Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 10 Eylül 2018, Pazartesi

İnsalık tarihi kadar eski bir kavram

Paylaş  
7
2
6

Kelime anlamı ile entrika “bir işi sağlamak veya bozmak için girişilen gizli çalışma, oyun, dolap, düzen, dalavere, hile” anlamında kullanılır. Hiç kimsenin farklı algılamadığı kelimelerin başında gelir. Hemen herkes bu kelimeyi bilir ve bu anlamda kullanır. Kimileri de yaşar yaşatır!

Milattan önce 384’te, Makedonya kenti olan Stageira’da, Makedonya kralı II. Amyntas'ın hekimi olan Nikomakhos'un oğlu olarak dünyaya gelen Aristo, herkesçe bilinir ki, bir çok kavramın ve düşünce yapısının babasıdır.

Milattan önce 367’de Platon'un Atina'daki akademisine girmesiyle Platon'un en parlak öğrencilerinden biri biri olur. Kimi zaman Platoncu savları rakip Isokratos okuluna karşı savunmak için geliştiren, hatta zaman zaman da Evdamos ya da Can üzerine yazılarında olduğu gibi, bu tezleri büyükseyen diyaloglar yazar.

Platon öldüğünde, Akademeia'nın başına en iyi öğrencisi Aristo yerine Spevsippos'u atanır. Tarih bize gösterir ki Antik Çağ'dan itibaren entrika vardır. Platon'un bu seçiminde Aristoteles'in Akademeia'yı terk etmesinin ancak bu terkedişe de  Spevsippos’un yaptığı ön hazırlıkla karar verişinin neden olduğu öğrenilir.

Aristoteles'in de Spevsippos'a karşı kalıcı olumsuz düşünceleri olduğunu bildiğimizi de söyleyebilirim. Aristo da özgünlüğünü daha o zamandan belli eden bir okul kurar. Bu okuldaki girişimleri arasında yaşambilim üzerine çalışmaları yer alır.

Bu süre uzun. Bir sürü olay yaşar. İhanet, işgal gibi...

Bu ve benzeri nedenler ve en çok entrikalardan usanan Aristoteles Atina'ya dönüp Akademeia'ya rakip olarak Lykeion'u, ya da diğer adıyla Peripatos 'u kurar. Burada on iki sene ders verir. Büyük İskender'in bir Asya seferi esnasında ölmesi üzerine Atina'da Makedon karşıtı bir tepki dalgası oluşunca (buraları çok uzatmayayım) Aristoteles'e karşı, dine saygısızlık davası açılması söz konusu olur. Bu da entrika tarihidir bir bakıma. Çünkü bu davanın nedeni “bir ölümlüyü, Hermias'ı, anısına bir ilahi yazarak ölümsüzleştirmektir. Yani itham budur!

Bunun üzerine Aristoteles, Sokrates'in yazgısını paylaşmak yerine Atina'yı terk etmeyi seçer.  Kendi deyişiyle, Atinalılar'a "felsefeye karşı ikinci bir suç işlemeleri" fırsatını tanımak istemez.

Bu kaçıştan çok içerlemiştir ve zaten takip eden yıl milattan önce 322'de hayatını kaybeder.

Sadece bununla kalmaz entrikanın tarihi. Geçmişin her dönemecinde bir galibiyet ya da yenilginin ekseninde entrika vardır.

Hala olduğu gibi!

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
24 Eylül 2018, Pazartesi    Kıbrıs'ta anlaşmanın tek formülü var!
20 Eylül 2018, Perşembe    Das Manifest der Kommunistischen Partei*
19 Eylül 2018, Çarşamba    Göstergeler
18 Eylül 2018, Salı    “Kıbrıs”
17 Eylül 2018, Pazartesi    İnsanı sevmek...
12 Eylül 2018, Çarşamba    İnsanlığın 7’nci hissi
7 Eylül 2018, Cuma    Bir toplum eleştirisi
6 Eylül 2018, Perşembe    “Ben ol da bil”
5 Eylül 2018, Çarşamba    Bir yerden başlamalı
3 Eylül 2018, Pazartesi    "Bir nehirde iki kere yıkanılmaz"

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kıbrıs'ta anlaşmanın tek formülü var!
Ferhat ATİK | 24 Eylül 2018, Pazartesi
Geleneksel ve gündelik yaşantılarımızı, günü tüketir gibi yaşarken, etrafımızda olup bitenleri de aynı tüketimin bir parçası olarak yaşayıp, geçiyoruz. Artık bizler için tüm olaylar, beğenmediğimiz bir TV kanalını, uz...
Das Manifest der Kommunistischen Partei*
Ferhat ATİK | 20 Eylül 2018, Perşembe
Das Manifest der Kommunistischen Partei*
"Yabancı kapitalizmin oligarşik ve itaatkar uşakları" diyor ve ekliyordu Eva Peron, umut olduğu sokakları dolduran yüzbinlerce yurttaşına ve tüm dünyaya.Bu balkon konuşmasında...
Göstergeler
Ferhat ATİK | 19 Eylül 2018, Çarşamba
Göstergeler
Toplumların kullandıkları göstergelerin incelenmesi uzun süre dil incelemesiyle karıştırıldı. Bir başka deyişle, göstergelerin incelenmesi kimi kez dil felsefesi kimi kez de dilbilim diye adlandırılan, d...