Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 13 Ağustos 2018, Pazartesi

Medyada nefret söylemi  

Paylaş  
10
9
10

 

Kimi cümleler, bilerek ya da bilmeyerek işlenen bir suç durumunda. Nefret söylemlerinden bahsediyorum. Bu tür içerik taşıyan yazılar veya konuşmalar suç teşkil ederken, ne üzücüdür ki “ötekini” öldürmeyi meşru ilan eden ilkel bir “ben” kavramının sonuçları olarak karşımıza çıkıyor. Uzun bir süredir Terör ve Felsefe üzerine çalışmaktayım. Bu konuda yeni bir kitabım çıkmak üzere. Mesele; nedenler - sonuçlar ve felsefe temelli çözümler.

Bu süreci çalışırken ne yazık ki “öteki1 kavramının “öldürme meşrulaştırması” olarak sunulduğunu görmekten rahatsızım. Üstelik ilk insandan bu yana.

İlkellik değişmiyor. Adına “hak”, “adaletsizlik”, “mücadele”, “inanç” ne derseniz deyin mesele, “öteki” yaratıp hedef gösterme ve “ben” kavramının altında buluşarak, Vamık Volkan’ın dediği gibi “çadırın altında toplanma” meselesi.

Bu bilgilere acı da olsa destek katan en önemli çalışmalardan birisi Hrant Dink Vakfı her 4 ayda bir bu tür medya içeriklerini toplayıp, toplumun yüzleşmesini sağlayan çalışması. Yeni period yayınlandı. Hrant Dink Vakfı’nın 2018 yılının ilk dört ayına ait olan Medyada nefret söylemi raporu yine tüyle ürpertici.

Türkiye’de ulusal, etnik ve dini grupları hedef alan yayında, birden fazla gruba yönelik farklı kategorilerde nefret söylemi üretildiği için 2370 yazıya ulaşıldı. Araştırmaya göre incelenen tüm yazılarda 76 farklı grup hakkında 3076 adet nefret söylemi bulunmakta.

Hakkında en çok nefret söylemi üretilen 15 grup arasında ilk sırada Ermeniler, ikinci Yahudiler, üçüncü Yunanlar oldu. Bu isimlere son zamanlarda bir yenisi olarak, Suriyeliler de eklendi. Ermeniler hakkında toplam 671 yazı, Yahudilerle ilgili 427 yazı tespit edildi.

Sayılar daha detaylı olarak incelendiğinde, nefret söyleminde bulunan içeriklerin yüzde 41’i ulusal, yüzde 59’u yerel gazetelerde yer aldı. Toplam 39 ulusal gazete, 935 nefret söylemi içeriğine yer verirken, toplam 390 yerel gazetede 1330 yazı yer aldı.

*

Aslıda konu kimin neyi ne kadar yazdığı kadar, yazılanların kitleleri etkilemesi.

Bir kişi bir içerik yayınlar ama onu okuyan kişilerin kaçı bu düşünce ile iki olur ve bu yazarı veya içeriği kanaat kabul eder? Esas soru bu aslında.

İlk insandan bu yana yaşanan bu tür ilkelliklerin sonu gelir mi bilemem ama yeni bir anlayış mümkün.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
24 Eylül 2018, Pazartesi    Kıbrıs'ta anlaşmanın tek formülü var!
20 Eylül 2018, Perşembe    Das Manifest der Kommunistischen Partei*
19 Eylül 2018, Çarşamba    Göstergeler
18 Eylül 2018, Salı    “Kıbrıs”
17 Eylül 2018, Pazartesi    İnsanı sevmek...
12 Eylül 2018, Çarşamba    İnsanlığın 7’nci hissi
10 Eylül 2018, Pazartesi    İnsalık tarihi kadar eski bir kavram
7 Eylül 2018, Cuma    Bir toplum eleştirisi
6 Eylül 2018, Perşembe    “Ben ol da bil”
5 Eylül 2018, Çarşamba    Bir yerden başlamalı

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kıbrıs'ta anlaşmanın tek formülü var!
Ferhat ATİK | 24 Eylül 2018, Pazartesi
Geleneksel ve gündelik yaşantılarımızı, günü tüketir gibi yaşarken, etrafımızda olup bitenleri de aynı tüketimin bir parçası olarak yaşayıp, geçiyoruz. Artık bizler için tüm olaylar, beğenmediğimiz bir TV kanalını, uz...
Das Manifest der Kommunistischen Partei*
Ferhat ATİK | 20 Eylül 2018, Perşembe
Das Manifest der Kommunistischen Partei*
"Yabancı kapitalizmin oligarşik ve itaatkar uşakları" diyor ve ekliyordu Eva Peron, umut olduğu sokakları dolduran yüzbinlerce yurttaşına ve tüm dünyaya.Bu balkon konuşmasında...
Göstergeler
Ferhat ATİK | 19 Eylül 2018, Çarşamba
Göstergeler
Toplumların kullandıkları göstergelerin incelenmesi uzun süre dil incelemesiyle karıştırıldı. Bir başka deyişle, göstergelerin incelenmesi kimi kez dil felsefesi kimi kez de dilbilim diye adlandırılan, d...