Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Bengü ŞONYA | 25 Kasım 2013, Pazartesi

Civit Mavisi üzerine beyaz çapraz

Paylaş  
67
128
66

Çivit mavisi üzerine beyaz çapraz işareti. Îskoçların bayrağı. Îskoçya- Almanya maçı oynanırken tesadüfen Edinburg' da Ryan's isimli  pubtayım. Íki adet televizyon ekranı, iki değişik maç, ikisinin de sesi kısılmış ve pubta düşük tonda müzik her zamanki gibi çalıyor. Maç izlemek isteyen maçını, iyi vakit geçirmek için gelenler ise sohbetlerine devam ediyor. Acaba diyorum maç bittikten sonra kornalarla şehir turu  başlayacak mı? Îskoçlar 1-0 yeniyor, etraf süt liman. Medeniyet.
Îskoçlar hakkında çoğumuzun bilgisi Bravehart filmindeki kadardır. Ayrı bir ırk olduklarını farketmek zor değil. Geneli Îngilizler gibi mavi gözlü sarı saçlı değil. Ağırlık kahverenk gözler, kahve saçlar. Bazı siyasetçileri Kuzey denizinden çıkan petroldan hakları olanı alamadıklarını hep söylediler. Özellikle SNP (iskoç milliyetçi partisi) yıllardır bu durumu ileri sürerek Îskoçya'nın Birleşik Krallıktan ayrılarak ayrı bir devlet olmasını savunuyor. SNP çok kısa bir süre önce iktidara geldi ve 2014 sonbaharında ayrı devlet için Îskoçya'da referanduma gidiliyor. Halkın %30'a yakın bir kesimi kararsız. Aleyhte olanlar bağımsızlık durumunda Îskoç'ların geri dönmemek üzere fakirleşeceğini, leyhte olanlar ise bu propagandanın yıllardır kendilerini sömürenlerin propagandası olduğunu iddia  ediyor. Bize çok da yabancı gelmeyen, aşina olduğumuz söylemler. Siz bu yazıyı okuduğunuz günün ertesi günü, yani 26 kasım 2013 salı gün Îskoç milliyetçi partisi bağımsızlık ile ilgili yasayı parlamentolarına sunuyor.
Îskoçya'nın bağımsızlığı durumunda herhalde beyaz çarpı işaretli çivit mavisi bayrak Îskoçya Cumhuriyetinin resmi bayrağı olacak. Merak ettiğim ise Birleşik Krallık bayrağına ne olacağıdır.   Bu olasılık sanki daha kimsenin aklına gelmiş değil ama herhalde ingiliz, iskoç ve welsh'lerin bayraklarının tümünün simgelerini taşıyan bayrak bildiğimiz şekilde kalmayacaktır. Veya, referandumda Îskoçlar bağımsızlığa karşı çıkacak, herşey eskisi gibi devam edecek.Yıllardır kader birliği yapan bu ırklar bile gün gelir ayrılmayı düşünebilirken, kader birlikleri sadece ve sadece hiçte kolay olmayan 3 yılla sınırlı olan Kıbrıs Türk ve Rum halklarını kınamak ne kadar doğru olabilir diye düşünmemek elde değil.
Ryan's da garsonluk yapan bayanların yaşları 18 den fazla değildi diye düşünüyorum. Dikkat ve müşteriye hizmet en üst düzeyde. Adeta salonda pervaneler gibi dönüyorlar. Oflamak, puflamak yok, kaytarmaya çalışmak yok.  Herkes çalışılmadan para kazanılamayacağını çok iyi anlamış durumda. Bu diyarda avantaya ve beleşciliğe yer yok. Zaten avantaya  veya beleşciliğe tolerans yok.
Yıllar önce eğitim için geldiğim bu ülkede ilk dikkatimi çeken bizlerin doğal veya normal veya açıkgözlük olarak kabul ettiğimiz anlayışların bu ülkede kabul görmediği ve hoş karşılanmadığı olmuştu. Örneğin Türkiye üniversitelerinde okuyan tanıdıkların sınavlarda kopya çekmek gibi konuları kendi aralarında gündem maddesi olurken, Îngilterede tek bir defa bile böyle bir sohbet konusu ile karşılaşmadım. Nasıl çalışmakla kaytarmak  birlikte olamıyorsa, eğitim ve kopya çekmek de birlikte olamaz. Aynen seçim yapmakla oy satın almanın birlikte olmaması gerektiği gibi.
Îskoçlar belki başarır ve bağımsızlıklarını kazanabilirler. Peki ya biz? Kaytarmalarla, beleşcilikle, kopyacılıkla ve siyasi düzenbazlıkla birlikte ortaya koyduğumuz "kendi evimizin efendisi" olmak iddiamız bu aşamada sanki pek inandırıcı gibi gelmiyor.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
12 Mayıs 2014, Pazartesi    Bağımsız olabilmek
5 Mayıs 2014, Pazartesi    Siyaset simsarları
28 Nisan 2014, Pazartesi    Bugün Pazartesi - taşlama
21 Nisan 2014, Pazartesi    Guguklar kanat çırpıyor
14 Nisan 2014, Pazartesi    İpotekli parti
7 Nisan 2014, Pazartesi    Saraybosna masal dünyası projesi
31 Mart 2014, Pazartesi    DP parti binasının altındaki zindanlar
24 Mart 2014, Pazartesi    Sorumluluğu üstleniyormuş!
24 Mart 2014, Pazartesi    Sorumluluğu üstleniyormuş!
17 Mart 2014, Pazartesi    CTP'yi anlamak

banner
banner
banner
banner
banner

Bağımsız olabilmek
Bengü ŞONYA | 12 Mayıs 2014, Pazartesi
Devlet içerisindeki sayıştaylık hükümet çalışmalarının kontrolü açısından bağımsız, yargı ise kuvvetler ayrılığı prensibi nedeniyle bağımsız olması gereken kurumlardır. Bağımsız olmak, adil ve tarafsız görev icra edeb...
Siyaset simsarları
Bengü ŞONYA | 5 Mayıs 2014, Pazartesi
Tarihi boyunca Demokrat Parti,  liderliğinin kendine olan güvensizliğinden kaynaklanan “küçük olsun benim olsun” ve “yeter ki ben seçileyim gerisi tufan”
zihniyeti ile yönetildiği için he...
Bugün Pazartesi - taşlama
Bengü ŞONYA | 28 Nisan 2014, Pazartesi
Bugün Pazartesi. Özel sektör için yeni bir umut, yeni bir başlangıç. Bürokrasi için of, puf günü. Öğrenciler için gene okul, gene sınav. Akıllarda tek bir soru. Nerede kaldı bu tatil? Bu gün siyasiler Skaloşların üzer...