Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 10 Eylül 2018, Pazartesi

İnsalık tarihi kadar eski bir kavram

Paylaş  
19
11
18

Kelime anlamı ile entrika “bir işi sağlamak veya bozmak için girişilen gizli çalışma, oyun, dolap, düzen, dalavere, hile” anlamında kullanılır. Hiç kimsenin farklı algılamadığı kelimelerin başında gelir. Hemen herkes bu kelimeyi bilir ve bu anlamda kullanır. Kimileri de yaşar yaşatır!

Milattan önce 384’te, Makedonya kenti olan Stageira’da, Makedonya kralı II. Amyntas'ın hekimi olan Nikomakhos'un oğlu olarak dünyaya gelen Aristo, herkesçe bilinir ki, bir çok kavramın ve düşünce yapısının babasıdır.

Milattan önce 367’de Platon'un Atina'daki akademisine girmesiyle Platon'un en parlak öğrencilerinden biri biri olur. Kimi zaman Platoncu savları rakip Isokratos okuluna karşı savunmak için geliştiren, hatta zaman zaman da Evdamos ya da Can üzerine yazılarında olduğu gibi, bu tezleri büyükseyen diyaloglar yazar.

Platon öldüğünde, Akademeia'nın başına en iyi öğrencisi Aristo yerine Spevsippos'u atanır. Tarih bize gösterir ki Antik Çağ'dan itibaren entrika vardır. Platon'un bu seçiminde Aristoteles'in Akademeia'yı terk etmesinin ancak bu terkedişe de  Spevsippos’un yaptığı ön hazırlıkla karar verişinin neden olduğu öğrenilir.

Aristoteles'in de Spevsippos'a karşı kalıcı olumsuz düşünceleri olduğunu bildiğimizi de söyleyebilirim. Aristo da özgünlüğünü daha o zamandan belli eden bir okul kurar. Bu okuldaki girişimleri arasında yaşambilim üzerine çalışmaları yer alır.

Bu süre uzun. Bir sürü olay yaşar. İhanet, işgal gibi...

Bu ve benzeri nedenler ve en çok entrikalardan usanan Aristoteles Atina'ya dönüp Akademeia'ya rakip olarak Lykeion'u, ya da diğer adıyla Peripatos 'u kurar. Burada on iki sene ders verir. Büyük İskender'in bir Asya seferi esnasında ölmesi üzerine Atina'da Makedon karşıtı bir tepki dalgası oluşunca (buraları çok uzatmayayım) Aristoteles'e karşı, dine saygısızlık davası açılması söz konusu olur. Bu da entrika tarihidir bir bakıma. Çünkü bu davanın nedeni “bir ölümlüyü, Hermias'ı, anısına bir ilahi yazarak ölümsüzleştirmektir. Yani itham budur!

Bunun üzerine Aristoteles, Sokrates'in yazgısını paylaşmak yerine Atina'yı terk etmeyi seçer.  Kendi deyişiyle, Atinalılar'a "felsefeye karşı ikinci bir suç işlemeleri" fırsatını tanımak istemez.

Bu kaçıştan çok içerlemiştir ve zaten takip eden yıl milattan önce 322'de hayatını kaybeder.

Sadece bununla kalmaz entrikanın tarihi. Geçmişin her dönemecinde bir galibiyet ya da yenilginin ekseninde entrika vardır.

Hala olduğu gibi!

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
19 Nisan 2019, Cuma    Öteki de benim
17 Nisan 2019, Çarşamba    Girne Belediyesi taşınırken
10 Nisan 2019, Çarşamba    Tek liman sizin sığındığınız değil!
9 Nisan 2019, Salı    Hayatı alt üst olan ne yapmalı!
8 Nisan 2019, Pazartesi    Toplum yok edici "ben hariç sendromu"
5 Nisan 2019, Cuma    Neyle gurur duyduğumu bilmelisiniz!
2 Nisan 2019, Salı    Ne güzel olurdu!
1 Nisan 2019, Pazartesi    Kürt Açılımı'nda 2. Etap
29 Mart 2019, Cuma    3 cinayet 4 kahraman
28 Mart 2019, Perşembe    Bir fotoğrafla duran zaman

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Öteki de benim
Ferhat ATİK | 19 Nisan 2019, Cuma
“Je sais pour quelle raison mystérieuse, je ne puis penser à Modigliani sans associer son souvenir à la poésie” cümlesi heykeltraş Jacques Lipchitz’in 1954 yılındaki çalışmasının ilk cümlesiydi. Modi...
Girne Belediyesi taşınırken
Ferhat ATİK | 17 Nisan 2019, Çarşamba
“Deconcretefication” çağın ihtiyacı olan bir sözcük olarak burada dursun.
*
Bir belediyeden ne beklersiniz? Temizlik mi? Lefkoşa’daki gibi memurunu ödemesini mi? Trafik park cezası kesmesini mi? As...
Tek liman sizin sığındığınız değil!
Ferhat ATİK | 10 Nisan 2019, Çarşamba
Yaşamı boyunca, toplumsal ve bireysel ahlakın en önemli ölçütünün, bireyin içtenliği ve kendisini tanıması olduğunu savunan Nobel Ödüllü Fransız yazar Andre Gide; “Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe insan, yen...