Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 14 Haziran 2019, Cuma

UBP 'hayır' diyecek mi?

Paylaş  
35
20
30

Haber sitelerine dün akşam saatlerinde son dakika haberi olarak düştü Hüseyin Özgürgün ile ilgili tezkere haberi. Haberde  “Özgürgün aleyhindeki bazı iddialarla ilgili polis tarafından hazırlanan ve savcılığa iletilen tezkere tamamlanarak Cumhuriyet Meclisi’ne gönderildi” ifadesi yer aldı.

Haliyle gözler UBP-HP hükümetine çevrilecek. UBP Lefke Milletvekili aytaç Çaluda ile ilgili dokunulmazlığın kaldırılmasına Çaluda her ne kadar kendisi evet demişse de UBP net bir duruş sergileyerek hayır demişti.

Gelin görün ki aynı durum UBP Eski genel Başkanı Hüseyin Özgürgün için öyle olmayabilir. Bazı vekil ve bakanlarla dün telefoniyen yaptığım konuşmada her ne kadar bilmiyorum ama muhtemelen evet denilecek cevabını almışsam da tam anlamıyla UBP’nin bu oylamaya katılacağını sanmıyorum.

Özgürgün’ün tavrı ne olacak sorusuna gelmeden ilk önce bu konuyu biraz irdeleyelim.

Tatar, Özersay’a söz verdi

Evet, güvenilir kaynaklardan edindiğim bilgilere göre koalisyon görüşmelerinde Özgürgün konusu gündeme geldi ve UBP Genel Başkanı Ersin Tatar böyle bir dokunulmazlık talebinin meclise gelmesi halinde, yargının böyle bir talebi olması halinde ve yargının önünü açmak adına gereğini yapacağı yönünde söz verdi.

Hali hazırda hükümet protokolüne de bu maddeler konuldu.

Dokunulmazlık hükümet protokolüne konuldu

Hali hazırda hükümet protokolüne de bu maddeler konuldu:

“Koalisyon ortakları, yolsuzluk iddialarının yer aldığı dosyalar konusunda polis tahkikatlarının başlatılmasına ve hali hazırda başlatılmış olan tahkikatların devamına destek verecek.Koalisyon ortakları, Başsavcılıktan bir talep gelmesi halinde, bahse konu vekilin kişilik haklarına, masumiyet karinesine halel gelmeksizin, yargılanmasını mümkün kılmak için dokunulmazlığını kaldırma yönünde gerekli siyasi iradeyi ortaya koyacak.” http://www.kibrispostasi.com/c35-KIBRIS_HABERLERI/n285845-iste-ubp---hp-koalisyonu-protokolunun-detaylari!-22052019

Zaten hükümet protokolünün maddelerine geniş bir şekilde gerekli hallerde dokunulmazlığın kaldırılıp vekillerin yargılanması için maddeler konuldu. Tatar, Özersay’a söz verdi ki bu maddelere konuldu.

UBP ne yapacak?

Aslında asıl önemli sorun bu. Hüseyin Özgürgün’ün dokunulmazlığının kalkması için oylama yapılması için ki bu oylama yapılacak, UBP tam anlamıyla bu oylamaya katılacak mı yoksa UBP yeni bir krize mi sürüklenecek.

İnanın ki bunu şu an tahmin etmek zor değil ama iddia etmek bu konuda kesin bir şey söylemek öyle kolay değil.

Çünkü bu oylama yapılması halinde ille ki yüksek çoğunluk evet diyecek, CTP-DP-HP-TDP buna evet diyecektir. Bu da ediyor 27 ama gelin görün ki UBP’li vekiller buna tam olarak evet demeyebilir ki dememe ihtimali yüksektir.

Özgürgün ne yapacak?

Bakın bu sorunun cevabını net olarak size verebilirim. Adınız gibi emin olun ki Özgürgün dokunulmazlığının kalkması için kendisi çıkıp evet diyecektir. Ama bu eveti derken mecliste oldukça gergin de bir konuşma yaşanacaktır, bence yaşanmalıdır ama öte yandan Özgürgün meclise oy kullanmamak için gelmeye de bilirki kesinlikle gelmeli ve konuşmasını yapmalıdır.

Özgürgün’ün yargılanma korkusu yok

Hani yeri gelmişken şunu da ifade etmek lazım. Birçok kez Özgürgün hem bana konuk olduğu programlarda hem de kendi açıklamalarında dokunulmazlığının kaldırılmasına hazır olduğunu ve bunun için hiçbir çekincesinin olmadığını açıklamıştır.

Eski Başbakan Özgürgün, Kıbrıs Genç TV’deki programıma konuk olarak katıldığında aynen şu ifadeleri kullanmıştı:

“Kendisinin dokunulmazlığın kaldırılması ile ilgili hiç bir endişesi olmadığını söyleyen Özgürgün: “İsterlerse bugün hemen kaldırsınlar. Hiç bir endişem yoktur. Benim dokunulmazlığım yok gibi davranabilirler.” dedi. Özersay’ın siyaseti çok kişiselleştirdiğini ve boyunu aştığını ifade eden Özgürgün: “İşi öyle bir yere getirdi ki insanlar usandı.  Bizim durumumuz belli, onun durumu da belli.”https://www.kibrisgenctv.com/kibris/bizimle-kahve-icmeyen-ile-biz-de-kahve-icmeyiz-h36390.html

Yani demem o ki Özgürgün büyük ihtimal dokunulmazlığının oylanacağı gün meclise kendisi gelip kaldırılması için oy verecektir diye düşünüyorum. Zaten yargılanmaktan korkusu olmadığını söyleyen bir milletvekilin de yapması gereken davranış budur.

Ama emin olun o gün geldiğinde mecliste kavga dahi çıkacaktır demek hiç de ihtimal dışı değildir.

UBP, bu koalisyonu hazmetmemiştir

Yeri gelmişken şunu da eklemek lazım. UBP-HP koalisyonu bir nevi kurulmak zorundaydı, Ankara’nın da teşvikiyle bu hükümet kuruldu. Ama ne UBP Meclisi ne de tabanı HP ile koalisyon kurulmasını hazmetmemiştir, hazmetmeyecektir. Bunun sebebi de şüphe yok ki Özersay’ın gereğinden fazla UBP saldırganlığıdır ne yazık ki. Özersay’ın tutumu eleştiriden çok bir nefret ve bir saldırıya dönüştüğü için UBP tabanı hayli yara almış ve rahatsız olmuştur.

Şunu da es geçmeden belirtmekte fayda var; her ne kadar bunu söylemek için erken olsa da Özersay, UBP-HP ortak Cumhurbaşkanı adayı olarak sahneye çıkacak fakat ciddi bir yenilgi alacaktır. UBP tabanı ağırlıklı olarak önce Tufan Erhürman ve sonra Mustafa Akıncı taraflı oy kullanacaktır.

Bunu da bir yere not edin derim.

 

Çaluda ve Özgürgün aklanırsa

Evet bir de böyle bir durum var. Aytaç Çaluda zaten mahkeme önüne çıkacak ardından da Özgürgün çıkacak ama her iki vekilde bu süreçten berat ederse işte o zaman Kudret Özersay itibarı bir kez daha sarsılacak. Aklanmazlarsa da karizması artacak ama ya bir sonraki UBP hükümeti döneminde hem Özersay hem de HP’li bakanlar için mahkeme süreçleri başlatılırsa ki başlatılma ihtimali yüksek olacaktır. Birkaç yıl sonra UBP’nin başında kimler olacağını ve neler yaşanacağını bilemeyiz.

Aslında bugüne kadar bizim memlekette herşey unutulur gider mantığı hakimdi ama bu Özersay ile bozuldu. Ben kötü oldu demiyorum, birinin suçu varsa cezasını çeksin ama emin olun aynı süreç HP içinde çalıştırılacaktır.

HP’lilerde bunu bilmeli ve öyle bakanlık ve siyaset yapmalıdır.

UBP kindar bir partidir.

****************

Günün sözü

Ben gidip başıma beIâIar aramışım o kaIıpmevIâsınıbuImuş.

Attila İlhan

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
10
 
1
 
7
 
0
 
0
 
1
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
16 Temmuz 2019, Salı    Askerin yeri kışlası...
15 Temmuz 2019, Pazartesi    Rumlara bir şans daha...
12 Temmuz 2019, Cuma    Bu skandalı kim temizleyecek?
11 Temmuz 2019, Perşembe    Senin orada kalmayacağın kesin!
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Polise ramak kala da ölebilirsiniz...
9 Temmuz 2019, Salı    Akıncı söz dinleyen biri değil...
8 Temmuz 2019, Pazartesi    Protokol, Çavuşoğlu yüzünden gecikti...
5 Temmuz 2019, Cuma    Tek kelimeyle raydan çıktık...
4 Temmuz 2019, Perşembe    Kazara ölmeyesiniz...
3 Temmuz 2019, Çarşamba    Yoksa füzeyi vurduk mu?

banner
banner
banner
banner
banner

Askerin yeri kışlası...
Gökhan ALTINER | 16 Temmuz 2019, Salı
Faşist Yunan darbesinin 45’nci Türkiye’deki darbe girişiminin ise üçüncü yılı. Her ikisinin arkasındaki merkez aynı noktaya mı bağlanır bilemeyiz ama günün sonunda her iki girişimde kışlasında oturması gereken askerle...
Rumlara bir şans daha...
Gökhan ALTINER | 15 Temmuz 2019, Pazartesi
Yazılarımda hep dile getirmişimdir; krizler çözüm doğurur diye. Açıkçası taraflar arası ilerleyen haftalarda bir nefes alma değil de bir gerginlik bekliyordum ama birden ani bir reklam arasına gidildi ve maç uzatıldı ...
Bu skandalı kim temizleyecek?
Gökhan ALTINER | 12 Temmuz 2019, Cuma
Şu Kalkanlı Yaşam evi meselesi. Bir gazeteci olarak meslek hayatımda çok şeye tanık oldum ve elbette ki bu süreçte şahit olduğum şeyler benim Kıbrıs’ım da ne kadar kötü şeyler yaşanabileceğine tanık olmama neden oldu....