Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Polat ALPER | 12 Nisan 2018, Perşembe

Şu Atlasjet meselesi...

Paylaş  
47
25
46

  • Gelişmeler dikkate alındığında, Atlasjet'in sefer azaltmanın ötesine de geçip seferlerini tamamıyla durdurması, büyük bir olasılık olarak ülke turizminin önünde risk olarak duruyor.

Atlasjet Hava Yolları'nın, acentelere gönderdiği bir yazı ile KKTC seferlerinin sayısını azaltacağı bilgisini vermesi ile başlayan sosyal medya bilgi kirliliği bir anda tavan yaptı. Her kafadan bir ses çıkmaya başladığı gibi yetkili ağızlar dahi gerçeği değil, itina ile seçilmiş kelimelerle oluşan kaos ortamını sakinleştirmeye çalıştılar.

Atlasjet'in KKTC'de çeşitli haberlerle kamuoyunun gündemine gelmeye başlaması aslında Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın tasfiye kararı dönemlerine denk gelir. O dönemde KKTC Devleti’nin Atlasjet ile yaptığı bir anlaşma gereği; elinde tasfiye edilen Kıbrıs Türk Hava Yolları’na ait bileti olan 100 binin üzerinde yolcu, mağdur edilmesin diye Atlasjet ile uçuruldu. Bu hizmet karşılığı Atlasjet faturayı KKTC Devleti’ne kesti ve ödemesinin bir kısmını aldı. Kalan bakiye 20 milyon TL civarında bir ödeme de bir önceki Özgürgün Hükümeti döneminde Türkiye Cumhuriyeti'nin de katkıları ile yapıldı.

Atlasjet daha sonra; hissedarları arasında Ersoy Ailesi'nin olduğu ve yakın geçmişte açılışı yapılan lüks ve ihtişamı ile gündem olan Elexus Otel'le konuşulmuştu. Ardından, ETS Turizm’de ikiz kardeşi ile yollarını ayıran Ersoy, şimdi kayınpederi ile sorunlarını yargıya taşıdı. İyi Parti kurucuları arasında bulunan kayınpederi ile başlayan yargı sürecinin de kısa bir sürede sonuçlanmaması öngörülüyor.

Atlasjet’in mali yapısının sıkıntıda olduğu sıklıkla gündeme geliyor.

Tüm bunlara ek olarak Ercan Havalimanı’nı işleten T&T’ye 1 Milyon Euro'yu aşkın borcunu ödeme zorluğu yaşayan Atlasjet’in, şu sıralarda T&T ile başı dertte. T&T haklı olarak alacağını istiyor ve yasal haklarını kullanarak alacağını talep ediyor.

Kulislerde konuşulan; T&T'nin bu alacağını alsa da almasa da devlete olan sorumluluklarını 15 Nisan'da yerine getirmek zorunda olduğu ve bu sebepten dolayı da Atlasjet’in üzerinde baskı kurduğu yönünde.

Atlasjet'in seferlerini azaltmasının arkasındaki ana sebebin, kirasında bulunan toplam 28 uçaktan 16'sının kiraladığı şirketler tarafından mali yapısındaki risk sebep gösterilerek geri çekildiği belirtiliyor.

KKTC ile eş zamanlı Avrupa seferlerini de durdurduğu belirtilen Atlasjet, Türkiye'de  4 noktada iç hat seferi yaptığını göstermesine rağmen bu seferlerin de yapılmadığı iddia ediliyor.

Bu süreç devam ederken Atlasjet'in kalan 12 uçağı ile Rusya – Antalya ve Rusya – Bodrum destinasyonlarına charter anlaşması yaptığı ve bu anlaşmanın Nisan ayı sonunda başlayacağını göz önüne alarak bu tarihe kadar 12 uçağın boş kalmaması için KKTC uçuşlarını idareten sürdüreceği de havacılık uzmanları tarafından iddia edilenler arasında.

KKTC'ye yapılacak seferler için duyurulan saatlerin 'insani olmayan saatler' olarak yorumlanması da gözden kaçmıyor.

Tüm bu gelişmeler dikkate alındığında, Atlasjet'in sefer azaltmanın ötesine de geçip seferlerini tamamıyla durdurması, büyük bir olasılık olarak ülke turizminin önünde risk olarak duruyor.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu konunun ciddiyetinin farkında ve olası kaosların önüne geçmek için hatırı sayılır mesai yaptıklarını gözlemliyoruz.

Özellikle Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan'ın Atlasjet'in tüm bu ticari hamlelerini doğru okuyacağı ve ülke adına karşı hamlelerini doğru yapacağı inancıyla konunun takipçisi olacağız.

Konunun ciddiyetine bakacak olursak bir süre daha gündemin üst sıralarında yerini alacağı aşikar.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
6
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
12 Nisan 2018, Perşembe
Mehmet Fidan         - Lefkoşa
Alper Bey, Ersoy ailesi yıllardır gerek Türkiye Devletini gerekse KKTC Devletini her fırsatta kandırıyor, kullanıyor... Devlet devletse gereğini yapmalı, bu tür fırsatçılara yol vermemeli.

YAZARIN SON 10 YAZISI
19 Şubat 2019, Salı    Vicdanla kanun arasına sıkıştık...
18 Şubat 2019, Pazartesi    Mazisi Tufan Hoca’dan da öteye dayanıyor...
6 Şubat 2019, Çarşamba    İngiliz siyaseti çırpınıyor...
27 Aralık 2018, Perşembe    Kıbrıslıların Türkiye’de sağlık mağduriyeti
10 Aralık 2018, Pazartesi    Kıbrıs Postası’nın 17’nci yılını kutladığımız şu günlerde...
7 Aralık 2018, Cuma    Taziye mesajı ile emirname politikası olmaz
3 Aralık 2018, Pazartesi    Bir gün değil, her gün!
21 Ağustos 2018, Salı    Görmenin nasıl bir bayram olduğunu karanlık öğretir...
30 Temmuz 2018, Pazartesi    Ailemiz yeni yatırımlarla büyümeye devam ediyor...
3 Temmuz 2018, Salı    Kanunlara rağmen imtiyaz bekleyen zihniyetin kendisi sorgulanmalı...

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Vicdanla kanun arasına sıkıştık...
Polat ALPER | 19 Şubat 2019, Salı
Ben İskele eski kaymakamı Kemal Yılmaz’ı iyi tanımam. Birkaç sefer karşılaşmamız haricinde bir mesaimiz olmadı.
Kişilik özelliklerini, siyasi görüşünü, idarecilik vasıflarını bilmem.
Eski kaymakam şu anda ceza...
Mazisi Tufan Hoca’dan da öteye dayanıyor...
Polat ALPER | 18 Şubat 2019, Pazartesi
Mazisi Tufan Hoca'dan da çok öteye dayanan, çürümüşlüğün fotoğrafı gözümüze sokuluyor
Tufan Erhürman, Başbakan olmadan önce de toplumun tanıdığı, bildiği, fikirlerini önemsediği önemli bir hukuk profesörüydü.
Özelli...
İngiliz siyaseti çırpınıyor...
Polat ALPER | 6 Şubat 2019, Çarşamba
İngiliz siyaseti çırpınıyor...
İngiltere ile Avrupa Birliği arasındaki ilişki, İngilizlerin tam üye olduğu 1973'ten bu yana hep inişli çıkışlı oldu.
2016'da yapılan Brexit referandumu ise, coğrafi olarak Manş Denizi...