Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 18 Haziran 2019, Salı

Akıncı en başından uyarmıştı...

Paylaş  
16
16
14

Yunanistan Başbakanı Tsipras’ın son açıklamasının ardından iyiden iyiye Akdeniz’de süren doğal gaz aramaları gerginleşti. Bu gerginliğin sonu nereye varır nerede biter bilinmez ama Rum medyası bile konu her ne kadar Avrupa birliğine şikâyet ediliyor olsa dahi AB, Türkiye’ye göz yumuyor eleştirisini yapmıştır. Öyle görülüyor ki durum da aynen Rum medyasının bu konuyu iddia ettiği gibidir.

Hatırlayacağınız üzere Cumhurbaşkanı Akıncı seçilmeden önceki müzakere döneminde,  müzakereler Rum tarafının hidrokarbon çalışmalarını tek yanlı sürdürme ısrarı yüzünden çökmüştü. Sonrasında Akıncının Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte müzakereler 15 Mayıs 2015 de yeniden başlamıştı. Fakat Cumhurbaşkanı Akıncı 15 Mayıs’tan dört gün önce yani 11 mayıs 2015 de sosyal bir ortamda Anastasiades’i uyarmış ve müzakerelerin daha önce Rum tarafının tek yanlı olarak ısrarı yüzünden çöktüğünü anımsatmıştı. Akıncı “Eğer aynı şeyler yaşanacaksa iyisi mi müzakerelere hiç başlamayalım. Çünkü aynı şeyleri yaparsanız sonuç aynı olacak” demişti.

Anastasiades ise “bu işin öneminin farkındayım, araştırma faaliyetleri çok zaman alan işler, zaten şimdi dünyada doğal gaz fiyatları düşük ekonomik değeri az, bu şartlarda istesek bile kazıları başlatacak bir şirket bulamayacağız, merak etme bizim müzakerelerimizde bir problem olmaz”  demişti.Ama gelin görün gelişmelerde  tam tersi oldu. El çabukluğuyla hem araştırmaları hem de kazı çalışmalarını öne almaya çalışmıştı. Defalarca Cumhurbaşkanı Akıncı, bu konuyu gündeme getirip Anastasiades’i eleştirdi. Gelen giden diplomatlarla ve ülke temsilcileriyle ve kamuoyuyla da bu düşüncelerini açık bir şekilde yüksek sesle paylaştı.

Maalesef çözüm sürecinden kopan Anastasiades eski soğuk savaş taktikleriyle, düşmanımın düşmanı benim dostumdur fırsatçılığıyla bölgede kimin Türkiye ile bir sorunu varsa, onlarla ittifak arayışı içine girdi.

Anastasiades yaptığı bu hukuksuz çalışmalara bir muhafızlık oluşturmaya çalışıyor, oysa Cumhurbaşkanı Akıncı kendisini geçmişte uyardığı dönemlerde Nikosa “ madem ki bu doğal zenginlikler ortak değerimiz, diğer konularda olduğu gibi işbirliği yapmayı becermeliyiz, güven yaratıcı önlemler hayata geçebilsin diye pek çok komite kuruldu,  enerji konularını da birlikte planlamak ve yürütmek üzere bir teknik komite kurabiliriz” dedi ve bunu resmen önerdi. Nikos bunu tercih edeceğine, Kıbrıslı Türkleri ve Türkiye’yi dışlayarak, yaptığı bu hukuksuz girişimlere karşı Türkiye’nin muhtemel tepkilerini güya önlemek için Türkiye ile kimin sorunu varsa onunla ittifaklar kurmaya çalıştı.

Tüm bunlar çok tehlikeli  ve bölgede gerginliği artırıcı sebeplerdir. Türkiye ve Kıbrıs Türk toplumu önünde işbirliğini reddettikleri için sadece iki opsiyon bırakılmış oldu. Türkiye ya Rum tarafının çalışmalarını kuvvet zoruyla engelleyecekti ya da kendi haklarını ve Kıbrıslı Türklerin haklarını korumak için kendi kazı faaliyetlerini yürütecekti.

Türkiye daha ılımlı olan seçeneği tercih etti. Üstelik bunun maliyeti daha yüksek olmasına rağmen, kolay mı zamanda hem araştırma yapan hem kazı yapan gemileri satın alma. Dünyada bu gemiler hayli sayılı miktardadır ve yüksek maliyetlidirler.

Durum böyleyken Türkiye kendi çalışmalarını başlatmışken ortalığı geriyor yaygarası başlatmak doğru değildir. Ortalığı geren tek yanlı hareket eden Kıbrıslı Türkler ve Türkiye’yi bu çalışmalardan dışlayan ve Türkiye’ye karşı şer cephesi oluşturan Rum tarafıdır.

Türkiye’nin tutumu bu gerçekler ışığında var olabileceği en makul ve yapıcı bir model içinde gerçekleşmektedir şu an; yani Türkiye bir diğer deyişle “aynısını bende yapacağım çünkü bu bölgede gerek Türkiye’nin gerekse Kıbrıs Türk tarafının hakkı hukuku vardır” demektedir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken durum ise Rum tarafının sahte bir algı yaratmaya yönelik yaptığı manipülatör girişimlerdir. Örneğin Kıbrıslı Türklerin doğal gaz üzerindeki haklarını tanıdıkları ve bu hakları ancak çözümden sonra bizimle paylaşacaklarını ve bunun içinde bir fon kurduklarını söyleyerek, dünyayı aldatmaya çalışmalarıdır. Burada dikkat edilmesi gereken birkaç husus var.

Birincisi; eğer biz hak sahibiysek hakkımızı nasıl alacağımıza dair bir tedbiri kendimizin kararlaştırması ya da Rum tarafıyla birlikte kararlaştırmamız gerekmektedir. Sen Rum tarağı olarak tek başına karar alabiliyorsan  bunun bizim için bir hükmü yoktur ilerde istersen tek başına aldığın bu karardan vazgeçebilirsin. İşte mesele bu denli önemlidir.

İkincisi ise nasıl ki Kıbrıslı Türkler hak sahibiyse;  bu yeraltı zenginliklerinin nasıl ortaya çıkarılacağı, ne şekilde dünya pazarlarına sunulacağı, eğer boru hattı döşenecekse hangi istikamette seyredeceği, hangi şirketlerle ihale paylaşımına gidileceği gibi pek çok konuda Kıbrıslı Türklerin söz sahibi olması lazım.

Sürecin de ortak bir paydaşı olmamız gerekir. Ancak Rum tarafının ajandasında tüm bu saydıklarım yer almamaktadır.

Son olarak Üçüncü nokta ise Cumhurbaşkanı Sözcüsü Barış Burcu’nun da defalarca kez ifade ettiği gibi Rum tarafının bu şekilde yani Kıbrıslı Türkleri dışlayarak tek başına bir fon oluşturuyor olması aslında Kıbrıslı Türklere yapılan bir şantajdır. Neden, çünkü Kıbrıslı Türkler sadece yer altı zenginliklerinde değil Kıbrıs’ın yönetiminde de siyasal eşitliği ve ortaklığı olması gereken bir toplumdur. Çözüm sonrasında hakkını alabilir diyen Rum tarafı aslında bize şu mesajı vermeye çalışıyor, “doğal gaz zenginliklerinden payını istiyorsan benim sana verdiğim şekilde bunu kabul edeceksin, ayrıca siyasal eşitlik taleplerinden geri duracaksın, bir an önce benim istediğim gibi bir çözüme razı olacaksın. Çünkü çözüm olmadan bunu sana vermeyeceğim”;  işte bu bakımdan bunu bir şantaj olarak okumamız lazım.

Akdeniz de süren doğal gaz arama çalışmaları sonuç olarak son derece kritik bir aşamadadır ve Türkiye tutum ve davranışlarında son derece haklıdır.

Türkiye gibi büyük bir devletin hem devletimizi hem de haklarımızı koruması ülkemiz kamuoyu tarafından doğru anlaşılması ve doğru etüt edilmelidir.

******************

Günün Sözü

Adları unut, yüzleri, sesleri, kokuları falan. Geçmişine bir asfalt dök. Yürüyebilmek için ihtiyacın olacak…

Burak Aksak

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
11
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
23 Temmuz 2019, Salı    Gürcan: "Çözüm adil ve eşitliğe dayalı olmalı"
22 Temmuz 2019, Pazartesi    Hükümet davul çalıyor…
19 Temmuz 2019, Cuma    İşte tarihi belgeler!
18 Temmuz 2019, Perşembe    Paramız yok yemeye, tahtırevan ile gideriz gezmeye
17 Temmuz 2019, Çarşamba    Türkiye - AB dostluğu 165 milyar Dolar...
16 Temmuz 2019, Salı    Askerin yeri kışlası...
15 Temmuz 2019, Pazartesi    Rumlara bir şans daha...
12 Temmuz 2019, Cuma    Bu skandalı kim temizleyecek?
11 Temmuz 2019, Perşembe    Senin orada kalmayacağın kesin!
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Polise ramak kala da ölebilirsiniz...

banner
banner
banner
banner
banner

Gürcan: "Çözüm adil ve eşitliğe dayalı olmalı"
Gökhan ALTINER | 23 Temmuz 2019, Salı
Yıllar önce Londra Fuarı’na katılmak için Londra’ya gittiğimde beni şaşırtan ve bir o kadar da mutlu eden bir olay yaşamıştım. Sokakta yürürken adımla bana hitap edip seslenen birçok Kıbrıslı Türk’e ...
Hükümet davul çalıyor…
Gökhan ALTINER | 22 Temmuz 2019, Pazartesi
Başbakan Ersin Tatar ile Dışişleri Bakanı Kudret Özersay adeta bir hükümet bütünlüğünde açıklamalar yaptılar. “beşli zirve olacaksa federasyon dışındaki modeller de konuşulmalı”.
Belli ki aralarında bir fikir birliği...
İşte tarihi belgeler!
Gökhan ALTINER | 19 Temmuz 2019, Cuma
Cem Yılmaz’ın dediği gibi “fakirin fakire yaptığı zülüm gibisi yok”… Bu sözün anlamına birazdan geleceğiz. Kıbrıs Türkü’nün kurtuluşunun 45’nci yıl dönümü. Kimsenin tanımadığı, çoğu zaman bizim dahi beğenmediğimiz bir...