Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 30 Ağustos 2018, Perşembe

Haber alma özgürlüğü tehlikede

Paylaş  
27
14
26

Haber alma özgürlüğü tehlikede

 

Zaman zaman içeriklerini, duruşlarını eleştirdiklerimiz de olsa, gazeteler toplumun vazgeçilmezleridirler. Bir yandan anayasal hakla korunmakta olan haber alma özgürlüğünün diğer yandan ihtiyacın bir gerçekliği olan gazeteler zor durumda.

Şimdi “zor durumda olmayan sektör mü var?” diye sormanız mümkün. Haklısınız ama iki istisna hariç. Gazetelerden asla bir sektör olarak bahsedemeyiz. Bu işi bir sektör olarak görenler olduğu ve bu hakaret gibi sözcüğü hak ettiğini bildiğimiz gazeteler de var. Ancak ne var ki, gazete bir toplum tarihidir.

Şimdilerde yayın durdurma, sayfa azaltma, renkli sayfaları kaldırma, fiyat artırma gibi bir çok düşünce içindeler. Nedeni çok açık. Gazete üretimi içerik hariç tamamen dövizle sağlanıyor. Kağıt, kalıp, mürekkep vb.

Bu da son zamanlarda dayanılmaz bir maliyet artışı yaşadı.

Gazeteleri zor durumda olması, birkaç ölümcül tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Bu da ikinci istisna. Batan gazetelerin yerini, sermaye gazetelerinin alması, yabancı yatırımcının alması söz konusu ki bu sadece ticari düşünülemeyecek bir hassasiyet. Gazetelerin satılması ya da sermaye gruplarına geçmesi, sadece ticaret değil. Toplumsal düşünme hacmimizin ve kanaat oluşumlarımızın da sermayeye ya da yabancıya geçmesi demek.

Peki her iş devletin mi boununda korunacak? Bu da doğru değil elbette. Ama gazeteler diğer zorda olan sektörlerden değil. Benzerleri de değil.

Bizlerin hakları ile ilgili bir yapının parçaları. Aslında geleneksel gazetecilik bizlerin ve bizlerin mücadelesinin ta kendileridir.

Bir yandan dedikodu ve yalanın kol gezdiği sosyal medya, diğer yandan hasız rekabetle akşamdan sabaha kurulan kimi internet gazeteleri nedeniyle de ayrıca sıkıntı yaşayan gazeteleri, günlük alarak desteklemek, kendi haklarımızı desteklemektir.

Toplumsal ölçekte yayından çekilecek ya da satılacak ya da zayıflayacak gazetelerin her biri, anayasal haklarımızdan vazgeçişimiz, demokrasiden uzaklaşmamız demektir.

Geleneksel gazeteler bu denli önemlidir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Şubat 2019, Perşembe    Bir kalp kazanın
19 Şubat 2019, Salı    Sermayenin kültürel ayrımları
18 Şubat 2019, Pazartesi    Kim bilir, belki hayallerimiz olur yeniden...
15 Şubat 2019, Cuma    Modernleşme ve habercilik
14 Şubat 2019, Perşembe    Aşk
12 Şubat 2019, Salı    Ameller ve niyetler*
11 Şubat 2019, Pazartesi    Uçurtmasız gökyüzü
7 Şubat 2019, Perşembe    İki ihtilal arası sinema
6 Şubat 2019, Çarşamba    Hayat sen istersen güzel
5 Şubat 2019, Salı    "Neyi 'kurtarmaz'dı?"

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Bir kalp kazanın
Ferhat ATİK | 21 Şubat 2019, Perşembe
Bir kalp kazanın
İnsan o kadar çok şeyin en üstünü görür ki, kendisi hep bu kibrine yenilir. Oysa şeytan -ki meleklerin ustasıydı-, kibir onu ne hale soktu! Oysa bir pire -ki bedeninin seksen metre uzağına sıçrar-, b...
Sermayenin kültürel ayrımları
Ferhat ATİK | 19 Şubat 2019, Salı
“Eğer sosyolog her zaman biraz rahatsızlık veriyorsa, bunun nedeni, bilinçsiz kalınması yeğlenen şeylerin bilincine varmaya zorlamasıdır" der Pierre Bourdieu.
Bourdieu, 20. yy’ın bizimle birlikte yaşamış,...
Kim bilir, belki hayallerimiz olur yeniden...
Ferhat ATİK | 18 Şubat 2019, Pazartesi
Biz büyüyoruz, büyük insanlar oluyoruz. Sonra dünümüzü hemen unutuyor, yola yeni çıkmış çocukların bugünüyle uzlaşamadan, geleceklerini çözmeye, anlamaya, şekillendirmeye çalışıyoruz.
Umutsuzca, başarısızca.
Sonu ge...