Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 16 Mayıs 2018, Çarşamba

Ödül - Eylem - Kudüs

Paylaş  
7
2
7

Uzun süren bir eleme, binlerce kitap, kat ve kat fazlası okur… Türkiye Altın Kalem Ödülleri… Tüm okurlara, jüriye ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkürler. Ödülden daha büyüğü, okurla buluşma, yeniden ve yeniden göz göze gelme. 

Bu vesile ile gittiğim İstanbul’da, ödül töreninin ve medya işlerinin ardından gece sonlanırken, salonun dışındaki gürültülerin, atılan sloganların ve yakılan ateşlerin bir protesto olduğunu anlamak zor değildi. 

ABD’nin İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını protesto eden grup, bir yandan da “Mücahit Erbakan” sloganı atmaktaydı. Merhum Erbakan’ı severim. Allah rahmet eylesin. Türk politika tarihinin, eğitimli, zeki ve bir o kadar nazik siyasetçisiydi. Politikacıların Erbakan’ın politik hayatından öğrenecekleri şeyler var.

Benim gördüğüm eylem olaysız sonuçlandı. Ama ne yazık ki Kudüs’te öyle olmadı. 

Ne ilginç br tesadüf ki, eylem yapılırken ben, salonun içinde “Kristal Gece” romanım için ödül alıyordum. Kristal Gece için hep, “keşke Holokost hiç olmasaydı da ben varsın yazmasaydım” derim. Ödül de öyle. Ama yaşandı bir kere. Ne var ki unutturmamak insanlık görevi. Kristal Gece’de okur bilir, konu Filistinli ve İsrailli müslüman ve yahudilerim dostluklarını da anlatıyor.     

Şimdi ortada olmayan bir dostluk bu. 

Peki ne oluyor da, inançlar ve devletler düzeyinde “halklar” dostluklardan yoksunlaşıp hatta düşmanlaşıyorlar?

Asıl olan mesele bu sorunun cevabında. Bu noktaya nasıl gelindiğini anlamak, çözümü insanlığa doğrudan armağan etmez ama gerçeklerin konuşulmaya başlanması barış için önemli yüzleşme süreçleridir. 

Bir ülkenim (ABD) büyükelçiliğini bir adresten başka bir adrese taşıması tarihte ilk mi? Elbette değil. Ancak bu taşınmayı nasıl okumak istersek ona göre yargı oluşturuyoruz. Bu bir aradalığı sona erdiren de, ayrılığı uzatan da, hatta düşmanlığı körükleyen de halklar değil. Ekipleri ile liderlikler ve etraflarına yılan gibi çöreklenmiş menfaat odakları oluyor.

Toplumların arasında ne yazık ki maddi değeri olan gerçek menfaatler olmadığı sürece, ya da toplumlar geleceklerini ve refahlarını kurgularken, birbirlerine gerçekten ihtiyaç duymuyorlarsa, ayrılmalar kalıcıdır. Ama bu menfaatler gün gelir fazlası ile ortaya çıkarsa da, yeniden başlamak için bir tek gece yeter.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Eylül 2018, Perşembe    Das Manifest der Kommunistischen Partei*
19 Eylül 2018, Çarşamba    Göstergeler
18 Eylül 2018, Salı    “Kıbrıs”
17 Eylül 2018, Pazartesi    İnsanı sevmek...
12 Eylül 2018, Çarşamba    İnsanlığın 7’nci hissi
10 Eylül 2018, Pazartesi    İnsalık tarihi kadar eski bir kavram
7 Eylül 2018, Cuma    Bir toplum eleştirisi
6 Eylül 2018, Perşembe    “Ben ol da bil”
5 Eylül 2018, Çarşamba    Bir yerden başlamalı
3 Eylül 2018, Pazartesi    "Bir nehirde iki kere yıkanılmaz"

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Das Manifest der Kommunistischen Partei*
Ferhat ATİK | 20 Eylül 2018, Perşembe
Das Manifest der Kommunistischen Partei*
"Yabancı kapitalizmin oligarşik ve itaatkar uşakları" diyor ve ekliyordu Eva Peron, umut olduğu sokakları dolduran yüzbinlerce yurttaşına ve tüm dünyaya.Bu balkon konuşmasında...
Göstergeler
Ferhat ATİK | 19 Eylül 2018, Çarşamba
Göstergeler
Toplumların kullandıkları göstergelerin incelenmesi uzun süre dil incelemesiyle karıştırıldı. Bir başka deyişle, göstergelerin incelenmesi kimi kez dil felsefesi kimi kez de dilbilim diye adlandırılan, d...
“Kıbrıs”
Ferhat ATİK | 18 Eylül 2018, Salı
“Kıbrıs”
Merak ettim ve internet sözlüklerinde “Kıbrıs” yazıp okumaya koyuldum. İçinden kimi yerleri sizler için de paylaşmak istedim. Sadece bu bile bize ders olmalı diye düşünüyorum. Hem hakkımızda ne düşünüldüğü h...