Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dyt. Meral KORAL | 8 Ekim 2016, Cumartesi

Diyet destek ürünleri sağlığa yararlı mı?

Paylaş  
83
152
78

Piyasada bulunan kapsül, tablet, kurutulmuş tohum, yaprak veya bitki gibi diyet eklerinin yararlı olup olmadığı halen çalışmalarla kanıtlanmaya çalışılmaktadır. Medyanın da yönlendirmesiyle halk arasında bunların mucizevi olduğuna inanılmaktadır.

Sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi, aile planlaması uygulamalarının yaygınlaştırılması ve beslenme yetersizliği hastalıklarının önlenmesiyle çocuk ölümlerinin önemli derecede düşürülmesi beklenen yaşam süresinin uzamasında önemli faktörlerdendir. Batı ülkeleri gibi gelişmiş ülkelerde tıp bilimi ve uygulamalarındaki gelişmelerle birlikte yüksek yağlı, doymuş yağ asitlerinden zengin, antioksidanların kaynağı meyve ve sebzelerden yoksun diyetler yerine tam tersi az yağlı, doymamış yağ asitlerinden zengin, meyve ve sebzelerden zengin diyete geçilmesi ve fiziksel aktivitenin artırılmasıyla kalp hastalıkları, kanser ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklardan meydana gelen ölümler azaltılabilmiştir. Buna göre yeterli ve dengeli, doğal besinleri, özellikle taze sebze-meyve, kurubaklagil, süt ve ürünleri ile yağları önerilen düzeylerde içeren bir diyetle beslenen insanların ayrıca diyet eki (supplement) almasına gerek yoktur.

Piyasada bulunan diyet eklerinin hepsinin yararlı olduğunu düşünmek yanlıştır. Hatta uzun dönemde bunların bazılarının güvenilebilirliği tartışılabilir. Bu nedenle diyet eklerinin kullanılmasında dikkatli olunmalıdır. Mutlaka bir uzmana danışılmalı ve uzman tarafından gerekli görüldüğü zaman kullanılmalıdır. Ayrıca, her birey aynı diyet ekinden aynı etkiyi alamayabilir. Belirli ürüne karşı oluşan bu gibi bireysel farklılıkların başlıca nedenleri arasında; temel diyetin farklı olması ve bireyin genetik özellikleridir. Günde 6-8 porsiyon taze sebze tüketen bir bireye antioksidan veya folik asit içerikli diyet ekinin bir yararı olmaz. Diyeti daha çok hayvansal besinlere dayalı bir bireyde diyet posası içerikli bir öğe olumlu etki yaparken, daha çok bitkisel besinlerle, özellikle kurubaklagil, tam tahıl ürünleri ve sebzelerle beslenen bir bireyde hiçbir yararı olmadığı gibi genetik yapı farklılığı nedeniyle bağırsağı hızlı çalışan bireyde olumsuz etki gösterebilir.

Bazı diyet ekleri yeterince saflaştırılmamış olabilir. Örneğin, piyasada çeşitli balık yağı preparatı bulunmaktadır. Doğal balık yağı omega-3 yağ asitleri (EPA, DHA) içerikleri gibi, A vitamini ve D vitamininden de zengindir. Gebe bir kadının aşırı A vitamini alması doğacak bebeğin sağlığını olumsuz etkiler. Ayrıca günümüzde çevre kirliliği ile birlikte denizlerde de kirlilik önemli bir sorun haline gelmiştir. Sağlaştırılmadan yoğunlaştırılmış balık yağları toksin etkenleri de içeriğinde barındırabilir. Bu nedenle etiketinde ulusal veya uluslararası sağlık kurumlarından onaylı olduğunu gösteren ibareyi diyet ekinin üzerinde görmeye özen göstermeliyiz. Yine etiket incelenerek ürünün bireyin fizyolojik durumuyla etkileşip etkileşmediğine dikkat edilmelidir. Örneğin sarımsak ve balık yağı kan pıhtılaşmasını önleyen aspirin ve diğer antikoagulant ilaçlarla birlikte alınırsa kanama riskini artırır. Zencefil toz olarak günde 6 gramdan çok alınırsa ülser riskini artırır. Gingseng, stres atıcı, yorgunluğu giderici, bağışıklığı güçlendirici ve fiziksel performansı geliştirici olarak kullanılan bir bitkidir. Uyarıcı etkilerinden dolayı özellikle kafeinli içecekleri kullananlarda olumsuz etki yapar. Hipertansiyon ve kalp hastalığı riski olanların almamaları gerekmektedir.

Günlük alım dozu ve bireyin durumu bilinmeden gelişigüzel kullanılan ısırgan, sinameki gibi çeşitli otlar sağlığımızı olumsuz etkileyebilir. Bazı diyet ekleri, özellikle herhangi bir saflaştırılma sürecinden geçirilmeyen bitkisel ürünlerin kullanımına dikkat edilmelidir. Bunlar yararlı kimyasallar kadar sağlığımıza zararlı kimyasalları da bünyelerinde barındırabilirler. Örnekle daha anlaşılır hale getirmek gerekirse; sinüzitte kullanılan dağ kavunu dozu ayarlanmadığı zaman, burun ve boğazda tahrişe neden olur. Herhangi bir ilacın tedavi etkinliğinin, hastalığın tanısı, tedavi dozu ve kullanım şekliyle ilintili olduğu unutulmamalıdır. Bilinçli beslenme; sağlığın en önemli unsurlarındandır. Doğru bilgi de uzmanından alındığında doğrudur.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Selülitten kurtulmak için beslenme önerileri
Dyt. Meral KORAL | 15 Ekim 2016, Cumartesi
Kadınların korkulu rüyası selülit "acaba kaçınılmaz bir sağlık sorunu mu?. Yoksa "korunmanın bir çözümü var mı?" soruları özellikle görünümüne önem veren bayanların kafasını oldukça meşgul eder. Selülit sanıldığı gibi...
Gözün her gördüğü yiyeceği yiyerek sağlıklı olunur mu?
Dyt. Meral KORAL | 1 Ekim 2016, Cumartesi
Bilinçli ve farkında olarak yapılan her şey daha anlamlı ve mutlu hissettirir düşüncesindeyim. Beslenirken de bilinçli ve farkına vararak beslenmenin sağlıklı beslenmemiz için daha özenli olacağımızın göstergesidir . ...
Okul zili çaldı... Okula gönderirken çocuğumun sağlıklı beslenmesi için neler...
Dyt. Meral KORAL | 24 Eylül 2016, Cumartesi
6’ncı yaşla başlayan ilkokul dönemiyle çocuklarımız bir büyüğün gözetiminden biraz daha ayrılıp kendi özgürlüğünü kazanmaya başlıyor. Çocuklar bu dönemde gelecek sağlıklarının temelini oluşturan sağlıklı beslenmenin t...