Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Naci BAYRAMOĞLU | 20 Kasım 2017, Pazartesi

Kunduz tüyü gibi kara ve parlaktı...

Paylaş  
83
165
84

*Kültür bir toplumun dili, müziği, örf ve adetleri, giyim kuşamından, yemekleri ve süslenme biçimlerine kadar birçok ayrıntıyı içerir. Bir toplumun kültürünün temeli bu ayrıntılardan oluşur. Bir bütünü oluşturacak olan bu ayrıntıların incelenmesi de o toplumun kültür değerleri açısından önemlidir. Doğu Türkistan’da yaşamakta olan Uygurlar köklü bir medeniyete sahip bir Türk topluluğudur. Kapalı bir toplum olmaları da geleneklerini devam ettirebilmelerinde en etkin sebeplerden biridir. Asırlardır devam eden bu adetlerde birtakım kurallar şekillenmiş ve bu saç örgüleri sayılarına göre ayrı bir anlam kazanmıştır: Uygurlarda evlenmiş kızların saçı on bir, on beş, on yedi, yirmi bir, hatta kırk bir kol örgü olarak tekli örülür. Asla çift örülmez. Evlenmemiş kızların bir de kakül saçı olur.

Evlendiğinin ertesi günü veya birkaç gün sonra gelin kızın alnında ki kakül saçı ortadan ikiye ayrılarak arkaya taranır. Evlenene kadar on beş, on yedi veya yirmi bir kol örgü şeklinde ördüğü uzun saçları evlendikten sonra iki kol örgü, yani bir çift olarak örmeye başlar. Saçının çift örülmesi evli olduğuna işarettir.

Uygur yazarı Zordun Sabır’ın İzdiniş romanında bir hanımı tasvir eden şu satırlara rastlarız:   

‘‘O ince, orta boylu idi. İkiye örülmüş kalın uzun saçı kalçasını aşıyordu. Bu saçlar kunduz tüyü gibi kara ve parlaktı.’’

Bu cümlelerde evli kelimesi geçmemesine rağmen tasvirin evli bir hanıma ait olduğunu saçının iki kol örgü örüldüğünden de anlarız. Genç kadının saçını bu şekilde örebilmesi için düğünden sonra birkaç gün içinde ‘’Saç Koşak Toyı’’ diye adlandırılan saç düğünü (töreni) yapılması gerekir. Bu törenden sonra evli kadın saçını iki saç örgü şeklinde örmeye başlar. Çocuk sahibi olunca da ‘’balaçuk saç’’ diye adlandırılan bir modeli uygular. Örülen uzun saçın bitimine genç kadının sahip olduğu çocuk sayısını ifade eden minik örgüler eklenir. Süs olarak ceviz topuzu da yapılabilir.

Kocasından ayrılan genç dul kadın ‘’cuvan’’ diye adlandırılır. Onlar ceviz saç koymakla birlikte saçını beş, yedi veya dokuz saç örgü olarak tekli sayıyla örerler. Bu dulluk göstergesidir.

Torun sahibi olmuş kadınların öyle balaçuklu saçı veya ceviz topuzu saçı olmaz. Uzun saçını iki kol örgü örerek onu ‘’saç tenge’’ dedikleri altın veya gümüşten yapılmış pullarla birleştirirler.

Saçını bir tek örgü ören hanımlar başkaların gözünde kendine koca arayan kadın olarak görülür ve bu kadına iyi gözle bakılmaz.

Uygur hanımlarının saç örgülerine bakarak onların kız, evli, çocuk sahibi olmuş, dul veya boşanmış veya torun sahibi olmuş kadın, ya da ahlaksız dul kadın olduklarını anlamak mümkündür.

Hanımların saçlarının gür, uzun oluşu gurur ve övünç kaynağı olur. Güzellik ölçülerinin önde gelen unsurlarından biri saçtır.

Saç örgülerinin sayılarının 7,9,11,17,41, olmasının sebebi ise Uygurların bu sayıların uğurlu olduklarına inanmasıdır. Yani Uygurlarda ‘’dokuz’’ rakamının uğurlu sayılması Şamanizm döneminden kalmadır. Eski Türklerde 10 (11), ve 40 (41) rakamları en büyük rakam sayılarak sonsuzluğun sembolü olduğundan saç örgülerinin sayısı bu uğurlu rakamlara göre belirlenir.

*Dr. Gülzade Tanrıdağlı Saç Kitabı, Uygur Kültüründe Saç Örgüleri ve Anlamları. Syf. 494,495,496,497,498,499


Kısa kes
Erkek saç sakal şekilleri

*Kısa saçlı erkekler veya saçlarını kısa kesmeyi tercih edenler nefsinden emin ve kudretlidir. Sanattan özel bir zevk alırlar.  Hafif eserleri dinleyip dans etmesini çok sever. Fakat herhangi bir müzik aletini çalmasını öğrenmek aklından bile geçmez. Zaman zaman ise inatçı olurlar.

*Saçlarını herhangi bir boyda uzatan erkeklerin sanatsever olduklarından şüphe etmemek lazımdır. Bu gibi kimseler herhangi bir sanat dalına ellini değmeden rahat edemezler. Nazik ve hassas olurlar. Sevdikleri işi ciddiye alır ve çok zaman sadakat gösterirler.

*Saçları kabarmadığı halde şekillendirici ürünlerle yapıştırarak tarayan erkekler, kararsız tabiata sahiptirler. Kendilerinde güven sorunu yaşadıkları gibi pek güvenmeye de gelmezler. Saçlarını parlatıp kafasına yapıştıran bir erkek başkalarına pek fazla güvenir ve kendi tatlı canını sıkıntıya sokmaktan çekinir. Hayatta sadece zevk ve safa arar.

*Saçını yandan ayıran erkek temkinli, kendi halinde, güvenilir ve durgun bir adamdır. Macerasız, dalgasız, fırtınasız, sakin bir hayat sürer. Hayatı kendi çizdiği dar çerçeve ve muhitten ibaret görür. İyi huylu ve sevecen olduğu için müsamahakardır ve bütün tanıdıkları tarafından çok sevilir.

*Saçlarını hiç ayırmadan arkaya doğru tarayıveren erkek çok meşgul ve faal olduğu halde görünüşe pek aldırış etmeyen bir erkektir. Kuvvetli bir şahsiyete sahiptir. Başkalarının tesiri altında kalmaz. Pratik işlerden hoşlanmaz. Kitap okumak ve sanatla meşgul olmak onun yaradılışına daha uygundur.

Sakalın anlamı

• Çember sakal (hoca sakalı): Bu sakal; üsten ve çene altından tıraş edilip ay şeklinde düzeltilir.

• Jön sakal (gemici sakalı): Favoriden içeri ince bir hat şeklinde çene altına doğru inilip, bıyıkla birleşerek alt dudak kenarı tıraş edilir.

•Kaba sakal: Genellikle doğal bırakılır, çok az işlem yapılır, makas, tarak veya elektrikli saç makinesiyle düzeltilir.

• Top sakal: Çenede ve çene altındaki sakal kılları bıyık uçlarıyla birleştirilip alt dudak sağ ve sol yanları biçimlendirilerek şekil verilir.

• Napolyon sakal: Dudak altı ve çenede sakal olduğu gibi bırakılıp, bıyık uçları yukarı doğru biçimlendirilerek tıraş edilir.
 
• Smokin sakal: Günümüzde gençlerin yaygın olarak kullandıkları bir model olup, bıyık kılları dudak altı ve çene kılları ile birleşerek kulak uçlarına doğru sivriltilerek şekillendirilir.

• Keşiş sakal: Bıyık ve dudak altı kılları da dahil, favori kısmından yanağa derince inilerek tıraş edilip, biçimlendirilir.

• Çene sakalı: Sadece çenedeki kıllar bırakılıp diğer kısımlar tıraş edilerek şekillendirilir.

• Kirli sakal: Elektrikli tıraş makinesiyle 2-3 günlük normal uzayan sakal biçimi olarak şekillendirilir.

• Kalem bıyık, sakal: Çizgi şeklinde çene altına doğru bırakılıp diğer kısımlar tıraş edilerek şekil verilir.

• Fantezi sakal: Favorilerden aşağı doğru tıraş edilerek bıyıklar burma bıyık şeklinde biçimlendirilir.
 

“Şu iki şeyden birini her gün yapmaktasınız: Saç sağlığınızı geliştirmek ya da bozmak…”

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
12 Mart 2018, Pazartesi    Kuaför – Ayna – Uzay...
19 Şubat 2018, Pazartesi    -Saç boyası- üzerine...
12 Şubat 2018, Pazartesi    Protez saç nedir? ve aşamaları...
5 Şubat 2018, Pazartesi    Kadrolu dedikodu...
22 Ocak 2018, Pazartesi    İşleyen makas pas tutmaz
15 Ocak 2018, Pazartesi    Kesmek - ya da - Kesmemek...
9 Ocak 2018, Salı    Master salon kongre 2018
8 Ocak 2018, Pazartesi    Master Salon Kongre 2018
1 Ocak 2018, Pazartesi    Beğenmiyoruz - Ne Kalabalığı Ne De Yalnızlığı...
18 Aralık 2017, Pazartesi    Dil ve insan

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kuaför – Ayna – Uzay...
Naci BAYRAMOĞLU | 12 Mart 2018, Pazartesi
Bu boy saç sana çok yakışıyor, 
Sağol bende çok beğeniyorum.
(Narcos dizisinden)
Ayna, “merak” duygusunun nesneleşmiş bir sürümü olarak piyasa çıktığında biri, “Bir su birikintisine” bakmıştı… Bu birikintiyi ışık v...
-Saç boyası- üzerine...
Naci BAYRAMOĞLU | 19 Şubat 2018, Pazartesi
Saçlarıyla oynamaktan ve üşümekten hiç vazgeçmeyecekmiş gibiydi. İyi bir günbatımından beklenebilecek her şey vardı gökyüzünde, tüm sıcak renkler, hafif bir esinti ve şarap kokusu. Hiç gülümsemedi, hiç gülümsemeyecekm...
Protez saç nedir? ve aşamaları...
Naci BAYRAMOĞLU | 12 Şubat 2018, Pazartesi
Dostum Alberto Manguel’ in bir denemesinde rastladım: Pablo Neruda  (ki Salah Birselce söylersek, kendisi bir şahkeldi), Cortazar okumamanın ağır ve görünmez bir hastalık türü olduğunu, zamanla korkunç sonuçlar doğura...