Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 30 Ağustos 2018, Perşembe

Haber alma özgürlüğü tehlikede

Paylaş  
17
5
16

Haber alma özgürlüğü tehlikede

 

Zaman zaman içeriklerini, duruşlarını eleştirdiklerimiz de olsa, gazeteler toplumun vazgeçilmezleridirler. Bir yandan anayasal hakla korunmakta olan haber alma özgürlüğünün diğer yandan ihtiyacın bir gerçekliği olan gazeteler zor durumda.

Şimdi “zor durumda olmayan sektör mü var?” diye sormanız mümkün. Haklısınız ama iki istisna hariç. Gazetelerden asla bir sektör olarak bahsedemeyiz. Bu işi bir sektör olarak görenler olduğu ve bu hakaret gibi sözcüğü hak ettiğini bildiğimiz gazeteler de var. Ancak ne var ki, gazete bir toplum tarihidir.

Şimdilerde yayın durdurma, sayfa azaltma, renkli sayfaları kaldırma, fiyat artırma gibi bir çok düşünce içindeler. Nedeni çok açık. Gazete üretimi içerik hariç tamamen dövizle sağlanıyor. Kağıt, kalıp, mürekkep vb.

Bu da son zamanlarda dayanılmaz bir maliyet artışı yaşadı.

Gazeteleri zor durumda olması, birkaç ölümcül tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Bu da ikinci istisna. Batan gazetelerin yerini, sermaye gazetelerinin alması, yabancı yatırımcının alması söz konusu ki bu sadece ticari düşünülemeyecek bir hassasiyet. Gazetelerin satılması ya da sermaye gruplarına geçmesi, sadece ticaret değil. Toplumsal düşünme hacmimizin ve kanaat oluşumlarımızın da sermayeye ya da yabancıya geçmesi demek.

Peki her iş devletin mi boununda korunacak? Bu da doğru değil elbette. Ama gazeteler diğer zorda olan sektörlerden değil. Benzerleri de değil.

Bizlerin hakları ile ilgili bir yapının parçaları. Aslında geleneksel gazetecilik bizlerin ve bizlerin mücadelesinin ta kendileridir.

Bir yandan dedikodu ve yalanın kol gezdiği sosyal medya, diğer yandan hasız rekabetle akşamdan sabaha kurulan kimi internet gazeteleri nedeniyle de ayrıca sıkıntı yaşayan gazeteleri, günlük alarak desteklemek, kendi haklarımızı desteklemektir.

Toplumsal ölçekte yayından çekilecek ya da satılacak ya da zayıflayacak gazetelerin her biri, anayasal haklarımızdan vazgeçişimiz, demokrasiden uzaklaşmamız demektir.

Geleneksel gazeteler bu denli önemlidir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
16 Kasım 2018, Cuma    “Sonrası iyilik, güzellik”
12 Kasım 2018, Pazartesi    Kitap yasaklayan bir ülke miyiz?  
9 Kasım 2018, Cuma    İki büyük kayıp
5 Kasım 2018, Pazartesi    Anlamak istersen eğer!
4 Kasım 2018, Pazar    Bir pazar yazısı...
2 Kasım 2018, Cuma    Biz ne yaptık Türkiye insanına?!
1 Kasım 2018, Perşembe    Elle tutulur olmaktan çıktı hayat
31 Ekim 2018, Çarşamba    BM’ye gerek var mı?
29 Ekim 2018, Pazartesi    Kibir kibirdir
26 Ekim 2018, Cuma    Ne güzel bir ülkem var!

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

“Sonrası iyilik, güzellik”
Ferhat ATİK | 16 Kasım 2018, Cuma
“Sonrası iyilik, güzellik”
Hep, hiç yazılmamışın derinliklerindedir aşk, hayal ve mutluluk. Yazılınca, dokunulduğunda solan çiçekler gibidirler. Öylece boynu bükülür hayallerin, yürekler dokundukça. Gönderilmeyen mek...
Kitap yasaklayan bir ülke miyiz?  
Ferhat ATİK | 12 Kasım 2018, Pazartesi
 
Hukukla ilgili herkese sorularım var! Sadece bilgi edinmek için, avukatlara, savcılara, yargıçlara, hukukçu vekillere, hukukçu akademisyenlere soruyorum! Hatta polise. Hukukla ilgilidirler diye düşünüyorum.
İngili...
İki büyük kayıp
Ferhat ATİK | 9 Kasım 2018, Cuma
İki büyük kayıp
Dünya 10 Kasım sabahı iki büyük kayıpla döngüsünü sürdürecekti…
1938 yılının 9 Kasım gecesi olanlar, insanlık tarihine bir utancın başlangıcı, bir sonun başlangıcı olarak geçti. Hitler’in propaganda ...