Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Bengü ŞONYA | 21 Nisan 2014, Pazartesi

Guguklar kanat çırpıyor

Paylaş  
98
189
81

Demokrat Parti tavla teslim. Binalarıyla, felsefesiyle, geçmişiyle. Kendileri bilmeseler bile yetkili kurullarıyla ve tabii ki başkanıyla. Ama en önce başkanıyla. Eskiden Türkiye’nin doğusunda ağalar köylerini içindeki insanlarla birlikte satarlardı. 10 Bin dönüm, 50 hane, 250 insan= 200 milyon TL.. Parasını veren ağa, satın aldığı köyde istediğini eker, istediğini biçer kimin yüzüne gülmek isterse onun yüzüne gülerdi. Demokrat Parti şimdi aynen bu durumdadır. Belli ki DP ile başkanına siyasette oynayacağı rol için bir değer biçilmiştir.

Demokrat Parti’nin kurultaydan sonra en yetkili organı olan Parti Meclisinin, partinin kapatılıp başka bir isim altında UBP ile birleşmesi ve bir yıl sonra yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Derviş Eroğlu’nun desteklenmesi yönünde bir kararı yoktur. Parti Meclisinden böyle bir karar çıkmadığı halde parti başkanının medyada bu yönde açıklamalar yapması, ve bunun ötesinde Parti Meclisinin bu yetkisiz açıklamalar karşısında sessiz kalması ilginçtir. Bir siyasi partinin yetkili kurulları otur arap, kalk arap pozisyonuna girdiği anda diktayı kabullenmiş demektir. Yetkili kurullarında karar alınmadan yapılan açıklamaların verdiği imaj Serdar Denktaş ne derse o olur ve yetkili kurullar dediğiniz kurullar esasında tamamen yetkisizdir imajıdır. Ve dolayısıyle DP bir çiftlik veya bir şirkettir.

Köle olmaktan ve o şekilde yaşamaktan şikayeti olmayanlarla uğraşmak elbette abesle iştigalden öteye gidemez. 20 Yıllık başkanlık dönemi boyunca nümunelik dahi olsa tek bir defa partisinin oyunu yükseltememiş, sürekli başarısız olmuş bir Serdar Denktaş’ı tekrar ve tekrar başkan seçip, kişiliklerinden taviz verme pahasına ona biat etme yarışına girenlerin siyasettten ne anladıklarını irdelemek gerekir. Bakanlık, müsteşarlik, müdürlük, çocuğuma iş, kalkınma bankasından kredi vs. vs.. Ülkemizde siyaset yapma ve siyasetin hedefi bu deli gömleği içerisine sıkıştırılmıştır. “Bekleyen Derviş”ler hak etmediklerini almak için beklemeye devam ediyorlar. Onlar beklemeye razı oldukça Serdar Denktaş kedinin fareyle oynadığı gibi onlarla oynuyor. Kimisinin yetkisiz müsteşarlıktan şikayeti yok, tam mesai yapıyor, kimisi yazısı onaylanmamış kalem müdürü, kimisi kadrosu olmadığı için maaşını alamayan sekreter, kimileri yönetim kururllarına hayali zorluklarla atanamayanlar. Ve liste uzayıp gidiyor.

Kişisel beklentileri nedeniyle dikta heveslilerine göz yuman yönetim kadrolarını şimdi ağır bir hezimet beklemektedir. 2300 kişilik kurultay şovuna, aldığı 1500 oya ve hükümette olmasına rağmen Serdar Denktaş haziran 2014 yerel seçimlerinde halktan tarihinin en büyük tokadını yemekle karşı karşıyadır. Sayın Genel Başkan 20 yıllık başarısızlıklar sicilini bu defa kendisini de aşarak bir yenisi ile taçlandırmak üzeredir. Bu facianın yaşanmasında ısrarla genel sekreter yaptığı ve DP içerisinde Lefkoşa dışında hiç bir örgütü tanımayan ve tanımaya da gerek görmeyen genel sekreterinin payını da unutmamak gerekir. 30 Haziran günü ikisi karşılıklı oturup başarısızlık pastasını ortadan bölüşecekler.

Demokrat Parti, doğu Anadolu köyleri gibi ağası tarafından satılmıştır. Satan memnun ama alan memnun mu belli değil. Bir alış verişte iki cambaz olduğu sürece aynı ipte oynamaları zor. Biri kazıklanmış gibi duruyor. Ancak yuvada tahribat tamam. Örgütler istifa etmiş, taban moralsiz, adaylar haklı olarak endişeli. Guguklar kanatlarını çırpmaya başladı. Ha uçtular, ha uçacaklar. Demokrat Parti tabanı şimdi Serdar Denktaş’a “eşini, dostunu, tanıdığını, bir yerlere getirmek için uğraşan ve bunu başaran guguklar size oy versin diyor. Versinler de görelim kaç tane oyları var”. Bunu söylemekte de son derece haklılar. Çünkü adamların ne şantajcılığı kaldı ne de soytarılıkları.

Bu durumda sizlerden yeni bir istifa sözü var mı Serdar bey? Yoksa bu defa sükutun altın olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
22 Nisan 2014, Salı
Mustafa         - Magusa
Bengü bey yazılarınız harika keşke hergün yazsanız. Ahmet kaşifin hiç sesi çıkmaz hiç konuşmaz çünkü onun istediği makamdı bakan oldu kızını özel kalem yaptı yakınlarını prokrat sesi çıkmaz ahmet kaşif milleti kandırmasını iyi bilir ekmek su gibi kandırır milleti. Ubp kaşif yüzünden bu halde dp yide batıracak. Ikdidar menfatını bir iki bakan yakını yiyor. Gerisi avuçunu yarar. Bunun için dp tabanı seçime gitmeli ve ubp ye oy vererek bu ug lileri ve dp liderini cezalandırmalı. Başka yolu yok dp ug Yi cezalandırmanın tek yolu ubp Yi desteklemektir şonyada ubp ye oy vererek Serdar beye tepkisini vermeli.

YAZARIN SON 10 YAZISI
12 Mayıs 2014, Pazartesi    Bağımsız olabilmek
5 Mayıs 2014, Pazartesi    Siyaset simsarları
28 Nisan 2014, Pazartesi    Bugün Pazartesi - taşlama
14 Nisan 2014, Pazartesi    İpotekli parti
7 Nisan 2014, Pazartesi    Saraybosna masal dünyası projesi
31 Mart 2014, Pazartesi    DP parti binasının altındaki zindanlar
24 Mart 2014, Pazartesi    Sorumluluğu üstleniyormuş!
24 Mart 2014, Pazartesi    Sorumluluğu üstleniyormuş!
17 Mart 2014, Pazartesi    CTP'yi anlamak
12 Mart 2014, Çarşamba    Güneş batarken sarayda viski

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Bağımsız olabilmek
Bengü ŞONYA | 12 Mayıs 2014, Pazartesi
Devlet içerisindeki sayıştaylık hükümet çalışmalarının kontrolü açısından bağımsız, yargı ise kuvvetler ayrılığı prensibi nedeniyle bağımsız olması gereken kurumlardır. Bağımsız olmak, adil ve tarafsız görev icra edeb...
Siyaset simsarları
Bengü ŞONYA | 5 Mayıs 2014, Pazartesi
Tarihi boyunca Demokrat Parti,  liderliğinin kendine olan güvensizliğinden kaynaklanan “küçük olsun benim olsun” ve “yeter ki ben seçileyim gerisi tufan”
zihniyeti ile yönetildiği için he...
Bugün Pazartesi - taşlama
Bengü ŞONYA | 28 Nisan 2014, Pazartesi
Bugün Pazartesi. Özel sektör için yeni bir umut, yeni bir başlangıç. Bürokrasi için of, puf günü. Öğrenciler için gene okul, gene sınav. Akıllarda tek bir soru. Nerede kaldı bu tatil? Bu gün siyasiler Skaloşların üzer...