Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Polat ALPER | 5 Nisan 2018, Perşembe

Mücadele vermek için bir araya geldik...

Paylaş  
20
13
20

Bir haber nasıl hazırlanıyor biliyor musunuz?

Gerçekten gazetecilik yapan, ekmeğini bu işten kazanan insanlar bir haberi hazırlarken işin önünü, arkasını, perde gerisini, nedenlerini ve sonuçlarını sizlere ulaştırabilmek için ortaya bir emek koyuyor.

Keyifle kahvelerimizi yudumlarken okuduğumuz haberler için gün oluyor haftalarca çalışılıyor.

Kimi zaman karşılaşılan bürokratik engeller, tehditler ve hatta saldırılar da cabası...

Velhasıl kelam; gecesi-gündüzü birbirine girmiş ve tek amacı olayları doğru bir şekilde okura aktarmak olan insanların hem gazeteci olmak için geçtiği zorluklar hem de mesleğini sürdürürken ortaya koyduğu emeğin önemi büyük.

*

Evet, bu emeğin önemi büyük ama herkes için değil...

Hangi gazeteden olursa olsun X muhabirin büyük emek yazdığı özel bir haberin ömrü; kendine internet gazetesi diyen ama ne bir künyesi, ne bir irtibat numarası, ne bir ofisi ne de kurumsal bir yapısı olan; artık canı sıkılanın evden ajans haberlerini kopyalayıp yapıştırdığı bir ortamda ne yazık ki birkaç saatle sınırlı...

Sırf evinde veya bulunduğu ortamda bir bilgisayar ve internet bağlantısı olduğu için kendisinde bir gazetenin özel haberini kopyalayıp yapıştırmakta hiçbir sorun görmeyen bazı emek hırsızları yüzünden bu ülkenin muhabirlerinin özel haberleri ne yazık ki sadece birkaç saat kendi gazetelerinde yayınlanabiliyor.

Haberi gören hırsız, hiç çekinmeden, utanmadan, sıkılmadan, bozulmadan, ‘acaba birinin emeğini mi çalıyorum’ demeden muhabirin özel haberini kopyalayıp kendi sitesinde yayınlıyor.

Hatta çoğu zaman haberini çaldığı gazetenin ve muhabirin ismine atıfta dahi bulunma gereği duymadan, böyle rezil bir pervasızlıkla bunu yapıyor.

*

Bizler, bu ülkede kurumsal olarak faaliyet gösteren, yeri, yurdu, künyesi, binası belli ve halkın takip ettiği 4 gazete olarak bu bağlamda mücadele vermek için bir araya geldik.

Kıbrıs Postası, Havadis Gazetesi, Kıbrıs Gazetesi ve Yenidüzen Gazetesi olarak muhabirin emeğini ve gazeteciliğin gururunu ve etik değerlerini nasıl koruyabileceğimize dair bir mutabakata vardık.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği çatısı altında; Kurumsal Medya ve İnternet Gazeteciliği Komitesi’ni kuran bu dört yapı, artık emek hırsızlığına karşı kurumsal ve profesyonel bir mücadele hattı örecek.

4 gazetenin öncülük ettiği bu mücadeleye katılacakların sayısının da artacağına emin olarak bu mücadelenin aslında sektöre ve sektörün tüm paydaşlarına katkı koyacağından tereddütüm yoktur.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Görmenin nasıl bir bayram olduğunu karanlık öğretir...
Polat ALPER | 21 Ağustos 2018, Salı
Bu yazıyı yazarken niyetim bir bayram yazısı yazmak ve biraz da bayram vesilesi ile yayınlanan mesajlara değinmekti fakat...
Doğrusunu isterseniz çocukluğumda babadan oğula aşılanmış, ileri yaşlarda bunu idrak edebil...
Ailemiz yeni yatırımlarla büyümeye devam ediyor...
Polat ALPER | 30 Temmuz 2018, Pazartesi
Bir süredir Kıbrıs Postası ailesi olarak doğum sancıları yaşıyoruz.

İnternet gazeteciliğinin amiral gemisi Kıbrıs Postası, Kuzey Kıbrıs Postası gazetesinin yanına kardeş kuruluşlar gelmeye devam ediyor.

Kıbrıs P...
Kanunlara rağmen imtiyaz bekleyen zihniyetin kendisi sorgulanmalı...
Polat ALPER | 3 Temmuz 2018, Salı
KKTC’nin tanınmamışlığı, izolasyonların kırılması gerektiği, bir çözüm gerçekleşmemesi durumunda kısa vadede ülkenin bu ‘fanusa kapatılmış’ halinden kurtulup nefes alabilmesi için neler yapılabileceği her zaman tartış...