Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 28 Haziran 2019, Cuma

Uçak biletleri kara borsa misali

Paylaş  
20
19
18

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel son derece başarılı bir siyasetçi. Daha önceki Turizm Bakanlığı döneminde oldukça başarılı bir grafik izlemişti. Turizmdeki temel sorunların ne olduğunu çok iyi biliyor. Kendisinden önce ki bakan olan Fikri Ataoğlu da oldukça güzel işler yapıp Bakan Üstel’e bunları devam ettirmesi niteliğinde devretti. Ataoğlu’nun da hakkını vermek lazım.

Gerek turizm konusunda olsun gerekse ülke vatandaşının seyahat özgürlüğü noktasında olsun uçak biletlerindeki fahiş fiyatlar herkesin canını fazlasıyla sıkıyor.

Ünal bey aslında bilet fiyatlarının nasıl düşeceği noktasında lafı uzatacağına noktayı koydu; “Milli havayolu”.

Türkiye uzun zamandır bir milli havayolu şirketine sıcak bakmıyordu; bugünden sonra bu konuda Türkiye ikna edilebilir ve başarılı bir havayolu şirketinin kurulmasının önü açılabilir mi bilemem ama bildiğimiz bir şey var ki bu durum artık sürdürülebilir değil.

Her ne kadar tanınmamış bir ülke olsak da insan günün sonunda dışlanmak ya da kazıklanmak da istemiyor.  Bakan Üstel’e tavsiyem; yeni bir havayolunun kurulması için gerekli yerlere baskıyı bir an önce yapmasıdır. Kurulsun yeni bir hava yolu çeksin biletleri aşağı da görelim rekabeti.

Bu ülkeye yeni bir havayolu şart, hatta keşke KKTC devleti de işin bir parçası olabilse.

Mesleğim icabı olsun kendi özelim olsun sık yurt dışı yapan biriyim. 450 Liraya İstanbul’a gittiğimi de bilirim, 400 Liraya İstanbul-Roma’ya gittiğimi de bilirim. Yani kimse alınmasın ama Türkiye’deki hava yolları tarafından net bir şekilde kazıklanıyoruz. Bunun başka izahı yok.

İşte Ercan-İstanbul uçak biletleri… Kimse alınmasın!

Dünyanın en prestijli sitesidir SkyScanner. Şu an bu yazıyı kaleme alırken 16 Temmuz gidiş-19 Temmuz  dönüş diye bakıyorum. En ucuz biletten en pahalıya doğru sıralıyor. İsteyen linkinden girip bakabilir https://www.skyscanner.com.tr

16-19 Temmuz gidiş geliş bilet ‘1 saat 10 dakika’

Pegasus: 490 TL ‘İst-Saw’

Atlas Jet: 672  TL ‘İst’

THY: 1056 TL ‘İst’ / 676 TL ‘İst-Saw’

Peki bu hava yolları bu tarifeleri nasıl belirliyor? Aşırı doluluk yüzünden mi pahalı yapıyorlar? Bir kere bir uçak bileti yolcusu az oldu mu daha pahalı olabilir ya da aşırı talep var diye pahalı olabilir. Her türlü düşünebilirsiniz ama vatandaşın cebinden çıkacak paraya bakmak lazım.

Havalimanı vergileri pahalı

Bir kere Ercan havalimanında biletlere uygulanan vergilendirme son derece pahalı. İstanbul’u baz alacak olursak her aldığınız biletin içinde 100 TL’lik bir kazık var diyebiliriz. Tek gidiş 100 TL. yani sizi havayolu şirketi bedavaya da götürmeye kalksa cebinizden 100 Lira çıkacak. İstanbul’dan geri gelirken de 95 Lira ödeyeceksiniz. Daha hiçbir şey yapmadan 200 Lira cepten çıktı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığının öncelikle sorunu buradan çözmeye başlaması lazım.

Rekabet ve Onur Air

Önceleri KTHY vardı. KTHY’nin de biletleri çok ucuz değildi ama önemli bir rekabet unsuruydu, bu nedenle diğer hava yolları daha makul fiyatlara uçardı. Sonra tüm partiler el ele verdi ve KTHY’yibatırdılar. Sonrasında KKTC arenasına Onur Air girdi. Tek bir kırımı dahi olmayan bu havayolu şirketi biletleri neredeyse beleşe verecek kadar indirmesine karşın ne Kıbrıslı Türkler ne de Türk vatandaşlar Onur Air ile uçmayı pek tercih etmediler. Ben kaç kez kullandıysam uçakların yarı boş gittiğine şahit olmuşumdur. Bunun en önemli nedeni ise Onur Air’in Kıbrıs’a uçacak yolculara yaşattığı uzun rötarlar ve uçaklarının eski olduğu söylencesi.

Öyle anlıyorum ki Onur Air baktı ki olmuyor KKTC piyasasından çekildi. Yanılmıyorsam çok nadir uçuş yapıyor. Ama SkyScanner de yer almıyor Kıbrıs uçuşları konusunda.

Şimdi Onur Air gibi dev uçak filosu olan bir firma 150 Liraya Ercan-Atatürk gidiş-geliş seferi koyarsa diğer tüm hava yolları paşa paşa fiyatlarını Onur Air’in 50 Lira gibi üstünde bir rakama çekmek zorunda kaldılar.

Ne zaman ki Onur Air piyasadan çekildi, fiyatlar uçtu. Bu üç şirket oturup anlaşmış gibi fiyatları 500 Liralara kadar yükselttiler. Hatta hatta çoğu zaman 650 Liraya kadar bilet halen mevcut.

Yani demem o ki biletlerin ucuzlayabilmesi için KKTC’ye uçuş yapan firmaların rekabet içinde olması lazım. Ama onlar el birliği ile vatandaşı kazıklıyorlar. Meselenin özeti budur.

İstanbul ile Lefkoşa’yı kıyaslamak ne kadar doğru demeyin her ikisi de yüzyıllardır başkent. Lefkoşa’nın güneyine sözüm yok, orası Street of Rome. Renkli, zengin ve güzel. Peki Lefkoşa’nın kuzeyi?

Ya da köy kenti! Bizde yol yok yol! Yapılaşma berbat, ulaşım sıfır. Adeta sosyalizm gibi yaşıyoruz, sadece kitaplarda güzeliz.

İnsan gerçekten kıskanıyor ve üzülüyor. Hâlbuki her ülkeyi başkentidir adam yapan, bizim ne övünecek bir şehrimiz ne övünecek bir devletimiz ne gurur duyacağımız bir hükümetimiz var. Aza kanaat ediyoruz vesselam.

Bu kadar pahalı uçak bileti neden?

Hükümet demişken Ulaştırma Bakanlığı KKTC-Türkiye arasındaki seferlerin ulaşım fiyatlarına ne derece müdahale edebiliyor araştırıp bir yazı daha kaleme alacağım. Uzun zamandır kaleme almak istediğim ancak bir türlü fırsat bulamadığım bir konu bu. 70 dakikalık bir yolu 500-1000 TL arası gibi bir ücret ödeyerek gitmek kelime anlamıyla kazıklanmak anlamına geliyor. Bunun günü zamanı inanın ki yok. Belli zamanlarda sadece biraz ucuzluyor ya da aşırı pahalı oluyor.

KKTC zaten tecrit edilmiş

KKTC zaten siyaseten tecrit edilmiş, kelime anlamıyla dışlanmış bir ülke. Türkiye’deki havayolu şirketleri bir de fahiş fiyatlara seferler düzenliyorlar. Bir bakıyorsunuz aynı hava yolları İstanbul üzerinden bir başka Avrupa ülkesine daha ucuz uçuyor, kaldı ki bildiğim kadarıyla Türkiye hükümeti tarafından Ercan’a uçuşlar konusunda tanınan özel haklar var.

Buradaki amacım hiçbir hava yolunu kötülemek ya da karalamak değil ama 1 saat 10 dakikalık bir uçak yolculuğuna 700 TL para almak da insafsızlıktan başka bir şey değil. Bu kelime anlamıyla kazıklanmaktır. Yalnızca ben değil tüm vatandaşlar bunu böyle değerlendiriyor.

Herhangi bir hava yolu şirketi bana yorumlarını yollarsa seve seve yayınlarım.

**************

Günün Sözü

“Aklımdan çıkmıyorsun” dedim, başka türlüsünü yorgunum anlatmaya.

Orhan Veli

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
12
 
1
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
29 Haziran 2019, Cumartesi
Hasan         - Girne
Gectigimiz Carsamba buyuk halam ve kizi Ingiltere Londra Luton Havaalani'dan Larnaka'ya tekyon iki kisi £70 sterline,£35 sterlin kelle basi geldiler.Ercan'a soylemelerne gore tekyon £200 sterlin artidan ucuz bilet yoktu.Bu buyuk fark,resmen ayiptir soylemsi ama SOYGUN.

28 Haziran 2019, Cuma
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
KTHY konusunda yapılan tek icraat şudur. Her 18/24 aylık sürede bağrımızdan çıkardığımız ve zırh giydirdiğimiz makam sahibi böyük kişiliklerimizin birbirlerine b.k atmalarıdır. Halk olarak ise bizler bu b.k atma savaşını anlaşılmaz bir keyifle izleyip her fırsatta bir taraftan müdahil olmaktan başka hiç bir şey yapmadık. Ayrıca bağrımızdan çıkardığımız böyük kişilikler makamda olmadıkları dönemlerdeki boş zamanlarında KTHY mağdurları ile sohbet edip resim çektirdiler. Bütün bunları tarifsiz bir salaklıkla izleyen bizler yani okumuşluk, medeniyet ve çağdaşlık hususunda tüm insanlığa meydan okuyan Gıbrız Türklerine bir saatlık bir uçuş için 1000₺ uçak bileti fiyatı çok komik bir rakamdır. Bize yakışan ve olması gereken rakam en az 4000₺ olmalıdır ki salaklık şanımıza yakışık olsun😡

YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Ağustos 2019, Salı    Bana biraz müsaade...
19 Ağustos 2019, Pazartesi    Tiyatrocu kahramanlığa oynamaz
16 Ağustos 2019, Cuma    Tutun papazı kaçmasın...
15 Ağustos 2019, Perşembe    Namaz derin iştir... Sen anlamazsın...
9 Ağustos 2019, Cuma    Cumhurbaşkanı adayı rezil oldu
8 Ağustos 2019, Perşembe    Hayal kırıklığı olan Özersay'ın kendisidir
7 Ağustos 2019, Çarşamba    Hasipoğlu, "UBP adayını çıkarmazsa... Bunun bedeli olur"
6 Ağustos 2019, Salı    Veresiye dönemi başladı...
5 Ağustos 2019, Pazartesi    Kendi cephanemizi üretmeye başladık
2 Ağustos 2019, Cuma    Emredersiniz yaparız...

banner
banner
banner
banner
banner

Bana biraz müsaade...
Gökhan ALTINER | 20 Ağustos 2019, Salı
Koca yıl hiç tatil yapmadım desem sanırım yanlış söylemiş olmam. Gün geldi çattı ve izin yapma zamanı. Yazının hemen başında belirteyim, Ağustos sonuna kadar yazılarıma ve programlarıma ara vereceğim. Aslında gündem d...
Tiyatrocu kahramanlığa oynamaz
Gökhan ALTINER | 19 Ağustos 2019, Pazartesi
Derin ekonomik kriz içinde olan memleketin hiç şüphe yoktur en az destek gören alanı sanattır. Ülkemizde sanat her alanda gerektiği gibi desteklenmemektedir. Sanatın hangi alanıyla olursa olsun gerçek anlamda ilgilene...
Tutun papazı kaçmasın...
Gökhan ALTINER | 16 Ağustos 2019, Cuma
Hani söze nereden başlanır diye bir düşündüm. Ciddi bir kısır döngü içerisindeyiz toplum olarak. Neyle mutlu olacağımızı nasıl mutlu olacağımızı bilemiyoruz. Hep bir şikayet ve hep bir tepki içindeyiz. Bu öyle bir tep...