Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ulaş BARIŞ | 5 Ekim 2019, Cumartesi

Kötü enerji iyi enerjiye dönüşmeli!

Paylaş  
37
20
36

Türkiye’nin Yavuz sondaj gemisini 7. parsele göndermesi, ada etrafında artarak çoğalan kötü enerjinin tavan yapmasına neden oldu.

Ancak bu hareket çok açık şekilde ortaya çıkardı ki, Kıbrıs sorunu artık iyice çözüme muhtaçtır hatta bu kötü enerjinin ortadan kalkması için şarttır da.

Bilindiği üzere Türkiye, 1982 Montego Körfezi (Deniz Hukuku) anlaşmasına imza koymamıştır. O günlerde imza koymayan 4 ülkeden birisiyken, bugün toplam sayı 19’dur.

Bu bağlamda, Türkiye, o zamanlar Ege kıta sahanlığı yüzünden karşı çıktığı bu anlaşmaya, bugün de Kıbrıs adası etrafında ortaya çıkan zenginlik nedeniyle kıta sahanlığı konusunu yeniden ve çok daha ciddi iddialarla gündeme getirmesine yol açmıştır.

Bu yüzden, bugün 7.parselde yaşanan anlaşmazlık Türkiye ile Kıbrıs Cumhuriyeti arasında yaşanan bir sorundur.

Türkiye söz konusu parsel üzerinde diğer bazı parsellerde (1-4-5-6) olduğu gibi hak iddia etmekte ve buralarda yapacağı herhangi bir çalışma için ‘kimseye sormak ya da hesap vermek zorunda değiliz’ demektedir. Dahası, sürekli şekilde kendi kıta sahanlığı haritalarını 2014 yılında BM’den onaylattığını iddia etmekte ve her ne halse, BM’den buna itiraz gelmemektedir.

Bu noktada BM, Rumların itirazına ve tüm çağrılarına gereken cevabı vermemekte, aynen AB gibi cılız sesler çıkarmaktadır. Ancak kuşku yok ki Rumlar için en sarsıcı ifadeler İngiltere’den gelmiştir. Yaz başı bu kazı çalışmaları ile ilgili İngiltere’nin AB eski Bakanı Alan Duncan “Kıbrıs’ın söz konusu bölgeleri ‘disputed waters’ yani sorunlu sulardır ve kazı yapılması doğru değildir” diyerek Rumları buz kestirmiştir. Duncan açıklamalarına “Kıbrıs’ın MEB’ine saygı gösterilmelidir” de demiştir. Aynen dün adanın hem kuzey hem de güneyini ziyaret edip liderlerle görüşen İngiltere’nin AB İşlerinden Sorumlu Bakanı Christopher Pincher’in basına yaptığı açıklamalarda dediği gibi.

Bu bağlamda Fatih ve şimdilerde Yavuz’un sürdürdüğü faaliyet, Türkiye’nin kendi çıkarları için yaptığı bir faaliyettir.

KKTC’nin TPAO’ya verdiği lisanslar ile adanın doğusunda sürdürdüğü faaliyet başka, adanın batısındaki faaliyetleri başkadır.

Sabahtan akşama 1960 anlaşmalarından doğan haklarımız vasıtasıyla Rumların lisans verdiği parseller üzerinde hak iddia ederken, şimdi o anlaşmaların sonucunda kurulan cumhuriyetin sorun yaşadığı ülkenin yani Türkiye’nin yanında durup Rumlara ‘haddinizi bilin’ demek çelişkili ve bir o kadar da garabettir. Ayrıca Türkiye’nin yine sabah akşam ‘KKTC’nin haklarını asla yedirmeyiz’ deyip, 10. parseli kazan Amerikan Exxon-Katar ortaklığına ses çıkarmaması en basitinden samimiyetsizliktir.

Dolayısıyla Kıbrıs sorunundaki anomaliler artmakta ve bu işten en zararlı yine Kıbrıs halkları çıkmaktadır.

Yapılması gereken şey adada bütünlüklü çözüme ulaşıp bu zenginliği tüm bölge ülkelerinin çıkarına bir kazan kazan formülüne dönüştürmektir.

Zannımca en iyi yol, Rum eski Dışişleri Bakanı Nikos Rolandis’in ortaya attığı formüldeki gibi bir moratoryum ilan etmek ve o moratoryum süresinde de sorunu her yönüyle çözmektir.

O sürede iki taraf da bu faaliyetlerini askıya alıp, ucu kapalı süreçle birlikte sonuç odaklı bir müzakereye motive olup bu işi kökünden halledebilirler.

Kıbrıs sorunu nihayetinde uluslararası bir sorundur ve çözümü de uluslararası platformlarda olacaktır.

Aksi takdirde çatışma kaçınılmazdır...

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
4
 
1
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
1
YAZARIN SON 10 YAZISI
22 Ekim 2019, Salı    Guterres'i beklerken...
19 Ekim 2019, Cumartesi    Baba parasıyla süper kahramanlık yapmaya son!
18 Ekim 2019, Cuma    Samimiyetsizlik...
16 Ekim 2019, Çarşamba    Tehlikeli oyun ve birtakım gerçekler...
11 Ekim 2019, Cuma    Algı oyunu...
3 Ekim 2019, Perşembe    Yeni süreç kapıda...
2 Ekim 2019, Çarşamba    Guterres'in niyeti...
30 Eylül 2019, Pazartesi    Nisan sıkıntısı...
28 Eylül 2019, Cumartesi    Benim sol elim...
27 Eylül 2019, Cuma    Sessizliğin evrimi...

banner
banner
banner
banner

Guterres'i beklerken...
Ulaş BARIŞ | 22 Ekim 2019, Salı
Tarihinin en kritik günlerinden geçen Kıbrıs sorunu konusunda son günlerde yaşanan fırtına öncesi sessizlik yerini yavaş yavaş hafif bir esintiye bırakırken, tüm gözler BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'ten gelecek ...
Baba parasıyla süper kahramanlık yapmaya son!
Ulaş BARIŞ | 19 Ekim 2019, Cumartesi
Joker, sanırım son zamanlarda izlediğim en sıkı film oldu. Sinemadan çıkınca hissettiğim rahatsızlık duygusu, gece eve gidip de üzerine düşününce rahatsızlığın yerini bıraktığı garip bir coşku, sabah uyandığımda da ay...
Samimiyetsizlik...
Ulaş BARIŞ | 18 Ekim 2019, Cuma
Geçtiğimiz gün yayınlanan ama aynı fikirleri temcit pilavı gibi tekrarladığı için artık okumaktan bıktığım Dışişleri Bakanlığı açıklaması meğer oldukça heyecanlı hususlarla doluymuş.
Açıkçası hemen okuyup aydınlanama...