Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dyt. Meral KORAL | 3 Eylül 2016, Cumartesi

Sağlıklı pişirme yöntemleri

Paylaş  
86
183
74

Çok faydalı bir gıda doğru pişirilmezse besin değerini yitirebilir, hatta zararlı olabilir. Doğru besinlerin seçimi kadar doğru pişirme yöntemleri de önemlidir.

Genel Püf Noktalar

*Besinlerin üzerindeki aşırı ısıya maruz kalma sonucu oluşan siyahlıklar sağlığa son derece zararlı kanser yapıcı oluşumlardır. Bu nedenle gözleme üzerindeki yufka yanıkları, üzerinde siyah benekler oluşmuş leblebi, kestane kebabın yanmış dış yüzeyi, ekmeğin yanmış dış kabuğu yenmemelidir.

*Mikrodalga fırınlar, yüksek ısıda gıdaları kurutana kadar kullanılmamalıdır. Daha çok ısıtma amaçlı kullanılmalıdır. Mikrodalga ışıklarının gıdalar üzerinde bilinen zararlı etkisi yoktur. Ancak mikrodalgalardan yayılan ışınlar etrafa zararlı olabilir. Bu nedenle çalışırken yanında durmamak gerekir.

*Gelişim ve sağlık için gerekli olan B ve C vitaminleri kolayca tahrip olan yapıdadır. Yüksek ısıda, uzun süre pişirmek B ve C vitamini içeriğini azaltır.

*Yağda kavurmak hem kanser yapıcı maddelerin oluşmasına neden olur hem de gıdanın besin değerini azaltır. Bu nedenle soğanı önce kavurmak yerine yemeğe diğer et veya diğer malzemelerle birlikte koymak daha doğrudur. Pilav, pirinç kavrulmadan pişirilmelidir.

*Fırın poşetleri polikarbon içerdiğinin yemeğe geçmesinden dolayı sağlığa zararlıdır.

*Makarnanın haşlama suyu dökülmemeli, pilav gibi çektirilerek pişirilmelidir.

*Alüminyum kaplarda ve alüminyum folyo ile pişen yemeklerde yemeğe çok fazla alüminyum geçer. *Aşırı alüminyum kemik ve böbrek hastalıklarına sebep olur. Alzheimer hastalığı görülme riskini artırır.

*Düdüklü tencere yemeğin pişirme süresini kısaltarak yemeğin besin değerini korur.

*A, D,E vitaminlerinin barsaktan emilebilmesi için bir miktar yağ gerekir. Bu yüzden diyet yapılırken bile salataya bir miktar sıvı yağ konmalıdır.

*En kısa pişirme zamanı ve en az miktarda su, besinlerin vitamin kaybını azaltır.

Salata Yaparken...

*Salata malzemesinin yıkanması yeterli değildir. Yapışmış parazit yumurtalarının ayrılması için yıkandıktan sonra 15 dakika suda bekletilmeli, daha sonra tekrar yıkanmalıdır.

*Taze meyve ve sebzeleri doğrarken ya da keserken keskin bir bıçak kullanmalı ve çok ince doğranmamalıdır. Sebze dokuları ezildiğinde A ve C vitaminleri eksilir.

*Meyve ve sebzeler kesilip bırakıldığında vitaminlerini kaybeder. Bu nedenle salata ne zaman yenecekse o zaman yapılmalıdır.

*Salataya sirke veya limon sofraya çıkarılırken konmalıdır. Önceden konursa A ve C vitamin kaybı olur.

Et/Tavuk Eti Pişirilirken...

*Et pişerken iç sıcaklığı 70 dereceye ulaşmalıdır. Daha az pişen veya çiğ yenen et, parazit veya mikrop hastalıkları bulaştırır.

*Kurutularak, yüksek ısıda veya kızgın yağda pişirilen ette hem protein ve vitamin kaybı olur, hem de üzerinde kanser yapıcı maddeler oluşur.

*Et en sağlıklı olarak orta veya orta altı bir sıcaklıkta bir miktar sebze ile mümkün olduğunca kapağı kapalı olarak pişirilmelidir.

*Et, mangalda pişecekse ateş ile arasında en az 15 cm mesafe olmalıdır. Et kurutulmamalıdır. Etin üzerinde kömürleşmeler olmamalı, olursa yerken kömürleşen yerler temizlenmelidir.

Balık Pişirilirken...

*Sağlığımız için çok yararlı olan balık yağda kızartılarak yenilince besin değerlerinin çoğunu yitirir. Yüksek kalorili ve zararlı bir gıda haline gelir.

*Balığı en sağlıklı pişirme yöntemi düşük ısıda fırınlamak ya da düşük ısıda yakmadan ızgara yapmaktır.

Sütün Sağlıklı Tüketimi İçin...

*Çiğ süt kullanılacaksa 5 dakika karıştırarak kaynatmalı daha sonra soğuk su dolu genişçe bir kaba tenceresiyle oturtarak hemen soğutulmalıdır. Sütün uzun süre kaynatılması protein kaybına neden olarak sütün besin değerini azaltır.

*Sütlü tatlı veya süt ile mama yaparken şeker en son eklenmelidir. Şekerle birlikte pişen sütün protein değerinde kayıplar olur.

Sebzeler Pişirilirken..

*Sebzeler pişerken yeşil rengini kaybettikçe besin değeri azalır. Bu nedenle çok uzun süre pişirilmemelidir, pişme sırasında bir iki kez kapağı açılmalıdır. Donmuş sebzeler çözünmeden pişirilmelidir.

*Sebze ve meyvelerin kabuğa yakın kısımlarında vitamin içeriği daha fazladır. Bundan dolayı kabukları çok ince soyulmalı ya da soymaktan daha iyi bir yöntem fırçalayarak kabuğundan ayrılmalıdır.

*Kuru baklagillerin iyi pişirilmesi besin değerini artırır ve gaz oluşumunu azaltır. Kuru baklagillerin bekleme suyu dökülmeli, haşlama suyu dökülmemelidir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Selülitten kurtulmak için beslenme önerileri
Dyt. Meral KORAL | 15 Ekim 2016, Cumartesi
Kadınların korkulu rüyası selülit "acaba kaçınılmaz bir sağlık sorunu mu?. Yoksa "korunmanın bir çözümü var mı?" soruları özellikle görünümüne önem veren bayanların kafasını oldukça meşgul eder. Selülit sanıldığı gibi...
Diyet destek ürünleri sağlığa yararlı mı?
Dyt. Meral KORAL | 8 Ekim 2016, Cumartesi
Piyasada bulunan kapsül, tablet, kurutulmuş tohum, yaprak veya bitki gibi diyet eklerinin yararlı olup olmadığı halen çalışmalarla kanıtlanmaya çalışılmaktadır. Medyanın da yönlendirmesiyle halk arasında bunların muci...
Gözün her gördüğü yiyeceği yiyerek sağlıklı olunur mu?
Dyt. Meral KORAL | 1 Ekim 2016, Cumartesi
Bilinçli ve farkında olarak yapılan her şey daha anlamlı ve mutlu hissettirir düşüncesindeyim. Beslenirken de bilinçli ve farkına vararak beslenmenin sağlıklı beslenmemiz için daha özenli olacağımızın göstergesidir . ...