Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 10 Ekim 2018, Çarşamba

Masse und Macht

Paylaş  
2
3
2

Dış dünyayı görmezden gelmek, ya da tamamen içimize kapanmak ne denli doğru? Toplumsalın konularından olan “iktidar ve kitle” ilişkisinde en yaygın çatışma; kitleden kopan iktidar ya da iktidardan kopuk yaşayan kitle sorunu ve sorgusu.

Bunun adı “Körleşme”.

Körleşme, Elias Canetti’nin 26 yaşında kaleme alıp 30 yaşında yayımladığı başyapıtının adı. Körleşme 1935’te yayımlandı ve kısa bir süre sonra Nazi yönetimi tarafından yasaklandı. Yayımlandıktan sonra birçok edebiyat otoritesinin ilgisini çeken roman, İngiltere, Fransa ve Amerika’da yoğun ilgi görmüş ama ne gariptir ki, Almanca kaleme alınmış bu eser Almanya’da uzun süre ilgi görmemiş bir eserdir. Ancak 1963’deki üçüncü baskısıyla hak ettiği üne kavuşabildi. Romanın bir tür elitist olan Profesör Kien etrafında dönen hikayesi, özellikle “gerçeklik” olgusuna yeni yorumlar ve farklı bakış açıları getirir.

Canetti “kitle” olgusu ile ilgilenmeye daha 1925 yılında karar vermiş. Daha sonra 1933 yılında Hitler’in Almanya’da iktidara gelmesi, onun “kitle” olgusuyla “iktidar” olgusu arasındaki olası ilişkileri düşünmesine ve çözümlemeye çalışmasına neden oldu. Kitle ve iktidar üzerine olan fikirlerini “Kitle ve İktidar” (Masse und Macht) ismiyle 1960 yılında yayımladı.

Kitabın ilk yarısı kitlenin değişik türlerinin dinamiklerinin çözümlemesine ayrılırken ikinci bölüm ise kitlenin yöneticilere neden ve nasıl itaat ettiği üzerinde yoğunlaştı.

Canetti, Hitler’i hükmettiği kitlenin büyüklüğünden başı dönen paranoyak bir yönetici olarak sundu. Yahudilere yapılan zulmü Almanya’nın enflasyon deneyimiyle bağlantılandırdı.

Romanı Körleşme ise, okunmaya değer ve etkileyici bir baş yapıt.

Roman üç bölümden oluşuyor.

Dünyasız Bir Kafa: Evinde dışarı adım atmayan kitapları ve bilimi ile yaşayan Kien’in ev içindeki hayatını anlatan bu bölümde, hizmetçisi Therese’ye, kitaplarına gösterdiğine inandığı yakın ilgiden dolayı yakınlaşması ve evlenmesi anlatılır. Bölüme verilen isimden anlaşılacağı gibi, Kien’in kafasında oluşturduğu, dış dünyadan tamemen bağımsız iç dünyasında yaşar. Bu bölümde, bu dünyasız kafa tüm açıklığıyla ortaya serilir.

Kafasız Bir Dünya: İkinci bölümde, evinden dışarı hiç çıkmamış, insanlarla ilişki kurmayı bilinçli olarak reddetmiş Kien, eski hizmetçisi, yeni karısı Therese tarafında sokağa atılır ve daha önce tanımadığı bir dünyaya zorunlu bir adım atar. Küçük gördüğü, değersiz bulduğu insanların elinde oyuncak olması, oradan oraya savrulması anlatılır bu bölümde. Bu dünya, rasyonaliteden uzak, kafasız bir dünyadır.

Kafadaki Dünya: Bu bölümde, tüm yaşadıklarından sonra kafasında oluşturduğu yeni dünyanın delilik sınırlarına getirdiği Kien’in trajik sonu anlatılır.

Okumak lazım!

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
16 Ekim 2018, Salı    Holokost ders kitaplarında
15 Ekim 2018, Pazartesi    Dönüşen toplum ve medya
9 Ekim 2018, Salı    Psikolog ilaç yazar mı?
8 Ekim 2018, Pazartesi    İnsanlara nereden bakıyorsunuz?
5 Ekim 2018, Cuma    "Aryan" üniversite!
4 Ekim 2018, Perşembe    Nehir akıp giderken
3 Ekim 2018, Çarşamba    Zeitgeist ve Nazım…
2 Ekim 2018, Salı    Sanat biterse…
1 Ekim 2018, Pazartesi    Akıllardaki duvarlar
28 Eylül 2018, Cuma    Aslan Kükreyerek ağlar

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Holokost ders kitaplarında
Ferhat ATİK | 16 Ekim 2018, Salı
Yüzyılın en büyük bahanesidir Yahudilere atılan suçlamalar.
İşi sarpa saran her iktidar, kendi adamlarınca bunu kullanır. Ne olup biterse Yahudilerden bilinir. Hep bu insanlar suçlu, hep İsrail oyunu her şey.
Antise...
Dönüşen toplum ve medya
Ferhat ATİK | 15 Ekim 2018, Pazartesi
Şiddet ve kadına yönelik şiddet!
Türkiye TV’lerinde yeralan ve kadına karşı şiddeti komedi ile bütünleştiren “zavallı” senaryoları eleştirmek gerekiyor.
*
Son dönemlerde özellikle medyanın iletileri aracılığı ile s...
Psikolog ilaç yazar mı?
Ferhat ATİK | 9 Ekim 2018, Salı
Dün, sosyal medyayı da kullanarak bunu sorguladım, gün boyunca. Bir çok insan, bunun olduğundan bahsetti. Hatta “kime gitsen bunu yapar” diyenler de oldu, bizzat “ben gittim ve ilaç ismi önerdi”...