Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Tahsin MERTEKCİ | 22 Mayıs 2013, Çarşamba

Neden önce hükümet değiştirilmeli? Değiştirilmeli ve seçime öyle gidilmeliydi…

Paylaş  
25
19
25

Seçime böyle gidilirse, tüm yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçebilmek için demeç vermekten başka ne yapabilecektir, hükümetin yetkilerini elinden alıp görev yerlerinden uzaklaştırma şansını kullanmaktan kaçanlar. 

Seçim boyunca hükümet partisince atanmış tüm kişilerin (üçlü kararname ve kurumların yönetim kurullarına atanmışların, haksız ayrıcalıklı olarak istihdam edilenlerin) seçim çalışmalarına devlete ait olanaklarla aktif olarak katılması SEÇİM SONUÇLARINA haksızlık yaratmayacakmıdır.  

Vatandaşlıklar, T izinleri, devlet olanakları ve bunlar gibi birçok olanağın dağıtıldı, dağıtılacak diye şikayet etmek yerine bunların secim rüşveti olarak kullanılmasının önüne geçmek daha doğru olmazmıydı?

Bugüne kadar aksaklık ve eksiklik olarak görülen(seçim ve halk oylaması yasası, siyasi partiler yasası ve halkın büyük bir bölümünü, ekonomik yaşamın tıkanmışlığını ilgilendiren fazi ve benzeri konularda acil olarak bekleyen yasaları yürürlüğe koymak)ve hemen değişmelidir denen uygulamaların ve yeni açılımlara fırsat verecek değişikleri yaparak daha demokratik ve işlevsel olması sağlanabilinirdi.

Yıllarca yanlış yönetiyorlar. Bu efendimci ve iş bilmez hükümetin her icraatı halkımıza ve ülkemize zarar veriyor söylemini durdurup, kontrolü ele almak daha doğru olmazmıydı?

Hükümet seçim yasakları içerisinde düşerse, görevden alınırdı alınmazdı, seçime zaten çok kısa bir süre kaldı görevden gitseler ne olacak, yeni bir hükümet ve onun programı zaman kaybettirir basit tartışmaları yapılmaksızın ve hükümet seçim yasakları da olsa usulsüzlükler yapıyor söylemlerini yaşamamak için. Çok da yerinde olurdu hükümeti görevden alıp sistemi kontrol etmek ve öyle gitmek seçime.

Elbette kimse en erken seçimi özellikle muhalefet reddedemez ve reddetmemelidir. Bunu bir erdemmiş gibi göstermek yerine aklın emrettiğini hayata geçirmek çok daha önemlidir. Kaybedilecek zamana tahammül olmayabilir. Anlaşılırdır ancak kaybedilecekler o birkaç gün hatırına daha büyükse iyice düşünülmelidir.

Parlamentoyu her zaman çoğunluk yönetir. Ve bu çoğunluk oluşmuştur. 22 kişi kalmış bir hükümet partisi etkisini yitirmiş olur. Bu nedenle hem düşmüş hemde parlamento çoğunluğunu taşıyacakmış gibi lanse etmek olayları işin doğrusu anlaşılır olmaktan uzaklaştırır.

Hükümetin düşürülmesi demek, yerine alternatifinin hazırlanmış olması demektir. Düşüren güç hükümet kurmaya muktedir güç demektir.

Hükümeti düşürmek ve gidilecek yol haritasını belirlemek yola çıkmazdan önceki planlama ile olur. Görülen odur ki kervanın yolda düzülebileceği düşünülmüş ve büyük bir eksiklik oluşmuştur. Birlikte kervanı oluşturanlar daha yola çıkmadan birbirinin içine girmiş ve karmaşa oluşmuştur.

Küçük bir yol yürüyüşü olacağı kesindi ama bütün korkulara, güven bunalımına ve yaşananlardan sorumlu tutulanlara rağmen iyi hesaplanıp, sonuç alınmalıydı mutabakat sağlayıp birlikte hareket edilmeye karar veriş olanlarca.

Eleştirisel yaklaşımlar yerine bıkılan ve korkulan icraatlara imza attığı söylenen bir hükümetin görevde olması ve seçime öyle gidilmesi iyi bir yöntem olarak görülmüyor.

Gerekçeler sayılabilir ama hiçbir gerekçe devlet olanaklarını seçimler için sonsuz bir rahatlıkla kulanabilme endişesini taşımamız yerine bunun yapılamayacağına emin olduğumuz bir ortamda seçim yapılamsına zemin hazırlamamızın daha doğru olduğunu ortadan kaldırmaz.

Yıllarca, gelecek nesiller yerine gelecek seçimleri tercih edenlere bu güven fazla durmuyor mu?

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
4
ONAY BEKLEYENLER
0
15 Haziran 2013, Cumartesi
mehmet arıyor         - girne
tahisin bey işallah sizde aday olursuguz çünkü dome çalışanları adaylığınızı dört gözle bekliyor

26 Mayıs 2013, Pazar
hasan         - lefkoşa
ctp nin bu halka attığı ilk gazık değil bu

26 Mayıs 2013, Pazar
hasan         - lefkoşa
ctp nin bu halka attığı ilk gazık değil bu

26 Mayıs 2013, Pazar
omorfolu         - omorfo
bu yazının ne kadar doğru olduğu ispatlandı.ctp görsün

YAZARIN SON 10 YAZISI
29 Temmuz 2014, Salı    Katiller
1 Mayıs 2014, Perşembe    Adalet
8 Mart 2014, Cumartesi    Can ve yağ
20 Ocak 2014, Pazartesi    Nasıl bir algı bu?
25 Kasım 2013, Pazartesi    Sorumsuzluk ölüm saçıyor...
22 Kasım 2013, Cuma    Karşı çıkıyor ve reddediyorum
20 Kasım 2013, Çarşamba    Yıkılıyor
2 Ekim 2013, Çarşamba    Kırgınım
28 Ağustos 2013, Çarşamba    Hizmet için HÜKÜMET mi? Partisel hakimiyet kurup HÜKMETMEK mi?
10 Ağustos 2013, Cumartesi    Örgüt

banner
banner
banner
banner
banner

Katiller
Tahsin MERTEKCİ | 29 Temmuz 2014, Salı
Katliamlara müdahale etmeyi bırakın, bunun bir savunma olduğunu söyleyen şahsiyetler katildirler.Ve katiller tüm dünya insanlığı önünde hesap vermelidirler.FİLİSTİN başta olmak üzere, Mısır, Suriye, Irak ve tüm dünyad...
Adalet
Tahsin MERTEKCİ | 1 Mayıs 2014, Perşembe
İnsanın avazı çıktığı kadar bağırası geliyor.Sesini duyacak, duyunca da anlayabilecek yetkili olduğunu bilse.Bu diyarda ne gezer.Kendinden önce görevde olanları yaptıklarından dolayı eleştirenler öyle iddialıdırlar ki...
Can ve yağ
Tahsin MERTEKCİ | 8 Mart 2014, Cumartesi
Ortaya koyduğun ilke, program ve planlama iddiaların sana bir kimlik oluşturur. Kimliğine saygı oluşur ve halk seçimler aracılığı ile gücünü belirler. Ortaya çıkan güç, sana sorumluluklar yükler. Verilen sorumluluk hü...