Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 22 Ekim 2019, Salı

Töre, külliye yolcusu...

Paylaş  
22
23
20

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik olarak UBP içindeki sancı her geçen gün artıyor. Adaylığına artık kesin gözle bakılan Ersin Tatar'a karşı diğer adaylardan operasyon niteliğinde tavırlar geliyor. Üst düzey bir UBP'li bana geçtiğimiz hafta sonu bir mail gösterdi. Bana gösterdiği mailde UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre'nin, Ankara Külliyesi'nden talep ettiği randevuya gelen cevap yer alıyordu. Sonrasında kısa bir araştırma yaptım ve bana mesajı gösteren o üst düzey UBP'liye söz konusu mail fotoğrafını kimin attığını da öğrendim.

Biraz yılan oyunu gibi oldu ama bana söylenene göre de bu mesaj, Sn. Töre'nin yakınları tarafından gönderilmiş bazı dostlara. İşte o dostlardan bana da ulaştı.

Sonuç olarak Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre'nin bugün öğleden sonra saat 16:00'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir görüşmesi var.

Töre, Numan Kurtulmuş ile görüşecek

Bana ulaşan mailde detay verilmiyor ama kısa bir araştırmanın ardından öğrendiğime göre Zorlu Töre, AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ile görüşecek. Bu görüşmenin gerekçesine gelince iddiaya göre Töre, Cumhurbaşkanı adayı yapılması konusunda Numan Kurtulmuş ile bir fikir teatisi yapacak. En azından Töre'nin yakın çevresi etrafa bunu söylüyor, bana ulaşan bilgi de bu yönde.

Şimdi bunu normal bulmuyorum diyeceğim ama hatta normal da değildir bu durum diyeceğim belki ama bizim memlekette güdülen siyasetin alışkanlıklarına göre normaldir. Çünkü ne yazık ki yıllardır bu işler böyle yürüyor. Yadırgayım diyorum yadırgayamıyorum çünkü ne yazık ki bizim siyasilerimiz bu ülkede Ankara Hükümetlerinden aldıkları destekle yol yürüyorlar.

Bu durum sadece Zorlu Bey için geçerli değil, herkes için geçerli.

Bu nedenle şimdi Zorlu Bey de böyle yaptı diye adama kızacak halimiz yok. En nihayet şu an ki kabinenin oluşmasında da bir fiil Ankara Hükümeti rol almadı mı?

İşte bu durumlar yıllardır yaşandığı için sıkıyı gördü mü bir siyasetçi uçağa atlayıp tutuyor Ankara'nın yolunu. En azından ahar bir çare arıyor oralarda. Şimdi suçu Türkiye'ye bulayım diyeceğim ama oraya da suç bulamıyorum, gelmiş geçmiş hükümetlerin bir alışkanlığı bu. Sen yapacağın her işi Ankara Hükümetine sorarsan ya da siz söyleyin biz yapalım modunu muhafaza edersen ve bir duruşun olmaz, kimi bakan yapacağını da kimi aday yapacağını da sana oraları söyler. Her zaman yazık çizdik, yanlış bir ilişki biçimidir bu, sürdürülebilir değildir diye. Olumsuz sonuçları olur ve oluyor da.

Elbette ki ülke olarak bizim tek yoldaşımız, dostumuz ve güvencemiz Türkiye’dir. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öyle tahmin ediyorum ki sinir olduğu memleket siyasilerinin tutumudur. Yoksa Tayyip Beyin Kıbrıslı Türklere ne kadar çok önem verdiğini ben çok iyi biliyorum.

Ama alışılan budur alıştırılan budur. Anlıyor musunuz neden Zorlu Töre'nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için Külliye'nin yolunu tutmasını yadırgamıyorum.

Son bir haftada yaşananlar, UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın zaruri olarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmasını gerektirir hale getirdi.

Açık konuşmak gerekirse, son bir hafta içerisinde Başbakanla birkaç kez bir araya geldik ve birkaç kez de telefonda konuştuk. Başbakanın istediği aday olmak değil, bunu daha önce de yazdım. Ersin Bey Başbakan olarak yoluna devam etmek istiyor ancak yaşanan koşullar Ersin beyi daha şimdiden ikinci turun potansiyel adayı yapmış durumda, ya da bizlere yansıtılan bu.

Hasipoğlu’na hazırlan denildi

Öte yandan yeri gelmişken bir gerçeği daha ortaya koyalım. UBP Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu’na da UBP’deki üst düzey makamlar “hazırlan sen adaysın” dedi. Kaldı ki Hasipoğlu’nun Kıbrıs konusunda partideki tek bilgili ve tecrübeli milletvekili olduğu da herkesçe bilinen bir gerçek.

Aynı makamların Töre’ye de yeşil ışık yaktığını duydum. Şimdi UBP üst düzey yönetimi bu yönde isteği olan kişilere hazırlan derse, Onlarda hazırlanamaya başlar. Sonra hayır siz değil Tatar aday olmalı denildiğinde bu sefer işin rengi değişir ve tepkiler oluşmaya başlar.

Şu an yaşanan aslında bu.

Yani Zorlu Töre eğer bugün Ankara Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Sn. Numan Kurtulmuş ile görüşmeye gitmek durumunda kaldıysa bu Töre’nin kabahati değil o’na adaylık konusunda yeşil ışık yakanların sorunudur. Keza birkaç gün sonra Oğuzhan Hasipoğlu da Ankara da başka önemli bir kapıyı çalarsa bu insanları yadırgamayın derim.

Tekrar başa dönecek olursak Ersin Tatar’ın hızla Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde UBP’nin adayı olarak sahneye yürüdüğünü yinelemem gerekir.

Öyle tahmin ediyorum ki Töre’nin bu yöndeki çabası beyhude kalacaktır.

 Töre, Tatar’ın elini sıkmadı

Yine dün bana gelen bir başka iddiaya göre, Zorlu Töre’nin bugün Ankara’ya gideceğini Başbakan Tatar önceden biliyordu ve Cumartesi günü  karşılaştıkları bir ortamda Töre, Başbakanın elini sıkmaktan kaçındı. Anlayacağınız Başbakan Tatar, bu duruma hayli bozulmuş durumda.

Normal şartlarda bir vekilin ya da bakanın atacağı her adımı ve gideceği her yurt dışı ziyaretini Genel Başkanına bildirmesi gerekiyor. Genel saygı ve teamüller bunu gerektiriyor. Bunu Töre yerine getirdi mi bilmiyoruz tabii.

İşler hayli karışık…

*******************

Günün Sözü

Her adam; hayatında bir kadını mutlaka ömür boyu sever ve her kadın; bir erkeğe mutlaka ömür boyu acı çektirir.

Paulo Coelho

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
1
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
5
ONAY BEKLEYENLER
0
23 Ekim 2019, Çarşamba
Kemal         - Girne
Aynen be arkadaslar,boyle birisi nasil aday olabilir,onu birakalim nasil milletvekili olabilir?Yahu bu adam resmen puro kacakciligindan dosyali,ma dalga gecmesinler bu halkla artik.Yalansa sayin yazar aciklasin...

22 Ekim 2019, Salı
Goncoloz         - Sorma Gir hani
Olmaz olsun boyle aday adayi da, boyle aday belirleyen sistem de, Kibris'li Turk'un haysiyetini yerle bir edenler de! Defolun gidin!

22 Ekim 2019, Salı
Ferruh         - Lefkoşa
Cumhurbaşkanımız Tufan Erhürman

22 Ekim 2019, Salı
Kemal         - Girne
Yani allah askina,TC'de kacakciliktan sicili olan 80e dayanmis Tore Cumhurbaskan adayi olacak UBP'den.Vallahi hic aratmazlar rahmetlik Kemal Sunalp'i.

22 Ekim 2019, Salı
Kıbrıslı         - Lefkoşa
En güzeli bunlar aday çıkarmasın...Zaten tüm adayları Ankara hükümetleri icazetli...Dertleri sadece koltuk olunca ve daima bir yerler biat etmeyi alışkanlık haline getirdiklerinden kendi halkını temsil edemiyorlar..

YAZARIN SON 10 YAZISI
11 Kasım 2019, Pazartesi    Özersay'da "Tatar" hazımsızlığı...
1 Kasım 2019, Cuma    Umudu kestim yurdumdan
31 Ekim 2019, Perşembe    Vergiler adil toplanıyor mu?
30 Ekim 2019, Çarşamba    Gyrocopter'ler hayli vukuatlı!
29 Ekim 2019, Salı    Memur paralı... Devlet fakir
28 Ekim 2019, Pazartesi    Ekonomik bağımsızlık ne zaman?
25 Ekim 2019, Cuma    Atakan'dan başka umursayan var mı?
24 Ekim 2019, Perşembe    Hükümette kriz var...
23 Ekim 2019, Çarşamba    Savaşan: "Siyaset edep ister..."
21 Ekim 2019, Pazartesi    Tatar'la ilgili plan açık...

banner
banner
banner
banner

Özersay'da "Tatar" hazımsızlığı...
Gökhan ALTINER | 11 Kasım 2019, Pazartesi
Uzun bir aranın ardından yazı yazıyor olmak inanılmaz güzel bir duygu. Her ne kadar bazen tekrara girdiğimi hissetsem dahi. Ülke de konuşulması gereken o kadar önemli ekonomik sorunlar varken ne yazık ki ülke olarak C...
Umudu kestim yurdumdan
Gökhan ALTINER | 1 Kasım 2019, Cuma
Ne den her gün aynı ya da daha kötü diye düşündüm.  Ya da neden öfkemizi yenemiyoruz? Hayalleri ertelemeyi bir yana bırakın artık hayal de kurmuyoruz. Aşırı sinirliyiz ve birşeyler yapma isteğimiz tam anlamıyla yok ol...
Vergiler adil toplanıyor mu?
Gökhan ALTINER | 31 Ekim 2019, Perşembe
Aklıma rahmetli Bülent Ecevit’in başbakan olduğu günler geldi bir anda. Merhum Ecevit, başbakan seçildiğinde Türkiye maddi yönden ciddi bir felaketin içindeydi. Ecevit’in ilk işi Dünya Bankasında üst düzey bir görevde...