Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 29 Mart 2019, Cuma

3 cinayet 4 kahraman

Paylaş  
26
23
23

Kimi dönemlerin gerginlikleri, toplumsal negatif bir birikme ile ortaya çıkıyor. Bu birikimlerin sonucunda da dolaylı olarak, sokak karmaşası, depresyonda bir millet hatta boşanmalar ve intiharlar oluşuyor. Doğrudan etki ise meclislerin içine kadar giren şiddet, cinayet gibi olaylar veya isimli kahramanların başına gelenler oluyor.

Örneğin Türkiye’de, sokak karışıklıklarının yaşandığı zamanlar olmuştur. Ne yazık ki darbelerle sonuçlanan bu tür hadiseler tüm toplumu hatta geleceği etkilemiştir. Kaldı ki benzer gergin dönemlerin birinde de 15 Temmuzun hain darbe girişimcileri buna örnektir. Kimi zaman ise hiç istemediğimiz gerginlikler doğrudan meclise yansır. Hatta bir cinayetle…

Türkiye Büyük Millet Meclisi’de bu tür gerginliklerin yansıması ile tarihte 3 cinayet işlenmiştir. Bunların ilki 9 Şubat 1925 yılında yaşanmıştı.

Afyon milletvekili Kel Ali lakaplı Ali Çetinkaya ile Ardahan milletvekili Deli lakaplı Halit Paşa arasında tartışma çıkmış,nereden geldiği belli olmayan bir kurşunla (ki Halit Paşaya göre ateş eden Rize Milletvekili Fuat Bey’di) öldürülmüştü. “O günlerin şartları gereği” cinayet kapatılmıştı. Halkın demokrasisinin simgesi TBMM’de ikinci cinayet ise 29 Mart 1989 yılına rastlar. 1989 seçimlerinin üç gün sonrasında çıkan tartışmada Bağımsız Siirt Milletvekili Zeki Çeliker ile ANAP milletvekili İdris Arıkanı ayırmak için araya giren Siirt Milletvekili Abdulrezzak Ceylan öldürülmüştü. Ceylanı öldüren kurşun Arıkan’ın silahından çıkmıştı. Üçüncü cinayet ise 31 Ocak 2001 tarihinde işlendi. Dönemin koalisyon hükümeti (DSP-MHP-ANAP) işbaşındayken muhalefet ve iktidar milletvekilleri arasında kürsü işgali sırasında çıkan kavgada, İçel Milletvekili Cahit Tekelioğlu ile Osmaniye Milletvekili Mehmet Kundakçı arasında kalan DYP Şanlıurfa milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu, başına isabet eden yumruklar sonucu hayatını kaybetmişti.

Kimi gerginlikler bu şekilde toplumsal kayıplarla sonuçlanıyor demiştim.

Bir de isimli kahramanlar var.

Kendi dönemlerinde onların başına gelenler, tüm bir ülkeyi derin bir sessizliğe ama beraberinde sağduyuya yöneltir. Ancak bu sonucun olması için bu isimli kahramanların hayatı kararır.

Nasıl ki bugün 1989 yılındaTBMM’de öldürülen DYP Siirt Milletvekili Abdülrezzak Ceylan’ın ölüm yıldönümü ise, bahsettiğim isimli kahramanların başında gelen büyük usta Nazım Hikmet’in de 1938 yılında Harp Okulu Mahkemesi tarafından 28 yıl hapis cezasına çarptırılmasının yıl dönümü.

Bu tür hadiseler hatırlanmalı. Unutturulmamalı.

Çünkü unutulmaları tarihin tecrübe yerine omuzlarımızda yük olması demektir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
27 Mayıs 2019, Pazartesi    "Öteki" şiddete maruz kaldı, dogmalar kazandı!
24 Mayıs 2019, Cuma    Sevmiyorum Dante'yi
23 Mayıs 2019, Perşembe    Hatıraların banka hesabı
22 Mayıs 2019, Çarşamba    Allodoxia Etkisi ve Kıbrıslı Türkler
21 Mayıs 2019, Salı    "Ben" ve "ben"
20 Mayıs 2019, Pazartesi    Ne güzel şey
17 Mayıs 2019, Cuma    Hayal kurun, gelecek mutlu olsun
16 Mayıs 2019, Perşembe    Ey aşk!
15 Mayıs 2019, Çarşamba    Neler kaçırmışız?
14 Mayıs 2019, Salı    Aydınlığa mektuplar

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Öteki" şiddete maruz kaldı, dogmalar kazandı!
Ferhat ATİK | 27 Mayıs 2019, Pazartesi
Post-yapısalcı felsefenin en önde gelen düşünürlerinden Jacques Derrida’nın, özellikle Nietzsche ile Heidegger’in başlattıkları özgün eleştirel düşünce yolunu izleyerek, bütün bir batı felsefesi geleneğinin insan düşü...
Sevmiyorum Dante'yi
Ferhat ATİK | 24 Mayıs 2019, Cuma
Bir hayatı yaşamaya başladığımız anda başlayan geri sayım için bazen öyle cetveller tutulur ki, onlara esir oluruz.
Saat gibi... Gün, hafta, ay gibi... Mevsimler ve hatta şiirlerde geçen zaman mihenkleri gibi...
Bu ...
Hatıraların banka hesabı
Ferhat ATİK | 23 Mayıs 2019, Perşembe
Artık kimsesi kalmamıştı. Doksan iki yaşına ulaşan bir çınardı. Kısa boylu, geniş alınlı, beyaz  saçlı ve yaşına göre iyi görünümlüydü. Görünümüne de önem veren bir adamdı.
Artık yalnızdı ve o gün yaşlı insanların ev...