Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 10 Nisan 2019, Çarşamba

Tek liman sizin sığındığınız değil!

Paylaş  
20
13
21

Yaşamı boyunca, toplumsal ve bireysel ahlakın en önemli ölçütünün, bireyin içtenliği ve kendisini tanıması olduğunu savunan Nobel Ödüllü Fransız yazar Andre Gide; “Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe insan, yeni okyanuslar keşfedemez” der.

*

Değişim öğrenme ile, öğrenme ise yeni ufuklara açılan yelkenle ilgili aslında. Birey yeter ki değişmek istesin, yelkenine küçük denizlerden onu okyanuslara taşıyacak rüzgarlar mutlaka dolar.

Hareket etmeden süren bir düşünsel yaşam, önce bireyi, sonra tüm bir toplumu karanlığa gömer. Oysa hareket sağlıklıdır. Değişim kaçınılmaz olandır. Kaçmak değil yönetmekle başarılır.

Bir noktadan, yeni ve başka bir noktaya doğru ilerlemek için, başladığımız yerden uzaklaşmamız gerekir. Aslında bu bir bedeldir. Her yeni başlangıcın, bitişler gerektirmesi gibi. Ya da tersinden konuşacak olursak, her bitişin, yeni bir başlangıca atılan ilk adım oluşu gibi…

*

Her birimizin hayatı tek ve biricik. Acılarımız mutluluklarımız, hedeflerimiz planlarımız, zaman zaman benzerlikte içerse, zaman zaman kendimizi aynı gemide de hissetsek, birey kendi kişisel özgürlük alanı kadar özgür ve mutludur. Bu alan daraldıkça yaşanan özgürlük kaybı bir bireysel çöküşe dönüşürken, yeniden ayağa kalktığımızda ise şanslıysak bu çöküş, kaybedilen özgürlüklerimizin değerini anlama deneyimimiz oluyor.

Oysa kaybetmeden anlamak en başarılı deneyim.

Başladığımız her noktayı terketmek pahasına yaşayacağımız değişimler, bizleri canlı tutar. Cesaret de burada devrede zaten. Değiştirebiliyor muyuz?

*

Peki birey neden değişir? Neden değişmelidir?

Bu sorular tarihin kökeninden bu yana var. Genel olarak değişimin nedeni ise, zamanla gelen ve değişime duyulan ihtiyaçtır. Kimi toplumlarda bu, kolay bir algı ve akışla ilerler. Kimi toplumlarda, yine birey kaynaklı olarak değişimin ilerlemesi yavaş hatta bazen durağandır.

Çünkü bilgi ve beceri ile donatılmamış bireyler değişime direnç gösterecek ve gemilerinin bağlı olduğu “güven dolu” limandan uzaklaşıp yeni deneyimler elde etmekten korkacaktır.

Oysa bilgi dolu birey hayatını, tek bir limanda bağlı gemi olmaktan çok, bir kez geldiği yaşamda, sağduyulu deneyimlerle zenginleştirmek ister.

Akıl ve bilgi bunu gerektirirken; elbette bilgi yoksunluğu ve cehalet değişmeden kalmayı sağlar.

Oysa her zaman sığındığınız liman, güvenilir olan tek liman değil. Dünyada keşfedilecek güvenli çok liman var.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
17 Haziran 2019, Pazartesi    Düşmanı mahvetmeden zaferi kazanmak
14 Haziran 2019, Cuma    Epistemoloji
13 Haziran 2019, Perşembe    Yapısökümü
12 Haziran 2019, Çarşamba    Sudaki iz
11 Haziran 2019, Salı    Mevcut dünya düzeni çökerken...
10 Haziran 2019, Pazartesi    Mutlu aileler  
7 Haziran 2019, Cuma    Sivil itaatsizlik
6 Haziran 2019, Perşembe    Yerkürenin diyasporası 
4 Haziran 2019, Salı    Mutlu bayramlar
3 Haziran 2019, Pazartesi    Seviyor mu?

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Düşmanı mahvetmeden zaferi kazanmak
Ferhat ATİK | 17 Haziran 2019, Pazartesi
Hint halkı tarafından “Mahatma” (Büyük Ruh) olarak isim takılan Mohandas Karamşand Gandhi, içinde olduğu sosyal yapının yasaklamasına karşın, İngiltere’de hukuk öğrenimi yapmıştı. Afrika’da, on binlerce Hintli’nin esi...
Epistemoloji
Ferhat ATİK | 14 Haziran 2019, Cuma
Sözcüklerin yeni bir yolculuğu için ele aldığım bir kelime: Epistemoloji.
En birincil tanımlama ile “Bilgi Felsefesi” anlamı taşıdığını belirtebiliriz. Ancak bu tanımlama elbette ki yeterli kalmaz, ‘bilgi’ ifadelendi...
Yapısökümü
Ferhat ATİK | 13 Haziran 2019, Perşembe
Jürgen Habermas tarafından yapıbozum, “temizlemeye çalıştığı çöpleri durmadan arttırmasıyla” eleştirilmiş, Derrida’nın öldüğü gün ise Joath...