Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 29 Mart 2019, Cuma

3 cinayet 4 kahraman

Paylaş  
26
23
23

Kimi dönemlerin gerginlikleri, toplumsal negatif bir birikme ile ortaya çıkıyor. Bu birikimlerin sonucunda da dolaylı olarak, sokak karmaşası, depresyonda bir millet hatta boşanmalar ve intiharlar oluşuyor. Doğrudan etki ise meclislerin içine kadar giren şiddet, cinayet gibi olaylar veya isimli kahramanların başına gelenler oluyor.

Örneğin Türkiye’de, sokak karışıklıklarının yaşandığı zamanlar olmuştur. Ne yazık ki darbelerle sonuçlanan bu tür hadiseler tüm toplumu hatta geleceği etkilemiştir. Kaldı ki benzer gergin dönemlerin birinde de 15 Temmuzun hain darbe girişimcileri buna örnektir. Kimi zaman ise hiç istemediğimiz gerginlikler doğrudan meclise yansır. Hatta bir cinayetle…

Türkiye Büyük Millet Meclisi’de bu tür gerginliklerin yansıması ile tarihte 3 cinayet işlenmiştir. Bunların ilki 9 Şubat 1925 yılında yaşanmıştı.

Afyon milletvekili Kel Ali lakaplı Ali Çetinkaya ile Ardahan milletvekili Deli lakaplı Halit Paşa arasında tartışma çıkmış,nereden geldiği belli olmayan bir kurşunla (ki Halit Paşaya göre ateş eden Rize Milletvekili Fuat Bey’di) öldürülmüştü. “O günlerin şartları gereği” cinayet kapatılmıştı. Halkın demokrasisinin simgesi TBMM’de ikinci cinayet ise 29 Mart 1989 yılına rastlar. 1989 seçimlerinin üç gün sonrasında çıkan tartışmada Bağımsız Siirt Milletvekili Zeki Çeliker ile ANAP milletvekili İdris Arıkanı ayırmak için araya giren Siirt Milletvekili Abdulrezzak Ceylan öldürülmüştü. Ceylanı öldüren kurşun Arıkan’ın silahından çıkmıştı. Üçüncü cinayet ise 31 Ocak 2001 tarihinde işlendi. Dönemin koalisyon hükümeti (DSP-MHP-ANAP) işbaşındayken muhalefet ve iktidar milletvekilleri arasında kürsü işgali sırasında çıkan kavgada, İçel Milletvekili Cahit Tekelioğlu ile Osmaniye Milletvekili Mehmet Kundakçı arasında kalan DYP Şanlıurfa milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu, başına isabet eden yumruklar sonucu hayatını kaybetmişti.

Kimi gerginlikler bu şekilde toplumsal kayıplarla sonuçlanıyor demiştim.

Bir de isimli kahramanlar var.

Kendi dönemlerinde onların başına gelenler, tüm bir ülkeyi derin bir sessizliğe ama beraberinde sağduyuya yöneltir. Ancak bu sonucun olması için bu isimli kahramanların hayatı kararır.

Nasıl ki bugün 1989 yılındaTBMM’de öldürülen DYP Siirt Milletvekili Abdülrezzak Ceylan’ın ölüm yıldönümü ise, bahsettiğim isimli kahramanların başında gelen büyük usta Nazım Hikmet’in de 1938 yılında Harp Okulu Mahkemesi tarafından 28 yıl hapis cezasına çarptırılmasının yıl dönümü.

Bu tür hadiseler hatırlanmalı. Unutturulmamalı.

Çünkü unutulmaları tarihin tecrübe yerine omuzlarımızda yük olması demektir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
8 Ağustos 2019, Perşembe    Neydi bu Frankfurt Okulu?
7 Ağustos 2019, Çarşamba    Yeniden doğuş
6 Ağustos 2019, Salı    Biraz hayal...
29 Temmuz 2019, Pazartesi    Kapalı Maraş yazıları
26 Temmuz 2019, Cuma    Holokost'tan sonra
25 Temmuz 2019, Perşembe    Femme fatale
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Üç kadın mitos
23 Temmuz 2019, Salı    Çocuk yetiştirmek adanmışlıktır
19 Temmuz 2019, Cuma    "Film Noir" veya "Neo Film Noir" yazısı
18 Temmuz 2019, Perşembe    Aydınlanma'nın devamı olarak Romantizm

banner
banner
banner
banner
banner

Neydi bu Frankfurt Okulu?
Ferhat ATİK | 8 Ağustos 2019, Perşembe
Birkaç dönem önce, akademideki derslerimin birisinde, çok sevdiğim, çok soru soran, araştıran, irdeleyen, öğrenme konusunda hevesli bir sınıfım vardı. Hepsi başarı ile mezun oldu ve biraz hüzün biraz gururla onları da...
Yeniden doğuş
Ferhat ATİK | 7 Ağustos 2019, Çarşamba
Her ne kadar sanatsal bir şey gibi düşünen “sözde sanatçı” sığ düşünceler olsa da Rönesans, bütünlüklü bir devrimdir.
Sözcük anlamı bile bunu anlamaya yeter. Rönesans, Fransızca’da “Yeniden Doğuş" anlamına gelir ve A...
Biraz hayal...
Ferhat ATİK | 6 Ağustos 2019, Salı
“Bir Fransız şairi hayatı şöyle tarif ediyor” der Atatürk, dostu Salih Bozok’a yazdığı mektupta: “Hayat kısadır; biraz hayal, biraz aşk ve sonra Allahaısmarladık.”
Bu ilk sorum olacak, “sizce nedir hayat?”
*
“Fotoğ...