Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Bengü ŞONYA | 5 Mayıs 2014, Pazartesi

Siyaset simsarları

Paylaş  
99
198
90

Tarihi boyunca Demokrat Parti,  liderliğinin kendine olan güvensizliğinden kaynaklanan “küçük olsun benim olsun” ve “yeter ki ben seçileyim gerisi tufan” zihniyeti ile yönetildiği için her zaman siyaset simsarlarının manipülasyonlarına açık olmuştur. Son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sayın Eroğlu’nun desteklenmesi için partiye baskı yapan ve başaran simsarların önde gelenleri sonunda soluğu UBP de almışlardı. Ve yapılan anlaşma gereği biri UBP’ne genel sekreter olmuş, diğerinin eşi ise terfi almıştı. Bu şekilde kendi partilerini satan simsarlar emeklerinin karşılığını almışlar ancak sonuçta siyaset sahnesinden silinip gitmişlerdir..

Son cumhurbaşkanlığı seçim döneminde UBP başkanı ve başbakan olan sayın Derviş Eroğlu’na yapılan bir ziyarette bağımsız aday olarak çıkması durumunda DP’nin kendisini destekleyeceği söylenmişti. Ancak sayın Eroğlu doğru olanı yaparak ben partimin ambleminin altında yarışacağım diyerek konuyu kapatmıştı. Sonuçta DP, simsarların da baskısıyle dönüp dolaşarak Kıbrıs konusundaki görüşmelerin çapraz oy başlığını behane ederek sayın Derviş Eroğlu’nu destekleme kararı almakla kalmamış, Demokrat Parti’nin başkanı sayın Serdar Denktaş  gidip sayın Derviş Eroğlu’nun elini bile öpmüştü.  UBP başkanının dik duruşu bu gün kendisini cumhurbaşkanı yapmıştır. Kazanmak pahasına ne kendisini  inkar etmiş, ne de temsil ettiği kitleye ihanet ederek ortak aday veya bağımsız numaralarına yatmıştır.

O gün sayın Derviş Eroğlu’nun kendi partisi UBP adına sergilediği onurlu duruşla bu gün DP’nin yerel seçimlerde sergilediği zavallı duruş arasında dağlar kadar fark vardır. DP’nin 2014 yerel seçimleri için belediye başkan adayları belirleme prosedürü ne yazık ki aynen bir önceki cumhurbaşkanlığı seçimleri süreci gibi siyaset simsarlarının baskısı altındadır. Partili olmayan insanların aday gösterilmesinden tutunuz da, partili olduğunu iddia eden ama kendi partisinin amblemi altında yarışmaktan utanan adaylara kadar uzanan bir utanç tablosu ile karşı karşıyayız. Sergilenen bu davranış büyük bir yıkım ve büyük bir dejenerasyonun göstergesidir.

Siyaseten kabul etmek istemesek de başarılı olanlar yanında başarısız belediyelerimiz de vardır. Hatta başarısız belediyelerimiz başarılı olanlardan çok daha fazladır. Ve yine siyaseten kabul etmek istemesek de başarılı olan belediyeler konusunda bir genelleme yapabiliriz. Buradan hareketle siyasi olarak bağımsız, yani ne idüğü belirsiz olan adayların, ne olduğu belli ve sicili  başarılı olan adaylara karşı sırf başarılı adayı düşürmek için yola çıkmasının olumlu sonuç vermesini beklemek konuyu biraz zorlamaktır.

Tarih tekerrürden ibarettir derler, katılırım. Ancak bir yanlışın tekerrürü, hele hele çok kısa bir sürede tekerrürü gündeme gelirse, bir yerlerde bir yanlışlık var demektir. Gerçekte partili olmayan, esasta siyasi bir duruş yerine kişisel çıkar hesapları yapan bu simsarlar evcil hayvanlarımızı rahatsız eden parazitler gibi hep var olacaktır. Zaman be zaman silinecek, zaman be zaman yine ortaya çıkacaklardır. Bu tekerrürleri, 20 yıllık kesintisiz geriye gidişle birlikte analıiz etmek zahmetine katlanırsanız nedeninin her defasında zayıf, telkinlere ve tekliflere açık olan DP liderliğine dayandığını görürsünüz.

Demokrat Parti liderliği sayın Eroğlu gibi “ben partimin ambleminin altında yarışacağım” diyemedikten sonra, ve bir kaç tane partili dahi olmayan siyaset simsarın kişisel hesaplarına alet olmayı kabullendiği sürece küçülmeye ve kaybetmeye devam edecektir. Demokrat Parti tabanı gururla destekleyeceği, partili olmaktan utanmayan ve DP amblemi altında yarışmaktan çekinmeyen adaylara hasret kalmıştır. Demokrat Parti tabanı seçimlerde kendi partisinin amblemi altına mühür vurmaya hasret kalmıştır. Ya bu olanak yaratılacak veya taban DP’de tutulamayacaktır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
8 Mayıs 2014, Perşembe
Erkan         - Surrey
Her defasında söyledik,hala daha söylüyoruz;DP deki en büyük sorun Serdar Denktaş'tır başka da bişey değildir.Bu adam al aşağı edilmezse partisi her geçen gün daha da eriyecek ve şimdi olduğu gibi ona buna yama olmaktaktan kendini kurtaramayacaktır..Bir daha tekrar ediyorum;sorunu başka yerlerde aramayınız,esasen sorun Serdar Denktaş'tır.Partisini yönetemiyor ve partisine bişey veremiyor artık...Gitmediği müddetçe bu partiyi tsunami de vuracak,tufan da vuracak,bu partide çok da zelzeleler de yaşanacak..Bizden söylemesi!

YAZARIN SON 10 YAZISI
12 Mayıs 2014, Pazartesi    Bağımsız olabilmek
28 Nisan 2014, Pazartesi    Bugün Pazartesi - taşlama
21 Nisan 2014, Pazartesi    Guguklar kanat çırpıyor
14 Nisan 2014, Pazartesi    İpotekli parti
7 Nisan 2014, Pazartesi    Saraybosna masal dünyası projesi
31 Mart 2014, Pazartesi    DP parti binasının altındaki zindanlar
24 Mart 2014, Pazartesi    Sorumluluğu üstleniyormuş!
24 Mart 2014, Pazartesi    Sorumluluğu üstleniyormuş!
17 Mart 2014, Pazartesi    CTP'yi anlamak
12 Mart 2014, Çarşamba    Güneş batarken sarayda viski

banner
banner
banner
banner
banner

Bağımsız olabilmek
Bengü ŞONYA | 12 Mayıs 2014, Pazartesi
Devlet içerisindeki sayıştaylık hükümet çalışmalarının kontrolü açısından bağımsız, yargı ise kuvvetler ayrılığı prensibi nedeniyle bağımsız olması gereken kurumlardır. Bağımsız olmak, adil ve tarafsız görev icra edeb...
Bugün Pazartesi - taşlama
Bengü ŞONYA | 28 Nisan 2014, Pazartesi
Bugün Pazartesi. Özel sektör için yeni bir umut, yeni bir başlangıç. Bürokrasi için of, puf günü. Öğrenciler için gene okul, gene sınav. Akıllarda tek bir soru. Nerede kaldı bu tatil? Bu gün siyasiler Skaloşların üzer...
Guguklar kanat çırpıyor
Bengü ŞONYA | 21 Nisan 2014, Pazartesi
Demokrat Parti tavla teslim. Binalarıyla, felsefesiyle, geçmişiyle. Kendileri bilmeseler bile yetkili kurullarıyla ve tabii ki başkanıyla. Ama en önce başkanıyla. Eskiden Türkiye’nin doğusunda ağalar köylerini içindek...