Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Polat ALPER | 5 Nisan 2018, Perşembe

Mücadele vermek için bir araya geldik...

Paylaş  
22
15
22

Bir haber nasıl hazırlanıyor biliyor musunuz?

Gerçekten gazetecilik yapan, ekmeğini bu işten kazanan insanlar bir haberi hazırlarken işin önünü, arkasını, perde gerisini, nedenlerini ve sonuçlarını sizlere ulaştırabilmek için ortaya bir emek koyuyor.

Keyifle kahvelerimizi yudumlarken okuduğumuz haberler için gün oluyor haftalarca çalışılıyor.

Kimi zaman karşılaşılan bürokratik engeller, tehditler ve hatta saldırılar da cabası...

Velhasıl kelam; gecesi-gündüzü birbirine girmiş ve tek amacı olayları doğru bir şekilde okura aktarmak olan insanların hem gazeteci olmak için geçtiği zorluklar hem de mesleğini sürdürürken ortaya koyduğu emeğin önemi büyük.

*

Evet, bu emeğin önemi büyük ama herkes için değil...

Hangi gazeteden olursa olsun X muhabirin büyük emek yazdığı özel bir haberin ömrü; kendine internet gazetesi diyen ama ne bir künyesi, ne bir irtibat numarası, ne bir ofisi ne de kurumsal bir yapısı olan; artık canı sıkılanın evden ajans haberlerini kopyalayıp yapıştırdığı bir ortamda ne yazık ki birkaç saatle sınırlı...

Sırf evinde veya bulunduğu ortamda bir bilgisayar ve internet bağlantısı olduğu için kendisinde bir gazetenin özel haberini kopyalayıp yapıştırmakta hiçbir sorun görmeyen bazı emek hırsızları yüzünden bu ülkenin muhabirlerinin özel haberleri ne yazık ki sadece birkaç saat kendi gazetelerinde yayınlanabiliyor.

Haberi gören hırsız, hiç çekinmeden, utanmadan, sıkılmadan, bozulmadan, ‘acaba birinin emeğini mi çalıyorum’ demeden muhabirin özel haberini kopyalayıp kendi sitesinde yayınlıyor.

Hatta çoğu zaman haberini çaldığı gazetenin ve muhabirin ismine atıfta dahi bulunma gereği duymadan, böyle rezil bir pervasızlıkla bunu yapıyor.

*

Bizler, bu ülkede kurumsal olarak faaliyet gösteren, yeri, yurdu, künyesi, binası belli ve halkın takip ettiği 4 gazete olarak bu bağlamda mücadele vermek için bir araya geldik.

Kıbrıs Postası, Havadis Gazetesi, Kıbrıs Gazetesi ve Yenidüzen Gazetesi olarak muhabirin emeğini ve gazeteciliğin gururunu ve etik değerlerini nasıl koruyabileceğimize dair bir mutabakata vardık.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği çatısı altında; Kurumsal Medya ve İnternet Gazeteciliği Komitesi’ni kuran bu dört yapı, artık emek hırsızlığına karşı kurumsal ve profesyonel bir mücadele hattı örecek.

4 gazetenin öncülük ettiği bu mücadeleye katılacakların sayısının da artacağına emin olarak bu mücadelenin aslında sektöre ve sektörün tüm paydaşlarına katkı koyacağından tereddütüm yoktur.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kıbrıslıların Türkiye’de sağlık mağduriyeti
Polat ALPER | 27 Aralık 2018, Perşembe
Kıbrıslıların Türkiye’de sağlık mağduriyeti
Türkiye ile etle tırnak gibiyiz lafı hayatın her alanında ne yazık ki uygulanamıyor.
Türkiye, bizim bir süredir gerçekleştirmeye çalıştığımız sağlık turizmi olayını hayata...
Kıbrıs Postası’nın 17’nci yılını kutladığımız şu günlerde...
Polat ALPER | 10 Aralık 2018, Pazartesi
Kağıt kokusu ile klavye çıtırtısı arasındaki aslında kalın sayılabilecek o çizgi, birkaç senede ne kadar da silikleşti.
Doğanın kanunu işte… Yeni olan eskiyi, genç olan yaşlıyı geçiyor. Bir an bile duraksamıyor.
İnt...
Taziye mesajı ile emirname politikası olmaz
Polat ALPER | 7 Aralık 2018, Cuma
Günlerdir ülkede Mağusa ve İskele bölgelerinde uygulamaya konulmak istenen emirname tartışması gündemin odağına oturmuştu.
Peşinen söyleyeyim; emirnameye külliyen karşıyım.
Yıllardır özellikle Girne ve çevresinde uy...