Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 8 Mart 2018, Perşembe

Bavul dolusu aşk

Paylaş  
3
9
2

Nazım Hikmet yaşamı boyunca bir çok kez aşık oldu. Nazım'ın en güzel aşk şiirlerinin yazdığı, en uzun süre evli kaldığı kadın ise Piraye'ydi. Nazım Hikmet ile Piraye'nin aşkı dillere destan oldu. Nazım hapse girince bu aşk daha da güçlendi. Büyük şair, 13 yıl süren hapishane hayatının son demlerine yaklaştığı zaman bu kez Münevver Andaç'a aşık oldu. Piraye ise Nazım'a duyduğu büyük aşka rağmen aradan çekilmek zorunda kaldı.

Nazım ile Piraye genç kadın eşinden henüz boşandığı sırada tanıştılar. Sanat eleştirmeni ile 16 yaşında evlenen Piraye’nin 2 çoçuğu vardı. Bunlardan biri eleştirmen Mehmet Fuat Bengü'ydü. Nazım Piraye'yi çok sevdi, evlilik yaşamlarının 13. yılında büyük şair ceza evindeydi.

Nazım 1933’den 1950’ye kadar 17 yıl boyunca kendisine yazdığı mektupları, Piraye bir tahta bavulda sakladı.

Ancak bu aşk bir bavula sığmadı, tüm zamanlara yayıldı.

İşte o aşktan satırlar...

*

“Sevgili!

Bütün bir uykusuz geçen geceden sonra sana bu mektubu sabah sabah yazıyorum. Oğlumla beraber çıkarıp gönderdiğiniz resim uyutmadı beni. Niçin uyutmadı? Neden uyutmadı? Bu niçine nedene cevap vermek için baştan başa bir şiir kitabı yazmak lazım. O kitap günün birinde yazılacaktır. Şimdi muhakkak olan bir şey varsa bütün bir gece uyumadığımdır.

Bana aşk mektubu gönder diyorsun şimdiye kadar gönderdiklerimin çoğu neydi zaten. Sen benim gözlerimin içine bakarak bir kere olsun seni seviyorum dememişsindir. Ben her yerde her zaman yıldızlı bir denizin üstünde çam agaçlı bir balkonda olsun, karanlık yalnız senin gözlerinin ışıltısını gördüğüm ılık bir odada, bir hapishanenin görüşme yerinde olsun, mektupla olsun, mektupsuz olsun, nesirle olsun şiirle olsun, içimden her gelişte sana seni seviyorum demişimdir.

Ben aşk mektubu yazmasını beceremedim sen yaz da bana model olsun diyorsun. Buranın ölçüsüyle böyle bir mektup için üç sene yatılır billahi. Zati sen benden daha iyi şairsin, sen benden çok daha derinsin yavrum. Ben belki daha sanatkârım.

Benden emin olmam beni öyle bahtiyar öyle mağrur kıldı ki. Bir, bin bir gece şehrinin altın kakmalı kapılarından muzaffer girmiş bir eski kahramanı gibi hissediyorum kendimi. Nazım.”

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
23 Mart 2018, Cuma    Laf ola sevgi
21 Mart 2018, Çarşamba    Bahar
20 Mart 2018, Salı    Vebal büyük
19 Mart 2018, Pazartesi    An'lar
16 Mart 2018, Cuma    Eytişim ve son insanlar
15 Mart 2018, Perşembe    Kim bu Robeson?
14 Mart 2018, Çarşamba    Modernleşme ve habercilik
13 Mart 2018, Salı    Bir uçak kazası...
12 Mart 2018, Pazartesi    "Ancak komünistler and içer böylesine hilesiz"
9 Mart 2018, Cuma    Spinoza tadı

Laf ola sevgi
Ferhat ATİK | 23 Mart 2018, Cuma
Dün su günüydü. Sokaklar cıvıl cıvıl çocuklarımızla doldu. Su ne denli önemli fark edilsin diye, sloganlar yazılı  pankartlar taşındı, yürüyüşler ve konuşmalar gerçekleşti, şarkılar söylendi. 
Biliyor musunuz, şimdik...
Bahar
Ferhat ATİK | 21 Mart 2018, Çarşamba
Sözcüklerin hep söylenmiş olduğuna inandım çok zaman. 
Ben değilim her birini keşfeden, yaratan. Kim bilir kaçımız aynı sözcüklerin yörüngesinde kaldık dönem dönem. Kim bilir kaçımız bir arada kullandık onları. Ya da...
Vebal büyük
Ferhat ATİK | 20 Mart 2018, Salı
Kıbrıs Postası’nın okunma oranı ortada. Dünkü röportajdan sonra özellikle sosyal medyadan beni bulanların mesaj bombardımanına uğradım. Genel olarak İslâm’dan bahsetmek isteyen bireyler, “Yeni İslâm”ın nasıl şekillene...