Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 24 Ağustos 2018, Cuma

Sermayenin kültürel ayrımları

Paylaş  
27
20
26

“Eğer sosyolog her zaman biraz rahatsızlık veriyorsa, bunun nedeni, bilinçsiz kalınması yeğlenen şeylerin bilincine varmaya zorlamasıdır" der Pierre Bourdieu.

Bourdieu, 20. yy’ın bizimle birlikte yaşamış, yani dönemi bilen, düşünürlerindendir. Sınıflar arası ilişkileri, Marx’ta olduğu gibi sadece ekonomik veya sadece ideolojik olarak ele almaz. Dönüşen politika anlayışını ve politikadan kaynaklanan güç ilişkilerini ele alır. Bourdieu’da bu durum, Weber etkisidir. (Bu etkiyi dolaylı olsa da kendisi de kabul eder).

Bourdieu sınıflar arasındaki çatışmayı açıklayabilmek için çatışma alanları belirler. Bu alanlar mevkiler arası ilişkilerden oluşur ve güce göre şekillenir. Bu gücün dağılımı da sermayelerin dağılımına göre değişir. Sermayeler ekonomik, toplumsal, kültürel ve simgesel olmak üzere 3 (aslında 3+1) farklı başlıkta ele alınır. Ekonomik sermaye, ekonomik kaynaklar anlamına gelir. Toplumsal sermaye, toplum içerisindeki ilişkiler bütününü yansıtır. Kültürel sermaye ise eğitim yoluyla öğrenilmiş tüm kabulleri, davranış kalıplarını, kısacası toplumun özünü içerir. Simgesel sermaye; her sermayenin içerisinde görülebilecek, sahip olunan simgesel değerler bütünüdür.

Diğer sermaye tiplerinin herhangi birinin, algı kategorileriyle kavrandığında büründüğü biçimdir. Bir toplumda ekonomik çıkarlar (illusio) önemli konuma gelmişken, bir diğer toplumda kültürel çıkarlar başat önem kazanabilir. Bu durum simgesel sermayenin, şiddete dönüşmesi noktasında da farklılıklar doğurur; yani simgesel şiddetin boyutunu da belirler. Tüm bu dinamikler aracılığıyla şekillenen sistemin yeniden üretimini sağlayan dinamik ise habitustur.

İnsanın oluştuğu esaslar. Bugünün endüstrileşmiş güncesine iz bırakan kavram olarak bu vurgu, sadece siyaseti değil, biriktirdiğimiz herşeyi de içinde barındırır.

Günümüzü sadece simgesel kalamdan, gerçekçi değerlendirmelerle ve derinlemesine kaleme alan Pierre Bourdieu, bir süre daha makalelerimde konumuz olacak. Bize yakın bir anlayış zincirinden haberdar olalım diye...

Meraklısına:

Bu makalede Pierre Bourdieu günün öne çıkan kişisi. Bakılmasında yarar var. Habitus, alan-sermaye kavramlarını sonraki yazılarda paylaşacağız.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
19 Nisan 2019, Cuma    Öteki de benim
17 Nisan 2019, Çarşamba    Girne Belediyesi taşınırken
10 Nisan 2019, Çarşamba    Tek liman sizin sığındığınız değil!
9 Nisan 2019, Salı    Hayatı alt üst olan ne yapmalı!
8 Nisan 2019, Pazartesi    Toplum yok edici "ben hariç sendromu"
5 Nisan 2019, Cuma    Neyle gurur duyduğumu bilmelisiniz!
2 Nisan 2019, Salı    Ne güzel olurdu!
1 Nisan 2019, Pazartesi    Kürt Açılımı'nda 2. Etap
29 Mart 2019, Cuma    3 cinayet 4 kahraman
28 Mart 2019, Perşembe    Bir fotoğrafla duran zaman

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Öteki de benim
Ferhat ATİK | 19 Nisan 2019, Cuma
“Je sais pour quelle raison mystérieuse, je ne puis penser à Modigliani sans associer son souvenir à la poésie” cümlesi heykeltraş Jacques Lipchitz’in 1954 yılındaki çalışmasının ilk cümlesiydi. Modi...
Girne Belediyesi taşınırken
Ferhat ATİK | 17 Nisan 2019, Çarşamba
“Deconcretefication” çağın ihtiyacı olan bir sözcük olarak burada dursun.
*
Bir belediyeden ne beklersiniz? Temizlik mi? Lefkoşa’daki gibi memurunu ödemesini mi? Trafik park cezası kesmesini mi? As...
Tek liman sizin sığındığınız değil!
Ferhat ATİK | 10 Nisan 2019, Çarşamba
Yaşamı boyunca, toplumsal ve bireysel ahlakın en önemli ölçütünün, bireyin içtenliği ve kendisini tanıması olduğunu savunan Nobel Ödüllü Fransız yazar Andre Gide; “Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe insan, yen...