Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 13 Şubat 2018, Salı

İran’ın statükosu

Paylaş  
22
41
23

Yıllar önce İranlı yönetmen, dostum  Cafer Panahi’nin anamsızca ceza almasına karşı br dizi eylemin parçası olmuştum. Tam özgürlük almasa da Panahi daha farklı koşullar kazanmıştı. İran ogün bugündür durulmadı. Sistemin içinden gelen Ruhani’nin de değişim lafları fos çıktı.

Binlerce insanın kayıp olduğu süreçte İran halkı, can havli ile mücadelede.

Son gelişme ise değerli dostum Cafer Panahi’nin, Nobel Barış Ödülü sahibi Şirin İbadi'nin de aralarında bulunduğu İranlı15 aktivistin çağrısı.

İran’da aydınlar ülkenin yönetimi ile ilgili sistemin belirlenmesi amacıyla Birleşmiş Milletlergözetiminde referandum yapılması çağrısında bulundular. Haklılar.

İran’ın yarı resmi ajansı ANA haberi temkinli bir dille verirken, habere göre, ülke içinden ve dışından 15 aktivist tarafından yayımlanan açıklamada, mevcut hükümete “laik, parlamenter demokrasiye barışçıl bir geçiş için BM’nin gözetiminde referandum” çağrısı yapıldığı belirtildi.

Aydınlar özetle; “Halkın özgürce ifade edilmesine, insan haklarına tam saygıya ve özellikle de kadınların, etnik kökenlerin ve dinlerin tam eşitliği konularında İslam Cumhuriyeti'nden laik bir parlamenter demokrasiye barışçıl bir geçiş yapılması gerekiyor.” denilirken aslında halk mutlu ve huzurlu bir hayat istiyor. Özgürce ve korku yaşamadan.

Dünyaca ünlü ödüller sahibi, yönetmen ve senarist Cafer Panahi ve 2003 yılında Nobel Barış Ödülü verilen İranlı hukukçu Şirin İbadi’nin yanında Nesrin Sutude, Nergis Muhammedi, Peyam Ekhavan, Muhsin Sazegar, Muhammed Seifzade, Hasan Şeriatmedari gibi isimlerin imzaladığı açıklama, ülkedeki muhafazakarların elbette tepkisini çekti.

İran’da “sistem denilen baskıcı yapı”nın gücünü elinde bulunduranlar, bu yapıya yandaş olanlar ve sessiz kalarak bu sistemin yaşamasına dolaylı güç verenler, sistemin değişmesine karşı çıkmaktalar. İran’da statüko çok güçlü. Ancak, değişim kaçınılmaz.

İran er ya da geç değişecek.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
15 Şubat 2019, Cuma    Modernleşme ve habercilik
14 Şubat 2019, Perşembe    Aşk
12 Şubat 2019, Salı    Ameller ve niyetler*
11 Şubat 2019, Pazartesi    Uçurtmasız gökyüzü
7 Şubat 2019, Perşembe    İki ihtilal arası sinema
6 Şubat 2019, Çarşamba    Hayat sen istersen güzel
5 Şubat 2019, Salı    "Neyi 'kurtarmaz'dı?"
4 Şubat 2019, Pazartesi    "İç çağ" metaforu ve "geçiş kültürü"
1 Şubat 2019, Cuma    Hayatı sev
28 Ocak 2019, Pazartesi    Literatüre sinema yazısı

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Modernleşme ve habercilik
Ferhat ATİK | 15 Şubat 2019, Cuma
Habermas’a göre modern dönemle birlikte kamusal alanda feodal koşullara bir geri dönüş yaşanmaktadır. Gerçekten de günümüzde büyük örgütler, birbiriyle ve devletle yarışırlar; kendi yönelimlerine bir ölçüde halk...
Aşk
Ferhat ATİK | 14 Şubat 2019, Perşembe
“Ben ölseydim o belki ağlardı. Ama o ağlasaydı ben ölürdüm.”
Bir insanın, bir insana duyduğu en kontrol edilemez duygunun aşk olduğunu söylememiz mümkün. Yanak kızartan, çocuklaştıran, saflaştıran, zamanı...
Ameller ve niyetler*
Ferhat ATİK | 12 Şubat 2019, Salı
Ameller ve niyetler*
Kalplerimizi bir kalpte birleştirip toplamak gerekir. O kalp, en çok sevilen kul olan, Efendimizin (s.a.v.) kalbidir. İlahi huzurda en çok saygı duyulan kimse odur. O’nu bulmalısın ve kalbini onu...