Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 6 Eylül 2019, Cuma

KIB-TEK özelleşmeli...

Paylaş  
44
22
39

EL-SEN’in bugün eylemi ve grevi var. Nedir mesele peki? Hükümet dört tane jeneratör alsın ve Aksa’ya muhtaç kalınmasın. Haklı bir istek mi? Bu şartlarda haklı bir istek. Buna diyeceğim bir şey yok. Peki bu durum, yani her yıl KIB-TEK ile ilgili ve her hükümet döneminde bu kurumla ilgili yaşanan sorunlar, krizler yetmedi mi artık?

Kaç işadamı zengin oldu bu kurum üstünden ya da kaç bürokrat kendine menfaatler sağladı, hiç düşündünüz mü?

Uzun yıllardır ve bugün, KKTC ekonomisinin can çekişmesinin ardında yatan asıl nedenin devletin sırtında kambur gibi duran memur ordusu olduğunu hepimiz biliyoruz.

Koskoca KKTC devletinin bütçesinin neredeyse tamamı memur maaşlarına gidiyor ve bu yüzden hükümet her yıl adeta Türkiye’den para dileniyor ve gelin görün ki Türkiye’den neredeyse iki yıla yakın bir süredir bir kuruş para gelmedi. O sebepten ya da bu sebepten.

Her ne kadar bugün bir miktar kaynak aktarımı yapılacak olsa dahi devlet olarak artık bu ülkenin Türkiye’nin de sırtında kambur olmaktan kurtulması lazım.

Bir devlet eğer öz sermayesini, gelirlerini binlerce insanın maaşına ödemeye ayırırsa işte böyle batar.

KIB-TEK özelleşmeli

KIB-TEK’in de durumu farklı değil. Dünyanın hiçbir yerinde devlet bu tür işletmelerin içinde değil artık. Bir komünist rejimle yönetilmiyoruz. Liberal ekonomi kurallarının uygulandığı bir ülke de devletin sırtında bu kadar maddi yükün olması söz konusu olamaz.

KIB-TEK hem borç batağının içinde yüzüyor hem de çalışanları aşırı ayrıcalıklara sahipler. Odacı Başbakan kadar maaş alıyor.

Hayatım boyunca ne kimsenin kazandığı ne maaşı kıskandım ne de sürdüğü arabayı. Her zaman her insanın en iyi hayatı yaşaması gerektiğine inanmışımdır. Arkadaşlarım bir araba bile alacakları zaman onların en iyi arabayı sürmelerini arzulamışımdır.

Gelin görün ki oldukça zor bir dönemden geçiyoruz. Tek kelimeyle para yok hem de bu sefer gerçekten yok. Aşırı pahalılaşan gıda tüketimi üç kuruş parayla geçinmeye çalışan fakir vatandaşın yatak ta bucakta sakladığı o azıcık parayı da kullanmasına neden oldu. Adeta herkes kuruş kuruş durumu idare etmeye çalışıyor.

Toplum olarak biz insanca da yaşayamadık bu ülke de. Annan Planı sonrasında yaşanan ganimet furyasının yarattığı zenginlik çok uzun sürmedi ve tekrardan fakirleşme başladı. Şu an tek kelimeyle herkes denizin dibini görmek üzere.

Rum’un malını satan satıp yedi yemesine ama mal yerine lük araçlar alınınca tenekeleri de yenmiyor ne yazık ki.

İfade ettiğim gibi kimsenin aldığı iyi maaştan rahatsızlık duymam ama burada önemli bir çelişki var. Ortada gün gibi açık bir gerçek var ki KIB-TEK yönetimi gerek Maliye Bakanlığı’ndan alamadığı alacakları nedeniyle gerekse yüksek gider nedeniyle bu ülkenin vatandaşına okkalı bir kazık atmıştır.

Bu atılan kazığın ağrısı daha geçmeden KIB-TEK’de Toplu İş Sözleşmesi yapıldı ve çalışanlara ciddi menfaatler sağlandı. Peki, yapılmasın mı? Yapılsın efendim yapılmasına da bunun doğru zamanı bu dönem miydi?

Yani KIB-TEK sade vatandaşın anasını yüksek ve yanlış uygulamalı faturalarla ağlatacak ama kendi personeline menfaat sağlayacak. Toplum vicdanında bu hiçbir şekilde kabul görmez bunu net olarak söyleyim.

Şu an için ne KIB-TEK yönetimi ne de EL-SEN pozitif bir algıya sahip değiller.

KIB-TEK sürekli borçlanıyor

KIB-TEK’le ilgili bir başka önemli soru ise bu; KIB-TEK de sürekli bir borçlanma var ve bu borçlanma öyle üç Lira beş Lira değil. UBP Hükümeti döneminde KIB-TEK 75 milyon Lira borca sahipti. Bu borcun şu sıralar Hükümet gizlediğinden ötürü ne kadar olduğu bilinmese de 350 milyonun ya da 500 milyonun üzerinde olduğu iddia ediliyor. En azından 350 milyonun üzerinde olduğu bir gerçek.

Peki, neden yönetim kurulu sürekli bir borçlanmaya gidiyor. Bununla ilgili bazı dedikodular da yok değil ama şimdilik bunlara girmeyeceğim. Yanlış işler yapılmamalı, bunu da net olarak bir kez daha söylemek lazım.

Maliye’nin KIB-TEK’e borcu ne kadar?

Bir başka önemli bilgi ise bu; Maliye Bakanlığı KIB-TEK’e 120 milyon Lira ödemesi gerekiyor ancak maliyenin bu parayı ödeme imkânı olmadığı için KIB-TEK Yönetimi de borçlanmak yerine bu borcu halktan tahsil etme yoluna gitmiş.

Aralık ayı faturalarının bu nedenli yüksek gelmesinin en önemli nedeni olarak bu gösteriliyor. Hatırlayacağınız üzere 64 bin abone bu durumdan mağdur olmuştu.

Anlayacağınız Hükümet KIB-TEK’e kazık atıyor KIB-TEK de vatandaşa kazık atıyor aynen durum bu.

Bir de şöyle düşünelim. Petrol varil fiyatı 85 Dolardan 50 Dolara düşmüş; buna dayanarak sen ucuzlat elektriği. 87 kuruşlardan çek 60 kuruşlara, akaryakıtı da ucuzlat, cebinde marketten alış veriş yapacak parası kalmayan vatandaşa bir el ver sonra KIB-TEK personeliyle istediğin toplu iş sözleşmesini yap.

O zaman kimsenin bir tepkisi olmaz.

Yarın günü geldiğinde ve KIB-TEK’in özelleştirilmesi gündeme gelecek adınız gibi emin olun hem toplum hem de medya buna gereken desteği sonuna kadar verecektir. Ve en önemlisi bu süreçte ne halk ne de medya ne KIB-TEK’in ne de EL-SEN’in yanında olmayacaktır.

Yirmi yıllık meslek hayatımda aynı kurumları ve aynı insanları eylem ve grevlerde görmekten bıktık usandık.

Umarım sağlıklı bir şekilde ve hızlıca devlet dünyada bu işler nasıl oluyorsa doğru olanını bu ülke de yapar.

Yazık hem de çok yazık ediliyor bu ülkeye.

***************

Günün Sözü

Asla aşk acısı çeken birine aşık olmayın. O kişi yaralıdır ve yara bandı olarak sizi kullanır.

Pablo Neruda

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
16
 
1
 
10
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
6 Eylül 2019, Cuma
Guner         - Girne

YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Eylül 2019, Cuma    Bu sefer savaş çıkabilir...
19 Eylül 2019, Perşembe    Patlama nedeni yangın değil! Kesinleşti
18 Eylül 2019, Çarşamba    Erhürman adaylığı kafasına koydu...
17 Eylül 2019, Salı    Gençler parasız yaşıyor...
16 Eylül 2019, Pazartesi    UBP'den çatı aday sinyali mi?
13 Eylül 2019, Cuma    Şeytan üçgeni!
12 Eylül 2019, Perşembe    Rezil bir memleket... Dökülüyoruz...
11 Eylül 2019, Çarşamba    Çavuşoğlu neden sertleşti?
10 Eylül 2019, Salı    Yoğun bakıma giren ölüyor!
9 Eylül 2019, Pazartesi    Başbakan, Ersan Saner'i istiyor

banner
banner
banner
banner
banner

Bu sefer savaş çıkabilir...
Gökhan ALTINER | 20 Eylül 2019, Cuma
Cephanelik patlamasının soruşturması ve etkileri, yankıları derken yaklaşık birkaç gündür hızla tırmanan ve sonuçlarını pek de kestiremediğimiz bir gerginlik yaşanıyor Akdeniz’de. Rum tarafı Türkiye’nin kıta sahanlığı...
Patlama nedeni yangın değil! Kesinleşti
Gökhan ALTINER | 19 Eylül 2019, Perşembe
Geçtiğimiz hafta tam da bugün sabaha yakın saat 01:30 civarlarında Çatalköy’de patlayan cephaneliğin yankıları halen sürüyor. Konuyla ilgili henüz bir netice alınmaması; Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın Bakanlar Kur...
Erhürman adaylığı kafasına koydu...
Gökhan ALTINER | 18 Eylül 2019, Çarşamba
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin dışına çıkıyorum zaman zaman ama olmuyor geri dönüyorum. Arada bir farklı yazı da yazmak lazım; öyle tahmin ediyorum ki okurlarımız cumhurbaşkanlığı seçimleriyle henüz pek yakından ilgile...