Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dyt. Meral KORAL | 6 Ağustos 2016, Cumartesi

Yaz aylarının popüler meyvesi karpuz

Paylaş  
90
166
77

Yaz aylarında , özellikle sağlıklı beslenme programlarıyla kilo kaybetmeye çalışanların çok sevdiği ama korkuyla yaklaştığı karpuz genel olarak sadece su ve şekerden oluştuğu düşüncesiyle uzak durulmaya çalışılan meyvedir. Bu inanışın aksine vitamin,mineral ve antioksidant gibi vücudun sağlıklı çalışmasına yardımcı besin öğelerinden oldukça zengin bir meyvedir. Yaz aylarının adamızda çok sıcak ve nemli geçmesi karpuzun canlandırıcı ve serinletici özelliğine daha fazla ihtiyaç duymamıza neden oluyor.

Karpuz ; A, C vitamini, potasyum mineralinden yüksek, lif içeriği düşük bir meyvedir. Diyet yaparken tüketilecek karpuz miktarına dikkat edilmelidir. Çünkü kalorisinin büyük bir kısmı karbonhidrattan gelir ve kan şekerini fazla yükseltebilir. Bir dilim (150 gram) karpuz 45 kaloridir. 1 dilim karpuz yaklaşık 11 gram karbonhidrat, 0.9gr protein, 0.2 gr yağ, 0.6 gram posa, sodyum,potasyum, kalsiyum, Vitamin A ,Vitamin C ve demir içerir.150 gram karpuzun %92’si su içerir her şeyden önce antioksidanlar açısından son derece zengindir.

Karpuz; C vitamini ve likopen, beta-karoten, lutein, zeaksantin ve kriptoksantin gibi antioksidan flavonoidlerin mükemmel bir kaynağıdır. Bu güçlü antioksidanlar yaşlanma ve hastalık önlemede önemli bir koruyucu olarak kabul edilir, serbest radikallere karşı vücudumuzu savunmamız önem kazanır.

Dehidratasyon (vücudun susuz kalma durumu) riskini azaltırken, vücudun terleme yoluyla kaybettiği sıvı ve minerallerin yerine gelmesine yardımcı olur. Yaz susuzluğunu gidermek için mükemmel bir meyvedir.

Karpuz; vitamin B6 ve B1 ve doğal enerji güçlendiricilere sahiptir. Magnezyum ve potasyum gibi minerallerin zengin bir kaynağıdır. Dolayısıyla enerji verir.

C vitamini, likopen ve diğer güçlü antioksidanların yüksek içeriği, doğal savunma artırır. Tüm bu bileşiklerin, hastalıkları önleyen serbest radikal hasarına karşı vücudumuzu korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için mükemmel bir yeteneği vardır.

İçinde bulunan amino asit, magnezyum, kan basıncını dengeler. Tansiyonu düzenler ve kalp sorunlarına karşı koruyucudur.

Karpuz, doğal bir idrar söktürücü olduğu için idrar akışını hızlandırır. Bunu yaparken böbrekleri zorlamaz. Karpuzun bu özelliği böbreklerin işini kolaylaştırırken, karaciğerin de sağlıklı ve yorulmadan çalışması için katkı sağlar.

Yüksek miktarda karpuz tüketenlerin astım hastalığına yakalanma riski tüketmeyenlere göre daha azdır. Bol miktarda C vitamini içeren karpuz, astım ataklarının şiddetini azaltabilir.

Karpuzun diğer bir faydası da uykusuzluk ve kas ağrılarını gidermesidir.

Bu özelliğinden dolayı karpuzun ayrıca sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Karpuz cilt ve saç sağlığı için önemli besinler içermektedir. Cildin sağlıklı ve nemli kalmasını sağlayan, saçların kırılmasını engelleyen A vitamini karpuzda bol miktarda vardır.

Unutulmamalıdır ki sağlıklı beslenme yeterli ve dengeli beslenmeden geçer. Tüketilen besinlerin miktarları ihtiyaçlarının farklılığına göre farklılıklar gösterir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Selülitten kurtulmak için beslenme önerileri
Dyt. Meral KORAL | 15 Ekim 2016, Cumartesi
Kadınların korkulu rüyası selülit "acaba kaçınılmaz bir sağlık sorunu mu?. Yoksa "korunmanın bir çözümü var mı?" soruları özellikle görünümüne önem veren bayanların kafasını oldukça meşgul eder. Selülit sanıldığı gibi...
Diyet destek ürünleri sağlığa yararlı mı?
Dyt. Meral KORAL | 8 Ekim 2016, Cumartesi
Piyasada bulunan kapsül, tablet, kurutulmuş tohum, yaprak veya bitki gibi diyet eklerinin yararlı olup olmadığı halen çalışmalarla kanıtlanmaya çalışılmaktadır. Medyanın da yönlendirmesiyle halk arasında bunların muci...
Gözün her gördüğü yiyeceği yiyerek sağlıklı olunur mu?
Dyt. Meral KORAL | 1 Ekim 2016, Cumartesi
Bilinçli ve farkında olarak yapılan her şey daha anlamlı ve mutlu hissettirir düşüncesindeyim. Beslenirken de bilinçli ve farkına vararak beslenmenin sağlıklı beslenmemiz için daha özenli olacağımızın göstergesidir . ...