dikmenli Hristofyas'a veda...
Gökhan ALTINER | 26 Haziran 2019, Çarşamba
Çoğu insan dün toprağa verilen eski Rum liderlerinden Hristofyas’la çok iyi bir dostluğum olduğunu bilmez. Tabii bu dostluk her ne kadar çok eskilerde kalmış olsa da.
Her ne kadar Kıbrıs'ta çözümün en çok alevlendiği...
Ne zaman samimi olduk ki?
Gökhan ALTINER | 25 Haziran 2019, Salı
Hatırlıyorum da eskiden verilen kavgalar daha çok ideoloji üzerindenmiş gibiydi geliyor bana. Ancak gelin görün ki şimdilerde tüm kavgalar artık ekonomik ve bireysel menfaatlere dayanıyor. Türkiye Dolar ve Euro ile ya...
Türkiye'de kabine değişikliği gündemde...
Gökhan ALTINER | 24 Haziran 2019, Pazartesi
İstanbul belediye başkanlığı seçimleri akşam saat sekizi gösterdiğinde neredeyse sonuçlanmıştı. CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu bu seçimi kazandı, hem de bu sefer iyi bir farkla. Açıkçası bu sonucu bekliyor muydum diye s...