Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 10 Nisan 2019, Çarşamba

Tek liman sizin sığındığınız değil!

Paylaş  
19
13
20

Yaşamı boyunca, toplumsal ve bireysel ahlakın en önemli ölçütünün, bireyin içtenliği ve kendisini tanıması olduğunu savunan Nobel Ödüllü Fransız yazar Andre Gide; “Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe insan, yeni okyanuslar keşfedemez” der.

*

Değişim öğrenme ile, öğrenme ise yeni ufuklara açılan yelkenle ilgili aslında. Birey yeter ki değişmek istesin, yelkenine küçük denizlerden onu okyanuslara taşıyacak rüzgarlar mutlaka dolar.

Hareket etmeden süren bir düşünsel yaşam, önce bireyi, sonra tüm bir toplumu karanlığa gömer. Oysa hareket sağlıklıdır. Değişim kaçınılmaz olandır. Kaçmak değil yönetmekle başarılır.

Bir noktadan, yeni ve başka bir noktaya doğru ilerlemek için, başladığımız yerden uzaklaşmamız gerekir. Aslında bu bir bedeldir. Her yeni başlangıcın, bitişler gerektirmesi gibi. Ya da tersinden konuşacak olursak, her bitişin, yeni bir başlangıca atılan ilk adım oluşu gibi…

*

Her birimizin hayatı tek ve biricik. Acılarımız mutluluklarımız, hedeflerimiz planlarımız, zaman zaman benzerlikte içerse, zaman zaman kendimizi aynı gemide de hissetsek, birey kendi kişisel özgürlük alanı kadar özgür ve mutludur. Bu alan daraldıkça yaşanan özgürlük kaybı bir bireysel çöküşe dönüşürken, yeniden ayağa kalktığımızda ise şanslıysak bu çöküş, kaybedilen özgürlüklerimizin değerini anlama deneyimimiz oluyor.

Oysa kaybetmeden anlamak en başarılı deneyim.

Başladığımız her noktayı terketmek pahasına yaşayacağımız değişimler, bizleri canlı tutar. Cesaret de burada devrede zaten. Değiştirebiliyor muyuz?

*

Peki birey neden değişir? Neden değişmelidir?

Bu sorular tarihin kökeninden bu yana var. Genel olarak değişimin nedeni ise, zamanla gelen ve değişime duyulan ihtiyaçtır. Kimi toplumlarda bu, kolay bir algı ve akışla ilerler. Kimi toplumlarda, yine birey kaynaklı olarak değişimin ilerlemesi yavaş hatta bazen durağandır.

Çünkü bilgi ve beceri ile donatılmamış bireyler değişime direnç gösterecek ve gemilerinin bağlı olduğu “güven dolu” limandan uzaklaşıp yeni deneyimler elde etmekten korkacaktır.

Oysa bilgi dolu birey hayatını, tek bir limanda bağlı gemi olmaktan çok, bir kez geldiği yaşamda, sağduyulu deneyimlerle zenginleştirmek ister.

Akıl ve bilgi bunu gerektirirken; elbette bilgi yoksunluğu ve cehalet değişmeden kalmayı sağlar.

Oysa her zaman sığındığınız liman, güvenilir olan tek liman değil. Dünyada keşfedilecek güvenli çok liman var.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
23 Nisan 2019, Salı    Oynadık bitti!
22 Nisan 2019, Pazartesi    Gmail kullanıyorsanız dikkat!
19 Nisan 2019, Cuma    Öteki de benim
17 Nisan 2019, Çarşamba    Girne Belediyesi taşınırken
9 Nisan 2019, Salı    Hayatı alt üst olan ne yapmalı!
8 Nisan 2019, Pazartesi    Toplum yok edici "ben hariç sendromu"
5 Nisan 2019, Cuma    Neyle gurur duyduğumu bilmelisiniz!
2 Nisan 2019, Salı    Ne güzel olurdu!
1 Nisan 2019, Pazartesi    Kürt Açılımı'nda 2. Etap
29 Mart 2019, Cuma    3 cinayet 4 kahraman

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Oynadık bitti!
Ferhat ATİK | 23 Nisan 2019, Salı
Pirili oynarken, ‘kazanma-kaybetme’ arifesindeki heyecan ve hırsın, hayatın ta kendisi olduğunu yıllar sonra anladım. Yaşamın her evresinde de kazanıyor ya da kaybediyoruz. Bilemezdim ki o oyunla geçirdiğim zamanda, b...
Gmail kullanıyorsanız dikkat!
Ferhat ATİK | 22 Nisan 2019, Pazartesi
Google’ı herkes bilir. Dev bir mekanizma artık. Arama indekslemesinden reklama, çeviri, harita, navigasyon ve benzeri bir çok hizmetten emaile kadar her şey, her şeyimiz. Bir yandan hayatı kolaylaştıran, diğer yandan ...
Öteki de benim
Ferhat ATİK | 19 Nisan 2019, Cuma
“Je sais pour quelle raison mystérieuse, je ne puis penser à Modigliani sans associer son souvenir à la poésie” cümlesi heykeltraş Jacques Lipchitz’in 1954 yılındaki çalışmasının ilk cümlesiydi. Modi...