Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dyt. Meral KORAL | 4 Haziran 2016, Cumartesi

Yağların beslenmemizdeki yeri

Paylaş  
71
143
67

Beslenmenin denge içerisinde olduğu zaman sağlıklı beslenmenin mümkün olduğunun üzerine basa basa tekrarladığımız günümüzde yağlar beslenmemizde önemli bir rol oynar.

Yağ nedir?

 Yağlar, yağ asitlerinden oluşur .ve bu yağ asitlerinin vücutta çok önemli görevleri bulunmaktadır.Bazı yağ asitleri dışarıdan yiyeceklerle alınır, bazı yağ asitleri ise dışarıdan alınan yiyeceklerden vücut tarafından üretilir.Yağlar;  insan vücudunun işlevlerini sağlıklı şekilde yerine getirebilmesi için gerekli olan üç ana besin öğelerinden bir tanesidir.Yağlar, sağlandıkları kaynağa göre hayvansal ve bitkisel diye sınıflandırılırlar. Oda ısısında sıvı olan yağların bileşiminde daha çok doymamış, katı olanlarda ise doymuş yağ asitleri bulunur.

 Günlük diyetimizde yağ; besinlerin bileşiminde ve yağ olarak bulunur. Besinlerin bileşiminde bulunan yağlara görünmez yağ, yağ olarak alınanlara görünür yağ denir. Yağların yemek hazırlamada da önemli yeri vardır. Yemeklerde ve salatalarda yeterli oranda kullanıldıklarında yemeğin lezzetini arttırırlar.Pasta ve kurabiyelere yumuşaklık ve gevreklik verirler.

 Yağların vücut çalışmasında görevleri nelerdir?

  • En ekonomik enerji kaynağıdır. Bir gram yağ 9 kalorilik enerji sağlar. Vücuda alınan fazla enerji yağ olarak depo edilir.
  • Vücutta yağda eriyen vitaminlerin sağlıklı kullanılabilmesi için yağa ihtiyaç vardır. Yağ bu vitaminlerin taşınmasında görev alır.
  • Midenin boşalma süresini uzatarak acıkma duygusunu geciktirir.
  • Organları dış etkenlerden korurlar.
  • Elzem yağ asitlerinin vücuda alınmasını sağlarlar

Yağın Kullanılması ve Satın Alınması

 Tereyağı ve benzeri kahvaltılık margarinler, kahvaltılarda ekmek üzerine sürülerek yenir. Bu yağların nem oranı yüksektir. Tuzsuz olarak saklanması zordur. Fakat, buzdolabında 1-2 hafta saklanabilir. Tereyağı, kendine has, hafiften koyuya doğru değişen sarı renge sahiptir. Kahvaltılık margarinlerin rengi de buna benzetilir. Yağın kokusu ve tadı hoşa gitmeyen özellikte olmamalıdır. Margarinlere, tereyağında olduğu miktarda A vitamini eklenmesi zorunludur. Eklenen A vitamini miktarı paket üzerine yazılır.

 Tereyağı, eritilip suyunun bir kısmı uçurularak veya tuzlanarak mutfak tereyağı veya sadeyağ diye satılır. Bu yağın saklanması daha kolaydır ve yemeklerde kullanılır.

 Margarinler katı (paket) veya yumuşak (kase) olmak üzere iki tiptir. Yumuşak margarinlerin trans yağ asitleri düşük olduğundan tercih edilmelidir.

 Yağ paketlerinin etiketinde ; üreticinin  ismi, adresi,üretim ve son kullanma tarihi, yağın net ağırlığı gösterilmiştir. Tuzlanmış yağlarda, tuz miktarı yüzde beşi geçmemelidir.

 Yemeklik tereyağları ve margarinler sıcak yemeklerde, pasta,kek gibi fırında yapılan besinlerde kullanılır. Bitkisel sıvı yağlar ve zeytinyağı genellikle soğuk ve etsiz yemeklerde ve salatalarda kullanılır.

 Rafine edilmiş bitkisel sıvı yağların rengi, açık sarıdan açık yeşile kadar değişir. Yağda yabancı öğeler bulunmamalı, berrak olmalı ve tadı acımış olmamalıdır. Kutunun üzerinde üreticinin adı ve adresi  ve son kullanma tarihi ve net ağırlığı yazılı olmalıdır. Acımayı önlemek için , kapalı olarak karanlık ve serin yerde saklanmalıdır. Yemeklere yağ doğrudan eklenmeli, önceden yakılmamalıdır.

 Kızartma yaparken yağlarda bozulmayı önlemek için ne yapılmalıdır?

  • Kızartma, genellikle az veya derin yağda olmak üzere iki yöntemle yapılır. Derin yağda kızartma, kırıntıların az olması, besinin her tarafının düzgün şekilde kızarması ve az yağ çekmesi nedeni ile daha uygundur. Ancak bu yöntem bir kerede daha fazla besin kızartmak için kullanılır. Kızartma yapılan yağın tekrar tekrar kullanılması zararlıdır. Aile mutfaklarında , az besin için çok fazla yağın ziyan edilmesi istenmediğinden yağsız tavada kızartma daha uygun olacaktır.
  • Derin yağda kızartmada , tava çok doldurulmamalıdır ve kızartma derecesinin uygun olmasına dikkat edilmelidir.
  • Kızartma için en uygun yağ düşük derece hidrojenize edilmiş ve süt eklenmemiş mutfak margarinidir.Palmiye yağı yarı katı olduğundan ve E vitamini içeriği yüksek olduğundan kızartmaya elverişlidir.
  • Kızartma tavalarının en iyi olanı, paslanmaz çelikten yapılanıdır. Tavanın altında kırıntıların toplanacağı bir bölümün olması iyi olur. Son yıllarda elektrikli fritözler kullanılmaktadır. Fritözdeki yağ en fazla 3 kez kullanılmalıdır.

Kızartma yaparken önce yağ ısıtılır ve hazırlanmış besinler bu yağa atılır. Yağın yeterli derecede kızdığını anlamak için, küçük bir parça ekmeği yağa attığımızda ekmeğin etrafı hemen katılaşırsa ısıtma derecesi iyidir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
15 Ekim 2016, Cumartesi    Selülitten kurtulmak için beslenme önerileri
8 Ekim 2016, Cumartesi    Diyet destek ürünleri sağlığa yararlı mı?
1 Ekim 2016, Cumartesi    Gözün her gördüğü yiyeceği yiyerek sağlıklı olunur mu?
24 Eylül 2016, Cumartesi    Okul zili çaldı... Okula gönderirken çocuğumun sağlıklı beslenmesi için neler yapmalıyım?
17 Eylül 2016, Cumartesi    Zayıflık sağlığın göstergesi midir?
3 Eylül 2016, Cumartesi    Sağlıklı pişirme yöntemleri
27 Ağustos 2016, Cumartesi    Metabolizmanın olmazsa olmazı "su"
20 Ağustos 2016, Cumartesi    Beslenme ile kansızlık arasında bir ilişki var mı?
13 Ağustos 2016, Cumartesi    Sağlıklı bir kalbe sahibi olmanın püf noktaları
6 Ağustos 2016, Cumartesi    Yaz aylarının popüler meyvesi karpuz

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Selülitten kurtulmak için beslenme önerileri
Dyt. Meral KORAL | 15 Ekim 2016, Cumartesi
Kadınların korkulu rüyası selülit "acaba kaçınılmaz bir sağlık sorunu mu?. Yoksa "korunmanın bir çözümü var mı?" soruları özellikle görünümüne önem veren bayanların kafasını oldukça meşgul eder. Selülit sanıldığı gibi...
Diyet destek ürünleri sağlığa yararlı mı?
Dyt. Meral KORAL | 8 Ekim 2016, Cumartesi
Piyasada bulunan kapsül, tablet, kurutulmuş tohum, yaprak veya bitki gibi diyet eklerinin yararlı olup olmadığı halen çalışmalarla kanıtlanmaya çalışılmaktadır. Medyanın da yönlendirmesiyle halk arasında bunların muci...
Gözün her gördüğü yiyeceği yiyerek sağlıklı olunur mu?
Dyt. Meral KORAL | 1 Ekim 2016, Cumartesi
Bilinçli ve farkında olarak yapılan her şey daha anlamlı ve mutlu hissettirir düşüncesindeyim. Beslenirken de bilinçli ve farkına vararak beslenmenin sağlıklı beslenmemiz için daha özenli olacağımızın göstergesidir . ...