Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 22 Ağustos 2018, Çarşamba

Afrodit’in aşk adası çıkmazda…

Paylaş  
8
3
8

Oysa Akdeniz’in bu sıcak ülkesinde yaşanan her gün, insanları gülümsetecek mutluluklarla da yaşanabilirdi. Olmadı!

Biliyor musunuz, Kıbrıs Adası’nın gerçek anlamda kendi kendini yönetmesi 1489 yılında sona erer. 15. yüzyılın sonunda yaşanan bir ayrılıkla Kıbrıs Kraliçesi Caterina Cornaro Ada’dan ayrılmak zorunda kalır ve Ada, kendi kendini ilk ve son kez yönetmiş olduğu bu dönemle eskiye döner. Bugüne kadar.

*

“Kazarım dağlar biter, dağlar biter dert bitmez; bu işlerde yalan mı var, hile mi var ki, deli eder insanı”. Sözler Mustafa Tozakı’nın “Sevgiliye” şarkısının/şiirinin sözleri. Baraka’nın Sol Anahtarı grubu düzenlemesi ile dinlemelisiniz. Aşkın yücesinde bir duygu biriktiriyor insana.

Oysa Akdeniz’e aşk yakışır, mutluluk ve bunlar için -Tozakı’nın sözlerindeki gibi- mücadele yakışır…

*

Bizler bir avuç insan, kendi kimliğimizi nasıl ifade edeceğimiz konusunda bile bölündük. “Kıbrıslı Türk” müyüz? “Kıbrıs Türkü” müyüz? “Türk” müyüz? Yoksa “Kıbrıslıtürk” müyüz?

Daha kendi kimliğimizin isimlendirmesinde bile uzlaşı yokken, bir kimlikten bahsetmek, dolayısı ile toplumdan, dolayısı ile bir kültürden bahsetmek ne kadar mümkün?

Kültürü, tarihi ve etnografik olan herşeyi oluşturan temeller, toplum olmakla, toplum olmak ise ortak bir kimlik etrafında toplanmakla başlar.

*

Dünyanın bildiğimiz anlamda insanlıkla tanıştığı 12 bin yıl kadar öncedir. Tabi Afarensis’ten değil, Homo Sapiens’ten bahsediyorum. Oysa Afrodit’in bu aşk adasında 11 bin yıldır insan yaşıyor. İlk insan belirtilerinden sadece bin yıl sonra Ada insanla tanışmış.

Belkide Ada en zor zamanlarından birisinde… Ada’nın halkları, idari anlamda barışamıyor. Barışmak için şu sıralar görüşemiyor bile. Ülkenin üzerine siyah bir tül örtülmüşçesine mutsuz, ortak hedefleri olmayan, dağınık bir kalabalık durumundayız. Lanet bir çıkmazdayız. Fırsatçılar, düşüncesizler, benciller ve daha niceleri de dahil, hep birlikte tek ortak yanımıza kaldı; o da, tümümüzün umutsuz ve mutsuzluğunun artmakta oluşu.

Kendi ana yurdumuzda, kendi coğrafyamızda, bir diasporadan başkası değiliz!

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
16 Ocak 2019, Çarşamba    İnternet gazetesinde ortak sorumluluk
15 Ocak 2019, Salı    Biz vardık diyebilmek
14 Ocak 2019, Pazartesi    Kıymet bilmek zaman alır
10 Ocak 2019, Perşembe    Ertelemeyin
8 Ocak 2019, Salı    Ruhun besini
7 Ocak 2019, Pazartesi    Evrenin inadına
3 Ocak 2019, Perşembe    Her şey değişiyor
2 Ocak 2019, Çarşamba    İngiltere'nin kibirine dönüşü
31 Aralık 2018, Pazartesi    Yeni bir yıl ve Arınmak
28 Aralık 2018, Cuma    "Hakikat, hiçbir zaman incitilmemelidir!"

banner
banner
banner
banner
banner
banner

İnternet gazetesinde ortak sorumluluk
Ferhat ATİK | 16 Ocak 2019, Çarşamba
İnternette yayın yapan bazı gazetelerin veya haber sitelerinin bir yerinde ısrarla “köşe yazarının yazılarının kendilerini bağladığı ve sitenin sorumlulu tutulamayacağı” uyarısı bulunur. Görmüşsünüzdür.
A...
Biz vardık diyebilmek
Ferhat ATİK | 15 Ocak 2019, Salı
Biz vardık diyebilmek
Günümüz Kıbrıs’ında kültürel ifadeler; entelektüel ağızlarda giderek yozlaşmaktadır. Çarpıcı acısı elbette bu yozlaşmanın başta kültür entelektüellerinden kaynaklanmasıdır. Ne yazık ki kişisel g...
Kıymet bilmek zaman alır
Ferhat ATİK | 14 Ocak 2019, Pazartesi
“Dünyada evrensel olarak tanınan tek Kıbrıslı Türk Şeyh Nazımdır. Kıymetini yıllar sonra anlayacağız.” Bu cümle Müftü’ye Din İşleri Dairesi Başkanı Sayın Talip Atalay’a ait. Bir gazete söyleşisinde, tarikatlara karşı ...