Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 2 Nisan 2019, Salı

Ne güzel olurdu!

Paylaş  
29
28
25

“Estetik” terimi (eski Yunan’da aisthesis yani algı), 18. yüzyılda Alman düşünür Alexander Gottlieb Baumgarten tarafından ortaya atılmış dünyanın en değerli terimlerinden birisi. Estetik düşünceler ve öğretilerin bütün tarihi, maddeci ve idealist eğilimlerin çatışmasıyla geçse de, bir kültür oluşturmanın hamuru olarak tanımlanacak kadar önemli olduğunu söyleyebilirim. Antik çağda, Platon ve Plotinus, güzel olanla ilgili sanat yaratımının doğasına ilişkin idealist görüşler getirmişlerdi. Aristoteles’te ise, özellikle Poetika’sındaestetikle ilgili güçlü maddeci savlara rastlanır; Aristoteles sanatı “doğaya öykünme” (mimesis) olarak açıklamış ve özellikle sanatın insanların erdemli olarak yetkinleşmesindeki önemini ortaya koymuştu. Aristoteles’in estetik öğretisi; estetik düşüncesi üstünde günümüze dek etkisini sürdürür. Avrupa Rönesans estetiği, insan görüntüsüyle, kişilikle, sanatta genel olanla olduğu kadar hemen her çağın sanat pratiğine bağlı olarak, sanatsal hakikate ilişkin sorularla da yoğun bir şekilde uğraşmıştır. Bu insanı merkez alan bir sanatın, yönetsel olarak kullanılıp, kültüre olumlu ve güçlü etkiler katarak toplumu geliştirme anlamı taşır.

Yani estetik merkezli sanat, sadece sanat değil, toplumu geliştiren en önemli unsurdur. Aksi cehalet, eğitimli cehalet, gösterişçi cehalet ve nihayet politik cehalet demektir.

*

İnsan merkezli yönetim, estetiği; sanat, bilim, bilgi üzerine inşa eden aklı ön planda tutan aktörlerden oluşan bir yönetimdir. Bu esastan uzaklaştıkça döngü, toplumsal olanın aynı fasit daire temelinde, hep başa sarması anlamı taşır.

Bir ülkede estetiği insanlığın hizmetine sunacak bakış açıları geliştirilmemesi, hem maddi hem de manevi anlamda ölçülebilir bir durumdur. Öyleki maddi olarak bir ülkede yıllık bütçenin yüzde kaçının sanata ve estetik insan merkezliliğe ayrıldığı bir ölçüdür. Sanatın eğitim sistemindeki yerinin oranı da bir ölçüdür.

Mutlulukla sanatın içerisine alan meydanlar, yollar, sokaklar, sokak sanatçılarına organize edilen yerler, konserler, operalar, baleler… Saymakla devam edebileceğim bir çok “estetik” temelli ve insan ruhunu merkez alan faaliyetler…

Ne güzel olurdu değil mi?

*

Sabah uyandığımızda konuşacak “estetik” konularımızın olması.

Sınırlı akılların ürettiği ve bizi, kendi akıllarının dahi altına hapsetmeye çalışılan üretilmiş gündemler dışında, tüm bunlarla geçse ömrümüz.

Politikanın sadece yönetim belirleyici unsuru dışında gündemimizde olmasına engel olacak adımlar atmak, insanların yüzlerinin estetikle ve sanatla gülümsemesini sağlamak, ne güzel olurdu!

Bir gün bu da olur mu? 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
27 Mayıs 2019, Pazartesi    "Öteki" şiddete maruz kaldı, dogmalar kazandı!
24 Mayıs 2019, Cuma    Sevmiyorum Dante'yi
23 Mayıs 2019, Perşembe    Hatıraların banka hesabı
22 Mayıs 2019, Çarşamba    Allodoxia Etkisi ve Kıbrıslı Türkler
21 Mayıs 2019, Salı    "Ben" ve "ben"
20 Mayıs 2019, Pazartesi    Ne güzel şey
17 Mayıs 2019, Cuma    Hayal kurun, gelecek mutlu olsun
16 Mayıs 2019, Perşembe    Ey aşk!
15 Mayıs 2019, Çarşamba    Neler kaçırmışız?
14 Mayıs 2019, Salı    Aydınlığa mektuplar

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Öteki" şiddete maruz kaldı, dogmalar kazandı!
Ferhat ATİK | 27 Mayıs 2019, Pazartesi
Post-yapısalcı felsefenin en önde gelen düşünürlerinden Jacques Derrida’nın, özellikle Nietzsche ile Heidegger’in başlattıkları özgün eleştirel düşünce yolunu izleyerek, bütün bir batı felsefesi geleneğinin insan düşü...
Sevmiyorum Dante'yi
Ferhat ATİK | 24 Mayıs 2019, Cuma
Bir hayatı yaşamaya başladığımız anda başlayan geri sayım için bazen öyle cetveller tutulur ki, onlara esir oluruz.
Saat gibi... Gün, hafta, ay gibi... Mevsimler ve hatta şiirlerde geçen zaman mihenkleri gibi...
Bu ...
Hatıraların banka hesabı
Ferhat ATİK | 23 Mayıs 2019, Perşembe
Artık kimsesi kalmamıştı. Doksan iki yaşına ulaşan bir çınardı. Kısa boylu, geniş alınlı, beyaz  saçlı ve yaşına göre iyi görünümlüydü. Görünümüne de önem veren bir adamdı.
Artık yalnızdı ve o gün yaşlı insanların ev...