Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 13 Ağustos 2018, Pazartesi

Medyada nefret söylemi  

Paylaş  
10
9
10

 

Kimi cümleler, bilerek ya da bilmeyerek işlenen bir suç durumunda. Nefret söylemlerinden bahsediyorum. Bu tür içerik taşıyan yazılar veya konuşmalar suç teşkil ederken, ne üzücüdür ki “ötekini” öldürmeyi meşru ilan eden ilkel bir “ben” kavramının sonuçları olarak karşımıza çıkıyor. Uzun bir süredir Terör ve Felsefe üzerine çalışmaktayım. Bu konuda yeni bir kitabım çıkmak üzere. Mesele; nedenler - sonuçlar ve felsefe temelli çözümler.

Bu süreci çalışırken ne yazık ki “öteki1 kavramının “öldürme meşrulaştırması” olarak sunulduğunu görmekten rahatsızım. Üstelik ilk insandan bu yana.

İlkellik değişmiyor. Adına “hak”, “adaletsizlik”, “mücadele”, “inanç” ne derseniz deyin mesele, “öteki” yaratıp hedef gösterme ve “ben” kavramının altında buluşarak, Vamık Volkan’ın dediği gibi “çadırın altında toplanma” meselesi.

Bu bilgilere acı da olsa destek katan en önemli çalışmalardan birisi Hrant Dink Vakfı her 4 ayda bir bu tür medya içeriklerini toplayıp, toplumun yüzleşmesini sağlayan çalışması. Yeni period yayınlandı. Hrant Dink Vakfı’nın 2018 yılının ilk dört ayına ait olan Medyada nefret söylemi raporu yine tüyle ürpertici.

Türkiye’de ulusal, etnik ve dini grupları hedef alan yayında, birden fazla gruba yönelik farklı kategorilerde nefret söylemi üretildiği için 2370 yazıya ulaşıldı. Araştırmaya göre incelenen tüm yazılarda 76 farklı grup hakkında 3076 adet nefret söylemi bulunmakta.

Hakkında en çok nefret söylemi üretilen 15 grup arasında ilk sırada Ermeniler, ikinci Yahudiler, üçüncü Yunanlar oldu. Bu isimlere son zamanlarda bir yenisi olarak, Suriyeliler de eklendi. Ermeniler hakkında toplam 671 yazı, Yahudilerle ilgili 427 yazı tespit edildi.

Sayılar daha detaylı olarak incelendiğinde, nefret söyleminde bulunan içeriklerin yüzde 41’i ulusal, yüzde 59’u yerel gazetelerde yer aldı. Toplam 39 ulusal gazete, 935 nefret söylemi içeriğine yer verirken, toplam 390 yerel gazetede 1330 yazı yer aldı.

*

Aslıda konu kimin neyi ne kadar yazdığı kadar, yazılanların kitleleri etkilemesi.

Bir kişi bir içerik yayınlar ama onu okuyan kişilerin kaçı bu düşünce ile iki olur ve bu yazarı veya içeriği kanaat kabul eder? Esas soru bu aslında.

İlk insandan bu yana yaşanan bu tür ilkelliklerin sonu gelir mi bilemem ama yeni bir anlayış mümkün.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
12 Kasım 2018, Pazartesi    Kitap yasaklayan bir ülke miyiz?  
9 Kasım 2018, Cuma    İki büyük kayıp
5 Kasım 2018, Pazartesi    Anlamak istersen eğer!
4 Kasım 2018, Pazar    Bir pazar yazısı...
2 Kasım 2018, Cuma    Biz ne yaptık Türkiye insanına?!
1 Kasım 2018, Perşembe    Elle tutulur olmaktan çıktı hayat
31 Ekim 2018, Çarşamba    BM’ye gerek var mı?
29 Ekim 2018, Pazartesi    Kibir kibirdir
26 Ekim 2018, Cuma    Ne güzel bir ülkem var!
25 Ekim 2018, Perşembe    Aşara ve Sufizm

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kitap yasaklayan bir ülke miyiz?  
Ferhat ATİK | 12 Kasım 2018, Pazartesi
 
Hukukla ilgili herkese sorularım var! Sadece bilgi edinmek için, avukatlara, savcılara, yargıçlara, hukukçu vekillere, hukukçu akademisyenlere soruyorum! Hatta polise. Hukukla ilgilidirler diye düşünüyorum.
İngili...
İki büyük kayıp
Ferhat ATİK | 9 Kasım 2018, Cuma
İki büyük kayıp
Dünya 10 Kasım sabahı iki büyük kayıpla döngüsünü sürdürecekti…
1938 yılının 9 Kasım gecesi olanlar, insanlık tarihine bir utancın başlangıcı, bir sonun başlangıcı olarak geçti. Hitler’in propaganda ...
Anlamak istersen eğer!
Ferhat ATİK | 5 Kasım 2018, Pazartesi
Anlamak istersen eğer!

Ne siyasetine ne de siyasetçisine bakacaksın bir milletin.
Bakmak istersen eğer derinine, anlamak istersen bir milleti, onun önce tarihine bile bakmaya lüzum yok!
Şairine, şiirine, yazarına...