Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 27 Eylül 2019, Cuma

Özgürgün UBP'den istifa edecek...

Paylaş  
69
27
67

Komite, UBP Genel eski Başkanı Hüseyin Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılması yönündeki tasarıyı oy birliği ile onayladı ve Cumhuriyet Meclisine gönderdi. Komite toplantısı hayli gergin geçmesine rağmen karar oy birliği ile alındı ve aslında bir nevi Özgürgün’ün yargılanma yolu açıldı.

Hepimiz dokunulmazlık konusunun meclise geldiğinde büyük ihtimal oy çokluğu ile onaylanacağını biliyoruz. UBP için oldukça yıpratıcı bir dönemin başlangıcını tetikledi bu durum.

Alınan bu karar sonrası yaşanacak her şey açıkçası bana bazı vekillerin UBP’yi böldüğü ve iktidardan düşürdüğü  İrsen Küçük Hükümetini hatırlattı. Büyük ihtimal bu sefer bu olmayacak ama UBP her zaman bildiğiniz UBP. İrsen Küçük döneminde de 30 milletvekili ile tek başına iktidar olan parti bir şekilde iktidardan düşürülmüştü.

Demem o ki UBP artık yavrusunu fare zannedip yiyen kedilere benzedi.

Özgürgün istifa edecek

UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün ile dün sabah yayına gitmeden önce kısa bir telefon konuşması yaptım. Sesi gayet iyi geliyordu ama belli ki tüm bu yaşananlara son derece kırgındı. Detaya çok girmeden bazı şeyleri paylaşacağım.

Özgürgün’e olayı nasıl karşıladığını sorduğumda “20 arkadaşıma da kırgınım, siyasette birçoğuna çok emeğim geçmiştir” diye yanıtladı. Bazı vekillerin ismini vererek bu isimlerin dokunulmazlık konusunda hayır diyeceklerini duyuyordum hâlbuki diye sordum; Özgürgün “ben de öyle biliyordum ama bir yerden “ismi ben yazmıyorum” telefon açılmış her birine ve hayırlar evete dönmüş” diye yanıtladı.

“istifa edeceğinizi duydum, bence etmemelisiniz, mahkeme sürecinden sonra tekrardan partinizde belirleyici görevler üstlenebilirsiniz” dediğim de ise “bana başka seçenek bırakmadılar, bu saatten sonra yapacak başka bir şey yok, bir gün tekrardan Parti Başkanı olmamın ne anlamı var, bana bunu yapan vekillerin mi başkanı olacağım, bu mümkün değil” diye yanıtladı.

“Yargı sürecinden hiçbir çekincem yok, ama vekil arkadaşlarımın bana bunu yapması kabul edilemez bir durum” dedi ve başka şeyler de konuştuk, kapattık.

Özgürgün haklı

Açık konuşmak gerekirse, Hüseyin Özgürgün kırıldığı tüm konularda sonuna kadar haklı. Yeri gelmişken şunu söylemekte yarar görüyorum, kesinlikle Özgürgün’ün mahkemeye çıkması gerektiğini düşünenlerdenim. Çünkü bu tartışmalara bu noktaya geldikten sonra Özgürgün için tek çıkar yol mahkemeye gidip aklanmaktır. Zaten diğer türlü kendisi de hem kendi vicdanında hem de toplum vicdanında aklanmamış ve rahatlamamış olacak.

Ama olayın bir de başka boyutu var. Eğri ya da doğru, UBP’ye 20 yılını vermiş bir siyasetçi. Kimse UBP’ye başkan olmazken, Özgürgün oldu. Son seçimlerde partisini 21 vekile çıkardı. Birçok insanı siyasete kazandırdı ve hem vekil olmasında yardımcı oldu hem de kabinesinde yer verdi, bakan yaptı.

Gün geldi emeği geçen tüm arkadaşları kendisini bir tür ortada bıraktı. İşin aslı bu, özetide  bu ve UBP adına üzücü olan ise UBP’li vekiller bunu Hükümette kalabilme, bakan kalabilme  adına yaptı.

Olaya bir de bu anlattığım şekilde bakmak lazım.

Yoksa ortada Özgürgün ile ilgili ciddi iddialar varsa zaten Özgürgün’ün bir an önce mahkemeye çıkıp yargılanmasıdır doğru olan; yargılanmalıdır ki kamu vicdanı bu konuda rahatlasın.

Özgürgün ile yaptığım birçok televizyon programında bana “hemen dokunulmazlığımı kaldırsınlar ve beni yargılasınlar, benim korkacak, çekinecek bir dururumum yok” demiştir ama eminin kendi arkadaşları ve partisi tarafından bunun kendisine yapılacağı aklına bile gelmemiştir.

Dokunulmazlıklar kalkacak mı?

Meclis komite üyeleri kararı açıklarken kürsü dokunulmazlığı hariç tüm milletvekili dokunulmazlıklarının kalkması gerektiğini ve bu yönde partilerin çaba içerisinde olacağını açıkladılar.

Peşinen şunu şöyleyim ki halkın Partisi hükümetteyken dokunulmazlıklar kaldırılırsa kaldırılır aksi takdirde o iş yatar. O da Halkın Partisi temiz eller partisi olduğu için değil, Özgürgün’e yapılan operasyonu aklamak için yapılacak bir manevra olsun diyedir.

Ama doğru olan da bu durum, tüm vekillerin kürsü dokunulmazlığı hariç tüm dokunulmazlıklarının kaldırılması lazım.

Sonuç olarak kısa süre içerisinde Ögürgün’ün dokunulmazlığı kaldırılacak ve yargı süreci açılacaktır. Umarım aynı hızla diğer dokunulmazlıklarda kaldırılır.

Gelelim son cümleye ve en önemli konuya. Birçok milletvekilinin üzerine gidilebilecekken;  Sizce neden Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, bu kadar Hüseyin Özgürgün’ün peşine düşmüştür? Bunu yapmasında ki sebep nedir? Hükümet protokolüne bunu koydurmuş ve UBP Parti Meclisi de bunu kabul etmiştir. Dahası Neden  tarihinde ilk kez UBP, kendi eski başkanını ve başbakanını yargıya göndermeyi kabul etmiştir?

Bu soruların cevabını merak ediyorsanız Ağustos 2017  tarihindeki yazılarımın birinde bulabilirsiniz…

******************

Günün Sözü

Ben sensiz de yaşarım ama seninle bir başka yaşarım.

Cemal Süreya

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
6
 
1
 
4
 
0
 
3
 
2
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
1
YAZARIN SON 10 YAZISI
22 Ekim 2019, Salı    Töre, külliye yolcusu...
21 Ekim 2019, Pazartesi    Tatar'la ilgili plan açık...
18 Ekim 2019, Cuma    Başbakanı rahat bırakın
17 Ekim 2019, Perşembe    Tatar aday gibi...
16 Ekim 2019, Çarşamba    Hasbanı çıkar Ahmet Çakar
15 Ekim 2019, Salı    Memleketin tadı kaçtı...
14 Ekim 2019, Pazartesi    Olmadı başkan!
11 Ekim 2019, Cuma    Özersay'dan UBP'ye tehdit...
10 Ekim 2019, Perşembe    Amcaoğlu kararlı ama baskı altında
9 Ekim 2019, Çarşamba    Trafik kazalarına hapislik cezası sorgulanmalı

banner
banner
banner
banner

Töre, külliye yolcusu...
Gökhan ALTINER | 22 Ekim 2019, Salı
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik olarak UBP içindeki sancı her geçen gün artıyor. Adaylığına artık kesin gözle bakılan Ersin Tatar'a karşı diğer adaylardan operasyon niteliğinde tavırlar geliyor. Üst düzey bir UBP...
Tatar'la ilgili plan açık...
Gökhan ALTINER | 21 Ekim 2019, Pazartesi
Geçtiğimiz hafta sonuna doğru kaleme aldığım bir yazımda ‘Tatar Aday’ gibi bir başlık attım ve Tatar’ın aday olması halinde elde edeceği sonuçlar neticesinde kendisini bekleyen tehlikelere değindim. Üçüncü Cumhurbaşka...
Başbakanı rahat bırakın
Gökhan ALTINER | 18 Ekim 2019, Cuma
Şu sıralar Başbakan Ersin Tatar’ın üzerine her yerden yürüyorlar. Kıbrıs Postası’ndaki sabah programını sunarken üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun ve HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ın yakın dostlarından olan Ser...