Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ulaş BARIŞ | 12 Temmuz 2017, Çarşamba

Crans Montana’da neler oldu?

Paylaş  
76
118
69

Crans Montana zirvesi sonuçsuz kaldı diyoruz ama bence en azından bir sonuç ortaya çıktı.

Giriş cümlemi iddialı mı buldunuz?

Açıklayayım…

Zirvenin üçüncü günü BM Genel Sekreteri Antonio Guterres zirveye katıldı ve tarafların hangi konularda, neler istediğini dinledi. Elinde kendi kağıdı da vardı.

Sonra bütün dinlediklerini alıp, Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin de yardımı ile 15 maddelik bir kriterler kâğıdı oluşturdu.

Bunları taraflara sundu ve dedi ki “bunlarla ilgili önerilerinizi sunun…”

Bütün taraflar da bunun üzerine önerilerini zirvenin 6. günü BM’ye sundu.

Ardından Kıbrıs Türk tarafı sunulan önerilerin ‘kriterler dışı’ olduğunu söyleyerek Rumları suçlamaya başladı.

Ve Rumlar da aynı şekilde Kıbrıs Türk tarafı ve özellikle de Türkiye’yi suçlayarak “esas kriterin dışında sizsiniz” söylemini geliştirdi.

15 maddelik olduğu söylenen ve Kıbrıs Türk basınından sır gibi saklanan bu kriterler kağıdı anında Rum medyasına sızdırıldı.

Dolayısıyla, madem elimizde bizim belge yok, Rumların sızdırmasına bakıp belgenin ne olduğuna bakalım.

1-Güvenlikle ilgili olarak yeni bir sistem olacak ve bu sistem şimdiki durumun devamı olmayacak.

2-Türkiye’nin tek taraflı müdahale hakkı ortadan kaldırılacak.

3-Tüm Kıbrıslıların kendini güvende hissetmesi için yeni bir mekanizma oluşturulacak.

4-Bu mekanizma ada dışından bir güç ve bazı ada içi unsurların katılımıyla kurtulacak. (Uluslararası bir güç)

5-Garantör ülkeler bu mekanizmayı denetleme ekibinde olmayacak çünkü garantörler kendi kendilerini denetleyemezler.

6-Türk askeri, 1.günden itibaren çekilmeye başlayacak ve İttifak anlaşmalarındaki rakama gelebilmesi için üzerinde mutabık kalınmış bir zaman çizelgesi olacak.

7-Toprak konusunda Güzelyurt geri verilecek ancak Akıncı’nın Cenevre’de sunduğu haritadaki 29,2 sabit kalacak.

8-Kıbrıslı Türklerin Dönüşümlü Başkanlık ve kararlara etkin katılımı sağlanacak.

9-Mülkiyette 2 ayrı rejim olacak. İade edilen topraklarda malın esas sahibi ilk söz hakkında, iade edilmeyen topraklarda şimdiki sahibine ilk söz hakkı sağlanacak. Burada duygusal bağ da dikkate alınacak.

10-Türk ve Yunan vatandaşlara 1960 antlaşmalarının da hükmettiği üzere eşit muamele hakkı sağlanacak. Bu konuda AB’nin de görüşü olacak…

Maddeler 15 tane ancak dediğim gibi bu konuda elime ulaşan ve benim bildiklerim bunlar…

Bu durumda sorulması gereken sorular şunlar;

Eğer Erdoğan ve Çavuşoğlu’nun açıkladığı üzere ‘BM İyi Niyet Misyonu kriterleri ile çözüm şansı olmadığı görüldüyse’, Guterres’in ortaya koyduğu kriterler yeni zemin mi?

Rum Lider Anastasiadis’in Pazartesi yaptığı çağrıda altını çizdiği üzere “Guterres kriterleri ile müzakerelere devam etmeye hazırım” dediyse, Kıbrıs sorununun çözümünde artık yeni bir metodoloji mi var?

Kıbrıs Türk tarafının bu konu ile ilgili olarak açıklama yapmamasının sebebi, Türkiye’yi konferansta yaptığı ileri açılımlar özellikle Türk Kamuoyundan gelmesi muhtemel tepkilerden korumak için mi? Sessizliğin sebebi bu mu?

Rumlar 2004 yılından itibaren “hakemlik ve zaman kısıtlamasını asla kabul etmeyiz” dedikten sonra, Guterres’in yaptığı ve adına apaçık hakemlik denilen bu kriterleri kabul ederek bundan geri adım mı attı?

Üst düzey bir BM yetkilisinin Crans Montana’da bize ‘BM asla sürece müdahale etmeyecek’ demişken ve Guterres 3.gün basın toplantısında kendisine sorulan hakemlik yapacak mısınız sorusuna cevaben ‘hayır ama taraflar isterse olabilir’ demişken, hakemlik isteği kimden geldi? Çözümün olabilmesi için ister istemez gerekli olan bu hakemlik işi nasıl oldu da Rumlar tarafından kabul gördü?

Kıbrıs Türk siyasi partilerin hep bir ağızdan ‘Guterres gelsin’ şeklindeki açıklamasına bakacak olursak, bunun Türkiye ve Kıbrıslı Türk liderliğinin isteği olduğu gerçeği apaçık ortadadır. Bu durumda Rumların buna karşı tutumu açıkken, Guterres’in gelmesinin zorlanması ve bunun başarılması, Rumların son gece yemek devam ederken bavullarını toplamasına neden oldu mu?

Sorulara devam edelim…

Son gece yemek sürerken, en kritik anlarda AB’nin girişimi ile Yunanistan Başbakanı AlexsisTsipras’ın olaya dahil edilmesi ve Yunan Başbakanın ‘asla zirveye gelmem’ dediği doğru mu?

Dahası Yunan Başbakanının, İngiltere Başbakanı Teresa May’i arayarak ‘Yıldırım gelmek istiyor ama ben gelmek istemem. Sen de gitmek isteme beni yalnız bırakma sana Brexit müzakerelerinde destek verelim’ dediği doğru mu?

Yine son gece yemekten hemen önce, May’in Cumhurbaşkanı Akıncı ile bir telefon görüşmesi için randevu talep etmesine rağmen 30 dakika sonra bundan vazgeçmesinin sebebi nedir? Tsipras’ın telefonu mu? O 30 dakikada neler oldu?

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun son gün yemekten önce Guterres ile görüşmesi sırasında ülkesinin tek taraflı müdahale hakkından vazgeçmeyi kabul ettiğini söylemesi ve buna da masada tüm tarafların hemfikir olması etken oldu mu? Dahası Dışişleri Bakanı bunu gerçekten dedi mi? İddia Rum basınına ait…

Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının, Yunanistan ve Bulgaristan arasındaki dağlık bölgede, Bulgar hudutları içinde görev yapan Yunan Polisi gibi bir gücün (Türk Polisi) en azından asker yerine yeni güvenlik antlaşmasına dahil etmeyi teklif ettiği ve bunun reddedildiği doğru mu?

Soruların sayısını artırmak mümkündür.

Mesela Avrupa Komisyonu en kritik günde, en kritik saatte, Türkiye’nin AB üyeliğinin askıya alınması kararını neden aldı? Bunu ertelemek mümkün değil miydi? Dahası zirvede ilk gün Timmermans’ın ‘4 özgürlük AB müktesebatına uygundur, bunu büyütmeyin, sorun etmeyin” şeklindeki açıklaması sonrası AB’nin tamamen sessizliğe bürünmesine ne sebep olmuştur? İngiltere ve Yunanistan arasındaki Brexit pazarlığı mı?

Cenevre’nin aksine Yunanistan’ın bu kez son derece olumlu bir tutum takınması ve Yunan diplomatların Kıbrıs Türk heyetine candan davranışlarının sebebi nedir? Altında buzağı aramak lazım mı?

“Koçias benim şahsi dostumdur, birbirimizi ziyaret ederiz” diyen Türkiye Dışişleri Bakanının, Hürriyet’te geçen gün çıkan habere bakılırsa, “kendi hükümetine bile darbe yapan bir orduya Kıbrıs’ın garantörü olması noktasında nasıl güvenebiliriz” diyen mevkidaşına sert çıktığı “içişlerimize karışamazsın” diye sesini yükselttiği doğru mu?

Yani anlayacağınız, Crans Montana basit, tatil amaçlı, gereksiz bir zirve asla değildi.

Ve Rum Liderin konuşmalarından anladığımız üzere yukarıda yazdığım şekliyle ortaya koyduğu kriterler bundan sonra ‘start’ zeminidir.

Kimse boşu boşuna hayal görmesin.

Rum Liderliği belli ki konferansın Güvenlik ve Garantiler konferansına dönüşmesi için elinden geleni ardında koymamıştır.

İlk gün Türkiye’nin ‘asker çekeriz’ şeklindeki şok hamlesinin etkilerini 3.gün Guterres’in resmen hakemlik olan kriterlerini kabul ederek bir nebze atlatmış ve 5 Temmuz günü de tarihinde ilk kez içinde ‘dönüşümlü başkanlık’ ve ‘etkin katılım’ yazan bir teklifi masaya getirerek bu şoku sonlandırmıştır.

Müthiş bir satranç oyunu oynanmış ve taraflar birebirlerinin en zayıf noktalarından çeşitli fedalarla hamleler yapmıştır.

Bu satırların yazarı olarak zirve sonrası ilk tespitim ‘federal çözüm doğal ölüme sürüklendi’ şeklinde olmuştur.

Sonrasında tam 3 gün etrafı kolaçan ederek ve içimdeki derin hayal kırıklığımı terk edilmiş bir plajda gidererek düşündüm.

Federal Kıbrıs tezi en azından bir müddet daha çökmedi.

Bilakis, şimdi tam anlamıyla bir boyut atlayarak, Guterres’in hakemliği ile birlikte çözüme en yakın noktaya, tam bir al-ver pozisyonuna geldi.

Şimdi Guterres zemini üzerinden başlangıç noktası çözüme en yakın olunan andır.

Dolayısıyla o eski şarkıda da denildiği gibi, “aşkımız bitmedi bitemez…”

Bunu “aşkımız bitmedi Guterres” diye okursak sanırım tam olarak yerine oturur…

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
1
 
0
 
3
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
4
ONAY BEKLEYENLER
2
12 Temmuz 2017, Çarşamba
mahmut boşol         - gönyeli
iki taraf arasında bu kadar anlaşılmamış nokta varken evlilik sonrası boşanma alternatifimiz neden yok.bu insan haklarına aykırı bir durumdur.

12 Temmuz 2017, Çarşamba
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Sn Ulaş size hayatta başarılar diler yolunuz açık olsun derim.....

12 Temmuz 2017, Çarşamba
cemal sorgun         - lefkoşa
zirveler sürekli sonuçsuz kalmaktadır,tabikide sn guterress'e güvenmeye devam ediyoruz ama bizim açımızdan yeni yöntemler bulma zamanıda gelmiştir diye düşünüyorum.cem yılmaz iyi sıhhatte olsun bir filminde buffalo billurlarını yüzüne çarparak veya sürerek çeşitli dualar ediyor en nihayetinde başarılı oluyordu.kıbrısda çözüm asla tükenmez dolayısıyla bizde bu tip yöntemler deneyerek şeytanın bacağını kırabiliriz belki.Zaten sn ulaş barışda yazısında 3.boyuttan bahsetmektedir, 3.boyut neden bu olmasın,hem 4 elementide sonuçda bruce willis in filminden öğrenmedikmi.

12 Temmuz 2017, Çarşamba
Alexy Flemming         - MA
"Wake up to the world!" be Ulaş kardeş. Nazım Hoca'nın Ahtapot Pilaki'sini bi sindiremedin gitti.

Dünya'dan Ulaş'a, dünyadan Ulaş'a: DÜNYADA BİRLEŞME YOK! DÜNYADA YALNIZCA AYRIŞMA VAR! Dünya’da Federasyonlar, Konfederasyonlar Bitiyor: 1990'dan bu yana Federasyonların, Konfederasyonların, Merkezi Hükümetli Devletlerin (aynı ırklı, aynı dinli, aynı dilli Sırbistan-Karadağ bile!) ayrışmasıyla 37 yeni ülke bağımsız olup HİÇ BİR TAVİZ VERMEDEN tanındı, 31'i Birleşmiş Milletler üyesi oldu, geriye kalan 6sı da bugün yarın olacak. Birleşen 1 tane yok!:

SOVYETLER BİRLİĞİ (FEDERASYON): 1 Ermenistan 2 Azerbaycan 3 Belarus 4 Estonya 5 Gürcistan 6 Kazakistan 7 Kırgızistan 8 Letonya 9 Litvanya 10 Moldova 11 Rusya 12 Tacikistan 13 Türkmenistan 14 Ukrayna 15 Özbekistan

YUGOSLAVYA (FEDERASYON) = 16 Bosna Hersek 17 Hırvatistan 18 Makedonya 19 Sırbistan-Karadağ 20 Slovenya

21 Namibya

22,23,24 Marşal Adaları, Mikronezya Karolin Adaları, Palau (ABD’den (FEDERASYON) ayrıldılar!)

ÇEKOSLOVAKYA (FEDERASYON) = 25 Çek Cumhuriyeti + 26 Slovakya

27 Eritre
28 Timor-Leste

AYNI IRKLI, AYNI DİNLİ, AYNI DİLLİ DE AYRILDI!:
SIRBİSTAN-KARADAĞ (FEDERASYON)= 29 Karadağ + 30 Sırbistan

31 Kosova: Şimdi 111 ülke tarafından tanınıyor. BM üyesi olmayan Kosova, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne üye oldu; 2016 Rio Olimpiyatlarında mücadele etti. BM üyesi olmayan Kosova FİFA ve FİBA'ya üye oldu; tüm dünyayla futbol ve basketbol oynuyor.

32, 33 Abazya, Güney Osetya 34 Güney Sudan

35 Kırım (Ukrayna'dan kaşla göz arasında ayrışıp geçip gitti)
UKRAYNALILAR, ŞİMDİ, KIRIM'A TURİST OLARAK BİLE GİREMİYOR!

36, 37 Donetsk Halk Cumhuriyeti, Luhansk Halk Cumhuriyeti ve ...

Federasyonların, Konfederasyonların, Devletlerin AYRIŞMASI HİÇ BİTMEYECEK!
Trinistra, Filistin, Batı Sahara, Grönland, Quebec, Wallonia, Flanders, Katalonya, Bask, Padova, Kuzey İrlanda, İskoçya, Somaliland, Putland,...

38 Kürdistan: 25 Eylül 2017'de BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU yapacak.

39 Katalonya: 1 Ekim 2017'de BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU yapacak.

Tek yönlü yolda, ters yönde sürat yapıyorsun be Ulaş!

YAZARIN SON 10 YAZISI
12 Temmuz 2019, Cuma    ALO, 'Tikanis re gardaş?'
10 Temmuz 2019, Çarşamba    "Eylül'e kadar beklersek, ne sen kalın ne de ben!"
3 Temmuz 2019, Çarşamba    KKTC'nin "Süleyman Demirel'i"...
2 Temmuz 2019, Salı    Ya barışmakla uğraşacaksın ya da savaşmakla...
29 Haziran 2019, Cumartesi    Eski Başbakanın para kasaları ve kayıp Maraş altınları...
27 Haziran 2019, Perşembe    'Yalınayak, başı kabak' kalma korkusu...
25 Haziran 2019, Salı    Neler oluyor?
21 Haziran 2019, Cuma    Vegas'ta olan, Vegas'ta kalır...
14 Haziran 2019, Cuma    'Suçlu cennetine' veda ve bir 'rol çalma' hikayesi...
11 Haziran 2019, Salı    ABD'nin çarpıcı Doğu Akdeniz planı...

banner
banner
banner
banner
banner

ALO, 'Tikanis re gardaş?'
Ulaş BARIŞ | 12 Temmuz 2019, Cuma
Liderlerin 28 Mayıs 2015’teki ilk resmi görüşmesinde ortaya konulan beş Güven Yaratıcı Önlemin (GYÖ) tümü, dün, adanın iki tarafında karşılıklı olarak ALO denmesiyle hayata geçti. Buna sonradan eklenen ve şu an 18 böl...
"Eylül'e kadar beklersek, ne sen kalın ne de ben!"
Ulaş BARIŞ | 10 Temmuz 2019, Çarşamba
Dün, Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının yaptığı Kıbrıs MEB’i ile ilgili bilgilendirme toplantısına katıldık. Bakanlık Müdürü, Büyükelçi Tassos Conis tarafından slayt gösterimi ile yapılan sunum oldukça önemli b...
KKTC'nin "Süleyman Demirel'i"...
Ulaş BARIŞ | 3 Temmuz 2019, Çarşamba
Çiçeği burnunda Başbakanımız Ersin Tatar, böyle giderse, ettiği veciz sözler yüzünden ileride ‘KKTC’nin Süleyman Demirel’i’ olarak anılacak, buna inancım tamdır.
Seveni var sevmeyeni var, Süleyman Demirel, Türk Siyas...