Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Polat ALPER | 29 Temmuz 2019, Pazartesi

Popüler felsefemiz 'yaşadıktan sonra el yordamıyla tedbir'

Paylaş  
51
15
51

Kuzey Kıbrıs’ta 'yaşadıktan sonra el yordamıyla tedbir' felsefesi hakim olduğu sürece, kalıcı hasarların önüne geçemeyiz.

Ülke olarak başımıza gelmeden, yaşamadan, tedbir alma refleksimiz maalesef noksan.

Yüzyıllardır çeşitli virüs ve hastalıkların büyük bir çoğunluğunun Asya ve Afrika ülkelerinden geldiği, 1800’lü yıllardan beridir coğrafyanın virüs ve salgın hastalık yol haritası üzerinde olduğu tarihçiler tarafından yazılmakta.

Kıbrıs Postası köşe yazarı Doç. Dr. Nazım Beratlı'nın, Uluslararası Sosyal Araştırmalar Dergisi'nde yayınlanan, Ekim 2017 tarihli makalesine dikkat etmek lazım. Beratlı şöyle yazmış;

"Salgın hastalıkların Venedikliler döneminde geniş oranda ıslah edilmesine karşın, kurutulamayan bataklıklar dolayısıyla malarianın adada büyük kırımlara neden olması yetmezmiş gibi, Afrika’dan gelen cüzam ve Asya’dan gelen veba ile kolera da ada nüfusunun önemli bir kısmının yok olmasına neden olan kırımlara sebep olmuşlardır.

Öte yandan, Kıbrıs’ın kutsal topraklara olan yakınlığı ve Kudüs yolu üzerinde olması nedeniyle, hacca giden Hristiyan hacıların da bir uğrak yeri olması, adanın, Asya ve Afrika’da ortaya çıkan pek çok salgının, Avrupa’ya ulaşmasında da önemli bir rol oynamıştır."

Hafızalarımızı zorladığımızda tam 3 yıl önce adanın güneyinde Batı Nil Virüsü'nün (West Nile) tespit edildiği medyada yer almıştı.

1 Eylül 2016 tarihinde Güney Kıbrıs'ta yayınlanan Simerini gazetesinin bir haberinde Kıbrıs Cumhuriyeti’nde ilk kez Batı Nil Virüsü vakası saptandığı yer almıştı.

Gazetenin “Batı Nil Virüsü Vakası Kıbrıs’ta” başlığıyla verdiği haberinde, Kıbrıs’ta ilk kez bu virüsün saptandığı, Yunanistan’a seyahat eden Kıbrıslı Rum bir vatandaşta söz konusu virüse rastlandığı ve devletin ilgili birimlerinin, alarm halinde bulunduğu belirtilmişti.

Bu haberi okuduğumuzda; her ne kadar Batı Nil Virüsü'nü ve bu virüsün sivrisinekle bulaştığını ilk kez duyuyor olsak da adaya özel, kuzey-güney sınırının bu sivrisineği durduramayacağını da anlayabiliyorduk.

Yukarıda belirttiğim, 1 Eylül 2016 tarihli Simerini gazetesinin haberi ile adanın güneyinde başlayan Batı Nil Virüsü uyarılarının ardı arkası kesilmedi;

  • Kıbrıs Haber Ajansı'nda 11 Ağustos 2018 tarihinde yayınlanan bir haberde, Kıbrıs’ın olası Batı Nil Virüsü'nden etkilenmesi konusu üzerine sorulan soruya bir yetkili “virüs sivrisinekten insana taşınmaktadır ve Kıbrıs’ın turizm adası olması ve birçok uçak ve geminin adaya gelmesinden dolayı Batı Nil Virüsü'nün adaya gelmesi mümkündür” der.
  • 11 Ağustos 2018 tarihinde Yunan Radyosu'na konuşan Sağlık Bakanı Andreas Xanthos, "Kontrolsüzce yayılan Batı Nil Virüsü'ne karşı yapacağımız belli bir şey yok fakat Sağlık Bakanlığı alarmda" açıklaması yapar.
  • Ağustos 2018 tarihinde uzmanlar, Yunanistan'da yaz başından itibaren Batı Nil virüsü salgınında 11 kişinin hayatını kaybettiği, virüsün bulaştığı insan sayısının da 107'ye çıktığını belirtir.

Geriye dönüp baktığımızda alınan tedbirin bir hiç olduğunu görünce, 'yaşadıktan sonra el yordamıyla tedbir' felsefesinden ısrarla vazgeçmeyen ve insan hayatına önem veriyor rolü yapan yöneticilerin, 3 yılda hiçbir tedbir almadığı gibi geçen hafta yaşanan ölüm olayı ile ilgili de Batı Nil Virüsü'nü ilk kez duyuyormuş gibi davranmalarına akıl ermiyor.

Yorumsuz:

Sağlık Bakanlığı 27 Temmuz 2019 Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ülkede 3 hastada Batı Nil Virüsü vakası görüldüğünü ve Hilmi Bolel adlı hastanın yaşamını yitirdiğini, 7 kişinin de tedavisinin sürdüğünü açıkladı.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
29 Temmuz 2019, Pazartesi
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Sn Alper salgın konusunda tedbir almak çocuk oyuncağı... Çok fazla abartmaya gerek yok... Bizim yetkili böyük makamlarımızın tedbir alınması gereken dönemde demek ki daha önemli ve ulvi işleri vardı. Yoksa KKTC hava sahasına değil roket sivrisinek bile izinsiz giremez... Ancak koltuk kapmaca ve koltuğa yerleşmece müdür/müsteşar atmaca/atamaca gibi vatana/ülkeye, insanlığa hatta evrene böyük faydası olacak hizmetler doğal olarak sivrisinek, salgın gibi çok da abartılmaması gereken işler için ertelenemez. Her şey KOLTUK için.... Çevresine doğasına hatta kapısının önündeki temizliğe saygı duymaktan aciz bir insan topluluğunun doğal hallerini yaşıyoruz.....😡

YAZARIN SON 10 YAZISI
19 Ağustos 2019, Pazartesi    UBP tabanında homurdanmalar var...
14 Ağustos 2019, Çarşamba    Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller...
13 Ağustos 2019, Salı    Bakan yasal zorunluluğu görmezden gelirse!
11 Ağustos 2019, Pazar    Bencil bir hayat hikayesi!
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Hakkıdır Hakk'a Tapan Milletimin 'Kazanılmış Hak'
22 Temmuz 2019, Pazartesi    Asya, Afrika, Avrupa üçgenine dikkat!
21 Haziran 2019, Cuma    'Toplum Lideri' statüsü ve tükenen seçim sistemi
4 Haziran 2019, Salı    Trafik, izolasyon ve Bayram dileklerim...
6 Mayıs 2019, Pazartesi    Endüstri 4.0 ile yeni bir dünya kuruluyor!
29 Nisan 2019, Pazartesi    Ülkeye zararı çok büyük olanlardan başlayalım!

banner
banner
banner
banner
banner

UBP tabanında homurdanmalar var...
Polat ALPER | 19 Ağustos 2019, Pazartesi
UBP tabanına kulak verin, tabanda homurdanmalar var.
UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın önümüzdeki yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağını sıklıkla dile getiriyor. UBP adayı kim olacak sorusu günd...
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller...
Polat ALPER | 14 Ağustos 2019, Çarşamba
Laiklik ve din düşmanlığının farkını ayırt etmeli. Topluma, din korkusu aşılamak eğreti öğreti olmaktan öteye gitmez. Tabi ki tersi için de ayni eğretilik geçerlidir.
Kıbrıslı Türkün mayası sağlamdır. Bizler, samimi ...
Bakan yasal zorunluluğu görmezden gelirse!
Polat ALPER | 13 Ağustos 2019, Salı
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, bayram boyunca kesilecek kurbanlıklar konusunda bayram öncesi uyarıda bulunmuştu.

Bakan Oğuz “Toplum sağlığını etkileyen bulaşıcı hastalıklara yol açmamak için atıkların g...