Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 24 Ağustos 2018, Cuma

Sermayenin kültürel ayrımları

Paylaş  
16
11
15

“Eğer sosyolog her zaman biraz rahatsızlık veriyorsa, bunun nedeni, bilinçsiz kalınması yeğlenen şeylerin bilincine varmaya zorlamasıdır" der Pierre Bourdieu.

Bourdieu, 20. yy’ın bizimle birlikte yaşamış, yani dönemi bilen, düşünürlerindendir. Sınıflar arası ilişkileri, Marx’ta olduğu gibi sadece ekonomik veya sadece ideolojik olarak ele almaz. Dönüşen politika anlayışını ve politikadan kaynaklanan güç ilişkilerini ele alır. Bourdieu’da bu durum, Weber etkisidir. (Bu etkiyi dolaylı olsa da kendisi de kabul eder).

Bourdieu sınıflar arasındaki çatışmayı açıklayabilmek için çatışma alanları belirler. Bu alanlar mevkiler arası ilişkilerden oluşur ve güce göre şekillenir. Bu gücün dağılımı da sermayelerin dağılımına göre değişir. Sermayeler ekonomik, toplumsal, kültürel ve simgesel olmak üzere 3 (aslında 3+1) farklı başlıkta ele alınır. Ekonomik sermaye, ekonomik kaynaklar anlamına gelir. Toplumsal sermaye, toplum içerisindeki ilişkiler bütününü yansıtır. Kültürel sermaye ise eğitim yoluyla öğrenilmiş tüm kabulleri, davranış kalıplarını, kısacası toplumun özünü içerir. Simgesel sermaye; her sermayenin içerisinde görülebilecek, sahip olunan simgesel değerler bütünüdür.

Diğer sermaye tiplerinin herhangi birinin, algı kategorileriyle kavrandığında büründüğü biçimdir. Bir toplumda ekonomik çıkarlar (illusio) önemli konuma gelmişken, bir diğer toplumda kültürel çıkarlar başat önem kazanabilir. Bu durum simgesel sermayenin, şiddete dönüşmesi noktasında da farklılıklar doğurur; yani simgesel şiddetin boyutunu da belirler. Tüm bu dinamikler aracılığıyla şekillenen sistemin yeniden üretimini sağlayan dinamik ise habitustur.

İnsanın oluştuğu esaslar. Bugünün endüstrileşmiş güncesine iz bırakan kavram olarak bu vurgu, sadece siyaseti değil, biriktirdiğimiz herşeyi de içinde barındırır.

Günümüzü sadece simgesel kalamdan, gerçekçi değerlendirmelerle ve derinlemesine kaleme alan Pierre Bourdieu, bir süre daha makalelerimde konumuz olacak. Bize yakın bir anlayış zincirinden haberdar olalım diye...

Meraklısına:

Bu makalede Pierre Bourdieu günün öne çıkan kişisi. Bakılmasında yarar var. Habitus, alan-sermaye kavramlarını sonraki yazılarda paylaşacağız.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
16 Ocak 2019, Çarşamba    İnternet gazetesinde ortak sorumluluk
15 Ocak 2019, Salı    Biz vardık diyebilmek
14 Ocak 2019, Pazartesi    Kıymet bilmek zaman alır
10 Ocak 2019, Perşembe    Ertelemeyin
8 Ocak 2019, Salı    Ruhun besini
7 Ocak 2019, Pazartesi    Evrenin inadına
3 Ocak 2019, Perşembe    Her şey değişiyor
2 Ocak 2019, Çarşamba    İngiltere'nin kibirine dönüşü
31 Aralık 2018, Pazartesi    Yeni bir yıl ve Arınmak
28 Aralık 2018, Cuma    "Hakikat, hiçbir zaman incitilmemelidir!"

banner
banner
banner
banner
banner
banner

İnternet gazetesinde ortak sorumluluk
Ferhat ATİK | 16 Ocak 2019, Çarşamba
İnternette yayın yapan bazı gazetelerin veya haber sitelerinin bir yerinde ısrarla “köşe yazarının yazılarının kendilerini bağladığı ve sitenin sorumlulu tutulamayacağı” uyarısı bulunur. Görmüşsünüzdür.
A...
Biz vardık diyebilmek
Ferhat ATİK | 15 Ocak 2019, Salı
Biz vardık diyebilmek
Günümüz Kıbrıs’ında kültürel ifadeler; entelektüel ağızlarda giderek yozlaşmaktadır. Çarpıcı acısı elbette bu yozlaşmanın başta kültür entelektüellerinden kaynaklanmasıdır. Ne yazık ki kişisel g...
Kıymet bilmek zaman alır
Ferhat ATİK | 14 Ocak 2019, Pazartesi
“Dünyada evrensel olarak tanınan tek Kıbrıslı Türk Şeyh Nazımdır. Kıymetini yıllar sonra anlayacağız.” Bu cümle Müftü’ye Din İşleri Dairesi Başkanı Sayın Talip Atalay’a ait. Bir gazete söyleşisinde, tarikatlara karşı ...