Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 5 Aralık 2018, Çarşamba

Devlet ahlak kurallarını test edebilir mi?

Paylaş  
9
13
8

Devlet ahlak kurallarını test edebilir mi?

"İyi ahlak için iyi yasalar gereklidir. Yasalar da iyi ahlak olmadan korunamaz."

Hep karıştırılır. Hukuk ve ahlak arasındaki farklılığı ortaya koymak gerekir. Hukukun amacı adaleti gerçekleştirmektir. Buna karşın ahlakın amacı ‘iyi’yi gerçekleştirmek, ya da iyiye ve doğruya ulaşmaktır.

Tarih boyunca ahlaki değerlerin birçoğu zamanla hukuki temeller haline gelmiştir. Yasalar çoğunlukla yapılması gerekenleri sınırlarlar ve insanların davranışlarının ahlaki ölçüleri yasal ölçülere dönüştürülür.

Ancak hukuk ve ahlak arasında bir karışık anlama hep vardır. Temel sorun ahlaki değer yargılarının koruyucusunun hukuk olup olmamasıdır. Devlet ahlaki kuralları test edebilir mi?

Benzerlik ve farklılıkları şöyle sıralamamız mümkün:

Hukuk kuralları, insanların davranış ve eylemlerini düzenler ve bazı sınırlamalar getirir. Hukuk kurallarının yaptırımı söz konusudur. Ahlak kuralları da insan davranış ve eylemlerini sınırlandırır, ancak hukuk kurallarından farklı olarak ahlak kurallarının yaptırımı yoktur.

Hukuk kuralları yazılıdır. Oysa ahlak kuralları çoğunlukla yazılı olmayan normlardır. Bu ayrımın günümüz açısından giderek ortadan kalktığını görmekteyiz. Çünkü günümüzde çeşitli meslekler için ahlak kuralları (code of ethics) giderek yazılı bir hale gelmektedir.

Hukuk kuralları "dışa yönelik"tir. Daha açık bir ifadeyle, hukuk kurallarının amacı insan eylem ve davranışları sonucunda başka insanların zarar görmesini engellemektir. Ahlak kuralları ise daha ziyade "içe yönelik"tir. Ahlak kurallarında kişilerin ya da organizasyonların kendi kendilerini kontrol etmeleri ve ahlaki olmayan davranışlarını sınırlandırmaları geçerlidir.

Hukuk kuralları devlet tarafından oluşturulur. Ahlak kuralları ise devlet yanı sıra diğer organizasyonlar tarafından da oluşturulabilir. Örneğin, siyasal ahlaka ilişkin kurallar ve normlar devlet tarafından oluşturulur. Buna karşın, ahlak kuralları devlet tarafından oluşturulacağı gibi bağımsız sivil toplum kuruluşları ve özel organizasyonlar tarafından da oluşturulabilir.

Hukuk, "resmi ahlak kuralları"dır. Ahlak ise hukuk kurallarından farklı olarak genellikle gayri resmi kurallardır. Örneğin, vergi kanunları vergi kaçakçılığını gayri ahlaki bir davranış olarak kabul etmekle kalmaz, aynı zamanda yaptırımlar (hapis cezası, vergi cezası vs.) öngörür. Ahlak ise vergi kaçakçılığının sadece yanlış bir davranış olduğunu belirtir. Yani, hukuk resmi; ahlak ise gayri resmi kurallar bütünüdür.

Niccolo Machiavelli’nin makalenin başında kullandığım cümlesi aslında bir ülkede kötü gidenin temeline ışık tutar. Mesele bundan ibaret.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
12 Aralık 2018, Çarşamba    Kurtuluş
10 Aralık 2018, Pazartesi    Nice sözcük dizgilerine Kıbrıs Postası…
10 Aralık 2018, Pazartesi    Nasıl kaçılır?
7 Aralık 2018, Cuma    Kısa ve öz bir yazı olacak!
4 Aralık 2018, Salı    Denizin sonu var mı?
3 Aralık 2018, Pazartesi    Geçen zamanın acıları
30 Kasım 2018, Cuma    Birkaç satır umut
27 Kasım 2018, Salı    Tevekkül: Gönül tokluğu
26 Kasım 2018, Pazartesi    Öğretmenler arasındaki nesil farkı!
21 Kasım 2018, Çarşamba    Felsefe yoksa ilkelsiniz

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kurtuluş
Ferhat ATİK | 12 Aralık 2018, Çarşamba
Bazı acılar toplumsaldır.
Bunun başını çekenler ise tarih önünde vücuda gelirler. Tarih boyunca yaşarlar, artan anlam kazanırlar. Onlar yaşarlarken, toplumun önünde giderler. Kendi çağlarında çektikleri acılar, hep ü...
Nice sözcük dizgilerine Kıbrıs Postası…
Ferhat ATİK | 10 Aralık 2018, Pazartesi
Ara sıra dil ile ilgili yazılar yazmayı önemsiyorum.
Çünkü, dili gelişmeyen bireylerden oluşan toplumda bir çok şey gelişmez, gelişemez.
İnsan, sözcüklerle ve en iyi bildiği dil ile düşünür. Türkler Türkçe ile İngil...
Nasıl kaçılır?
Ferhat ATİK | 10 Aralık 2018, Pazartesi
Bu sorunun cevabını bilmiyorum.
Gündemin, aklımı alt üst etmesinden, üretim ve moral seviyemi düşürmesinden, düşünme gücümü ipotek altına almasından nasıl kaçılır?
Bu gündemler bu ülkenin halkının vebali mi?
Bu sor...