Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dyt. Meral KORAL | 28 Mayıs 2016, Cumartesi

Kötü beslenme sonucu çocuklarda görülen sağlık sorunları

Paylaş  
75
136
55

Çocukluk dönemi; bireyin yetişkinlik döneminde kazanacağı alışkanlıkların temelinin oluşturulduğu dönemdir. Beslenme konusunda da ilerde sağlıklı bir birey yetiştirmek için çocuğumuza sağlıklı beslenme kurallarını öğretmemiz gerekmektedir. Yeterli ve dengeli beslenmeyle mümkün olan sağlıklı beslenme kurallarını çocuklarımızda uygulayamadığımız zaman çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalırız. İştahsızlık, yemek seçme, aşırı yemek yeme, demir eksikliği anemisi ,kabızlık , besin alerjileri ,besin zehirlenmeleri gibi rahatsızlıklar bu dönemde karşılaşılan beslenmeye bağlı sağlık sorunlarıdır.

İştahsızlık, sık sık meyve suyu veya süt içmek, şekerli besinleri sık tüketmek ile oluşan bir sorundur. Birçok çocuk bir şeyler içmeyi yemeğe tercih eder ve midesini gelişigüzel içeceklerle doldurur. Yemekten 1 saat öncesi içeceklerden kaçınılması ve yemek sırasında değil yemekten sonra içeceklerin alınması daha yararlıdır. Küçük bir mide kapasitesine sahip olan çocuk bir bardak meyve suyu veya süt ile doyabilir. Bu da alması gereken diğer yararlı besin öğelerini almasını engeller. Öğünler arasında birşeyler atıştırmak da iştahsızlığın nedenlerindendir. Çocuğun öğünlerini düzene koyarak bu rahatsızlığın önüne geçebiliriz.

Yemek seçme konusunda en büyük neden aile bireylerinin besinler karşısındaki tutumlarıdır. Anne veya babanın beslenme alışkınlıkları çocuğa geçmektedir. Dolayısıyla sevilmeyen bir yemek bile olsa o yemeğe karşı tutumun çocuğa belli edilmemesi gerekmektedir. Çocuğun mutlaka aile ile sofraya birlikte oturması ve yeterli- dengeli öğünleri ailesiyle birlikte tüketmesi bu alışkanlığı kazanmasındaki en olumlu davranıştır. Yemek saatleri düzenli olmalı, yemek aralarında çikolata,gofret gibi besleyici niteliği olmayan besinlere alışmamasına özen gösterilmelidir.

Aşırı yemek yeme, günümüzde obezite diye adlandırdığımız şişmanlık çocukluk döneminde önemli sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Enerji alımının artmasıyla fazla alınan enerji yağ olarak vücutta depolanır ve aşırı kilo alınır. Şişmanlık bir sağlık sorunudur ve tüm yaşam boyunca sürebilir. Çocuklarda şişmanlığın nedenleri arasında ; hormonal nedenler nadir olmakla birlikte, genetik, bebeklik döneminde anne sütü yerine mama ile beslenen bebeklerde, anne ve baba arasındaki olumsuz ilişkiler, bilgisayar veya televizyon başında geçirilen zaman fazlalığı, sedanter dediğimz hareketsiz yaşam tarzı bu sorunu ortaya koymaktadır. Şişmanlık sorunu ile karşı karşıya olan çocuğun günlük enerji gereksinmesi kadar enerji kısıtlama yapmadan almasını sağlamak gerekir. Çocuğun ve ailenin yaşam tarzı ve alışkanlıkları göz önünde bulundurularak beslenme programı oluşturulmalıdır. Beslenme yanlışları bulunarak yerine yeni ve doğru olan beslenme davranışlarını koyarak bu sağlık sorunu çözülebilir.

Yeterli ve dengeli beslenme kurallarını çocuklarımıza alışkanlık olarak kazandırarak çocukluk dönemindeki sağlık sorunlarının yanı sıra yetişkinliklerinde de oluşabilecek rahatsızlık risklerini en aza indirebiliriz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
15 Ekim 2016, Cumartesi    Selülitten kurtulmak için beslenme önerileri
8 Ekim 2016, Cumartesi    Diyet destek ürünleri sağlığa yararlı mı?
1 Ekim 2016, Cumartesi    Gözün her gördüğü yiyeceği yiyerek sağlıklı olunur mu?
24 Eylül 2016, Cumartesi    Okul zili çaldı... Okula gönderirken çocuğumun sağlıklı beslenmesi için neler yapmalıyım?
17 Eylül 2016, Cumartesi    Zayıflık sağlığın göstergesi midir?
3 Eylül 2016, Cumartesi    Sağlıklı pişirme yöntemleri
27 Ağustos 2016, Cumartesi    Metabolizmanın olmazsa olmazı "su"
20 Ağustos 2016, Cumartesi    Beslenme ile kansızlık arasında bir ilişki var mı?
13 Ağustos 2016, Cumartesi    Sağlıklı bir kalbe sahibi olmanın püf noktaları
6 Ağustos 2016, Cumartesi    Yaz aylarının popüler meyvesi karpuz

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Selülitten kurtulmak için beslenme önerileri
Dyt. Meral KORAL | 15 Ekim 2016, Cumartesi
Kadınların korkulu rüyası selülit "acaba kaçınılmaz bir sağlık sorunu mu?. Yoksa "korunmanın bir çözümü var mı?" soruları özellikle görünümüne önem veren bayanların kafasını oldukça meşgul eder. Selülit sanıldığı gibi...
Diyet destek ürünleri sağlığa yararlı mı?
Dyt. Meral KORAL | 8 Ekim 2016, Cumartesi
Piyasada bulunan kapsül, tablet, kurutulmuş tohum, yaprak veya bitki gibi diyet eklerinin yararlı olup olmadığı halen çalışmalarla kanıtlanmaya çalışılmaktadır. Medyanın da yönlendirmesiyle halk arasında bunların muci...
Gözün her gördüğü yiyeceği yiyerek sağlıklı olunur mu?
Dyt. Meral KORAL | 1 Ekim 2016, Cumartesi
Bilinçli ve farkında olarak yapılan her şey daha anlamlı ve mutlu hissettirir düşüncesindeyim. Beslenirken de bilinçli ve farkına vararak beslenmenin sağlıklı beslenmemiz için daha özenli olacağımızın göstergesidir . ...