Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 10 Eylül 2018, Pazartesi

İnsalık tarihi kadar eski bir kavram

Paylaş  
8
2
7

Kelime anlamı ile entrika “bir işi sağlamak veya bozmak için girişilen gizli çalışma, oyun, dolap, düzen, dalavere, hile” anlamında kullanılır. Hiç kimsenin farklı algılamadığı kelimelerin başında gelir. Hemen herkes bu kelimeyi bilir ve bu anlamda kullanır. Kimileri de yaşar yaşatır!

Milattan önce 384’te, Makedonya kenti olan Stageira’da, Makedonya kralı II. Amyntas'ın hekimi olan Nikomakhos'un oğlu olarak dünyaya gelen Aristo, herkesçe bilinir ki, bir çok kavramın ve düşünce yapısının babasıdır.

Milattan önce 367’de Platon'un Atina'daki akademisine girmesiyle Platon'un en parlak öğrencilerinden biri biri olur. Kimi zaman Platoncu savları rakip Isokratos okuluna karşı savunmak için geliştiren, hatta zaman zaman da Evdamos ya da Can üzerine yazılarında olduğu gibi, bu tezleri büyükseyen diyaloglar yazar.

Platon öldüğünde, Akademeia'nın başına en iyi öğrencisi Aristo yerine Spevsippos'u atanır. Tarih bize gösterir ki Antik Çağ'dan itibaren entrika vardır. Platon'un bu seçiminde Aristoteles'in Akademeia'yı terk etmesinin ancak bu terkedişe de  Spevsippos’un yaptığı ön hazırlıkla karar verişinin neden olduğu öğrenilir.

Aristoteles'in de Spevsippos'a karşı kalıcı olumsuz düşünceleri olduğunu bildiğimizi de söyleyebilirim. Aristo da özgünlüğünü daha o zamandan belli eden bir okul kurar. Bu okuldaki girişimleri arasında yaşambilim üzerine çalışmaları yer alır.

Bu süre uzun. Bir sürü olay yaşar. İhanet, işgal gibi...

Bu ve benzeri nedenler ve en çok entrikalardan usanan Aristoteles Atina'ya dönüp Akademeia'ya rakip olarak Lykeion'u, ya da diğer adıyla Peripatos 'u kurar. Burada on iki sene ders verir. Büyük İskender'in bir Asya seferi esnasında ölmesi üzerine Atina'da Makedon karşıtı bir tepki dalgası oluşunca (buraları çok uzatmayayım) Aristoteles'e karşı, dine saygısızlık davası açılması söz konusu olur. Bu da entrika tarihidir bir bakıma. Çünkü bu davanın nedeni “bir ölümlüyü, Hermias'ı, anısına bir ilahi yazarak ölümsüzleştirmektir. Yani itham budur!

Bunun üzerine Aristoteles, Sokrates'in yazgısını paylaşmak yerine Atina'yı terk etmeyi seçer.  Kendi deyişiyle, Atinalılar'a "felsefeye karşı ikinci bir suç işlemeleri" fırsatını tanımak istemez.

Bu kaçıştan çok içerlemiştir ve zaten takip eden yıl milattan önce 322'de hayatını kaybeder.

Sadece bununla kalmaz entrikanın tarihi. Geçmişin her dönemecinde bir galibiyet ya da yenilginin ekseninde entrika vardır.

Hala olduğu gibi!

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
12 Kasım 2018, Pazartesi    Kitap yasaklayan bir ülke miyiz?  
9 Kasım 2018, Cuma    İki büyük kayıp
5 Kasım 2018, Pazartesi    Anlamak istersen eğer!
4 Kasım 2018, Pazar    Bir pazar yazısı...
2 Kasım 2018, Cuma    Biz ne yaptık Türkiye insanına?!
1 Kasım 2018, Perşembe    Elle tutulur olmaktan çıktı hayat
31 Ekim 2018, Çarşamba    BM’ye gerek var mı?
29 Ekim 2018, Pazartesi    Kibir kibirdir
26 Ekim 2018, Cuma    Ne güzel bir ülkem var!
25 Ekim 2018, Perşembe    Aşara ve Sufizm

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kitap yasaklayan bir ülke miyiz?  
Ferhat ATİK | 12 Kasım 2018, Pazartesi
 
Hukukla ilgili herkese sorularım var! Sadece bilgi edinmek için, avukatlara, savcılara, yargıçlara, hukukçu vekillere, hukukçu akademisyenlere soruyorum! Hatta polise. Hukukla ilgilidirler diye düşünüyorum.
İngili...
İki büyük kayıp
Ferhat ATİK | 9 Kasım 2018, Cuma
İki büyük kayıp
Dünya 10 Kasım sabahı iki büyük kayıpla döngüsünü sürdürecekti…
1938 yılının 9 Kasım gecesi olanlar, insanlık tarihine bir utancın başlangıcı, bir sonun başlangıcı olarak geçti. Hitler’in propaganda ...
Anlamak istersen eğer!
Ferhat ATİK | 5 Kasım 2018, Pazartesi
Anlamak istersen eğer!

Ne siyasetine ne de siyasetçisine bakacaksın bir milletin.
Bakmak istersen eğer derinine, anlamak istersen bir milleti, onun önce tarihine bile bakmaya lüzum yok!
Şairine, şiirine, yazarına...