Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 9 Eylül 2019, Pazartesi

Başbakan, Ersan Saner'i istiyor

Paylaş  
80
13
76

Malum cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili UBP içindeki çalkantı devam ediyor. Her geçen gün yeni bilgiler elime gelmeye başlıyor. Gerçi geçtiğimiz hafta UBP’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik Genel Sekreter Ersan Saner’e bir teklifle gittiğini Kıbrıs Postası’ndaki canlı yayınımda ifade etmiştim. Konuyla ilgili olarak hafta sonu bazı temaslar yapma şansı buldum ve UBP’nin yakın zamanda açıklaması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik en muhtemel adayını öğrendim.

Bildiğiniz gibi UBP-HP koalisyonu kurulurken Ersin Tatar’ın, adaylık konusunda Kudret Özersay’a söz verdiği dedikoduları çıkmış sonrasında ise Tatar’ın bu yönde söz vermediği ancak kendisinin cumhurbaşkanı adayı olmayacağına yönelik bir söz verdiğini bizzat Başbakanın kendisinden öğrenmiştim.

Bunları hem canlı yayınlarımda anlattım hem de geçmiş yazılarımda kaleme aldım.

Tatar, Özersay adaylığını destekliyor ama…

Aslına bakacak olursanız, Ankara Hükümetinin bir kanadının Başbakan Tatar’a yapmış olduğu tavsiyelerin de katkısıyla Tatar, Nisan 2020 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Özersay’ın UBP-HP ortak adayı olmasını istiyor ancak bu konuyla ilgili UBP genelinde oluşan sert tavır nedeniyle Başbakan şu an parti içine dönmüş durumda.

Kıbrıs Postası’nın da ankete açtığı üç isim kulislerde konuşulsa da başka bir isim ön plana çıkmış durumda.

Tatar, Ersan Saner’i istiyor

Oldukça güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere göre Başbakan Ersin Tatar’ın gelecek yıl ki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması için çiçeği burnunda Genel Sekreter Ersan Saner’i istediği ve bu yönde kendisine teklif de bulunduğunu öğrenmiş bulunuyorum.

Başbakan tarafından bu teklifin kendisine yapıldığı net bilgim dahilinde. Genel Sekreter Saner’in tavrı ne olur bilemem ama Başbakan tarafından Saner’in cumhurbaşkanlığı adaylığının şu an için desteklendiğini ve Saner’in kabul etmesi durumunda parti meclisine ya da UBP’nin karar mekanizmalarına Saner’in aday olmasını sunacağını net bir şekilde bildiğimi ifade etmek isterim.

Bir gazeteci olarak suya sabuna dokunmadan gazetecilik yapılmayacağını bilenlerdenim. Bu nedenle kaynağım güvenilir oluktan sonra kaleme almaktan çekinmem.

Ersan Saner’i hepimiz yakinen tanıyoruz. Siyasi geçmişinde herhangi bir kirliliğe rastlayamayacağımız ender siyasetçilerden biridir. Bakanlıkları döneminde de başarılı olduğunu açıkça ortaya koyabiliriz.

Açıkçası ben neden olmasın diye düşündüm...

Her ne kadar genel sekreter olduktan sonra yaptığı görevden alma ve atamalarda tüzüğün kendisine tanıdığı yetkileri kullanmışsa da Genel Başkan Tatar’la aralarında hafif gerginlik yaşandığını duydum.

Siyaset böyledir, yani inişli çıkışlıdır. Sular önce dalgalanır sonra durulur.

Özersay için baskı gelecek mi?

Öte yandan Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu şu an adamızda. Çavuşoğlu’nun bu ziyaretinde gerek Cumhurbaşkanı Akıncı ile bir gerginlik yaşanıp yaşanmayacağını gerekse UBP Genel Başkanı Tatar ile aralarında nasıl bir temas olacağını ve Özersay ile ilgili baskılar oluşup oluşmayacağını bekleyip göreceğiz.

Bildiğiniz gibi Kıbrıs konusunda ciddi bir hareketlenme var, yaşandı ama bunun devamı gelecek mi bilmiyoruz. Siyasi parti başkanları çok da ümitli görünmüyor, Cumhurbaşkanı Akıncı ise sabırlı olunması gerektiğini vurguluyor.

Ben ilginç bir şey duydum; Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun özellikle Dışişleri Bakanı Özersay’ın ricası üzerine bu ziyareti gerçekleştirdiğini ve Tatar’a kendi adaylığı için bir baskı yaratmayı planladığını öğrendim.

Her ne kadar ihtimal vermesem de Bakan Çavuşoğlu’nun ısrarla, Özersay’ın UBP-HP ortak aday olmasını istediğini hepimiz biliyoruz.

Tatar öyle anlaşılıyor ki iki arada bir derede kalacak.

*****************

Başbakan şimdilik kabineyi değişmeyecek…

Başbakan Ersin Tatar son günlerde alevlenen kabinede revizyon söylentilerine açıklık getirdi. Cuma günü Başbakan Tatar’ın daveti üzerine bir kahve içmek için kendisini ziyarete gittim. Ziyarette EL-SEN’in grevinden ötürü Başkanlıkta bulunan Ekonomi Bakanı Hasan Taçoy da vardı ve bize eşlik etti. “ Hali hazırda Sn. Taçoy buradayken sorayım, görevden almayı düşünüyor musunuz, herhangi bir sıkıntı var mı? Sn. Taçoy da bu yönde bir hissiyat oluştu sanki. Nedir son durum?” şeklindeki sordum, Tatar da “Kabinede revizyon düşünmüyorum, Sn. Taçoy’u görevden alacak değilim. Herhangi bir sorunumuz yok” dedi. Gülüştük… Yaklaşık yarım saat süren sohbette, Taçoy, “EL-SEN’in eylemi ile ilgili olumlu sonuç alacağımızı düşünüyorum, KIB-TEK’in 265 milyon borcu var, bunu yıl sonuna kadar sıfırlayabileceğimizi Sn. Başbakana söyledim, buna inanıyorum” dedi. Bu ziyaretimi ilerleyen günlerde daha detaylı ve uzun bir şekilde kaleme alacağım.

**********************

GÜNÜN SÖZÜ

“Ne yapalım yani bu dünyanın gerçekleri varsa, bizim de hayallerimiz var.”

Pablo Neruda

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
1
 
5
 
0
 
5
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
9 Eylül 2019, Pazartesi
sadık         - lefkoşa
Ersan sanerin Kıbrıs müzakereleri konusunda ne geçmişi ne de tecrübesi var, Ubp de bu konuda yetkin isimlere bakın en iyisi siz..

9 Eylül 2019, Pazartesi
Barlas         - Lefkoşa
ya anlatamıyoruk boşuna aday çıkarmayın.. Hepimizin , bu ülkenin 5. cumhurbaşkanı Tufan Erhüman 'dır. Yavaş yavaş yerleştirin kafalarınıza şimdiden.

YAZARIN SON 10 YAZISI
11 Kasım 2019, Pazartesi    Özersay'da "Tatar" hazımsızlığı...
1 Kasım 2019, Cuma    Umudu kestim yurdumdan
31 Ekim 2019, Perşembe    Vergiler adil toplanıyor mu?
30 Ekim 2019, Çarşamba    Gyrocopter'ler hayli vukuatlı!
29 Ekim 2019, Salı    Memur paralı... Devlet fakir
28 Ekim 2019, Pazartesi    Ekonomik bağımsızlık ne zaman?
25 Ekim 2019, Cuma    Atakan'dan başka umursayan var mı?
24 Ekim 2019, Perşembe    Hükümette kriz var...
23 Ekim 2019, Çarşamba    Savaşan: "Siyaset edep ister..."
22 Ekim 2019, Salı    Töre, külliye yolcusu...

banner
banner
banner
banner

Özersay'da "Tatar" hazımsızlığı...
Gökhan ALTINER | 11 Kasım 2019, Pazartesi
Uzun bir aranın ardından yazı yazıyor olmak inanılmaz güzel bir duygu. Her ne kadar bazen tekrara girdiğimi hissetsem dahi. Ülke de konuşulması gereken o kadar önemli ekonomik sorunlar varken ne yazık ki ülke olarak C...
Umudu kestim yurdumdan
Gökhan ALTINER | 1 Kasım 2019, Cuma
Ne den her gün aynı ya da daha kötü diye düşündüm.  Ya da neden öfkemizi yenemiyoruz? Hayalleri ertelemeyi bir yana bırakın artık hayal de kurmuyoruz. Aşırı sinirliyiz ve birşeyler yapma isteğimiz tam anlamıyla yok ol...
Vergiler adil toplanıyor mu?
Gökhan ALTINER | 31 Ekim 2019, Perşembe
Aklıma rahmetli Bülent Ecevit’in başbakan olduğu günler geldi bir anda. Merhum Ecevit, başbakan seçildiğinde Türkiye maddi yönden ciddi bir felaketin içindeydi. Ecevit’in ilk işi Dünya Bankasında üst düzey bir görevde...