Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 10 Nisan 2019, Çarşamba

Tek liman sizin sığındığınız değil!

Paylaş  
20
13
21

Yaşamı boyunca, toplumsal ve bireysel ahlakın en önemli ölçütünün, bireyin içtenliği ve kendisini tanıması olduğunu savunan Nobel Ödüllü Fransız yazar Andre Gide; “Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe insan, yeni okyanuslar keşfedemez” der.

*

Değişim öğrenme ile, öğrenme ise yeni ufuklara açılan yelkenle ilgili aslında. Birey yeter ki değişmek istesin, yelkenine küçük denizlerden onu okyanuslara taşıyacak rüzgarlar mutlaka dolar.

Hareket etmeden süren bir düşünsel yaşam, önce bireyi, sonra tüm bir toplumu karanlığa gömer. Oysa hareket sağlıklıdır. Değişim kaçınılmaz olandır. Kaçmak değil yönetmekle başarılır.

Bir noktadan, yeni ve başka bir noktaya doğru ilerlemek için, başladığımız yerden uzaklaşmamız gerekir. Aslında bu bir bedeldir. Her yeni başlangıcın, bitişler gerektirmesi gibi. Ya da tersinden konuşacak olursak, her bitişin, yeni bir başlangıca atılan ilk adım oluşu gibi…

*

Her birimizin hayatı tek ve biricik. Acılarımız mutluluklarımız, hedeflerimiz planlarımız, zaman zaman benzerlikte içerse, zaman zaman kendimizi aynı gemide de hissetsek, birey kendi kişisel özgürlük alanı kadar özgür ve mutludur. Bu alan daraldıkça yaşanan özgürlük kaybı bir bireysel çöküşe dönüşürken, yeniden ayağa kalktığımızda ise şanslıysak bu çöküş, kaybedilen özgürlüklerimizin değerini anlama deneyimimiz oluyor.

Oysa kaybetmeden anlamak en başarılı deneyim.

Başladığımız her noktayı terketmek pahasına yaşayacağımız değişimler, bizleri canlı tutar. Cesaret de burada devrede zaten. Değiştirebiliyor muyuz?

*

Peki birey neden değişir? Neden değişmelidir?

Bu sorular tarihin kökeninden bu yana var. Genel olarak değişimin nedeni ise, zamanla gelen ve değişime duyulan ihtiyaçtır. Kimi toplumlarda bu, kolay bir algı ve akışla ilerler. Kimi toplumlarda, yine birey kaynaklı olarak değişimin ilerlemesi yavaş hatta bazen durağandır.

Çünkü bilgi ve beceri ile donatılmamış bireyler değişime direnç gösterecek ve gemilerinin bağlı olduğu “güven dolu” limandan uzaklaşıp yeni deneyimler elde etmekten korkacaktır.

Oysa bilgi dolu birey hayatını, tek bir limanda bağlı gemi olmaktan çok, bir kez geldiği yaşamda, sağduyulu deneyimlerle zenginleştirmek ister.

Akıl ve bilgi bunu gerektirirken; elbette bilgi yoksunluğu ve cehalet değişmeden kalmayı sağlar.

Oysa her zaman sığındığınız liman, güvenilir olan tek liman değil. Dünyada keşfedilecek güvenli çok liman var.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
15 Ekim 2019, Salı    İlginç bir haber: Hamas terörü kınadı!
14 Ekim 2019, Pazartesi    Bu Türkiye'nin savaşı değil!
11 Ekim 2019, Cuma    Bir kedi hikayesi
10 Ekim 2019, Perşembe    Polisin cevabını merak ediyorum!
9 Ekim 2019, Çarşamba    Fotoğraflar masum mudur?
2 Ekim 2019, Çarşamba    Bu çağ bu hastalığa yenik düştü!
30 Eylül 2019, Pazartesi    "Ağır Ceza" artık gezici değil!
26 Eylül 2019, Perşembe    Mezun olunca bitmez, başlar...
25 Eylül 2019, Çarşamba    İslâm'ın hokkabazları
24 Eylül 2019, Salı    Acıdan geçerek varılır mutluluklar

banner
banner
banner
banner

İlginç bir haber: Hamas terörü kınadı!
Ferhat ATİK | 15 Ekim 2019, Salı
Şaka gibi! Hatta sanki tüm dünya ile alay eder gibi!Terör örgütü listelerindeki yerini koruyan örgüt,
Filistin’in Yaser Arafat sonrası Hamas Terör Örgütü’ne teslim olduğunu artık bilmeyen yok. Dünya ülkelerinin terör...
Bu Türkiye'nin savaşı değil!
Ferhat ATİK | 14 Ekim 2019, Pazartesi
Türkiye bir savaşta. Dünya sadece gevezelik ediyor. AB göçmenler kendine gelmesin derdinde, Trump’ı hiç konuşmayalım, onun konuşulacak bir değeri hatta zekâsı yok. Adam bu yaşa kadar bu akılla nasıl yaşamış ona şaşkın...
Bir kedi hikayesi
Ferhat ATİK | 11 Ekim 2019, Cuma
Etrafınızda sizin mutluluğunuzdan gerçekten mutlu olan ya da acınızdan gerçekten acı duyan insanlar varsa, doğru yerde ve doğru insanlarla berabersiniz demektir. Gerçek zenginlik de budur.
Aydınlık ve çağdaşlık, madd...