Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 30 Ağustos 2018, Perşembe

Haber alma özgürlüğü tehlikede

Paylaş  
16
5
15

Haber alma özgürlüğü tehlikede

 

Zaman zaman içeriklerini, duruşlarını eleştirdiklerimiz de olsa, gazeteler toplumun vazgeçilmezleridirler. Bir yandan anayasal hakla korunmakta olan haber alma özgürlüğünün diğer yandan ihtiyacın bir gerçekliği olan gazeteler zor durumda.

Şimdi “zor durumda olmayan sektör mü var?” diye sormanız mümkün. Haklısınız ama iki istisna hariç. Gazetelerden asla bir sektör olarak bahsedemeyiz. Bu işi bir sektör olarak görenler olduğu ve bu hakaret gibi sözcüğü hak ettiğini bildiğimiz gazeteler de var. Ancak ne var ki, gazete bir toplum tarihidir.

Şimdilerde yayın durdurma, sayfa azaltma, renkli sayfaları kaldırma, fiyat artırma gibi bir çok düşünce içindeler. Nedeni çok açık. Gazete üretimi içerik hariç tamamen dövizle sağlanıyor. Kağıt, kalıp, mürekkep vb.

Bu da son zamanlarda dayanılmaz bir maliyet artışı yaşadı.

Gazeteleri zor durumda olması, birkaç ölümcül tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Bu da ikinci istisna. Batan gazetelerin yerini, sermaye gazetelerinin alması, yabancı yatırımcının alması söz konusu ki bu sadece ticari düşünülemeyecek bir hassasiyet. Gazetelerin satılması ya da sermaye gruplarına geçmesi, sadece ticaret değil. Toplumsal düşünme hacmimizin ve kanaat oluşumlarımızın da sermayeye ya da yabancıya geçmesi demek.

Peki her iş devletin mi boununda korunacak? Bu da doğru değil elbette. Ama gazeteler diğer zorda olan sektörlerden değil. Benzerleri de değil.

Bizlerin hakları ile ilgili bir yapının parçaları. Aslında geleneksel gazetecilik bizlerin ve bizlerin mücadelesinin ta kendileridir.

Bir yandan dedikodu ve yalanın kol gezdiği sosyal medya, diğer yandan hasız rekabetle akşamdan sabaha kurulan kimi internet gazeteleri nedeniyle de ayrıca sıkıntı yaşayan gazeteleri, günlük alarak desteklemek, kendi haklarımızı desteklemektir.

Toplumsal ölçekte yayından çekilecek ya da satılacak ya da zayıflayacak gazetelerin her biri, anayasal haklarımızdan vazgeçişimiz, demokrasiden uzaklaşmamız demektir.

Geleneksel gazeteler bu denli önemlidir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Eylül 2018, Perşembe    Das Manifest der Kommunistischen Partei*
19 Eylül 2018, Çarşamba    Göstergeler
18 Eylül 2018, Salı    “Kıbrıs”
17 Eylül 2018, Pazartesi    İnsanı sevmek...
12 Eylül 2018, Çarşamba    İnsanlığın 7’nci hissi
10 Eylül 2018, Pazartesi    İnsalık tarihi kadar eski bir kavram
7 Eylül 2018, Cuma    Bir toplum eleştirisi
6 Eylül 2018, Perşembe    “Ben ol da bil”
5 Eylül 2018, Çarşamba    Bir yerden başlamalı
3 Eylül 2018, Pazartesi    "Bir nehirde iki kere yıkanılmaz"

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Das Manifest der Kommunistischen Partei*
Ferhat ATİK | 20 Eylül 2018, Perşembe
Das Manifest der Kommunistischen Partei*
"Yabancı kapitalizmin oligarşik ve itaatkar uşakları" diyor ve ekliyordu Eva Peron, umut olduğu sokakları dolduran yüzbinlerce yurttaşına ve tüm dünyaya.Bu balkon konuşmasında...
Göstergeler
Ferhat ATİK | 19 Eylül 2018, Çarşamba
Göstergeler
Toplumların kullandıkları göstergelerin incelenmesi uzun süre dil incelemesiyle karıştırıldı. Bir başka deyişle, göstergelerin incelenmesi kimi kez dil felsefesi kimi kez de dilbilim diye adlandırılan, d...
“Kıbrıs”
Ferhat ATİK | 18 Eylül 2018, Salı
“Kıbrıs”
Merak ettim ve internet sözlüklerinde “Kıbrıs” yazıp okumaya koyuldum. İçinden kimi yerleri sizler için de paylaşmak istedim. Sadece bu bile bize ders olmalı diye düşünüyorum. Hem hakkımızda ne düşünüldüğü h...