Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 13 Şubat 2018, Salı

İran’ın statükosu

Paylaş  
12
32
13

Yıllar önce İranlı yönetmen, dostum  Cafer Panahi’nin anamsızca ceza almasına karşı br dizi eylemin parçası olmuştum. Tam özgürlük almasa da Panahi daha farklı koşullar kazanmıştı. İran ogün bugündür durulmadı. Sistemin içinden gelen Ruhani’nin de değişim lafları fos çıktı.

Binlerce insanın kayıp olduğu süreçte İran halkı, can havli ile mücadelede.

Son gelişme ise değerli dostum Cafer Panahi’nin, Nobel Barış Ödülü sahibi Şirin İbadi'nin de aralarında bulunduğu İranlı15 aktivistin çağrısı.

İran’da aydınlar ülkenin yönetimi ile ilgili sistemin belirlenmesi amacıyla Birleşmiş Milletlergözetiminde referandum yapılması çağrısında bulundular. Haklılar.

İran’ın yarı resmi ajansı ANA haberi temkinli bir dille verirken, habere göre, ülke içinden ve dışından 15 aktivist tarafından yayımlanan açıklamada, mevcut hükümete “laik, parlamenter demokrasiye barışçıl bir geçiş için BM’nin gözetiminde referandum” çağrısı yapıldığı belirtildi.

Aydınlar özetle; “Halkın özgürce ifade edilmesine, insan haklarına tam saygıya ve özellikle de kadınların, etnik kökenlerin ve dinlerin tam eşitliği konularında İslam Cumhuriyeti'nden laik bir parlamenter demokrasiye barışçıl bir geçiş yapılması gerekiyor.” denilirken aslında halk mutlu ve huzurlu bir hayat istiyor. Özgürce ve korku yaşamadan.

Dünyaca ünlü ödüller sahibi, yönetmen ve senarist Cafer Panahi ve 2003 yılında Nobel Barış Ödülü verilen İranlı hukukçu Şirin İbadi’nin yanında Nesrin Sutude, Nergis Muhammedi, Peyam Ekhavan, Muhsin Sazegar, Muhammed Seifzade, Hasan Şeriatmedari gibi isimlerin imzaladığı açıklama, ülkedeki muhafazakarların elbette tepkisini çekti.

İran’da “sistem denilen baskıcı yapı”nın gücünü elinde bulunduranlar, bu yapıya yandaş olanlar ve sessiz kalarak bu sistemin yaşamasına dolaylı güç verenler, sistemin değişmesine karşı çıkmaktalar. İran’da statüko çok güçlü. Ancak, değişim kaçınılmaz.

İran er ya da geç değişecek.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
17 Ağustos 2018, Cuma    “Ben kimim?"
16 Ağustos 2018, Perşembe    Unutursak, uyutuluruz
15 Ağustos 2018, Çarşamba    Duru insan kimliği
14 Ağustos 2018, Salı    “Kalbinde çarpar aklın”
13 Ağustos 2018, Pazartesi    Medyada nefret söylemi  
9 Ağustos 2018, Perşembe    Dili geçmiş zamanlar  
8 Ağustos 2018, Çarşamba    Yalnız ama duygusuz
7 Ağustos 2018, Salı    Nietzsche ne derse desin!
6 Ağustos 2018, Pazartesi    Birden şüpheye düştüm!
1 Ağustos 2018, Çarşamba    Kirliyiz, çok kirliyiz!  

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

“Ben kimim?"
Ferhat ATİK | 17 Ağustos 2018, Cuma
Bu yüzyılda her şey değişirken toplum da geri kalamaz. Dünyanın hızla dönüşen teknolojik ve enformasyon etkileşimli hayatlarıçok da anlamaya zaman bulmadan değişiyor.
Dünyaca ünlü politik psikoloji dehası kabul edile...
Unutursak, uyutuluruz
Ferhat ATİK | 16 Ağustos 2018, Perşembe
 
Türk Dil Kurumu tarafından “Belli insan öbeklerinin ayrımlaşmasını bilinçli bir biçimde gerçekleştirmeyi amaçlayan bir yöneltinin benimsenmesi” diye yapılan tanım, “Ayrımcılık” sözcüğünün karşılığıdır.
Fransızca k...
Duru insan kimliği
Ferhat ATİK | 15 Ağustos 2018, Çarşamba
Ruhlarımızı hapseden; dünümüzü, bugünümüzü, yarınımızı, tüm zamanlarımızı hatta hayatlarımızı hapseden, zihniyetler de gün gelecek kalmayacak. Yaşamlarımıza sıkıntı verenler her şeyi yapabilirler belki ama zamanın akı...