Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 30 Ağustos 2018, Perşembe

Haber alma özgürlüğü tehlikede

Paylaş  
28
14
27

Haber alma özgürlüğü tehlikede

 

Zaman zaman içeriklerini, duruşlarını eleştirdiklerimiz de olsa, gazeteler toplumun vazgeçilmezleridirler. Bir yandan anayasal hakla korunmakta olan haber alma özgürlüğünün diğer yandan ihtiyacın bir gerçekliği olan gazeteler zor durumda.

Şimdi “zor durumda olmayan sektör mü var?” diye sormanız mümkün. Haklısınız ama iki istisna hariç. Gazetelerden asla bir sektör olarak bahsedemeyiz. Bu işi bir sektör olarak görenler olduğu ve bu hakaret gibi sözcüğü hak ettiğini bildiğimiz gazeteler de var. Ancak ne var ki, gazete bir toplum tarihidir.

Şimdilerde yayın durdurma, sayfa azaltma, renkli sayfaları kaldırma, fiyat artırma gibi bir çok düşünce içindeler. Nedeni çok açık. Gazete üretimi içerik hariç tamamen dövizle sağlanıyor. Kağıt, kalıp, mürekkep vb.

Bu da son zamanlarda dayanılmaz bir maliyet artışı yaşadı.

Gazeteleri zor durumda olması, birkaç ölümcül tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Bu da ikinci istisna. Batan gazetelerin yerini, sermaye gazetelerinin alması, yabancı yatırımcının alması söz konusu ki bu sadece ticari düşünülemeyecek bir hassasiyet. Gazetelerin satılması ya da sermaye gruplarına geçmesi, sadece ticaret değil. Toplumsal düşünme hacmimizin ve kanaat oluşumlarımızın da sermayeye ya da yabancıya geçmesi demek.

Peki her iş devletin mi boununda korunacak? Bu da doğru değil elbette. Ama gazeteler diğer zorda olan sektörlerden değil. Benzerleri de değil.

Bizlerin hakları ile ilgili bir yapının parçaları. Aslında geleneksel gazetecilik bizlerin ve bizlerin mücadelesinin ta kendileridir.

Bir yandan dedikodu ve yalanın kol gezdiği sosyal medya, diğer yandan hasız rekabetle akşamdan sabaha kurulan kimi internet gazeteleri nedeniyle de ayrıca sıkıntı yaşayan gazeteleri, günlük alarak desteklemek, kendi haklarımızı desteklemektir.

Toplumsal ölçekte yayından çekilecek ya da satılacak ya da zayıflayacak gazetelerin her biri, anayasal haklarımızdan vazgeçişimiz, demokrasiden uzaklaşmamız demektir.

Geleneksel gazeteler bu denli önemlidir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
19 Temmuz 2019, Cuma    "Film Noir" veya "Neo Film Noir" yazısı
18 Temmuz 2019, Perşembe    Aydınlanma'nın devamı olarak Romantizm
17 Temmuz 2019, Çarşamba    Alışır ama unutmazsın!
16 Temmuz 2019, Salı    Basit bir kişisel gelişim yazısı
12 Temmuz 2019, Cuma    Cevabı bilinmeyen sorular
11 Temmuz 2019, Perşembe    Politika ve sanat
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Bir adam öldürmek
8 Temmuz 2019, Pazartesi    Kelimelerim
4 Temmuz 2019, Perşembe    Ömür dediğin
3 Temmuz 2019, Çarşamba    Yağmur damlası

banner
banner
banner
banner
banner

"Film Noir" veya "Neo Film Noir" yazısı
Ferhat ATİK | 19 Temmuz 2019, Cuma
Fransız eleştirmenlerin, gotik İngiliz romanlarını tanımlamak için kullandıkları “roman noir” teriminden yola çıkarak, Amerikan gerilim filmlerinin özel bir türüne verdikleri isim diye karşımıza çıkar Kara...
Aydınlanma'nın devamı olarak Romantizm
Ferhat ATİK | 18 Temmuz 2019, Perşembe
Tanzimatın ilan edildiği ondokuzuncu yüzyılın ilk yarısına rastlayan dönemde, Avrupa’da, Romantizm hakimdir. Romantizm döneme damga vurmuştur.
Aynı dönemde güçlü bir etkisi olan Romantizm akımı Osmanlıları Fran...
Alışır ama unutmazsın!
Ferhat ATİK | 17 Temmuz 2019, Çarşamba
Yazacaklarımı düşündükçe, klavyemin tuşları parmaklarımın altından kaçıyor. Tam üzerinde durduramıyorum parmaklarımı, düşüncelerim gibi...
Yazacaklarımı düşündükçe, konu bulamasam ama bu konuyu yazmasam diye düşünüyo...