Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 13 Ağustos 2018, Pazartesi

Medyada nefret söylemi  

Paylaş  
10
9
10

 

Kimi cümleler, bilerek ya da bilmeyerek işlenen bir suç durumunda. Nefret söylemlerinden bahsediyorum. Bu tür içerik taşıyan yazılar veya konuşmalar suç teşkil ederken, ne üzücüdür ki “ötekini” öldürmeyi meşru ilan eden ilkel bir “ben” kavramının sonuçları olarak karşımıza çıkıyor. Uzun bir süredir Terör ve Felsefe üzerine çalışmaktayım. Bu konuda yeni bir kitabım çıkmak üzere. Mesele; nedenler - sonuçlar ve felsefe temelli çözümler.

Bu süreci çalışırken ne yazık ki “öteki1 kavramının “öldürme meşrulaştırması” olarak sunulduğunu görmekten rahatsızım. Üstelik ilk insandan bu yana.

İlkellik değişmiyor. Adına “hak”, “adaletsizlik”, “mücadele”, “inanç” ne derseniz deyin mesele, “öteki” yaratıp hedef gösterme ve “ben” kavramının altında buluşarak, Vamık Volkan’ın dediği gibi “çadırın altında toplanma” meselesi.

Bu bilgilere acı da olsa destek katan en önemli çalışmalardan birisi Hrant Dink Vakfı her 4 ayda bir bu tür medya içeriklerini toplayıp, toplumun yüzleşmesini sağlayan çalışması. Yeni period yayınlandı. Hrant Dink Vakfı’nın 2018 yılının ilk dört ayına ait olan Medyada nefret söylemi raporu yine tüyle ürpertici.

Türkiye’de ulusal, etnik ve dini grupları hedef alan yayında, birden fazla gruba yönelik farklı kategorilerde nefret söylemi üretildiği için 2370 yazıya ulaşıldı. Araştırmaya göre incelenen tüm yazılarda 76 farklı grup hakkında 3076 adet nefret söylemi bulunmakta.

Hakkında en çok nefret söylemi üretilen 15 grup arasında ilk sırada Ermeniler, ikinci Yahudiler, üçüncü Yunanlar oldu. Bu isimlere son zamanlarda bir yenisi olarak, Suriyeliler de eklendi. Ermeniler hakkında toplam 671 yazı, Yahudilerle ilgili 427 yazı tespit edildi.

Sayılar daha detaylı olarak incelendiğinde, nefret söyleminde bulunan içeriklerin yüzde 41’i ulusal, yüzde 59’u yerel gazetelerde yer aldı. Toplam 39 ulusal gazete, 935 nefret söylemi içeriğine yer verirken, toplam 390 yerel gazetede 1330 yazı yer aldı.

*

Aslıda konu kimin neyi ne kadar yazdığı kadar, yazılanların kitleleri etkilemesi.

Bir kişi bir içerik yayınlar ama onu okuyan kişilerin kaçı bu düşünce ile iki olur ve bu yazarı veya içeriği kanaat kabul eder? Esas soru bu aslında.

İlk insandan bu yana yaşanan bu tür ilkelliklerin sonu gelir mi bilemem ama yeni bir anlayış mümkün.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
16 Ocak 2019, Çarşamba    İnternet gazetesinde ortak sorumluluk
15 Ocak 2019, Salı    Biz vardık diyebilmek
14 Ocak 2019, Pazartesi    Kıymet bilmek zaman alır
10 Ocak 2019, Perşembe    Ertelemeyin
8 Ocak 2019, Salı    Ruhun besini
7 Ocak 2019, Pazartesi    Evrenin inadına
3 Ocak 2019, Perşembe    Her şey değişiyor
2 Ocak 2019, Çarşamba    İngiltere'nin kibirine dönüşü
31 Aralık 2018, Pazartesi    Yeni bir yıl ve Arınmak
28 Aralık 2018, Cuma    "Hakikat, hiçbir zaman incitilmemelidir!"

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

İnternet gazetesinde ortak sorumluluk
Ferhat ATİK | 16 Ocak 2019, Çarşamba
İnternette yayın yapan bazı gazetelerin veya haber sitelerinin bir yerinde ısrarla “köşe yazarının yazılarının kendilerini bağladığı ve sitenin sorumlulu tutulamayacağı” uyarısı bulunur. Görmüşsünüzdür.
A...
Biz vardık diyebilmek
Ferhat ATİK | 15 Ocak 2019, Salı
Biz vardık diyebilmek
Günümüz Kıbrıs’ında kültürel ifadeler; entelektüel ağızlarda giderek yozlaşmaktadır. Çarpıcı acısı elbette bu yozlaşmanın başta kültür entelektüellerinden kaynaklanmasıdır. Ne yazık ki kişisel g...
Kıymet bilmek zaman alır
Ferhat ATİK | 14 Ocak 2019, Pazartesi
“Dünyada evrensel olarak tanınan tek Kıbrıslı Türk Şeyh Nazımdır. Kıymetini yıllar sonra anlayacağız.” Bu cümle Müftü’ye Din İşleri Dairesi Başkanı Sayın Talip Atalay’a ait. Bir gazete söyleşisinde, tarikatlara karşı ...