Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ulaş BARIŞ | 23 Temmuz 2019, Salı

Yeni tarih, yeni umutlar...

Paylaş  
34
23
31

Günlerdir konuşulan liderler görüşmesinin tarihi dün açıklandı.

Buna göre liderler 9 Ağustos Cuma günü gayrı-resmi olarak bir araya gelip, Kıbrıs müzakerelerinin geleceğinin ne olacağını tartışacaklar.

Diplomatik kaynaklar, liderlerin bu toplantı ile birlikte yeni bir süreç başlatma denemesi yapacaklarını söylüyorlar.

Elbette bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini toplantı ve sonrasında anlayacağız.

Ancak, dün TGRT Haber’e konuşan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu toplantının ardından, tüm tarafların katılacağı bir 5’li gayrı resmi görüşme olacağının sinyallerini hali hazırda vermiştir.

Dışişleri Bakanına göre, söz konusu görüşmede ‘federasyon dışındaki alternatif modeller’ de masada olacak.

Bu noktada, Crans Montana sonrası Anastasiadis’in kendisine ‘en iyi yol 2 devletli çözümdür’ dediğini ardından da geçtiğimiz yıl New York’ta yapılan ‘gizli’ görüşmede de ‘2 devletliyi halkımız kabul etmedi, konfederasyonu görüşelim’ dediğini ifade etmiştir.

Sadece bunu değil, “Biz Crans Montana’da Rumlara defalarca ‘bu son federasyon görüşmemizdir’ dedik. Akıncı da bunu defalarca tekrar etti. Biz Türkiye olarak federasyonu görüştük, şimdi alternatif çözümler de masada olacaktır” diye de ekliyor.

Federasyonu dışlamayan ancak başka çözümleri de masaya getirmeyi isteyen bu anlayışın gayesinin, Rum lidere ayar verip ‘federasyon yoluna döndürmek için mi’ yoksa gerçekten başka bir ajanda için mi olduğunu kuşkusuz önce 9 Ağustos, ardından da  5’li toplantıda öğreneceğiz.

Hatırlanacağı üzere, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, tarafların tekrardan görüşmelere başlaması için bir ‘referans şartları’ ortaya çıkması gerektiğini söylemiş ve bunun için de Jane Holl Lute’u bu işe memur olarak atamıştı.

Geçtiğimiz yıl, 3 Temmuz günü yapılan bu atamanın ardından, Lute’un yaptığı temaslar önceleri istenileni ortaya çıkarmasa da, gelinen noktada ‘üzüm yeme’ zamanı gelmiş gibi durmaktadır.

Eğer toplantı iyi geçerse, liderler muhtemelen 5’li toplantıyı çağırmaları için Guterres’e ‘teminat’ vereceklerdir.

Bu teminat işi, geçtiğimiz hafta Akıncı’nın Guterres’ten 5’li gayrı resmi görüşme çağırmasını istediğinde ve Rum Lider de bunu memnuniyetle karşıladığında, ‘yetmez, neyi görüşeceğinizi anlaşın da gelin’ diyen Genel Sekreterin tutumundan anlaşılmaktadır. Anlayacağınız, Genel Sekreter bir kez daha ‘ahmak’ yerine konmamak için bu kez yoğurdu üfleyerek yemektedir.

Ancak liderlerin ‘iyi niyeti’ bile bu toplantının yapılması için yeterli değildir çünkü Kıbrıs sorunu uluslararası bir sorundur ve bu noktada liderlerin 9 Ağustos’ta muhtemelen Lute’un da bulunacağı toplantıda alacağı karar, kuşku yok ki, sorunun diğer müdahillerinin de rızası ile alınacaktır.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da TGRT Haber’de yaptığı açıklamalarda, ‘yapılacak olan 5’li toplantı, neyi görüşeceğimizi bize gösterecektir’ demektedir. Bu ifadeler Türkiye’nin rızasının olduğunu göstermektedir.

Dahası, yine Çavuşoğlu, Yunan yetkililerin son açıklamalarını olumlu bulmaktadır.

Buradan da Yunanistan’ın bu işe ‘tav’ olduğunu çıkarmak mümkündür.

Rum Liderliği ise bu gelişmeleri değerlendirirken ‘Crans Montana’dan kaldığımız yerden devam etmeye hazırız’ demektedir ancak Çavuşoğlu bu noktada,  5’li toplantının bir nevi ‘niyet anlama’ olduğunun altını çizmektedir.

Cumhurbaşkanı Akıncı da bunun bir nevi ısınma turu olan 9 Ağustos görüşmesi ile ilgili ‘Rum liderin niyeti nedir, bilmek isteriz’ demektedir.

Bu bağlamda, önümüzdeki süreçte, liderlerin 9 Ağustos görüşmesinde 5’li gayrı resmi toplantı tarihi açıklamaları kuvvetle muhtemel bir gelişmedir.

Geçtiğimiz haftalarda Kıbrıs Postası’nın manşetine konu olan, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in ‘gayrı resmi 5’li görüşme için Eylül geç’ ifadelerini de dikkati-nazara alırsak, söz konusu toplantının Ağustos ayı içerisinde yapılması da muhtemeldir.

Yine, Cumurbaşkanı Akıncı’nın yine geçtiğimiz haftalarda söz konusu toplantı çağrısını yaparken işaret ettiği üzere, tüm tarafların zaten hali hazırda bir arada olacakları Eylül ayı BM Genel Kurul toplantıları bu toplantının doğal mekanı da olabilir.

Sonuç olarak, öyle ya da böyle, 60 gün içerisinde 5’li bir gayrı resmi toplantı yapılacağını söylemek için sanırım kahin olmaya hiç de gerek yoktur.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
1
 
0
 
2
 
2
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
12 Eylül 2019, Perşembe    Anlatılmayan gerçekler, çarpıtılan tarih...
11 Eylül 2019, Çarşamba    Bakış açısı değişmelidir...
27 Temmuz 2019, Cumartesi    Maraş işi bahane, esas mevzu şahane...
18 Temmuz 2019, Perşembe    Politika ve siyaset...
17 Temmuz 2019, Çarşamba    Reddedilen teklifler, büyüyen tehlikeler...
12 Temmuz 2019, Cuma    ALO, 'Tikanis re gardaş?'
10 Temmuz 2019, Çarşamba    "Eylül'e kadar beklersek, ne sen kalın ne de ben!"
3 Temmuz 2019, Çarşamba    KKTC'nin "Süleyman Demirel'i"...
2 Temmuz 2019, Salı    Ya barışmakla uğraşacaksın ya da savaşmakla...
29 Haziran 2019, Cumartesi    Eski Başbakanın para kasaları ve kayıp Maraş altınları...

banner
banner
banner
banner
banner

Anlatılmayan gerçekler, çarpıtılan tarih...
Ulaş BARIŞ | 12 Eylül 2019, Perşembe
Geçen gün çok sevdiğim bir dostum ile 1974 meselesini tartışırken “e Rumlar da rahat durmadı, Türkiye’ye müdahale etme hakkını verdi” minvalinde bir cümle kurunca, “esas rahat durmayan faşist Yunan Cuntası ve onun bur...
Bakış açısı değişmelidir...
Ulaş BARIŞ | 11 Eylül 2019, Çarşamba
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı defalarca aynı şeyi tekrar etti ve etmektedir: “Ucu açık ve sonuç odaklı olmayan bir müzakere sürecine girmeye hiç niyetimiz yoktur.”
Kardeşimin 3 yaşındaki ikiz çocuklarının bile rahatlı...
Maraş işi bahane, esas mevzu şahane...
Ulaş BARIŞ | 27 Temmuz 2019, Cumartesi
Geçtiğimiz gün ordularının başındaki muzaffer bir başkomutan edasıyla Maraş’a giren ve bunun görüntüleri basına dağıtan Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bu müstesna ziyaretin ardından bir de basın bildirisi patlatarak...