Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dyt. Meral KORAL | 1 Ekim 2016, Cumartesi

Gözün her gördüğü yiyeceği yiyerek sağlıklı olunur mu?

Paylaş  
94
149
79

Bilinçli ve farkında olarak yapılan her şey daha anlamlı ve mutlu hissettirir düşüncesindeyim. Beslenirken de bilinçli ve farkına vararak beslenmenin sağlıklı beslenmemiz için daha özenli olacağımızın göstergesidir . Günlük rutin yaşamın içinde beslenme sıradan bir eylem gibi dursa da sağlıklı olabilmek ve sağlığı koruyabilmek için dikkatli olunması gereken ciddi bir eylemdir.

Toplum olarak günden güne yaşam koşullarımız; sosyalliğin arttığı, ev dışında geçen zamanın fazlalaştığı dolayısıyla umduğumuz değil bulduğumuzu tüketmeye başladığımız bir dönem yaşıyoruz. Yaşam koşullarımızın değiştiğimizi görmezden gelerek de eski beslenme alışkanlıklarını sürdürmenin doğruluğunu sorgulamıyoruz. Eski yaşam koşullarına baktığımız zaman insanlar tarım, hayvancılık gibi daha çok enerji harcadığı işlerle meşgul oluyordu. Araç imkanları sınırlı olduğundan ulaşım yürüyerek veya bisiklet gibi enerji gerektiren şekilde sağlanıyordu. Bu enerji harcamaları sonucunda günümüz için sakıncalı olabilecek besinleri tüketmeleri sağlıkları için sorun yaratmıyordu. Besinlerini de kendilerinin doğal yollarla üretim tükettiklerini de unutmamak gerekir. Tüm bunları günümüzle kıyasladığımız zaman enerji harcamamızın minimal düzeye indiği ve besinlerin üretimindeki yapaylıkları da düşünecek olursak günümüzde beslenmemize daha bir dikkat etmemiz gerekmektedir.

Özellikle gelecekte sağlık sorunlarının artmasına neden olacak çocuklarımız değişen yaşam koşullarında daha bir özenle beslenme konusunda eğitilmelidir. 10-15 sene önce çocuklar sokakta saklambaç, futbol , basketbol ,seksek gibi fiziksel aktivitelerle vakit harcarken günümüzde bilgisayar, telefon gibi fiziksel aktiviteden uzak şekilde vakit harcıyorlar. Beslenme konusunda da eskiden evde pişen yemeklerle büyüyen çocuklar değişen yaşam koşullarının kadınlar üzerine etkisi sonucu daha fazla dışarı da beslenmeye başladılar. Bütün bunlar günlük rutin hayat içerisinde önemsiz görünse de ileriki sağlık sorunlarının temelinde yer alacaktır.

Peki hal böyleyken beslenirken nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle bu konuda doğru kişilerden doğru bilgileri almak ve beslenme davranışında farkındalık yaratarak sağlıklı beslenmeyi başarabileceğinizi bilmeniz gerekir. Sağlıklı beslenmenin altın kuralı olan yeterli ve dengeli beslenmeyi zorunluluk değil de yaşam alışkanlığı olarak benimsemeniz gerekir. Yeterli ve dengeli beslenmeyi başarılı bir şekilde uygulayabilmek için gün içinde 3 ana ve 3 ara olmak üzere 2.5-3 saat aralıklardan oluşacak bir beslenme programı oluşturmalısınız. Yeterli ve dengeli beslenme, vücudumuzun büyüme, gelişme ve günlük işlevlerinin sürekliliğinin sağlanması için gerekli olan besin öğelerinin yeterli miktarda alınmasıdır. Besinler içerdikleri besin öğelerine göre 4 gruba ayrılmıştır. Bu gruplar

  1. Süt Grubu ( Süt, ayran, yoğurt, peynir vb.)

  2. Ekmek-tahıl Grubu (Ekmek, Pirinç, makarna, kraker vb.)

  3. Et-Kurubaklagil Grubu (Et,tavuk,balık,yumurta,mercimek,kurufasulye vb.)

  4. Sebze ve Meyve Grubu

Her öğünde her gruptan bir besin seçerek oluşturacağımız öğün, dengeli bir öğün olacaktır. Fakat yeterli diyebilmek için kişinin boyu,yaşı,kilosu, cinsiyeti ve fiziksel aktivitesine göre hesaplanacak ihtiyaçlara göre ayarlanacağından genel bir miktar belirtmek yanlış olur. Bu konu da bir uzmana danışmanız daha sağlıklı olur. Bu gruplar dışında kalan yağ ve şeker grubu besinler vardır. Yağ grubuna giren ayçiceği,zeytinyağı gibi sıvı yağlar ve katı yağlar yemeklerle birlikte tüketileceğinden ekstra tüketmeye ihtiyaç yoktur. Şeker grubu besinleri de mümkün olduğunca az hatta hiç tüketmezsek sağlığımız için daha faydalı olacaktır. Besin öğesi içermese de sindirim düzenleyen, metabolizmanın sağlıklı çalışmasında önemli rolü olan su da günde en az 8 su bardağı kadar mutlaka tüketilmelidir.

Akla gelen en önemli sorun yaşadığımız sosyal hayat içerisinde bu düzene nasıl uyulacağıdır. Kilo vermeye çalışanlarında sıklıkla yaşadığı sorunlar başında gelir. Bilinçli ve farkında olarak beslenenler için bu sorun bahaneden başka bir şey değildir. Yoğun bile olsa gün içinde neler yaşayabileceğiniz, günün hangi saatinde nerede olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Öncelikle işe gidiş saatine göre uyanma vaktini ayarlamanız ve mutlaka kahvaltı öğününü alışkanlık haline getirmelisiniz. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Çünkü gece boyu süren uzun açlık sonucu vücut enerjiye ihtiyaç duyar. Günün temposunu göğüsleyebilmek için mutlaka kahvaltı yapmalısınız. İhtiyacınıza uygun olarak hazırlanacak tam buğday ekmeği arasına az yağlı peynir,domates,salatalık ile oluşturulacak bir sandiviç ile taze sıkılmış bir meyve suyu hem pratik hem de dengeli bir öğün olabilir. Öğlen ve akşam öğünlerinde yine 4 gruptan seçeceğiniz besinlerle dengeli bir öğün oluşturabilirsiniz. Öğlen dışarı da yemek zorunda iseniz pidede salatası ile birlikte tavuk şiş yanına ayranla birlikte dengeli bir öğle öğünü olabilir. Ya da ızgara et,köfte veya tavuk yanına tam buğday-kepekli ekmek, sebze ve yoğurt yine dengeli bir öğünle beslenmenize olanak sağlar. Ana öğünler de aşırı miktar tüketimi engellemek, kan şekeri tansiyonu düzenlemek ve metabolizmanın çalışmasının devam etmesini sağlamak için mutlaka ara öğün almamız gerekmektedir. Yoğun tempo içerisinde kuru meyve ile ceviz,fındık veya badem rahatlıkla tüketilebilecek bir ara öğün seçeneğidir. Bunun dışında meyve, krakerle ayran , sütlü bir tatlı (özel durumlar dışında ara sıra) ara öğün için uygundur.

Gününüzü planlayarak yaşamak düzenliliği getirecektir. Düzenli bir hayat farkındalığı ve mutluluğu sağlayacaktır. Besinlerin sizi yönetmesine izin vermeyin, besin seçimini ve tüketim sıklığınızı kendiniz belirleyin. Kısacası besinler konusunda bilinçli olun , ne yiyip içtiğinizin farkında olun ve spor yapın.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
15 Ekim 2016, Cumartesi    Selülitten kurtulmak için beslenme önerileri
8 Ekim 2016, Cumartesi    Diyet destek ürünleri sağlığa yararlı mı?
24 Eylül 2016, Cumartesi    Okul zili çaldı... Okula gönderirken çocuğumun sağlıklı beslenmesi için neler yapmalıyım?
17 Eylül 2016, Cumartesi    Zayıflık sağlığın göstergesi midir?
3 Eylül 2016, Cumartesi    Sağlıklı pişirme yöntemleri
27 Ağustos 2016, Cumartesi    Metabolizmanın olmazsa olmazı "su"
20 Ağustos 2016, Cumartesi    Beslenme ile kansızlık arasında bir ilişki var mı?
13 Ağustos 2016, Cumartesi    Sağlıklı bir kalbe sahibi olmanın püf noktaları
6 Ağustos 2016, Cumartesi    Yaz aylarının popüler meyvesi karpuz
16 Temmuz 2016, Cumartesi    Dışarda yediğim yemeklerle sağlıklı beslenmem mümkün mü?

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Selülitten kurtulmak için beslenme önerileri
Dyt. Meral KORAL | 15 Ekim 2016, Cumartesi
Kadınların korkulu rüyası selülit "acaba kaçınılmaz bir sağlık sorunu mu?. Yoksa "korunmanın bir çözümü var mı?" soruları özellikle görünümüne önem veren bayanların kafasını oldukça meşgul eder. Selülit sanıldığı gibi...
Diyet destek ürünleri sağlığa yararlı mı?
Dyt. Meral KORAL | 8 Ekim 2016, Cumartesi
Piyasada bulunan kapsül, tablet, kurutulmuş tohum, yaprak veya bitki gibi diyet eklerinin yararlı olup olmadığı halen çalışmalarla kanıtlanmaya çalışılmaktadır. Medyanın da yönlendirmesiyle halk arasında bunların muci...
Okul zili çaldı... Okula gönderirken çocuğumun sağlıklı beslenmesi için neler...
Dyt. Meral KORAL | 24 Eylül 2016, Cumartesi
6’ncı yaşla başlayan ilkokul dönemiyle çocuklarımız bir büyüğün gözetiminden biraz daha ayrılıp kendi özgürlüğünü kazanmaya başlıyor. Çocuklar bu dönemde gelecek sağlıklarının temelini oluşturan sağlıklı beslenmenin t...