Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Polat ALPER | 5 Nisan 2018, Perşembe

Mücadele vermek için bir araya geldik...

Paylaş  
33
24
33

Bir haber nasıl hazırlanıyor biliyor musunuz?

Gerçekten gazetecilik yapan, ekmeğini bu işten kazanan insanlar bir haberi hazırlarken işin önünü, arkasını, perde gerisini, nedenlerini ve sonuçlarını sizlere ulaştırabilmek için ortaya bir emek koyuyor.

Keyifle kahvelerimizi yudumlarken okuduğumuz haberler için gün oluyor haftalarca çalışılıyor.

Kimi zaman karşılaşılan bürokratik engeller, tehditler ve hatta saldırılar da cabası...

Velhasıl kelam; gecesi-gündüzü birbirine girmiş ve tek amacı olayları doğru bir şekilde okura aktarmak olan insanların hem gazeteci olmak için geçtiği zorluklar hem de mesleğini sürdürürken ortaya koyduğu emeğin önemi büyük.

*

Evet, bu emeğin önemi büyük ama herkes için değil...

Hangi gazeteden olursa olsun X muhabirin büyük emek yazdığı özel bir haberin ömrü; kendine internet gazetesi diyen ama ne bir künyesi, ne bir irtibat numarası, ne bir ofisi ne de kurumsal bir yapısı olan; artık canı sıkılanın evden ajans haberlerini kopyalayıp yapıştırdığı bir ortamda ne yazık ki birkaç saatle sınırlı...

Sırf evinde veya bulunduğu ortamda bir bilgisayar ve internet bağlantısı olduğu için kendisinde bir gazetenin özel haberini kopyalayıp yapıştırmakta hiçbir sorun görmeyen bazı emek hırsızları yüzünden bu ülkenin muhabirlerinin özel haberleri ne yazık ki sadece birkaç saat kendi gazetelerinde yayınlanabiliyor.

Haberi gören hırsız, hiç çekinmeden, utanmadan, sıkılmadan, bozulmadan, ‘acaba birinin emeğini mi çalıyorum’ demeden muhabirin özel haberini kopyalayıp kendi sitesinde yayınlıyor.

Hatta çoğu zaman haberini çaldığı gazetenin ve muhabirin ismine atıfta dahi bulunma gereği duymadan, böyle rezil bir pervasızlıkla bunu yapıyor.

*

Bizler, bu ülkede kurumsal olarak faaliyet gösteren, yeri, yurdu, künyesi, binası belli ve halkın takip ettiği 4 gazete olarak bu bağlamda mücadele vermek için bir araya geldik.

Kıbrıs Postası, Havadis Gazetesi, Kıbrıs Gazetesi ve Yenidüzen Gazetesi olarak muhabirin emeğini ve gazeteciliğin gururunu ve etik değerlerini nasıl koruyabileceğimize dair bir mutabakata vardık.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği çatısı altında; Kurumsal Medya ve İnternet Gazeteciliği Komitesi’ni kuran bu dört yapı, artık emek hırsızlığına karşı kurumsal ve profesyonel bir mücadele hattı örecek.

4 gazetenin öncülük ettiği bu mücadeleye katılacakların sayısının da artacağına emin olarak bu mücadelenin aslında sektöre ve sektörün tüm paydaşlarına katkı koyacağından tereddütüm yoktur.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
23 Nisan 2019, Salı    YÖK, üniversitelerimize durumsal değil kurumsal bakmalı
15 Nisan 2019, Pazartesi    Biz kaç kişiyiz...
2 Nisan 2019, Salı    Anlaşmasız Brexit'e doğru adım adım...
12 Mart 2019, Salı    Cumhurbaşkanı Akıncı'nın taziye mesajı düşündürdü...
11 Mart 2019, Pazartesi    Tufan Hoca İngiltere’de “yeni bir KKTC” mesajı verdi
19 Şubat 2019, Salı    Vicdanla kanun arasına sıkıştık...
18 Şubat 2019, Pazartesi    Mazisi Tufan Hoca’dan da öteye dayanıyor...
6 Şubat 2019, Çarşamba    İngiliz siyaseti çırpınıyor...
27 Aralık 2018, Perşembe    Kıbrıslıların Türkiye’de sağlık mağduriyeti
10 Aralık 2018, Pazartesi    Kıbrıs Postası’nın 17’nci yılını kutladığımız şu günlerde...

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

YÖK, üniversitelerimize durumsal değil kurumsal bakmalı
Polat ALPER | 23 Nisan 2019, Salı

YÖK’ün KKTC’deki üniversitelere tutumu durumsal değil kurumsal olmalı.


Kıbrıs Postası’nın dünkü manşeti, aslında üniversitelerin, YÖDAK’ın ve siyasiler başta olmak üzere sivil toplumun vermesi gereken bir tepkiy...
Biz kaç kişiyiz...
Polat ALPER | 15 Nisan 2019, Pazartesi
Ben kimim? Benim kimliğim, varlığım ne anlama gelir? Biz kaç kişiyiz? Bazılarına göre Akdeniz'de küçük bir adada yaşayan, günden güne nüfusu azalan “bir avuç Kıbrıslı” dan biri olabilirim. Kim ne derse desin, kim ne d...
Anlaşmasız Brexit'e doğru adım adım...
Polat ALPER | 2 Nisan 2019, Salı
İngiltere Parlamentosu, ülkenin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının koşullarını düzenleyen anlaşmayı 286'ya karşı 344 oyla 3’üncü kez reddetti.
Anlaşma daha önce de Ocak ayında 230, bu ay ise 149 oy farkla reddedilmişti...