Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 22 Ağustos 2018, Çarşamba

Afrodit’in aşk adası çıkmazda…

Paylaş  
7
3
7

Oysa Akdeniz’in bu sıcak ülkesinde yaşanan her gün, insanları gülümsetecek mutluluklarla da yaşanabilirdi. Olmadı!

Biliyor musunuz, Kıbrıs Adası’nın gerçek anlamda kendi kendini yönetmesi 1489 yılında sona erer. 15. yüzyılın sonunda yaşanan bir ayrılıkla Kıbrıs Kraliçesi Caterina Cornaro Ada’dan ayrılmak zorunda kalır ve Ada, kendi kendini ilk ve son kez yönetmiş olduğu bu dönemle eskiye döner. Bugüne kadar.

*

“Kazarım dağlar biter, dağlar biter dert bitmez; bu işlerde yalan mı var, hile mi var ki, deli eder insanı”. Sözler Mustafa Tozakı’nın “Sevgiliye” şarkısının/şiirinin sözleri. Baraka’nın Sol Anahtarı grubu düzenlemesi ile dinlemelisiniz. Aşkın yücesinde bir duygu biriktiriyor insana.

Oysa Akdeniz’e aşk yakışır, mutluluk ve bunlar için -Tozakı’nın sözlerindeki gibi- mücadele yakışır…

*

Bizler bir avuç insan, kendi kimliğimizi nasıl ifade edeceğimiz konusunda bile bölündük. “Kıbrıslı Türk” müyüz? “Kıbrıs Türkü” müyüz? “Türk” müyüz? Yoksa “Kıbrıslıtürk” müyüz?

Daha kendi kimliğimizin isimlendirmesinde bile uzlaşı yokken, bir kimlikten bahsetmek, dolayısı ile toplumdan, dolayısı ile bir kültürden bahsetmek ne kadar mümkün?

Kültürü, tarihi ve etnografik olan herşeyi oluşturan temeller, toplum olmakla, toplum olmak ise ortak bir kimlik etrafında toplanmakla başlar.

*

Dünyanın bildiğimiz anlamda insanlıkla tanıştığı 12 bin yıl kadar öncedir. Tabi Afarensis’ten değil, Homo Sapiens’ten bahsediyorum. Oysa Afrodit’in bu aşk adasında 11 bin yıldır insan yaşıyor. İlk insan belirtilerinden sadece bin yıl sonra Ada insanla tanışmış.

Belkide Ada en zor zamanlarından birisinde… Ada’nın halkları, idari anlamda barışamıyor. Barışmak için şu sıralar görüşemiyor bile. Ülkenin üzerine siyah bir tül örtülmüşçesine mutsuz, ortak hedefleri olmayan, dağınık bir kalabalık durumundayız. Lanet bir çıkmazdayız. Fırsatçılar, düşüncesizler, benciller ve daha niceleri de dahil, hep birlikte tek ortak yanımıza kaldı; o da, tümümüzün umutsuz ve mutsuzluğunun artmakta oluşu.

Kendi ana yurdumuzda, kendi coğrafyamızda, bir diasporadan başkası değiliz!

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Eylül 2018, Perşembe    Das Manifest der Kommunistischen Partei*
19 Eylül 2018, Çarşamba    Göstergeler
18 Eylül 2018, Salı    “Kıbrıs”
17 Eylül 2018, Pazartesi    İnsanı sevmek...
12 Eylül 2018, Çarşamba    İnsanlığın 7’nci hissi
10 Eylül 2018, Pazartesi    İnsalık tarihi kadar eski bir kavram
7 Eylül 2018, Cuma    Bir toplum eleştirisi
6 Eylül 2018, Perşembe    “Ben ol da bil”
5 Eylül 2018, Çarşamba    Bir yerden başlamalı
3 Eylül 2018, Pazartesi    "Bir nehirde iki kere yıkanılmaz"

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Das Manifest der Kommunistischen Partei*
Ferhat ATİK | 20 Eylül 2018, Perşembe
Das Manifest der Kommunistischen Partei*
"Yabancı kapitalizmin oligarşik ve itaatkar uşakları" diyor ve ekliyordu Eva Peron, umut olduğu sokakları dolduran yüzbinlerce yurttaşına ve tüm dünyaya.Bu balkon konuşmasında...
Göstergeler
Ferhat ATİK | 19 Eylül 2018, Çarşamba
Göstergeler
Toplumların kullandıkları göstergelerin incelenmesi uzun süre dil incelemesiyle karıştırıldı. Bir başka deyişle, göstergelerin incelenmesi kimi kez dil felsefesi kimi kez de dilbilim diye adlandırılan, d...
“Kıbrıs”
Ferhat ATİK | 18 Eylül 2018, Salı
“Kıbrıs”
Merak ettim ve internet sözlüklerinde “Kıbrıs” yazıp okumaya koyuldum. İçinden kimi yerleri sizler için de paylaşmak istedim. Sadece bu bile bize ders olmalı diye düşünüyorum. Hem hakkımızda ne düşünüldüğü h...