Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 13 Şubat 2018, Salı

İran’ın statükosu

Paylaş  
12
31
13

Yıllar önce İranlı yönetmen, dostum  Cafer Panahi’nin anamsızca ceza almasına karşı br dizi eylemin parçası olmuştum. Tam özgürlük almasa da Panahi daha farklı koşullar kazanmıştı. İran ogün bugündür durulmadı. Sistemin içinden gelen Ruhani’nin de değişim lafları fos çıktı.

Binlerce insanın kayıp olduğu süreçte İran halkı, can havli ile mücadelede.

Son gelişme ise değerli dostum Cafer Panahi’nin, Nobel Barış Ödülü sahibi Şirin İbadi'nin de aralarında bulunduğu İranlı15 aktivistin çağrısı.

İran’da aydınlar ülkenin yönetimi ile ilgili sistemin belirlenmesi amacıyla Birleşmiş Milletlergözetiminde referandum yapılması çağrısında bulundular. Haklılar.

İran’ın yarı resmi ajansı ANA haberi temkinli bir dille verirken, habere göre, ülke içinden ve dışından 15 aktivist tarafından yayımlanan açıklamada, mevcut hükümete “laik, parlamenter demokrasiye barışçıl bir geçiş için BM’nin gözetiminde referandum” çağrısı yapıldığı belirtildi.

Aydınlar özetle; “Halkın özgürce ifade edilmesine, insan haklarına tam saygıya ve özellikle de kadınların, etnik kökenlerin ve dinlerin tam eşitliği konularında İslam Cumhuriyeti'nden laik bir parlamenter demokrasiye barışçıl bir geçiş yapılması gerekiyor.” denilirken aslında halk mutlu ve huzurlu bir hayat istiyor. Özgürce ve korku yaşamadan.

Dünyaca ünlü ödüller sahibi, yönetmen ve senarist Cafer Panahi ve 2003 yılında Nobel Barış Ödülü verilen İranlı hukukçu Şirin İbadi’nin yanında Nesrin Sutude, Nergis Muhammedi, Peyam Ekhavan, Muhsin Sazegar, Muhammed Seifzade, Hasan Şeriatmedari gibi isimlerin imzaladığı açıklama, ülkedeki muhafazakarların elbette tepkisini çekti.

İran’da “sistem denilen baskıcı yapı”nın gücünü elinde bulunduranlar, bu yapıya yandaş olanlar ve sessiz kalarak bu sistemin yaşamasına dolaylı güç verenler, sistemin değişmesine karşı çıkmaktalar. İran’da statüko çok güçlü. Ancak, değişim kaçınılmaz.

İran er ya da geç değişecek.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Mayıs 2018, Pazartesi    Kolları sıvama zamanı
18 Mayıs 2018, Cuma    Tektipleşmiş okur cahildir
17 Mayıs 2018, Perşembe    Tektipleşmiş okur cahildir
16 Mayıs 2018, Çarşamba    Ödül - Eylem - Kudüs
14 Mayıs 2018, Pazartesi    "Aldanmak diye bir şey yoktur!"
11 Mayıs 2018, Cuma    Yitimlerimiz bize armağandır
10 Mayıs 2018, Perşembe    Bu çağ bunu yarattı
9 Mayıs 2018, Çarşamba    Rahmi Turan ayıp etmiş!
8 Mayıs 2018, Salı    Fransız Nazi, olur mu?
7 Mayıs 2018, Pazartesi    Umut, domino taşları gibidir...

banner
banner
banner
banner
banner

Kolları sıvama zamanı
Ferhat ATİK | 21 Mayıs 2018, Pazartesi
Sinema bir söz söyleme sanatlarındandır. Metin ve görsellikle söylenen her şey, geleceğe kalır. Sizi duymak istemeyenlere de, duyup duymamış gibi yapanlara da her dönemin sineması kendi sürecinin cezasını tarihin sayf...
Tektipleşmiş okur cahildir
Ferhat ATİK | 18 Mayıs 2018, Cuma
Bir düşünce hayal edin. Sadece tek bir ekseni orijin kabul etmiş ve etrafında dönüyor. Sadece tek bir orijin. Ne kötü değil mi?
Böyle bir girişin amacı aslında okuma alışkanlığımızdan bahsetmek. Okuyun. Ama herşeyi o...
Tektipleşmiş okur cahildir
Ferhat ATİK | 17 Mayıs 2018, Perşembe
Bir düşünce hayal edin. Sadece tek bir ekseni orijin kabul etmiş ve etrafında dönüyor. Sadece tek bir orijin. Ne kötü değil mi?
Böyle bir girişin amacı aslında okuma alışkanlığımızdan bahsetmek. Okuyun. Ama herşeyi o...