Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 1 Nisan 2019, Pazartesi

Kürt Açılımı'nda 2. Etap

Paylaş  
22
22
21

Türkiye’de gerçekleşen Yerel Yönetim Seçimleri öncelikle “ittifak” sözcüğü çevresinde konuşuldu. Aslında, merkez politikaların oluşmakta olduğu dünyanın birçok coğrafyasındaki gibi Türkiye’de de merkez sağ ve merkez sol ayrımının netleşmeye başladığı bir dönemdeyiz. İttifaklar, merkeziyetçiliği oluşturmak veya korumak için gerekli olduğuna inanıyorum.

Burada bir parantez açıp, “sözde” merkez sol kavramını simgeleyen CHP’yi eleştirmeden geçemeyeceğim. “Sözde” diyorum çünkü, İyi Parti ile ittifak kurmak CHP’nin sol temeline aykırı. Akşener’in hangi kökenden geldiği belli. Öte yandan CHP’nin HDP ile ittifaka gitmesini, İyi Parti’nin hazmetmesi de ayrı sorun. Bu hazım meselesi HDP için de geçerli.

Bu tür ittifakların toplumsal değil, partisel faydalar, hatta menfaatler için olduğunu anlamak zor değil.

Tabanlar seçim sonrası bunun değerlendirmesini yapacaklardır. Kaldı ki Akşener’in siyaset denemesinin sonu olduğunu, gerek başarısızlıkları gerekse üslubuna baktığımızda görmek mümkün.

MHP ve AK Parti’nin ittifakı ise, diğerleri gibi değil. Aralarında ortak değer bulmak mümkün.

*

Bölgesel değerlendirmeler yapacak olursam; örneğin Antalya ve İzmir’e baktığımızda, kimi başka vilayetlerde olduğu gibi aslında, CHP kazanmadı. AK Parti’ye oy vermek istemeyen bir miktar seçmenin eğilimi kazandı. Bunu CHP, bir başarı olarak gösterecektir ama öyle olmadığı ortada.

HDP konusunda gelince…

Kim ne derse desin, Türkiye’deki demokrasinin sonucudur. Mevcut olan toplumsal ve politik süreçlere baktığımızda, HDP’nin bölgede tüm olup bitenlere rağmen seçimlere katılıp kazandığı bölgeler olması yönetimin sağladığı demokrasinin sonucudur. Politik düşünce ne olursa olsun, kimi bölgelerde yerel yönetim adına, hizmetin partilerin önüne geçtiği de bir gereç sonuç.

Büyük bir farkla AKP’nin Şırnak’ı kazanması ya da birçok bölgede HDP ile AK Parti’nin çok yakın oy alarak, AK Parti’nin hiç de kolay kaybetmemesi başka bir bulgu için oldukça önemli örneklerdir.

*

Burada en önemli gördüğüm mesele Türkiye’nin doğusunun, yeniden bir “açılıma” yeniden bir “reçeteye” ihtiyaç duyduğudur. Bu bölgenin insanı, terörden kormadıkça, terörden beslenen sözde siyasi politikaları desteklemek zorunda kalmıyor. Bu nedenle şimdilerde “Açılımın 2. Etabına” ihtiyaç olduğunu düşünmekteyim.

Bu seçimlerin önemi Genel Seçimlerden de çok. Çünkü, AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile şekillenen yeni sosyal yapı, önümüzdeki birkaç on yılın sosyal yapısıdır. Bu tarihi bir dönüşüm ve gerçektir. Bu nedenle bu sosyal yapının doğu illerindeki Türkiye vatandaşları için de siyasi bir güvence olması için, yeni bir açılıma kesinlikle bugünden itibaren, yeniden ihtiyaç duyulduğunu söylemem mümkün.

Bölge insanının daha özgür ve terörden korkmadan yaşayabilmeleri için gelin buna “Kürt Açılımı’nda 2. Etap” diyelim.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Ağustos 2019, Çarşamba    Dünyanın eksen kayması
8 Ağustos 2019, Perşembe    Neydi bu Frankfurt Okulu?
7 Ağustos 2019, Çarşamba    Yeniden doğuş
6 Ağustos 2019, Salı    Biraz hayal...
29 Temmuz 2019, Pazartesi    Kapalı Maraş yazıları
26 Temmuz 2019, Cuma    Holokost'tan sonra
25 Temmuz 2019, Perşembe    Femme fatale
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Üç kadın mitos
23 Temmuz 2019, Salı    Çocuk yetiştirmek adanmışlıktır
19 Temmuz 2019, Cuma    "Film Noir" veya "Neo Film Noir" yazısı

banner
banner
banner
banner
banner

Dünyanın eksen kayması
Ferhat ATİK | 21 Ağustos 2019, Çarşamba
Hegel’in felsefesinde idea, yani bütün şeylerin anlamı ve yaratıcısı, salt mantıksal doğrultuda bir gelişim içinde nesnel, öznel ve mutlak olmak üzere, üç evreden geçer. Düşüncenin varlıkla ili...
Neydi bu Frankfurt Okulu?
Ferhat ATİK | 8 Ağustos 2019, Perşembe
Birkaç dönem önce, akademideki derslerimin birisinde, çok sevdiğim, çok soru soran, araştıran, irdeleyen, öğrenme konusunda hevesli bir sınıfım vardı. Hepsi başarı ile mezun oldu ve biraz hüzün biraz gururla onları da...
Yeniden doğuş
Ferhat ATİK | 7 Ağustos 2019, Çarşamba
Her ne kadar sanatsal bir şey gibi düşünen “sözde sanatçı” sığ düşünceler olsa da Rönesans, bütünlüklü bir devrimdir.
Sözcük anlamı bile bunu anlamaya yeter. Rönesans, Fransızca’da “Yeniden Doğuş" anlamına gelir ve A...