Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 5 Aralık 2018, Çarşamba

Devlet ahlak kurallarını test edebilir mi?

Paylaş  
20
22
19

Devlet ahlak kurallarını test edebilir mi?

"İyi ahlak için iyi yasalar gereklidir. Yasalar da iyi ahlak olmadan korunamaz."

Hep karıştırılır. Hukuk ve ahlak arasındaki farklılığı ortaya koymak gerekir. Hukukun amacı adaleti gerçekleştirmektir. Buna karşın ahlakın amacı ‘iyi’yi gerçekleştirmek, ya da iyiye ve doğruya ulaşmaktır.

Tarih boyunca ahlaki değerlerin birçoğu zamanla hukuki temeller haline gelmiştir. Yasalar çoğunlukla yapılması gerekenleri sınırlarlar ve insanların davranışlarının ahlaki ölçüleri yasal ölçülere dönüştürülür.

Ancak hukuk ve ahlak arasında bir karışık anlama hep vardır. Temel sorun ahlaki değer yargılarının koruyucusunun hukuk olup olmamasıdır. Devlet ahlaki kuralları test edebilir mi?

Benzerlik ve farklılıkları şöyle sıralamamız mümkün:

Hukuk kuralları, insanların davranış ve eylemlerini düzenler ve bazı sınırlamalar getirir. Hukuk kurallarının yaptırımı söz konusudur. Ahlak kuralları da insan davranış ve eylemlerini sınırlandırır, ancak hukuk kurallarından farklı olarak ahlak kurallarının yaptırımı yoktur.

Hukuk kuralları yazılıdır. Oysa ahlak kuralları çoğunlukla yazılı olmayan normlardır. Bu ayrımın günümüz açısından giderek ortadan kalktığını görmekteyiz. Çünkü günümüzde çeşitli meslekler için ahlak kuralları (code of ethics) giderek yazılı bir hale gelmektedir.

Hukuk kuralları "dışa yönelik"tir. Daha açık bir ifadeyle, hukuk kurallarının amacı insan eylem ve davranışları sonucunda başka insanların zarar görmesini engellemektir. Ahlak kuralları ise daha ziyade "içe yönelik"tir. Ahlak kurallarında kişilerin ya da organizasyonların kendi kendilerini kontrol etmeleri ve ahlaki olmayan davranışlarını sınırlandırmaları geçerlidir.

Hukuk kuralları devlet tarafından oluşturulur. Ahlak kuralları ise devlet yanı sıra diğer organizasyonlar tarafından da oluşturulabilir. Örneğin, siyasal ahlaka ilişkin kurallar ve normlar devlet tarafından oluşturulur. Buna karşın, ahlak kuralları devlet tarafından oluşturulacağı gibi bağımsız sivil toplum kuruluşları ve özel organizasyonlar tarafından da oluşturulabilir.

Hukuk, "resmi ahlak kuralları"dır. Ahlak ise hukuk kurallarından farklı olarak genellikle gayri resmi kurallardır. Örneğin, vergi kanunları vergi kaçakçılığını gayri ahlaki bir davranış olarak kabul etmekle kalmaz, aynı zamanda yaptırımlar (hapis cezası, vergi cezası vs.) öngörür. Ahlak ise vergi kaçakçılığının sadece yanlış bir davranış olduğunu belirtir. Yani, hukuk resmi; ahlak ise gayri resmi kurallar bütünüdür.

Niccolo Machiavelli’nin makalenin başında kullandığım cümlesi aslında bir ülkede kötü gidenin temeline ışık tutar. Mesele bundan ibaret.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
25 Nisan 2019, Perşembe    Mevsimler isterim 
23 Nisan 2019, Salı    Oynadık bitti!
22 Nisan 2019, Pazartesi    Gmail kullanıyorsanız dikkat!
19 Nisan 2019, Cuma    Öteki de benim
17 Nisan 2019, Çarşamba    Girne Belediyesi taşınırken
10 Nisan 2019, Çarşamba    Tek liman sizin sığındığınız değil!
9 Nisan 2019, Salı    Hayatı alt üst olan ne yapmalı!
8 Nisan 2019, Pazartesi    Toplum yok edici "ben hariç sendromu"
5 Nisan 2019, Cuma    Neyle gurur duyduğumu bilmelisiniz!
2 Nisan 2019, Salı    Ne güzel olurdu!

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Mevsimler isterim 
Ferhat ATİK | 25 Nisan 2019, Perşembe
“Giderim deniz çeker
Deniz çeker, dünya tutar
İçkiye benzer bir şey mi var
Bir şey mi var ki havada
Deli eder insanı, sarhoş eder?”
*
Bahar böyle bir şey. İnsanın aldığı nefesin bir tadı değişiyor baharla. Yaşam...
Oynadık bitti!
Ferhat ATİK | 23 Nisan 2019, Salı
Pirili oynarken, ‘kazanma-kaybetme’ arifesindeki heyecan ve hırsın, hayatın ta kendisi olduğunu yıllar sonra anladım. Yaşamın her evresinde de kazanıyor ya da kaybediyoruz. Bilemezdim ki o oyunla geçirdiğim zamanda, b...
Gmail kullanıyorsanız dikkat!
Ferhat ATİK | 22 Nisan 2019, Pazartesi
Google’ı herkes bilir. Dev bir mekanizma artık. Arama indekslemesinden reklama, çeviri, harita, navigasyon ve benzeri bir çok hizmetten emaile kadar her şey, her şeyimiz. Bir yandan hayatı kolaylaştıran, diğer yandan ...