Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 10 Eylül 2018, Pazartesi

İnsalık tarihi kadar eski bir kavram

Paylaş  
8
2
7

Kelime anlamı ile entrika “bir işi sağlamak veya bozmak için girişilen gizli çalışma, oyun, dolap, düzen, dalavere, hile” anlamında kullanılır. Hiç kimsenin farklı algılamadığı kelimelerin başında gelir. Hemen herkes bu kelimeyi bilir ve bu anlamda kullanır. Kimileri de yaşar yaşatır!

Milattan önce 384’te, Makedonya kenti olan Stageira’da, Makedonya kralı II. Amyntas'ın hekimi olan Nikomakhos'un oğlu olarak dünyaya gelen Aristo, herkesçe bilinir ki, bir çok kavramın ve düşünce yapısının babasıdır.

Milattan önce 367’de Platon'un Atina'daki akademisine girmesiyle Platon'un en parlak öğrencilerinden biri biri olur. Kimi zaman Platoncu savları rakip Isokratos okuluna karşı savunmak için geliştiren, hatta zaman zaman da Evdamos ya da Can üzerine yazılarında olduğu gibi, bu tezleri büyükseyen diyaloglar yazar.

Platon öldüğünde, Akademeia'nın başına en iyi öğrencisi Aristo yerine Spevsippos'u atanır. Tarih bize gösterir ki Antik Çağ'dan itibaren entrika vardır. Platon'un bu seçiminde Aristoteles'in Akademeia'yı terk etmesinin ancak bu terkedişe de  Spevsippos’un yaptığı ön hazırlıkla karar verişinin neden olduğu öğrenilir.

Aristoteles'in de Spevsippos'a karşı kalıcı olumsuz düşünceleri olduğunu bildiğimizi de söyleyebilirim. Aristo da özgünlüğünü daha o zamandan belli eden bir okul kurar. Bu okuldaki girişimleri arasında yaşambilim üzerine çalışmaları yer alır.

Bu süre uzun. Bir sürü olay yaşar. İhanet, işgal gibi...

Bu ve benzeri nedenler ve en çok entrikalardan usanan Aristoteles Atina'ya dönüp Akademeia'ya rakip olarak Lykeion'u, ya da diğer adıyla Peripatos 'u kurar. Burada on iki sene ders verir. Büyük İskender'in bir Asya seferi esnasında ölmesi üzerine Atina'da Makedon karşıtı bir tepki dalgası oluşunca (buraları çok uzatmayayım) Aristoteles'e karşı, dine saygısızlık davası açılması söz konusu olur. Bu da entrika tarihidir bir bakıma. Çünkü bu davanın nedeni “bir ölümlüyü, Hermias'ı, anısına bir ilahi yazarak ölümsüzleştirmektir. Yani itham budur!

Bunun üzerine Aristoteles, Sokrates'in yazgısını paylaşmak yerine Atina'yı terk etmeyi seçer.  Kendi deyişiyle, Atinalılar'a "felsefeye karşı ikinci bir suç işlemeleri" fırsatını tanımak istemez.

Bu kaçıştan çok içerlemiştir ve zaten takip eden yıl milattan önce 322'de hayatını kaybeder.

Sadece bununla kalmaz entrikanın tarihi. Geçmişin her dönemecinde bir galibiyet ya da yenilginin ekseninde entrika vardır.

Hala olduğu gibi!

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
22 Ocak 2019, Salı    Hümanizm ve algı yanıltmaları
21 Ocak 2019, Pazartesi    Unutulma hakkı
16 Ocak 2019, Çarşamba    İnternet gazetesinde ortak sorumluluk
15 Ocak 2019, Salı    Biz vardık diyebilmek
14 Ocak 2019, Pazartesi    Kıymet bilmek zaman alır
10 Ocak 2019, Perşembe    Ertelemeyin
8 Ocak 2019, Salı    Ruhun besini
7 Ocak 2019, Pazartesi    Evrenin inadına
3 Ocak 2019, Perşembe    Her şey değişiyor
2 Ocak 2019, Çarşamba    İngiltere'nin kibirine dönüşü

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Hümanizm ve algı yanıltmaları
Ferhat ATİK | 22 Ocak 2019, Salı
Hümanizm ve algı yanıltmaları
İnsan Hakları konusunda bu notları sizlerle paylaşarak kendi kişisel tarihime de müsaadenizle not düşmek istedim.
Yeni zamanlarda, yani bir yandan tarih daha eskimeden ve diğer yandan s...
Unutulma hakkı
Ferhat ATİK | 21 Ocak 2019, Pazartesi
Unutulma hakkı, dünya hukuğunda benimsenmeye başlandı. Yurttaş olarak sosyal medya veya bilgilerimin kaydedildiği herhangi bir servisi kapatmak istiyorum, kapatırken de içindeki bütün verilerin silinmesini istiyorum. ...
İnternet gazetesinde ortak sorumluluk
Ferhat ATİK | 16 Ocak 2019, Çarşamba
İnternette yayın yapan bazı gazetelerin veya haber sitelerinin bir yerinde ısrarla “köşe yazarının yazılarının kendilerini bağladığı ve sitenin sorumlulu tutulamayacağı” uyarısı bulunur. Görmüşsünüzdür.
A...