Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 8 Ekim 2019, Salı

UBP sessizce evet dedi...

Paylaş  
31
17
30

 

UBP eski Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’ün dün Meclis’te dokunulmazlığının kaldırılması oylandı. Çok yoğun olmama rağmen bu duruma tanıklık etmek adına Meclis’e gittim ve oturumu izledim. Oturum öncesinde Başbakan Ersin Tatar ile buluşup uzun bir sohbet yaptık ama bu konuyu hiç konuşmadık.

Meclis, Özgürgün’ün dokunulmazlığını saat 3’te görüşmeye başlayacaktı öyle de oldu. YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı oldukça mantıklı bir konuşma yaptı ve Meclis’e bir öneri sundu, bunu peşi sıra DP Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş izledi. Karşılıklı atışmalar yaşandıysa da gürültü kopmadı.

Sıra geldi oylamaya. Oturduğum yerden UBP’li vekillerin ne diyeceğine odaklandım. Unutmadan UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre de kürsüye çıkıp içini döktü ve bence çok doğru bir konuşma yaptı.

Töre’nin konuşmasından Halkın Partisine ciddi kızgınlığı olduğu çok belliydi ve söylediklerinde haklıydı da.

UBP sessizce evet dedi

Kâtip sırayla isimleri okurken UBP’li Milletvekillerinin inanır mısınız evet dediklerini duymakta çok zorlandım, halbuki yanı başlarında oturuyordum. Her biri kısık sesle evet dediler. Evet derken neredeyse büyük bir çoğunluğunun sesi boğazlarına düğümlenmiş gibiydi. Hele hele Başbakan Tatar’ın sesini, Nazım Çavuşoğlu’nun, Ersan Saner’in sesini gerçekten duymadım. Dursun Oğuz salonda yoktu ya da ben görmedim. Her ne halse Hasan Taçoy yurt dışında bir dizi görüşmelerdeydi, ilginç gidecek günü bulmuştu.

Sonuç olarak UBP’li vekiller utanarak ve sessiz bir şekilde evet dediler ve Özgürgün’ün dokunulmazlığı 41 oyla, oy çokluğuyla kaldırıldı.

YDP ret verdi DP ise oylamaya katılmadı.

Oylama sürerken hemen önümde oturan bir başka meslektaşım bana dönerek “ben olsam Özgürgün’ün yerinde Meclis’e gelir arkadaşlarımın karşısına oturur ve yüzlerine bakardım bakalım evet diyebilecekler mi?” diye dedi.

Evet, Özgürgün haliyle yoktu. Eğer Meclis’e gelseydi öyle tahmin ediyorum ki vekiller kolay kolay eski genel başkanlarının yüzünün içine bakarak evet diyemezlerdi.

Özgürgün Meclis’e gelmeyerek onlara bunu kolaylaştırdı.

UBP-HP arasında ciddi gerginlik hâkim

Her ne kadar dışarıya yansımasa da UBP’li vekillerde de bakanlarda da HP’ye karşı bir tavır var, bu hükümetten yana mutsuz oldukları ama bir yandan da hükümette olmanın menfaatini de istedikleri her hallerinden belliydi.

Öyle anlıyorum ki ne UBP ne HP bu hükümetten pek mutlu değiller, sadece durumu idare ediyorlar dersek daha doğru olur.

Bu saatten sonra ne olur ne kalır bilemem ama öyle tahmin ediyorum ki Özgürgün partisinden istifa etmeyi bir daha düşünecektir. Zira olası bir erken seçimde yeniden vekil seçilmesi halinde karar berhava olmuş olacak.

Meclis’te özellikle Aytaç Çaluda’nın da dokunulmazlığının kaldırıldığı, yargıya sevk edildiği fakat bir yıldır Çaluda ile ilgili olarak herhangi bir mahkeme sürecinin başlamadığı konuşuldu. Bu da demek oluyor ki Özgürgün’ün mahkemeye sevk edilecek olmasının ardından davasının görülmesi uzun süre alabilir.

Dokunulmazlıklar kalkacak mı? 

Kesinlikle Özgürgün’ün mahkemeye çıkması gerektiğini düşünenlerdenim. Çünkü bu tartışmalara bu noktaya geldikten sonra Özgürgün için tek çıkar yol mahkemeye gidip aklanmaktır. Zaten diğer türlü kendisi de hem kendi vicdanında hem de toplum vicdanında aklanmamış ve rahatlamamış olacak. 

Ama olayın bir de başka boyutu var. Eğri ya da doğru, UBP’ye 20 yılını vermiş bir siyasetçi. Kimse UBP’ye başkan olmazken, Özgürgün oldu. Son seçimlerde partisini 21 vekile çıkardı. Birçok insanı siyasete kazandırdı ve hem vekil olmasında yardımcı oldu hem de kabinesinde yer verdi, bakan yaptı. 

Gün geldi emeği geçen tüm arkadaşları kendisini bir tür ortada bıraktı. İşin aslı bu, özetide bu ve UBP adına üzücü olan ise UBP’li vekiller bunu Hükümette kalabilme, bakan kalabilme adına yaptı. 

Olaya bir de bu anlattığım şekilde bakmak lazım. 

Yoksa ortada Özgürgün ile ilgili ciddi iddialar varsa zaten Özgürgün’ün bir an önce mahkemeye çıkıp yargılanmasıdır doğru olan; yargılanmalıdır ki kamu vicdanı bu konuda rahatlasın. Meclis’te konuşmalar sürerken kürsü dokunulmazlığı hariç tüm milletvekili dokunulmazlıklarının kalkması gerektiğini ve bu yönde partilerin çaba içerisinde olacağını Tatar hariç her parti başkanı açıkladı. 

Peşinen şunu şöyleyim ki Halkın Partisi hükümetteyken dokunulmazlıklar kaldırılırsa kaldırılır aksi takdirde o iş yatar. O da Halkın Partisi temiz eller partisi olduğu için değil, Özgürgün’e yapılan operasyonu aklamak için yapılacak bir manevra olsun diyedir. 

Ama doğru olan da bu durum, tüm vekillerin kürsü dokunulmazlığı hariç tüm dokunulmazlıklarının kaldırılması lazım. 

Sonuç olarak kısa süre içerisinde Ögürgün’ün dokunulmazlığı kaldırılacak ve yargı süreci açılacaktır. Umarım aynı hızla diğer dokunulmazlıklarda kaldırılır. 

Gelelim son cümleye ve en önemli konuya. Birçok milletvekilinin üzerine gidilebilecekken;  Sizce neden Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, bu kadar Hüseyin Özgürgün’ün peşine düşmüştür? Bunu yapmasında ki sebep nedir? Hükümet protokolüne bunu koydurmuş ve UBP Parti Meclisi de bunu kabul etmiştir. Dahası neden tarihinde ilk kez UBP, kendi eski başkanını ve başbakanını yargıya göndermeyi kabul etmiştir?

Bunu Erhan Arıklı da ciddi ciddi sorguladı ama cevap veren olmadı.

**********************

Günün SözüBir gün herkes anlar, sevdiğinin kıymetini… Ama gidince, ama bitince, ama ölünce… Kısaca; iş işten geçince! 

Anonim

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
1
 
1
 
0
 
1
 
1
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
12 Kasım 2019, Salı    Cumhurbaşkanıma Cadillac yakışır...
11 Kasım 2019, Pazartesi    Özersay'da "Tatar" hazımsızlığı...
1 Kasım 2019, Cuma    Umudu kestim yurdumdan
31 Ekim 2019, Perşembe    Vergiler adil toplanıyor mu?
30 Ekim 2019, Çarşamba    Gyrocopter'ler hayli vukuatlı!
29 Ekim 2019, Salı    Memur paralı... Devlet fakir
28 Ekim 2019, Pazartesi    Ekonomik bağımsızlık ne zaman?
25 Ekim 2019, Cuma    Atakan'dan başka umursayan var mı?
24 Ekim 2019, Perşembe    Hükümette kriz var...
23 Ekim 2019, Çarşamba    Savaşan: "Siyaset edep ister..."

banner
banner
banner
banner

Cumhurbaşkanıma Cadillac yakışır...
Gökhan ALTINER | 12 Kasım 2019, Salı
Halkın Sesi Gazetesi bir gazetecilik başarısına imza attı ve aslında çok önemli bir detayı yakaladı. Hiçbirimiz bu detayı yakalayamadık. Bildiğiniz gibi 15 Kasım Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümü ve bu güzel günde re...
Özersay'da "Tatar" hazımsızlığı...
Gökhan ALTINER | 11 Kasım 2019, Pazartesi
Uzun bir aranın ardından yazı yazıyor olmak inanılmaz güzel bir duygu. Her ne kadar bazen tekrara girdiğimi hissetsem dahi. Ülke de konuşulması gereken o kadar önemli ekonomik sorunlar varken ne yazık ki ülke olarak C...
Umudu kestim yurdumdan
Gökhan ALTINER | 1 Kasım 2019, Cuma
Ne den her gün aynı ya da daha kötü diye düşündüm.  Ya da neden öfkemizi yenemiyoruz? Hayalleri ertelemeyi bir yana bırakın artık hayal de kurmuyoruz. Aşırı sinirliyiz ve birşeyler yapma isteğimiz tam anlamıyla yok ol...