Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dyt. Meral KORAL | 2 Temmuz 2016, Cumartesi

Bayram geliyor; Oruç Bitiyor... Ailemizle bir arada yiyelim içelim derken nelere dikkat etmeliyiz?

Paylaş  
73
130
61

Ramazan ayı boyunca değişen yemek düzeni ve besin seçiminde oluşan farklılıklar ile oruç tutma sonrası psikolojik olarak bayramda aşırı yemek yeme eğiliminin olması, birçok sağlık problemini de beraberinde getirebilmektedir. Oruçla beraber azalan öğün sayısı ve bir defada aşırı yemek yeme ya da yetersiz beslenme durumları sonucunda kişinin metabolizmasında yavaşlama olacaktır. Bu nedenle ramazan sonrası normal beslenme düzenine geçerken daha dikkatli ve dengeli beslenmek gerekmektedir. Bir aylık orucun ardından bayramda aşırı yemek yeme, yavaşlayan metabolizma nedeni ile bize vücutta depolanan yağlar olarak geri dönecektir. Bunun yanında dikkatsiz ve aşırı beslenme; sindirim güçlüğü, mide ağrıları ve krampları, mide bulantısı, kabızlık, reflü gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları, tansiyon yükselmeleri ve baş ağrısı gibi sağlık problemlerine yol açabilir.

Bayram sabahı hafif bir kahvaltı ile güne başlanmalıdır. Kahvaltıda kızartma, kavurma yöntemleriyle pişirilmiş besinler yenilmemelidir. Bayram ziyaretlerinde geleneksel olarak tatlı ikramı olacağından kahvaltıda şeker, bal vb. tatlı besinler bulundurulmamalıdır. Domates, salatalık, marul, taze biber vb. çiğ sebzeler bolca tüketilmeli, az yağlı peynir tercih edilmelidir. Yumurta haşlanmış olarak yenilmeli, sucuk, salam, sosis vb yağlı besinlerden, börek vb. hamur işi gıdalardan uzak durulmalıdır. Ekmek olarak tam buğday unlu, kepekli ya da çavdar ekmeği tercih edilmesi kan şekerini kontrol altında tutar ve tokluk hissi verir.

Yeterli ve dengeli beslenmenin kuralı olan 3 ana öğün ve 3 ara öğün düzenine dikkat edilmelidir. Hafif yapılan kahvaltının ardından yine kızartmalardan , aşırı yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerden uzak et grubu, sebze grubu, süt ve ekmek grubunu içerecek dengeli bir öğle ve akşam yemeği tüketilmelidir. Yemekler iyice çiğnenerek yavaş yavaş yenilmelidir.

Ramazan bayramı boyunca şeker, tatlılar, çikolata gibi şekerli gıdaların tüketimine dikkat edilmeli, çevrenin ısrarcı tutumlarından ve aşırı yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır. Eğer tatlı tüketmek isteniyorsa şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir.  İkramda bulunurken ise hamur işi tatlılar yerine sütlü tatlılar, taze veya kuru meyveler; şerbetler yerine taze sıkılmış meyve suyu, az şekerli limonata, ayran vb. içecekler sunulmalıdır.

Sıvı tüketimine özellikle dikkat edilmelidir. Sıcak havalarla birlikte bayram ziyaretleri koşuşturmacası sırasında su kayıpları olmaktadır. Su , metabolizmamızı düzenlemesinde önemli rolü olmasıyla vücut için olmazsa olmazdır. Dolayısıyla günde 1,5-2 litre suyu tüketmek gerekmektedir.

Sindirim sisteminin düzenli çalışması ve kabızlıktan korunmak için posa içeriği yüksek olan sebze, meyve ve kurubaklagiller tüketilmelidir. Posa aynı zamanda kan şekerini daha yavaş yükselttiğinden tokluk hissi yaratarak aşırı yeme isteğini baskılayacaktır.

Diyabet, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon gibi kronik hastalığı olanların uyguladıkları diyete bayram süresince de uymaya özen göstermelidirler. Özellikle diyabet hastaları tatlı tüketmekten kaçınmalıdırlar. Yaşlılar ve tansiyon hastaları gün boyu kahve ve çay tüketimlerine dikkat etmeli, aşırıya kaçmamaları, kahve ve siyah çay yerine bitki çaylarını tercih etmelidirler.

Bayramda dikkat etmeye çalışmanıza rağmen gün içinde yemeniz gereken miktardan fazla besin tüketmiş olabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken tek şey enerji harcamanızı artırmaktır. Fiziksel aktivitenizi artırarak ( yarım saat tempolu bir yürüyüş yapmak gibi) aldığınız fazla enerjiyi harcamanız mümkün. Bu kaçamakları bayram boyunca devam ettirdiğimiz zaman bayram sonunda kilo almak kaçınılmazdır.

Yeterli ve dengeli beslenerek, sağlıklı ve mutlu bayramlar dileklerimle...

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
15 Ekim 2016, Cumartesi    Selülitten kurtulmak için beslenme önerileri
8 Ekim 2016, Cumartesi    Diyet destek ürünleri sağlığa yararlı mı?
1 Ekim 2016, Cumartesi    Gözün her gördüğü yiyeceği yiyerek sağlıklı olunur mu?
24 Eylül 2016, Cumartesi    Okul zili çaldı... Okula gönderirken çocuğumun sağlıklı beslenmesi için neler yapmalıyım?
17 Eylül 2016, Cumartesi    Zayıflık sağlığın göstergesi midir?
3 Eylül 2016, Cumartesi    Sağlıklı pişirme yöntemleri
27 Ağustos 2016, Cumartesi    Metabolizmanın olmazsa olmazı "su"
20 Ağustos 2016, Cumartesi    Beslenme ile kansızlık arasında bir ilişki var mı?
13 Ağustos 2016, Cumartesi    Sağlıklı bir kalbe sahibi olmanın püf noktaları
6 Ağustos 2016, Cumartesi    Yaz aylarının popüler meyvesi karpuz

banner
banner
banner
banner
banner

Selülitten kurtulmak için beslenme önerileri
Dyt. Meral KORAL | 15 Ekim 2016, Cumartesi
Kadınların korkulu rüyası selülit "acaba kaçınılmaz bir sağlık sorunu mu?. Yoksa "korunmanın bir çözümü var mı?" soruları özellikle görünümüne önem veren bayanların kafasını oldukça meşgul eder. Selülit sanıldığı gibi...
Diyet destek ürünleri sağlığa yararlı mı?
Dyt. Meral KORAL | 8 Ekim 2016, Cumartesi
Piyasada bulunan kapsül, tablet, kurutulmuş tohum, yaprak veya bitki gibi diyet eklerinin yararlı olup olmadığı halen çalışmalarla kanıtlanmaya çalışılmaktadır. Medyanın da yönlendirmesiyle halk arasında bunların muci...
Gözün her gördüğü yiyeceği yiyerek sağlıklı olunur mu?
Dyt. Meral KORAL | 1 Ekim 2016, Cumartesi
Bilinçli ve farkında olarak yapılan her şey daha anlamlı ve mutlu hissettirir düşüncesindeyim. Beslenirken de bilinçli ve farkına vararak beslenmenin sağlıklı beslenmemiz için daha özenli olacağımızın göstergesidir . ...