Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ulaş BARIŞ | 3 Eylül 2018, Pazartesi

Kissinger'in tavsiyesi, adanın kaderi...

Paylaş  
37
17
35

Tarih 13 Ağustos 1974…Sabah saat 9.00…Yer Oval Ofis, Beyaz Saray-Washington…

Amerikan Başkanı Gerald Ford, Dışişleri Bakanı ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Henry Kissinger ile Ulusal Güvenlik Konseyi’nden General Brent Scowcroft, sabah toplantısında Kıbrıs adasında gerilen durumu görüşmektedirler.

O sıralarda, adaya 20 Temmuz 1974 günü çıkan Türk ordusu çeşitli yerlerde ilerledikten sonra, durmuş ve taraflar Cenevre’de bir araya gelip sorunun çözüm yollarını aramaktadırlar. Ancak Türkiye, ikinci müdahale için saatleri saymaktadır.

Amerikan tarihinin aynı anda hem Dışişleri Bakanı hem de Ulusal Güvenlik Danışmanı görevlerinde bulunan tek siyasi figür olan Kissinger söze başlar: “Türkler müzakereler ne kadar sürer ve genişlerse, tek yönlü askeri müdahalenin o kadar zor olacağını düşünüyorlar. Bunu bir sorun olarak görüyorlar. Yunanlılar ise 36 saatliğine üslerine dönmek, zaman kazanmak ve görüşmelerin yeniden başlamasını istiyorlar. Türkler bu uzatmayı vermeyi reddediyorlar çünkü tek taraflı müdahale zor hale girecek.”

O sıralarda ünlü Watergate Skandalı yüzünden istifa eden Richard Nixon’ın yerine başkanlığa gelen Gerald Ford’un, bu görevdeki sadece 5.günüdür. İleride, Amerikan tarihi yazılırken, Başkan Ford için ‘yürürken sakız çiğneyemeyecek adam’ sözü sarf edilecektir.

Açıklamayı dinleyen Ford kısaca Kissinger’e sorar: “Peki, Türkler, tek taraflı hareket ederse ne yapacağız?”

Hala daha hayatta olan, (1923 doğumlu) Kissinger cevap verir: “Güvenlik Konseyi’nde aleyhlerinde oy kullanacağız. Bu arada Yunanlıları da savaşa girmemeleri için tutmak zorundayız. İkisi arasında savaş istemiyoruz ancak iş o noktaya varırsa, Türkiye bizim için daha önemlidir,  onların tarafında yer alırız. Çünkü Türkler, Kaddafi gibi birisini siyaseten üretme potansiyeline sahiptirler.”

Ardından Kissinger, son durumu öğrenmek için General Scowcroft’u Ankara Büyükelçisi Macomber’i aramak için gönderir.

10 dakika sonra geri gelen Scowcroft’ta haberler kötüdür.

Generalden son durumu alan Kissinger yine söz alır: “Kıbrıs’ta durum kontrolden çıktı, kurtarmaya çalışıyoruz. İngilizler her şeyi berbat etti. Eğer Türkler hareket ederse, Güvenlik Konseyi’nde mahkum edilecek. Sovyetler bununla başlarına vurur. Bazı meslektaşlarımız Türkiye’ye yardımı kesmek isterler ama bu bir felaket olur. Türklerin, Kıbrıs’ın üçte birine sahip olmaması için herhangi bir Amerikan nedeni yoktur…Bu arada, Eski Başkan Nixon, Ecevit’e afyon konusu ile ilgili bir mektup yazdı ancak göndermedik. Bu mektubu sizin adınıza tekrar yazıp gönderebiliriz. Bence bu afyon işi tam bir saçmalık. Ne dersiniz, Türklerle kavga etmek ister misiniz? Yoksa ben mi edeyim? Aslında ben edeyim.”

Bunun üzerine Ford cevap verir: “Madalyonun diğer yüzüne bakacak olursak, senin Ecevit’le çok iyi bir ilişkin var. Ona benden daha az zarar gelir.”

Bu lafın üzerine, ikili, Kıbrıs konusunda biraz daha bekleme kararı alırlar. O bekleme süresinde de olanlar olur…

İşte, Fileleftheros Gazetesi’nin editörlerinden Nikos Meletis’in geçen gün yayınladığı bu belgeye göre, Kıbrıs’ta bölünmenin mimarı sayılan Kissinger’in, çiceği burnunda Amerikan Başkanı Ford’la yaptığı bu görüşme, tam da o mimarlık işine ispat olarak görülmelidir.

Yeni Dünya Düzeni denilen kavramın dallanıp budaklanmasında da söz sahibi olan, Kamboçya’da 4 milyon kişinin ölümüne sebebiyet veren bombalamayı destekleyen, ancak Vietnam Savaşı’nın sona ermesi için hatırı sayılır çaba harcadığı için 1973’te Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Kissinger, işte bu tavsiyeleri ile ikinci harekata, yani işgale yeşil ışık yapmış, ertesi gün ‘Ayşe tatile çıksın’ kriptosunun Ankara’ya ulaşması ile birlikte, Türk askerleri ikinci kez Kıbrıs adasına müdahale etmiştir.

Sonrası, şu an geldiğimiz noktadır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
2
 
2
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
7
ONAY BEKLEYENLER
0
17 Eylül 2018, Pazartesi
Cemil K.Teksoy         - Gönyeli
Barış gardaş bırak nixon’u, abd tarihini yarın 6.filo çok afedersiniz dötümüze dayanırsa bir tarafta ruslar diğer tarafda Amerikalılar napacaz / osuruktan tayyaremizda yok havalandıralım onuda zamanında çok anlarmış gibi ahmet derya batırdı

17 Eylül 2018, Pazartesi
mustafa çevirgen         - akdoğan
‘Barış yolunda yürü eşeğimda gorkma’ sözü zannedersem henry kissinger e ait bir sözdür, Kıbrıs için söylenmiştir

17 Eylül 2018, Pazartesi
Kemal Yurdum         - Hamitköy
Bu barış ulaş arkadaşımızda kendisini siyaset profesörü zanneder,unuttu şu mahallede donsuz gezerken ben ny university de political science okurdum

17 Eylül 2018, Pazartesi
Muhsin güler         - Lşa
Oval ofisde iyi sıhatte olsun bill clinton da anıları var daha sonra DNA raporuyla bu anılar resmiyet kazanmıştı

8 Eylül 2018, Cumartesi
vatandas         - K.Kibris
Rumlar 1964 Johnson mektubuna guvendiler!!. ne de olmasa Turkiye bu adaya cikamaz deyip her rezilligi yaptilar simdi da Kissinger oyle kisincer boyle.. vay kissinger kadar das dussun Fileftorusun basina .

5 Eylül 2018, Çarşamba
vatandas         - K.Kibris
Baris efendi; Bu adanin kaderini Kisingerin tavsiyesi degil, Yunan Juntanin ve Samsonun Makariosa yaptigi darbe belirledi.. Yani rumlar Turkiyeyi engellemek icin Johson metubundan sonra bir de Kissinger mektubu mu umit ediyordu??..

3 Eylül 2018, Pazartesi
Mehmet AYGÜN         - Girne
Işgal gibi kelimeler şayet sizin iddianız değilse "" içine alınmalı

YAZARIN SON 10 YAZISI
18 Temmuz 2019, Perşembe    Politika ve siyaset...
17 Temmuz 2019, Çarşamba    Reddedilen teklifler, büyüyen tehlikeler...
12 Temmuz 2019, Cuma    ALO, 'Tikanis re gardaş?'
10 Temmuz 2019, Çarşamba    "Eylül'e kadar beklersek, ne sen kalın ne de ben!"
3 Temmuz 2019, Çarşamba    KKTC'nin "Süleyman Demirel'i"...
2 Temmuz 2019, Salı    Ya barışmakla uğraşacaksın ya da savaşmakla...
29 Haziran 2019, Cumartesi    Eski Başbakanın para kasaları ve kayıp Maraş altınları...
27 Haziran 2019, Perşembe    'Yalınayak, başı kabak' kalma korkusu...
25 Haziran 2019, Salı    Neler oluyor?
21 Haziran 2019, Cuma    Vegas'ta olan, Vegas'ta kalır...

banner
banner
banner
banner
banner

Politika ve siyaset...
Ulaş BARIŞ | 18 Temmuz 2019, Perşembe
Politika ve siyaset, kelime anlamı bakımı ile, bizim gibi toplumlarda ‘eş anlamlı’ olarak kabul edilir. Yani siyaset demek aslında politika demektir. Bu bağlamda politikacı demek, siyasetçi demekle bir tut...
Reddedilen teklifler, büyüyen tehlikeler...
Ulaş BARIŞ | 17 Temmuz 2019, Çarşamba
Geçtiğimiz hafta sonu Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yaptığı ‘ortak gaz komitesi kuralım’ önerisi, dün Rum Başkanlık Konseyi’nde masaya yatırıldı ve oybirliği ile reddedildi.
2011 yılında dö...
ALO, 'Tikanis re gardaş?'
Ulaş BARIŞ | 12 Temmuz 2019, Cuma
Liderlerin 28 Mayıs 2015’teki ilk resmi görüşmesinde ortaya konulan beş Güven Yaratıcı Önlemin (GYÖ) tümü, dün, adanın iki tarafında karşılıklı olarak ALO denmesiyle hayata geçti. Buna sonradan eklenen ve şu an 18 böl...