Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 13 Şubat 2018, Salı

İran’ın statükosu

Paylaş  
12
32
13

Yıllar önce İranlı yönetmen, dostum  Cafer Panahi’nin anamsızca ceza almasına karşı br dizi eylemin parçası olmuştum. Tam özgürlük almasa da Panahi daha farklı koşullar kazanmıştı. İran ogün bugündür durulmadı. Sistemin içinden gelen Ruhani’nin de değişim lafları fos çıktı.

Binlerce insanın kayıp olduğu süreçte İran halkı, can havli ile mücadelede.

Son gelişme ise değerli dostum Cafer Panahi’nin, Nobel Barış Ödülü sahibi Şirin İbadi'nin de aralarında bulunduğu İranlı15 aktivistin çağrısı.

İran’da aydınlar ülkenin yönetimi ile ilgili sistemin belirlenmesi amacıyla Birleşmiş Milletlergözetiminde referandum yapılması çağrısında bulundular. Haklılar.

İran’ın yarı resmi ajansı ANA haberi temkinli bir dille verirken, habere göre, ülke içinden ve dışından 15 aktivist tarafından yayımlanan açıklamada, mevcut hükümete “laik, parlamenter demokrasiye barışçıl bir geçiş için BM’nin gözetiminde referandum” çağrısı yapıldığı belirtildi.

Aydınlar özetle; “Halkın özgürce ifade edilmesine, insan haklarına tam saygıya ve özellikle de kadınların, etnik kökenlerin ve dinlerin tam eşitliği konularında İslam Cumhuriyeti'nden laik bir parlamenter demokrasiye barışçıl bir geçiş yapılması gerekiyor.” denilirken aslında halk mutlu ve huzurlu bir hayat istiyor. Özgürce ve korku yaşamadan.

Dünyaca ünlü ödüller sahibi, yönetmen ve senarist Cafer Panahi ve 2003 yılında Nobel Barış Ödülü verilen İranlı hukukçu Şirin İbadi’nin yanında Nesrin Sutude, Nergis Muhammedi, Peyam Ekhavan, Muhsin Sazegar, Muhammed Seifzade, Hasan Şeriatmedari gibi isimlerin imzaladığı açıklama, ülkedeki muhafazakarların elbette tepkisini çekti.

İran’da “sistem denilen baskıcı yapı”nın gücünü elinde bulunduranlar, bu yapıya yandaş olanlar ve sessiz kalarak bu sistemin yaşamasına dolaylı güç verenler, sistemin değişmesine karşı çıkmaktalar. İran’da statüko çok güçlü. Ancak, değişim kaçınılmaz.

İran er ya da geç değişecek.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
12 Kasım 2018, Pazartesi    Kitap yasaklayan bir ülke miyiz?  
9 Kasım 2018, Cuma    İki büyük kayıp
5 Kasım 2018, Pazartesi    Anlamak istersen eğer!
4 Kasım 2018, Pazar    Bir pazar yazısı...
2 Kasım 2018, Cuma    Biz ne yaptık Türkiye insanına?!
1 Kasım 2018, Perşembe    Elle tutulur olmaktan çıktı hayat
31 Ekim 2018, Çarşamba    BM’ye gerek var mı?
29 Ekim 2018, Pazartesi    Kibir kibirdir
26 Ekim 2018, Cuma    Ne güzel bir ülkem var!
25 Ekim 2018, Perşembe    Aşara ve Sufizm

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kitap yasaklayan bir ülke miyiz?  
Ferhat ATİK | 12 Kasım 2018, Pazartesi
 
Hukukla ilgili herkese sorularım var! Sadece bilgi edinmek için, avukatlara, savcılara, yargıçlara, hukukçu vekillere, hukukçu akademisyenlere soruyorum! Hatta polise. Hukukla ilgilidirler diye düşünüyorum.
İngili...
İki büyük kayıp
Ferhat ATİK | 9 Kasım 2018, Cuma
İki büyük kayıp
Dünya 10 Kasım sabahı iki büyük kayıpla döngüsünü sürdürecekti…
1938 yılının 9 Kasım gecesi olanlar, insanlık tarihine bir utancın başlangıcı, bir sonun başlangıcı olarak geçti. Hitler’in propaganda ...
Anlamak istersen eğer!
Ferhat ATİK | 5 Kasım 2018, Pazartesi
Anlamak istersen eğer!

Ne siyasetine ne de siyasetçisine bakacaksın bir milletin.
Bakmak istersen eğer derinine, anlamak istersen bir milleti, onun önce tarihine bile bakmaya lüzum yok!
Şairine, şiirine, yazarına...