Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Polat ALPER | 27 Şubat 2018, Salı

Girne Dağ Yolu yine kendini hatırlattı...

Paylaş  
27
23
26

  • Girne Dağ Yolu, ölüm, kaza derken bir anda Girne-Lefkoşa yolu gündeme alınıp, iki gün sonra yine aynı dağ yolunda kaza yaşanması bize hiçbir şey öğretmeyecek mi? Burnumuzun dibinde kanayan bir yara varken bu önceliği hangisinden yana kullanacaksınız?

Ülkede işlerin nasıl yürüdüğünü anlamakta zorluk çekmemek mümkün değil.

Kemal Dürüst’ün Ulaştırma Bakanlığı döneminde ülkede trafik kazaları nedeniyle infial üzerine infial yaşanmış, Bakan aylarca hatta bakanlığı süresince dönemin muhalefeti şimdinin hükümet ortakları tarafından özellikle Girne Dağ Yolu üzerinden ağır eleştirilere maruz kalmıştı.

Her ne kadar yaşanan berbat gündem acıları telafi etmese de yeni ölümlerin ve yaralanmaların önlenebilmesi adına bir dizi yol projesi hazırlandı, bunlar bütçeye dahil edildi lakin bunları hayata geçirmek yeni Bakan Tolga Atakan'a kısmet olacak gibi görülüyor.

Hepimiz projenin hayata geçmesini diledik, bekledik, takip ettik.

Zira insanlarımız, hem de gencecik çocuklarımız trafik kazalarında hayatlarını kaybediyor, onlarcamız yaralanıyordu...

Biz bu tip ölümleri henüz kanıksamayan bir toplum olarak belki de bu anlamda şanslıydık.

Kamuoyu yaratabilme, örgütlenerek sorunlarını dile getirebilme ve toplumsal duyarlılığı diri tutabilme anlamında bu ülkenin kendine has avantajları vardır.

***

Dünyanın tüm ülkelerinde bakanlar, başbakanlar, cumhurbaşkanları geçici; kurumlar kalıcıdır.

Son gelen 3-4 Ulaştırma Bakanı’nın hali hepimizin malumu.

Bakan Dürüst zamanında geliştirilen Girne Dağ Yolu Projesi, en nihayetinde yeni bakanlığa devredilmiş bir proje olarak hayata geçecektir diye düşünürken bugün yine aynı bölgeden bir TIR kazasıyla güne başladık.

Ortalık yine kan gölü...

Hâlihazırda projelendirilmiş bir çalışma var ve hayata geçmeyi bekliyor ve gecikildikçe yeni kazalar ve yeni acılara neden oluyor...

Bizler Girne Dağ Yolu’nun ne olacağına bakarken diğer yandan Girne-Lefkoşa yolunun kazınıp tekrar yapılacağı duyuruldu ve hemen harekete geçilerek yol tek şeride düşürüldü.

Yapın... Yapın ama Girne-Lefkoşa yolunu söküp bir daha yapmak; devamlı ölüm ve yaralanmanın yaşandığı Girne Dağ Yolu Projesi’nden daha mı acildi?

***

Dikkatinizi çekiyorum; bugün Girne Dağ Yolu’nda TIR’ların da karıştığı zincirleme bir kaza daha yaşandı.

İşte bu noktada ben şunu merak ediyorum; öncelik sıralamasına kim karar verdi?

Girne Dağ Yolu, ölüm, kaza derken bir anda Girne-Lefkoşa yolu gündeme alınıp, iki gün sonra yine aynı dağ yolunda kaza yaşanması bize hiçbir şey öğretmeyecek mi?

Burnumuzun dibinde kanayan bir yara varken bu önceliği hangisinden yana kullanacaksınız?

İnsan öldüren bir dağ yolundan yana mı, yoksa bol şeritli, tadilatı veya yeniden yapımı bekleyebilecek bir anayoldan mı?

Ölümden mi, yaşamdan mı?

Yazımı bitirdiğim saatlerde, Bakan Tolga Atakan’ın Kıbrıs Postası’na yaptığı özel açıklamada; Girne-Lefkoşa yolunun ve Girne Dağ Yolu’nun mümkün olduğunca paralel bir sürede ilerletileceğini açıklamasını da memnuniyetle karşıladığımı belirtmek isterim.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Görmenin nasıl bir bayram olduğunu karanlık öğretir...
Polat ALPER | 21 Ağustos 2018, Salı
Bu yazıyı yazarken niyetim bir bayram yazısı yazmak ve biraz da bayram vesilesi ile yayınlanan mesajlara değinmekti fakat...
Doğrusunu isterseniz çocukluğumda babadan oğula aşılanmış, ileri yaşlarda bunu idrak edebil...
Ailemiz yeni yatırımlarla büyümeye devam ediyor...
Polat ALPER | 30 Temmuz 2018, Pazartesi
Bir süredir Kıbrıs Postası ailesi olarak doğum sancıları yaşıyoruz.

İnternet gazeteciliğinin amiral gemisi Kıbrıs Postası, Kuzey Kıbrıs Postası gazetesinin yanına kardeş kuruluşlar gelmeye devam ediyor.

Kıbrıs P...
Kanunlara rağmen imtiyaz bekleyen zihniyetin kendisi sorgulanmalı...
Polat ALPER | 3 Temmuz 2018, Salı
KKTC’nin tanınmamışlığı, izolasyonların kırılması gerektiği, bir çözüm gerçekleşmemesi durumunda kısa vadede ülkenin bu ‘fanusa kapatılmış’ halinden kurtulup nefes alabilmesi için neler yapılabileceği her zaman tartış...