Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 25 Eylül 2019, Çarşamba

UBP; Özgürgün için toplanıyor

Paylaş  
65
23
63

Newyork’taki hafif hareketlilik devam ede dursun KKTC iç siyaseti de bir taraftan kaynamaya devam ediyor. Bugün ve önümüzdeki birkaç hafta içinde UBP sıcak saatler yaşayacak. Bildiğiniz gibi bir süreden beridir UBP’nin cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi konusunda oldukça farklı senaryolar konuşuluyor. Şimdi buna bir yenisi daha eklendi. Ama bu sefer ki öyle sanıyorum ki en gerçek olanı. UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, UBP tabanının Ersin Tatar’ın cumhurbaşkanı adayı olmasını istediğini ifade eden bir açıklama yaptı ki bana göre bunun gerçekle hiçbir alakası yoktur.

Eğer kıymetli dostum Sadık, yanına diğer tüm ilçelerin de başkanlarını alarak bir açıklama yapmış olsaydı işte o zaman tüm ilçe başkanları en azından bunu istiyor diye düşünürdüm. Tüm ilçe başkanlarının UBP tabanı adına konuşma yetkisi her ne kadar teknik olarak mantıklı görünse de şüphe yoktur ki hiçbir ilçe başkanı UBP tabanı adına konuşma yapamaz çünkü UBP tabanı vakti zamanında UBP yönetimi, Derviş Eroğlu aday gösterildiğinde Eroğlu’na gerekli desteği vermemişti; keza yine UBP yönetimi Lefkoşa belediye başkanlığına Hasan Sertoğlu’nu aday gösterdiğinde yine UBP tabanı yönetimi dinlememiş ve gerekli desteği vermemişti.

Bu verdiğim örnekler yakın geçmişe ait örneklerdir. Bu nedenle sadık dostum kusura bakmasın ama UBP tabanının neyi talep ettiğini ne kendisi ne de bir başkası henüz bilmiyor. UBP adına kim aday olursa olsun sandıktan çıkan sonuç işte bize UBP tabanının kimi istediğini göstermiş olacak.

Tatar’ın sözü ve tuzak

Burada önemli iki noktaya dikkat çekmek lazım. Birincisi UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın Halkın Partisi ile koalisyon kurarken Ankara Hükümetine verdiği bir söz vardı. Gerçi bana göre bu iki sözdü ama Tatar ikincisini vermediğin bizzat bana söyledi. Tatar’ın Ankara Hükümetine koalisyonu kurarken verdiği söz hiçbir şekilde cumhurbaşkanı adayı olmayacağı yönündeydi. Bu sözü verdiğini gayet iyi biliyorum, isterse çıksın inkâr etsin. Bana göre ikinci söz de Özersay’ı UBP-HP adayı yapacağı sözüydü ki bunu bizzat kendisi vermediği yönünde beni temin etti.

Şimdi, Tatar aday olması halinde bu sözünden caymış olacak.

Devam edelim. Bildiğiniz gibi UBP içinde isimleri dolaşan ve doğal olarak kabul görmüş üç isim var. Hasipoğlu, Töre ve Ertuğruloğlu. Bu da demek oluyor ki bu üç isimden biri pek ala aday yapılabilir. Demem o ki UBP’nin aday sorunu yok, keza UBP’li olmayan biri de aday yapılabilir. Sibel Siber, Mustafa Arabacıoğlu gibi isimlere teklif götürülebilir.

Sonuç olarak aday sıkıntısı yokken neden Tatar’a aday ol baskısı yapılıyor?

Tatar’a verilen korku ise “eğer Oğuzhan Hasipoğlu’nu aday yaparsan %10 oy alacak ve rezil olacağız” yönünde bir baskı. Peki, sormak lazım Tatar’a korku veren arkadaşlara; ya Tatar % 15 de kalırsa. O zaman ne olacak. Yani siz Tatar’ın ikinci tura kalabileceğini mi sanıyorsunuz?

Söz konusu bile değil. Peki Başbakan olarak ve 21 vekilin başı olarak Tatar, seçimi üçüncü sırada tamamlarsa bugün Tatar’a aday ol diye baskı yapanlar o gün geldiğinde de istifa et diye baskı yapmayacaklar mı?

Pek ala yapacaklar. Zaten bütün mesele de bu. Buradan açıkça yazıyorum; Tatar aday olur ve üçüncü sırada bu seçimi tamamlarsa ilk istifa et yazısını ben yazacağım. Çünkü Tatar bile bile bu tuzağa kendini kurban etmiş olacak.

Tatar’ın adaylık meyili var

Yeri gelmişken şunu da söylemekte fayda var. Aldığım son duyumlara göre Genel Başkan Tatar’ın aday olma konusunda yumuşadığı ve kendisine yapılan bu baskıya boyun eğeceğini de öğrendim. Şunu net olarak ortaya koymakta fayda var; bu seçim Mustafa Akıncı ile Tufan Erhürman arasında geçecek. Bunu hepimiz gayet iyi biliyoruz. Merhum Denktaş Bey masadan kalksa gelse ve aday olsa dahi bu seçi kazanamaz; çünkü konjonktür 2020 seçimlerinde sağ bir adayın kazanmasına müsait değil. Hali hazırda şu an ki mevcut sağ adayların da seçim kazanma potansiyeli bulunmuyor.

Tüm bunları masanın üzerine koyduğumuzda sonuç nettir. Bu seçimin galibi sol adaylardır.

Elbette ki UBP kendi içinde kararını verecektir. Ama ne karar alırsa alsın bunun faturası Tatar’ın boynunda asılıdır.

Mesele Tatar’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinden dolayı yüksek rakamlı mı düşük rakamlı mı bir fatura ödeyeceğidir.

Grup toplantısında Özgürgün tartışılacak

Öte yandan bildiğiniz gibi 27 Eylülde Mecliste komite Hüseyin Özgürgün’le ilgili bir karar üretecek. UBP’li vekillerin bazıları ve komitedeki vekiller Özgürgün’ün dokunulmazlığının kalkmamasını istiyor. Bu noktada kararlı olan UBP yönetimi bugün sabah dokuzda bir grup toplantısı düzenleyerek söz konusu üç vekilin üstünden yükü almak için bir grup kararı çıkaracak ve Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılması yönünde bir karar üretecek. Bana gelen bilgi bu yönde. Diğer yandan HP ve CTP kanadının kaldırılması yönünde evet oyu kullanacağı yönünde.

Bu durum UBP içinde yeni krizlerin kapısını açacak. Çünkü Özgürgün’ün halen parti içinde önemli bir gücü bulunuyor.

***************

Günün Sözü

“Ne yapalım yani bu dünyanın gerçekleri varsa, bizim de hayallerimiz var.”

Pablo Neruda

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
9
 
1
 
2
 
0
 
0
 
1
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
25 Eylül 2019, Çarşamba
Ali mehmet         - Londra
Gokhan bey her sey guzel de tatar cumhurbaskani olursa ucuncu ulkelere nasil seyahat edecek.adam interpol tarafindan dolandiricilik sucundan araniyor.biri bize bunu ltf izah etsin

YAZARIN SON 10 YAZISI
22 Ekim 2019, Salı    Töre, külliye yolcusu...
21 Ekim 2019, Pazartesi    Tatar'la ilgili plan açık...
18 Ekim 2019, Cuma    Başbakanı rahat bırakın
17 Ekim 2019, Perşembe    Tatar aday gibi...
16 Ekim 2019, Çarşamba    Hasbanı çıkar Ahmet Çakar
15 Ekim 2019, Salı    Memleketin tadı kaçtı...
14 Ekim 2019, Pazartesi    Olmadı başkan!
11 Ekim 2019, Cuma    Özersay'dan UBP'ye tehdit...
10 Ekim 2019, Perşembe    Amcaoğlu kararlı ama baskı altında
9 Ekim 2019, Çarşamba    Trafik kazalarına hapislik cezası sorgulanmalı

banner
banner
banner
banner

Töre, külliye yolcusu...
Gökhan ALTINER | 22 Ekim 2019, Salı
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik olarak UBP içindeki sancı her geçen gün artıyor. Adaylığına artık kesin gözle bakılan Ersin Tatar'a karşı diğer adaylardan operasyon niteliğinde tavırlar geliyor. Üst düzey bir UBP...
Tatar'la ilgili plan açık...
Gökhan ALTINER | 21 Ekim 2019, Pazartesi
Geçtiğimiz hafta sonuna doğru kaleme aldığım bir yazımda ‘Tatar Aday’ gibi bir başlık attım ve Tatar’ın aday olması halinde elde edeceği sonuçlar neticesinde kendisini bekleyen tehlikelere değindim. Üçüncü Cumhurbaşka...
Başbakanı rahat bırakın
Gökhan ALTINER | 18 Ekim 2019, Cuma
Şu sıralar Başbakan Ersin Tatar’ın üzerine her yerden yürüyorlar. Kıbrıs Postası’ndaki sabah programını sunarken üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun ve HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ın yakın dostlarından olan Ser...