Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 9 Ağustos 2019, Cuma

Cumhurbaşkanı adayı rezil oldu

Paylaş  
40
20
36

Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye üst düzey komutan heyetiyle birlikte ülkemizi ziyaret etti ve çeşitli temaslarda bulundu. Bakan Akar süreçle ilgili tam da eski bir komutana yakışan önemli mesajlarda verdi. Son günlerde CTP içerisinde 2020 yılında gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adı aday olarak zikredilen Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay’ı da ziyaret etti. Gelin görün ki bu ziyaret gerçekleşirken ve konuşma sırasında Teberrüken Uluçay’dan elektrikler kesiliyor ve Meclisin varsa jeneratörü devreye girmiyor.

Teberrüken Bey konuşurken duruyor ve yüzünde ne olduğunu anlamaya çalışan şaşkın bir bakış, hafif tebessüm ederek bunu gizlemeye çalışıyor.

Öyle sanıyorum ki başımıza ilk kez geliyor böyle bir durum.

Yani önemli bir devlet adamı ülkemizi ziyaret ederken böyle bir durum yaşanıyor.

Koca Meclis Başkanının yapabileceği hiçbir şey yok. Deyim yerindeyse mahcup oluyor, rezil oluyor. Bakan Akar ev sahibi olmasa bile “olur böyle şeyler” deyip sözü tekrar devralıyor ve başlıyor bir şeyler anlatmaya. Meclis Başkanı Uluçay hala şaşkın.

Şimdi bu olay basit gibi gözüküyor ama değil. Bu durum tek kelimeyle içinde bulunduğumuz acizliği, denetimsizliği ve “ne olsa bir şey olmaz yahu memur zihniyetini” ortaya koyuyor. Kimse kusura bakmasın.

Sebebi her ne olursa olsun ben Meclis Başkanının rezil olup olmadığına bakarım.

Şimdi; Teberrüken Beyi hepimiz iyi tanırız. Her zaman beyefendi kişiliğiyle ön plana çıkmış bir siyasidir. Değerli ve sakin bir adamdır. Bu olayda elbette ki Teberrüken Beyin suçu yok ama Meclis Müdürü şu an kimse O’nun kabahati büyük.

Bildiğim kadarıyla tüm hükümet binalarında jeneratör bulunuyor ama bu jeneratörlerin bakımının ne denli yapılıp yapılmadığı belli değil. Sıkça baş gösteren elektrik kesintileri son zamanlarda tüm ülkeyi sıkıntıya sokmuş durumda.

Kimsenin de aklına gelmiyor olur da bir gün bu elektrik kesilirse ne yaparız.

Bakanlıkların jeneratörleri eski ve bozuk

Bakanlık adı vermeyeceğim ama geçtiğimiz günlerde yine kesilen elektrikler bir bakanlığın daha jeneratörünün fos olduğunu ortaya koydu ve gidip gelen elektriklerden dolayı jeneratör yandı. Düşünsenize bu ülke de dünyanın ne pahalı elektriğini kullanıyoruz. KIB-TEK’in akaryakıt depoları bom boş. Dolar yerlerde sürünüyor ama güya aldığımız yakıt bir şekilde gecikip gelmediği için, olmazsa AKSA’dan alırız deyip geçiştiriyoruz.

İşte kesilen elektrikler karşısında hükümet binalarındaki jeneratörlerin bakımlarının yapılmamasından kaynaklanan aksilikler tam da bu anlayışın örneği.

Varsa başka bir gerekçesi buyursun bana birileri anlatsın.

Uluçay cumhurbaşkanı adayı mı?

Yazının başlığını meseleyi birazda abartmak için attım. Bildiğiniz gibi CTP içerisinde ciddi bir kavga var. Hem gruplaşmalar hem de başkanlık yarışları öyle çok huzurlu ve her şey yolundaymış gibi görünen CTP’yi farklı yansıtıyor ama işler öyle değil. CTP içerisindeki bir grup Genel Başkan Tufan Erhürman’ın Cumhurbaşkanı adayı olmasını istemiyor.

Bir başka grup da aday olmasını ve genel başkanlık koltuğunun boşalmasını istiyor. Günü geldiğinde isimleri de yazılarımızın içerisinde monte ederiz, hiç sıkıntı yok.

Ama gelin görün ki Teberrüken Uluçay’ın cumhurbaşkanlığı adaylığı artık yüksek sesle konuşuluyor. Bu adaylık gerçekleşir mi gerçekleşmez mi bilemem ama bu saatten sonra imajı hayli sağlam olan Uluçay’ın imajını sarsmak için belli başlı gruplar çalışmaya başlayacak. Uluçay’ın beyefendi kişiliği çirkin ve çirkef saldırılara cevap vermeye saygısı gereği pek de müsait değildir bilirim.

Arıza değil sabotaj mı?

Hatırlayacaksınız iki hafta önce Lefkoşa’da uzun soluklu bir elektrik kesintisi olmuştu. Meclis Başkanlığı, Elçilik, Cumhurbaşkanlığı, CTP Genel Merkezi, hepsi bu kesintiden payını almıştı. Trafoda bir patlama oldu denilmiş sosyal medyada da “kedidir kedi” diye dealay konusu olmuştu. Malum KIB-TEK tam bir sorunlar yumağı ve sık sık özelleştirilmesi de gündeme geliyor.

İnanır mısınız artık sıkça belli başlı önemli yerlerde yaşanan elektrik kesintileri arıza değil de sabotaj olarak yorumlanmaya başladı kamuoyu tarafından.

Bu kadar zamandır elektrikle ilgili hiçbir sıkıntı ve kesinti olmazken 20 Temmuz’dan bu yana yani Mali Protokol imzalandıktan sonra sıkça bu elektrik kesintileri ve her ne halse arızalar sıkça yaşanmaya başlandı. Ne kadar ilginç değil mi?

Olaylara düz mantıkla değil biraz da şüpheci yaklaşarak bakarsanız “evet ilginç” diyeceksiniz.

İlginç bir ülke de yaşıyoruz. Kimse menfaatlerinin eksilmesini istemiyor, daha rahat ama daha az çalışmayı istiyor. Hal böyle olunca da işte Devletin ekonomisi böyle batıyor ve dıştan gelecek paraya bağımlı kalıyor.

Kendi insanımızın kendi devletine gördüğü reva da bu.

Belli oldu ki bu yılın ikinci yarısı hayli karışık, gergin ve hareketli geçecek, hatta bir o kadar da saçma sapan şeylere şahit olacağız. Bildiğiniz gibi dövizin hızlı düşüşü devam ediyor; bakalım hükümet beş kuruştan başka indirimler yapacak mı?

Yoksa kıymetimiz halen beş kuruş mu?

******************

GÜNÜN SÖZÜ

-Gelirsen yolum genişler, Gelmezsen hayalini severim. Yanmaktan korkmam. Ben bu aşka, sağ çıktığım yerlerden geldim.

Murathan Mungan

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
10
 
2
 
3
 
0
 
3
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
1
9 Ağustos 2019, Cuma
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Acaba elektrikleri rahmetlik Denktaş kesti sonra da jeneratörü bozdu? 😎 Hani bir zamanların en böyük en kuvvetli en ileri görüşlü söylemiydi bir kısım en aydının🤣....

YAZARIN SON 10 YAZISI
16 Ağustos 2019, Cuma    Tutun papazı kaçmasın...
15 Ağustos 2019, Perşembe    Namaz derin iştir... Sen anlamazsın...
8 Ağustos 2019, Perşembe    Hayal kırıklığı olan Özersay'ın kendisidir
7 Ağustos 2019, Çarşamba    Hasipoğlu, "UBP adayını çıkarmazsa... Bunun bedeli olur"
6 Ağustos 2019, Salı    Veresiye dönemi başladı...
5 Ağustos 2019, Pazartesi    Kendi cephanemizi üretmeye başladık
2 Ağustos 2019, Cuma    Emredersiniz yaparız...
1 Ağustos 2019, Perşembe    Günay Çerkez'i entrikalarınıza alet etmeyin!
31 Temmuz 2019, Çarşamba    Saray da yıkılırsa... Vay halimize...
30 Temmuz 2019, Salı    Kimin Maraş'ını kime vereceğiz?

banner
banner
banner
banner
banner

Tutun papazı kaçmasın...
Gökhan ALTINER | 16 Ağustos 2019, Cuma
Hani söze nereden başlanır diye bir düşündüm. Ciddi bir kısır döngü içerisindeyiz toplum olarak. Neyle mutlu olacağımızı nasıl mutlu olacağımızı bilemiyoruz. Hep bir şikayet ve hep bir tepki içindeyiz. Bu öyle bir tep...
Namaz derin iştir... Sen anlamazsın...
Gökhan ALTINER | 15 Ağustos 2019, Perşembe
Uzun tatilleri hiç sevmedim hayatım boyunca; yayın yapmadım mı yazı yazmadım mı kendimi işe yaramaz hissederim. Benim yapacak çok işim de yoktur, fazla oturdum mu tembellik gelir üstüme. Sonra sağa sola çatmaya başlar...
Hayal kırıklığı olan Özersay'ın kendisidir
Gökhan ALTINER | 8 Ağustos 2019, Perşembe
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın dün basına yansıyan Kıbrıs sorunuyla ilgili yorumları ve uyarıları hayli dikkatimi çekti. Özersay, Federal çözüm seçeneğinin ortadan artık kalktığını ve bunun ...