Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Polat ALPER | 19 Ağustos 2019, Pazartesi

UBP tabanında homurdanmalar var...

Paylaş  
81
20
79

UBP tabanına kulak verin, tabanda homurdanmalar var.

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın önümüzdeki yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağını sıklıkla dile getiriyor. UBP adayı kim olacak sorusu gündemde yerini koruyor. Özellikle UBP tabanı bu konuda net söylemlerde bulunmasa bile homurdanarak tabanın sesine kulak verin mesajı veriyor.

UBP’de Cumhurbaşkanı adaylığı için üç isim öne çıkıyor. Zorlu Töre, Tahsin Ertuğruloğlu ve Oğuzhan Hasipoğlu.

Adaylığını ilk açıklayan Zorlu Töre ve Oğuzhan Hasipoğlu, aday tespit yönteminin, parti meclisinde yapılacak seçimle olması yönünde görüş belirtiyorlar. Tahsin Ertuğruloğlu ise bu görüşe karşı ve bir TV kanalında “UBP'de cumhurbaşkanlığına aday olunmaz. Parti, cumhurbaşkanı adayını belirler. Ben asla adayım demem. Partim cumhurbaşkanlığı adaylığına layık görürse seve seve, gurur duyarak kabul ederim” açıklamasını yapmıştı.

Bayram tatilini fırsat bildim ve özellikle köylerde birçok ziyaretlerde bulundum. UBP tabanında söz sahibi kişilerle, UBP üyeleri ile sohbet imkânım oldu. Bayramın sonuna doğru da bunu telefon trafiği takip etti.

UBP üyeleri ile yaptığım tüm bu görüşmeleri derlediğimde ortaya çıkan ve UBP tabanına ait genel görüşleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Cumhurbaşkanlığı seçimi UBP ve ülke için kader seçimi olduğunu.

UBP öyle bir aday göstermeli ki bu kişi muhakkak ikinci tura kalan iki adaydan biri olmalıdır. Eğer bu başarılamazsa, UBP telafisi çok zor bir zarar görür.

UBP tabanı bu konudaki kamuoyundaki tüm gelişmeleri, konuşmaları yakından takip ediyor.

UBP üyeleri adı geçen mevcut adaylarla ilgili yorum yaparken temkinli. Bu adayların partiyi hedeflerine taşıyıp taşıyamayacağı konusunda tereddütlü ve ikinci turu büyük risk olarak görüyorlar. Bu da tabanın henüz isim konusunda tatmin olmadığını gösteriyor.

UBP’nin kendi adayını çıkarması konusunda tüm imkanlar öncelikli olarak zorlanmalı görüşü hakim. Fakat, çatı adayı ya da parti dışından bir adayla seçime girilmesi ihtimaline öncelikli olarak bakılmasa da Cumhurbaşkanlığı seçimini UBP ve ülke adına kader seçimi olarak gördükleri için kapıyı da aralık bırakıyorlar.

Cumhurbaşkanı seçim sürecinde Türkiye’nin ne düşünüp ne istediğini, Türkiye ile uyum ve verimli çalışma açısından önemsediklerini fakat bunun müdahale şeklinde olmaması gerektiği yönünde.

Ersin Tatar Cumhurbaşkanı adayı olmalı mı sorusuna çok büyük bir çoğunlukla alınan cevap hayır yönünde. UBP tabanı Tatar'ın Maliye Bakanlığı dönemindeki başarılarını anımsatıyor ve özellikle içerisinde bulunulan ekonomik krizde Başbakan olarak hizmetinin büyük olacağına inanılıyor.

UBP içinde kurulacak sandıktan güçlü bir aday çıkmazsa, UBP iddiasız bir adayla yarışacak. Bu da istenmeyen sonuç olan, ikinci tura kalmadan yarıştan kopmasını mümkün kılacaktır.

UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu'nun Cumartesi yaptığı açıklama tüm bunları destekler nitelikteydi.

Gardiyanoğlu özetle, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak UBP'nin gücünü tabandan alan bir parti olduğunu ve üyelerin üzerinde başka bir güç olmadığını belirterek tabanın sesine kulak verilmesi gerektiğini işaret etti. 

Tüm bunlar ışığında, UBP tabanı aslında tüm bu homurdanmalarla parti yönetimine gerekli uyarıyı yapıyor. Parti yönetiminin bu homurdanmaları duymamazlıktan geleceğini düşünmüyorum ama aksi durumda taban sesini yükseltmeye hazır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
19 Ağustos 2019, Pazartesi
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
UBP’de parti içinde alışılagelmiş liderlik mevcut olsaydı bugün bunlar yazılmaz konuşulmaz ve homurdanmalar ayyuka çıkmazdı! Kendi kendilerini yıpratmaktan başka ciddi bir çalışmaları yok....

YAZARIN SON 10 YAZISI
10 Eylül 2019, Salı    Kıbrıs Türk Halkının onurlu duruşu ve vefası bunu emrediyor...
14 Ağustos 2019, Çarşamba    Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller...
13 Ağustos 2019, Salı    Bakan yasal zorunluluğu görmezden gelirse!
11 Ağustos 2019, Pazar    Bencil bir hayat hikayesi!
29 Temmuz 2019, Pazartesi    Popüler felsefemiz 'yaşadıktan sonra el yordamıyla tedbir'
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Hakkıdır Hakk'a Tapan Milletimin 'Kazanılmış Hak'
22 Temmuz 2019, Pazartesi    Asya, Afrika, Avrupa üçgenine dikkat!
21 Haziran 2019, Cuma    'Toplum Lideri' statüsü ve tükenen seçim sistemi
4 Haziran 2019, Salı    Trafik, izolasyon ve Bayram dileklerim...
6 Mayıs 2019, Pazartesi    Endüstri 4.0 ile yeni bir dünya kuruluyor!

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kıbrıs Türk Halkının onurlu duruşu ve vefası bunu emrediyor...
Polat ALPER | 10 Eylül 2019, Salı
Takribi 45 yıldır Türkiye ile aramızda rahmetli Rauf Raif Denktaş’la başlayan, güvene dayalı, ihtiyaca müteakip maddi ve manevi destek, ardından Sayın Derviş Eroğlu ile sembolik protokollerle devam eden ve Derviş Bey’...
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller...
Polat ALPER | 14 Ağustos 2019, Çarşamba
Laiklik ve din düşmanlığının farkını ayırt etmeli. Topluma, din korkusu aşılamak eğreti öğreti olmaktan öteye gitmez. Tabi ki tersi için de ayni eğretilik geçerlidir.
Kıbrıslı Türkün mayası sağlamdır. Bizler, samimi ...
Bakan yasal zorunluluğu görmezden gelirse!
Polat ALPER | 13 Ağustos 2019, Salı
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, bayram boyunca kesilecek kurbanlıklar konusunda bayram öncesi uyarıda bulunmuştu.

Bakan Oğuz “Toplum sağlığını etkileyen bulaşıcı hastalıklara yol açmamak için atıkların g...